Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: Θα τα καταφέρω;

  1. #1

    Θα τα καταφέρω;

    Κατ αρχήν για σας.Παρακολουθώ την συγκεκριμένη σελίδα εδώ και 2 χρόνια περίπου.
    Είμαι 26 και μετα απο πόθο πολλών χρόνων αποφάσισα να θυσιάσω χρήματα για μηχανή.

    Σκεφτόμουν για σούπερ σπορτ 600 αρι αλλά μάλλον είναι απαγορευτικό......
    Η αμέσως επόμενη επιλογή είναι Honda Hornet 600 abs.

    Ας σας πώ λίγο την ιστοριούλα μου.

    Εμπειρία απο μηχανές μηδεν....¨Εχω οδηγήσεις 3-4 φορές Honda XL125 ψόφιο, Aprilia Rs50 Ψόφιο επίσης, και Honda CRF450 άγριο θηρίο αλλά δεν το ζόρισα.

    Εχω εμπειρία 12 αγωνιστικών χρόνων στο ορειβατικό ποδήλατο οδηγώντας σε ακραίες συνθήκες. + δίπλωμα αυτοκινήτου.


    ¨οπως είπαμε εμπειρία ελάχιστη = καθόλου, Γνωρίζω όμως να συμπεριφέρομαι ως οδηγός δίτροχου και έχβ μελετήσει αρκετή βιβλιογραφεία πχ(Σεμινάρια 0-300)

    Τα χρήματα περιορισμένα χωρίς να επιτρέπουν πχ να πάρω πρώτα ενα 250 px Ninja.

    Το Honda το λατρεύω ως εμφάνιση ήχο κινητήρα κτλ.
    Εξοπλισμό είμαι έτοιμος να πάρω ένα καλό κράνος με αξιολόγηση 5/5 sto S.H.A.R.K , αγωνιστική στολή με προστατευτικά, γάντια μπότες και ολόσωμο προστατευτικό θώρακα τα οποία επιβάλλεται να φοράω σε κάθε βόλτα.


    Δεν θέλω το μηχανάκι για να οργώνω τους δρόμους απλά μόνο για χρήση σε επαρχιακούς δρόμους και ανηφορικές διαδρομές με κλίση όπου χρειάζεται δύναμη και ροπή απο τον κινητήρα, χωρίς να κτυπαω ψηλες ταχύτητες.



    Το πρόβλημα μου είναι κατα πόσο αν πηγαίνω μυαλωμένα και με σύνεση θα καταφέρω να κινούμε έστω και σε αργούς ρυθμούς χωρίς βίαια ξεσπάσματα απο το μηχάνημα που θα κρατάω στα χέρια μου.

    Το ξέρω έχουν χιλιοειπωθεί αλλά θα το εκτιμούσα όποιος έχει το χρόνο αν θέλςι να μου απαντήσει ευχαριστώ.

    Αξίζει να σας πώ ότι εδω στην κύπρο που μένω, δεν υπάρχουν σχολές οδήγησης μοτοσυκλέτας άρα θα αναγκαστώ να την μάθβ μόνος μου

  2. #2
    Εκνευριστικο μελος Το avatar του/της Band(age)it
    Εγγραφή
    09/01/2007
    Μηνύματα
    312
    Εμενα προσωπικα μου ζωγραφισες ενα Suzuki SV...αλλα και το Honda που λες μια χαρα ειναι
    - Omnia mea mecum porto -

  3. #3
    Το χορνετ δεν εχει ξεσπασμα χαμηλα ,(αρκει να μην αμπραγιαρεις) αρα ειναι συμπαθητικο για τη δουλεια που το θες και πολυ καλο μηχανακι. Φυσικα ψηλα εχει υπερβολικο γκαζι για πρωταρη και θα σου φανει και αρκετα βαρυ .Το Sv που προτεινε ο φιλος ειναι διαφορετικο. Δηλαδη αποκριση χαμηλα λογω V2 και οχι τοσο γκαζι ψηλα κι ελαφρητερο.Για βουνο οπωσδηποτε καλητερο. Και παλι ειναι γρηγορο για πρωταρη. Αν εισαι συνετος και δωσεις χρονο στον εαυτο σου να συνηθησει τοτε το χορνετ ειναι σουπερ. Υπολογισε και ενα σοβαρο κοστος για συντηρηση, δηλαδη ασφαλεια, πχ λαστιχα 300+ε κλπ.
    that I was where I would be,
    Then I would be where I am not,
    Here I am where I must be
    Go where I would, I can not


  4. #4

    Re: Θα τα καταφέρω;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Trek1984

    Δεν θέλω το μηχανάκι για να οργώνω τους δρόμους απλά μόνο για χρήση σε επαρχιακούς δρόμους και ανηφορικές διαδρομές με κλίση όπου χρειάζεται δύναμη και ροπή απο τον κινητήρα, χωρίς να κτυπαω ψηλες ταχύτητες.
    Και στις κατηφόρες τι θα κάνεις; Υπάρχουν και τέτοιες ξέρεις.

    Επίσης, δεν βλέπω και πολλούς να κάνουν βόλτες με δέρματα ή με θώρακες.

    Μια χαρά είναι τα ποδήλατα, τι τα θες τα κωλομηχανάκια;

  5. #5
    για το τι μηχανακι δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι περι ορεξεως κολοκυθοπιτα...απλα για το κρανος μην λαμβανεις τα τεστ της Sharp σαν το πλεον αξιοπιστο...απλα να ξερεις οτι τα top κρανη καθε γνωστης εταιριας ειναι οντως καλα...βεβαια μπορεις να βρεις εξισου καλο κρανος με λιγοτερα λεφτα...το κεφαλι σου σαν εφαρμογη πρεπει να ειναι το μονο κριτιριο...
    μετα λες για στολη αγωνιστικη με προστασιες +θωρακα...αν καταλαβα καλα μιλας για δερματινη αρα ο θωρακας δεν κολλαει...απο την αλλη πρεπει να ξερεις οτι μια δερματινη στολη αν εξαιρεσουμε την λιγο καλυτερη προστασια που σου παρεχει σε περιπτωση πτωσης (και οχι παντα) ο σκοπος τις ειναι να εφαρμοζει οσο καλυτερα στο σωμα για διαφορους λογους...καλυτερη αισθηση/δεν σε κοπαναει ο αερας σε υψηλες ταχυτητες κλπ....θα μπορουσες να αγορασεις ενα σετ καλες cordures που ειναι all weather (σε αντιθεση με την δερματινη φορμα) παλι με προστασιες αφου δεν σε νοιαζουν οι μεγαλες ταχυτητες....αρα αυτοματα κατεβαζεις καπως το budget στον εξοπλισμο και ανεβαζεις το ποσο για το μηχανακι που γουσταρεις....

    αν εισαι τοσο καλος οδηγος ποδηλατου οπως λες...δεν θα εχεις προβλημα στην οδηγηση....απλα στην αρχη θελει σεβασμο και προσοχη...




  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jimmis5
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    2.116
    Σου προτεινω CB400 σαν αυτο που εχουν οι σχολες ντε ευκολο και ιδανικο για αυτα που περιγραφεις + οτι ειναι φθηνο, αμα παμε σε πιο εξελιγμενη μορφη του και πιο ακριβο CBF600 και εισαι αρχοντας
    Οι μοτοσυκλέτες δεν εχουν πια ψυχή γιατί οι άνθρωποι δεν εχουν πια ψυχή
    Είτε έχεις είτε δεν έχεις αν δεν σε τρέχουνε μην τρέχεις...
    Αν δεν ξερεις που πας γυρνα πισω!!!

  7. #7
    Ευχαριστώ όσους απαντήσαν.
    Το ότι θα πάρω Hornet και ;oxi SV είναι γιατι αυτό υπάεχει διαθέσιμο στην αγορά μου αρέσει περισσότερο και πιστέυω έχει καλύτερη αξιοπιστία. Απο εξοπλισμό θα πάω σε μαγαζιά να δώ και αποφασίζω.

    ¨ολη η ιστορία είναι τις πρώτες μέρες και ειδικά όταν φέρω το μηχανάκι απο το μαγαζί σπίτι,θα ναι δύσκολο

    Ευελπιστώ 'ολα να παν καλά...Θα το ψάξω κι άλλο όμως

  8. #8

    Re: Re: Θα τα καταφέρω;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από stokos
    Και στις κατηφόρες τι θα κάνεις; Υπάρχουν και τέτοιες ξέρεις.

    Επίσης, δεν βλέπω και πολλούς να κάνουν βόλτες με δέρματα ή με θώρακες.

    Μια χαρά είναι τα ποδήλατα, τι τα θες τα κωλομηχανάκια;

    Στις κατηφόρες θα φρενάρει ο κινητήρας

    Για πολλά χρονια έκανα 5000-6000 χιλιόμετρα τον χρόνο,τα πόδια κουράστηκαν
    MTB έκανα. Για μηχανή αποφάσισα δρόμου και όχι εντουράκι ώστε να μην αφήσω το ποδήλατο.
    Δρόμο μηχανή, χώμα ποδήλατο......

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Μια χαρα το σκεφτεσαι

    παρε αυτο που γουσταρεις και στην αρχη πολυ προσοχη μεχρι να μαθεις τα χουγια του....


    Αν το μυαλο ειναι στη θεση του δεν εχεις προβλημα και δεν χρειαζεται να ξεκινησεις απο 250cc και βγαλε....

    Αν σε ψηνει το χορνετ χτυπα το. Στην ιδια κατηγορια εχεις κι αλλες επιλογες βεβαια με πανω κατω ιδια χαρακτηριστικα (gsr,fazer,gladius,xj6 ισως και το μικρο bandit)

    Καλες βολτες και προσοχη

  10. #10
    ΠΑΤΕΡΑΣ. Το avatar του/της z.k.a.p.
    Εγγραφή
    08/05/2009
    Μηνύματα
    100

    ΚΑΛΟΣ.

    ΕΓΩ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΤΗ ΚΑΙ ΩΡΙΜΗ. ΝΑ ΘΥΜΑΣΑΙ ΠΩΣ Η ΜΗΧΑΝΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΦΟΡΜΗ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΕΣΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΒΟΛΤΕΣ. ΣΟΥ ΜΙΛΑΩ ΣΑΝ ΠΑΤΕΡΑΣ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΩΝ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΠΑΡΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.



    ΚΑΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΣΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΣ.[B]
    Z.K.A.P

  11. #11
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    γιατί να μην τα καταφέρεις;
    εκτός και αν είσαι στόκος...

    σορρυ stokos, κατάλαβες τι εννοώ...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  12. #12
    Τι εννοείς; Είμαι stokos και αργώ λίγο.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/01/2010
    Μηνύματα
    115
    Πολυ καλα τα εχεις σκεφτει. Παρε ενα hornetaki να γουσταρεις. Προβλημα με τα κυβικα δεν θα εχεις αν το μυαλο ειναι στο κεφαλι και νομιζω ο σκοπος των γυμνων μηχανων, ειναι ακριβως η χρηση που θελεις να κανεις. Εννοειται οτι θα τα καταφερεις.

  14. #14
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Ήθελα να πω ότι δεν χρειάζεται να είναι κανείς "παιδί τραύμα" για να τα καταφέρει...
    Stoke στην τελική (όχι της μηχανής...) μέχρι και στόκοι που αργούν λίγο τα κατάφεραν, αυτός γιατί όχι... δεν ξέρω αν με εννοάς που εννοάω αυτό ακριβώς που εννοείτε...


    υ.γ. πέρε τη σφήκα ρε φίλε μια χαρά θα είσαι...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  15. #15
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100

    Re: Θα τα καταφέρω;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Trek1984





    Δεν θέλω το μηχανάκι για να οργώνω τους δρόμους απλά μόνο για χρήση σε επαρχιακούς δρόμους και ανηφορικές διαδρομές με κλίση όπου χρειάζεται δύναμη και ροπή απο τον κινητήρα, χωρίς να κτυπαω ψηλες ταχύτητες.



    Το πρόβλημα μου είναι κατα πόσο αν πηγαίνω μυαλωμένα και με σύνεση θα καταφέρω να
    Γιατι δεν κοιτας και καποιο μονοκυλιδρο ( πχ ΧΤΧ 660...??)

    Πιστευω οτι τετιοιυ τυπου μηχανακια ειναι πολυ ποιο κοντα στο ειδος διαδρομης που περιγραφεις ....!

    Θα τα καταφερεις μια χαρα !!!



Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Θα τα καταφέρω?
    από Takata Dome στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2011, 20:19
  2. Θα τα πούμε στις 06/08 πια!!
    από Konti στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2007, 21:10
  3. Ποιός θα τα πληρώσει οέο?
    από emilio στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2006, 12:14
  4. Θα τα πούμε το βράδυ δέλεαρ...άραγε?
    από nimbus στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 135
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2005, 15:27
  5. μερικά πράγματα δεν θα τα ξαναδείς...
    από DIT στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2004, 16:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF