Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Προτασεις για ταξιδι

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 700_Thespieis
    Εγγραφή
    15/04/2007
    Μηνύματα
    480

    Talking Προτασεις για ταξιδι

    Παιδες καλημερα

    Σκοπευω να κανω ενα ταξιδι με τη νεα μου μπεμπα πριν ανηφορισω για Ολλανδια.

    Ειχα στο μυαλο μου την Κωνσταντινουπολη αλλα το σκεφτομαι εξαιτιας της επικινδυνοτητας.Αλλωστε θα ειναι και το πρωτο μου σε ξενο εδαφος.

    Οποτε θα ηθελα να ξερω τις εναλλακτικες που υπαρχουν.Βουλγαρια η κατι τετοιο.

    Το ταξιδι θα πραγματοποιθει περιπου 11-17.Στο πολυ χαλαρο μαξιμουμ 400-500 χιλιομετρα τη μερα,με δευτερο ατομο.


  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 700_Thespieis
    Εγγραφή
    15/04/2007
    Μηνύματα
    480
    Anybody?

  3. #3
    όχι παλιός... Το avatar του/της PanVas
    Εγγραφή
    28/08/2006
    Μηνύματα
    2.395
    11-17/8 δεν θα είμαι Σόφια...


    Θα πρότεινα πρώτο ταξίδι εντός Ελλάδας, έτσι ώστε αν προκύψει κάτι να προκύψει σε πάτρια εδάφη...

    Γνωστή διαδρομή κατά προτίμηση έτσι ώστε το μέτρο σύγκρισης με το βέρσις να είναι πιο άμεσο και αντικειμενικό...

    Βουνό κατά προτίμηση για τέτοιες μέρες και με νεοαποκτηθείσα μηχανή.

    Αν σε τρώει για εξόρμηση στο εξωτερικό, μπορείς να ανέβεις βόρεια Ελλάδα (φουλ εθνική), να κοιμηθείς κάπου στα σύνορα και μετά ντέι τριπ Βουλγαρία (μοναστήρι Ρίλα και τα περιξ - καταπράσινα δάση και θερμοκρασίες που φλερτάρουν τους 20 ακόμα και τον Αύγουστο... ).

    Άλλο εναλλακτικό, μπορείς μέσω Τουρκίας να περάσεις Βουλγαρία (σύνορα Μάλκο Τάρνοβο) και να κινηθείς στα νότια παράλια της Μαύρης θάλασσας, (όμορφα και όχι τόσο τουριστικά) κάνοντας από κει ένα μικρό κύκλο και μπαίνοντας Ελλάδα από προμαχώνα.
    Υπάρχουν πολλές ιδέες και προτάσεις. Το θέμα είναι τι ψάχνεις...

    Όλα αυτά μπορείς να τα κάνεις και στην Ελλαδίτσα μας...

    Εγώ θα χτύπαγα μία Μάνη ας πούμε, με ατελείωτους δρόμους και τον Ταύγετο από πάνω να με δροσίζει... Όπως κάνανε πρόσφατα οι συμφουρίτες μας.


    Ότι και να κάνεις μια χαρά θα είναι...
    φώτο από την μπέμπα δεν είδαμε ακόμα...


  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.540
    Για την Πολη που σκεφτοσουν δεν νομιζω οτι θα εχεις προβλημα. Εχω παει με μοτοσυκλετα και δεν ειχαμε θεμα πουθενα! Απλα μια προσοχη μετα τα συνορα γιατι οταν πηγαμε εμεις (ειχε μοτοGP) ειχαν βρει ευκαιρια οι αστυνομικοι και χρεωναν μια ωραιοτατη ταριφα 10 ευρω/μηχανη για υπερβαση (και καλα) οριου ταχυτητας..Για να μην σε γραψουν τους τα εδινες στο χερι και σε αφηνανε...Αλλα κατα τα αλλα κανενα απολυτως θεμα!! Ευχαριστως θα το εκανα ξανα γιατι η Κωνσταντινουπολη ειναι (για μενα) πραγματικα υπεροχος προορισμος!

    Ωστοσο οπως λεει και ο Βασιλης σαν πρωτο ταξιδι με την καινουργια μπεμπα ισως θα ηταν καλο να την "τσεκαρεις" και να σε τσεκαρεις μαζι της εντος Ελλαδας...

    Quod me nutrit... me destruit.....

  5. #5
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    οτι ειπε ο panvas βαγγελη.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  6. #6
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Δες και Πήλιο μεριά... βουνά, θάλασσες, χωριά ορεινά και παραθαλάσσια, κοψίδια και παιδάκια αλλά και θαλασσινούς μεζέδες στα τσιπουράδικα και τα "μεζετζίδικά"... ορεινό στροφιλίκι και χαλαρό χωματάκι αν γουστάρεις... παραλίες απομονομένες, απόκρυμνες, κρυμένες, εξωτικές αλλά και τρέντυ με beach bar με τα γνωστά... . 'Ολο αυτό το "πακέτο" βρίσκεται σχετικά κοντά στην Αθήνα αλλά με πάνω από 600 χλμ εθνικής θα τσεκάρεις και τις ικανότηες της μπέμπας σου (καλοτάξι με την ευκαιρία...) και εκέι οι εναλλαγές από βουνό θάλασσα και τούμπαλιν δεν θέλουν πάνω από μισάωρα οδηγικής απόλαυσης... Οικονομικά για όλο τον κόσμο... από καμπινκγ και φτηνά δωμάτια ως τα ...όσα...
    Δεν κακό


    υ.γ.1 αν χρειαστείς παραπάνω πληροφορίες μην ντραπείς...
    υ.γ.2 το έχω ξαναπεί βέβαια αλλά ρε φίλε... φοβερό nickname...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 700_Thespieis
    Εγγραφή
    15/04/2007
    Μηνύματα
    480
    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας

    Πανο,υποσχομαι συντομαι φωτο Οσο για το ταξιδι.Ψαχνω οπως λες μια ωραια διαδρομη με ενδιαμεσες στασεις σε πολεις που 8α μπορω να βγαλω μια φωτο παραπανω.Μαρεσει η ιδεα του βουνου λογω θερμοκρασιας αλλα οπως λες και συ λογω νεας μηχανης(και πολυ βαρυτερης)μηπως με δυσκολεψουν οι πολλες αναβασεις.

    Διαβασα πριν λιγες μερες το ΜΟΤΟ του αυγουστου και συγκεκριμενα το ταξιωτικο σε Βουλγαρια,Σκοπια,Αλβανια στο οποιο και συνεστηνε ουσιαστικα σε νεους ταξιδιωτες τα Σκοπια.(κυριως σε ο,τι αφορα το οδικο δικτυο).

    Καταλαβαινω αυτο που λες για το βερσις αλλα δε ξερω,θα θελα να παω σενα αλλο μερος αυτη τη φορα οσο κιαν μαρεσαν οι Πρεσπες.

    Αυτο που σκεφτομαι ειναι μια διανυκτερευση Λαρισα η λιγο παραπανω και Σκοπια τη δευτερη.Ειδαλλως δευτερο βραδυ καπου Καβαλα και μετα καπου στην Αλεξανδρουπολη η πιο περα..




  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 700_Thespieis
    Εγγραφή
    15/04/2007
    Μηνύματα
    480
    Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
    Δες και Πήλιο μεριά... βουνά, θάλασσες, χωριά ορεινά και παραθαλάσσια, κοψίδια και παιδάκια αλλά και θαλασσινούς μεζέδες στα τσιπουράδικα και τα "μεζετζίδικά"... ορεινό στροφιλίκι και χαλαρό χωματάκι αν γουστάρεις... παραλίες απομονομένες, απόκρυμνες, κρυμένες, εξωτικές αλλά και τρέντυ με beach bar με τα γνωστά... . 'Ολο αυτό το "πακέτο" βρίσκεται σχετικά κοντά στην Αθήνα αλλά με πάνω από 600 χλμ εθνικής θα τσεκάρεις και τις ικανότηες της μπέμπας σου (καλοτάξι με την ευκαιρία...) και εκέι οι εναλλαγές από βουνό θάλασσα και τούμπαλιν δεν θέλουν πάνω από μισάωρα οδηγικής απόλαυσης... Οικονομικά για όλο τον κόσμο... από καμπινκγ και φτηνά δωμάτια ως τα ...όσα...
    Δεν κακό


    υ.γ.1 αν χρειαστείς παραπάνω πληροφορίες μην ντραπείς...
    υ.γ.2 το έχω ξαναπεί βέβαια αλλά ρε φίλε... φοβερό nickname...

    Ημουν φανταρος εκει κοντα και δε 8ελω ουτε να το σκεφτομαι

    Περα απο την πλακα,οντως ειναι καλη επιλογη,τα συνδιαζει ολα.Το μονο που σκεφτομαι ειναι οτι αποτελει κατι κοντινο(θα το ειχα στα υποψιν μου περισσοτερο για κατι ενδιαμεσο)

    Να υποθεσω οτι εχεις κανει πολλες φορες τη διαδρομη εκει ε?

    ΥΓ-Σευχαριστω για το nickname Ειναι η καταγωγη

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/07/2010
    Μηνύματα
    3
    an einai gia yourkia eimai mesa apo makedonia meta ths simbias apo glosa stasimos a; dhmothkoy gia kala ellinhka
    burgman 650AN

  10. #10
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Αρχικά δημιουργήθηκε από 700_Thespieis
    Ημουν φανταρος εκει κοντα και δε 8ελω ουτε να το σκεφτομαι

    Περα απο την πλακα,οντως ειναι καλη επιλογη,τα συνδιαζει ολα.Το μονο που σκεφτομαι ειναι οτι αποτελει κατι κοντινο(θα το ειχα στα υποψιν μου περισσοτερο για κατι ενδιαμεσο)

    Να υποθεσω οτι εχεις κανει πολλες φορες τη διαδρομη εκει ε?

    ΥΓ-Σευχαριστω για το nickname Ειναι η καταγωγη
    Τι να πούμε δηλαδή και μεις που υπηρετήσαμε στο εξωτερικό...(Λήμνο...μόνο με αεροπλάνο...):rotflmao:
    όντως τα συνδυάζει όλα αλλά προφανώς είναι λίγο για σένα και τα σχεδιά σου... τα Βαλκάνια που σκέφτεσαι είναι ωραιότατα... η Κωσταντινούπολη είναι μια εκδρομή μόνη της...πάς και μένεις μερικές μέρες...
    Πήλιο έχω πάει 5-6 φορές αλλά μόνο μία με μηχανή... δεν ξέρω πως το έκανα αυτό... παρόλα αυτά αξίζει επίσκεψης... και εγώ θα ξαναπάω Λήμνο κάποια στιγμή...
    Καλό ταξίδι
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  11. #11

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 700_Thespieis
    Εγγραφή
    15/04/2007
    Μηνύματα
    480
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
    +10000

    καλοτάξιδη Βαγγελη
    Σευχαριστω Χρηστο


  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 700_Thespieis
    Εγγραφή
    15/04/2007
    Μηνύματα
    480
    Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
    Τι να πούμε δηλαδή και μεις που υπηρετήσαμε στο εξωτερικό...(Λήμνο...μόνο με αεροπλάνο...):rotflmao:
    όντως τα συνδυάζει όλα αλλά προφανώς είναι λίγο για σένα και τα σχεδιά σου... τα Βαλκάνια που σκέφτεσαι είναι ωραιότατα... η Κωσταντινούπολη είναι μια εκδρομή μόνη της...πάς και μένεις μερικές μέρες...
    Πήλιο έχω πάει 5-6 φορές αλλά μόνο μία με μηχανή... δεν ξέρω πως το έκανα αυτό... παρόλα αυτά αξίζει επίσκεψης... και εγώ θα ξαναπάω Λήμνο κάποια στιγμή...
    Καλό ταξίδι

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2005, 10:51
  2. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2005, 13:11
  3. Απαντήσεις: 134
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2005, 18:40
  4. Προτάσεις για 50cc-80cc
    από George-3- στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2004, 17:50
  5. Προτάσεις για όμορφα μέρη ανά την Ελλάδα...
    από bikersonly στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2004, 20:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF