Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 29

Θέμα: ρυθμιση sag σε ktm 525 MXC

  1. #1

    ρυθμιση sag σε ktm 525 MXC

    ειπα λοιπον να τσεκαρω το sag να δω αν ειμαι μεσα στα πλαισια και βρηκα αυτα τα νουμερα:
    στατικο sag 50mm,δυναμικο sag140mm:o
    το owners manual λεει οτι το στατικο sag πρεπει να ειναι 35mm..το δικο μου ειναι 50mm,αραγε πρεπει να αυξησω τη προφορτιση ελατηριου κατα το manuali...
    για το δυναμικο sag λεει οτι πρεπει να ειναι μεταξυ 90-105mm...
    χρειαζομαι αυξηση προφορτισης η αλλαγη ελατηριου?..τα νουμερα στο ελατηριο δεν τα βλεπω πουθενα,αλλα μαλλον εχω το 88/250 καμμια βοηθεια?
    (διαβαζω παραλληλα και το post του oldman περι αναρτησεων..)

  2. #2
    προφορτισε το ελατηριο και δες αν σου βγαινουν τα sag(δυναμικο και στατικο).....

    αν βγαινουν εισαι OK,αν οχι(προφορτισεις σχεδον τερμα το ελατηριο και δεν τα εχεις καταφερει ακομα)τοτε θες πιθανοτατα αλλο,αλλα δεν νομιζω...

    καλη επιτυχια,και βεβαιωσου οτι μετρας τα sag σωστα....
    The precious made me do it...

  3. #3
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Drake21
    προφορτισε το ελατηριο και δες αν σου βγαινουν τα sag(δυναμικο και στατικο).....

    αν βγαινουν εισαι OK,αν οχι(προφορτισεις σχεδον τερμα το ελατηριο και δεν τα εχεις καταφερει ακομα)τοτε θες πιθανοτατα αλλο,αλλα δεν νομιζω...

    καλη επιτυχια,και βεβαιωσου οτι μετρας τα sag σωστα....
    thanks drake!ωραια λοιπον,στη πρωτη ευκαιρια προφορτιση:smilea:
    ..πρεπει να βγαλω το αμορτισερ ομως απο οτι λεει το manual...και χρειαζομαι προφανως και ειδικο κλειδι?

  4. #4
    αποκλειεται να εχεις 88αρι ελατηριο και να εχεις τοσο μεγαλο δυναμικο και στατικο...

    κανα 74αρι θα εχεις...

    εγω με 84αρι και τα 107 κιλα (με εξοπλισμο) μου ειμαι προβλεπέ!


    ποσα κιλα ζυγιζεις;

    επισης ο δευτερος αριθμος του ελατηριου (συνηθως ειναι 250) δειχνει το αρχικό μήκος του ελατηρίου.

    το μήκος δηλαδη που εχει το ελατηριο οταν δεν ασκειται καμμια δυναμη πανω του.

    η μεγιστη προφορτιση που μπορεις να κανεις στα περιθωρια του καθε ελατηριου ειναι 1 ποντος, 10 χιλιοστα δηλαδη ,μετα απο αυτα αλλαζεις ελατηριο και πας στο επόμενης σκληρότητας.

    οποτε αν με μηκος προφορτισμένου ελατηριου στα 240 χιλιοστα δεν εχεις τα προβλεπομενα σαγκ, εισαι για ελατηριο.

    για να μετρησεις το μηκος του προφορτισμενου ελατηριου στησε το μηχανακι σε σταντ και βαλε κατι κατω απο την πισω ροδα ωστε να μην τραβαει το βαρος του ψαλιδιου το αμορτιστερ και το ανοιγει.

    αν εχει τζογο το balljoint θα καταλαβεις ποτε δεν ασκειται καμμια δυναμη στο αμορτισερ,και τοτε πρεπει να το μετρησεις.

    λενε παντως για τα exc πως με δυναμικο των 115 δουλευει καλυτερα απ'οτι με 105...

    εγω το εχω με 115 και 35 στατικο και ειμαι οκ.

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sotiris68
    thanks drake!ωραια λοιπον,στη πρωτη ευκαιρια προφορτιση:smilea:
    ..πρεπει να βγαλω το αμορτισερ ομως απο οτι λεει το manual...και χρειαζομαι προφανως και ειδικο κλειδι?
    για να προφορτισεις δε χρειαζεται να βγαλεις το αμορτισερ.

    λυνεις την αλενοβιδα που ασφαλιζει το δαχτυλιδι, και με ενα κατσαβιδι ισιο μακρυ και γερό κι ενα πανακι στην ακρη τυλιγμενο να μην χαραξεις τις εγκοπες του δαχτυλιδιου κανει μοχλο με τη καθετη σωληνα του πλαισιου και γυρνας μια μια τις εγκοπές!


    αλλιως θελει το ειδικο κλειδι που κια υτο δεν βολευει ιδιαιτερα

  6. #6
    @katanas:ειμαι 96 κιλα.το ελατηριο δεν βλεπω να γραφει κατι επανω
    τεσπα,ετσι κι αλλοιως μαλλον πρεπει να το βγαλω και θα δω καλυτερα...φοβαμαι οτι ο προηγουμενος ιδιοκτητης ηταν πολυ πιο αδυνατος κ πολυ πιο ψαγμενος .... thanks

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    για να προφορτισεις δε χρειαζεται να βγαλεις το αμορτισερ.

    λυνεις την αλενοβιδα που ασφαλιζει το δαχτυλιδι, και με ενα κατσαβιδι ισιο μακρυ και γερό κι ενα πανακι στην ακρη τυλιγμενο να μην χαραξεις τις εγκοπες του δαχτυλιδιου κανει μοχλο με τη καθετη σωληνα του πλαισιου και γυρνας μια μια τις εγκοπές!


    αλλιως θελει το ειδικο κλειδι που κια υτο δεν βολευει ιδιαιτερα
    superrr!!(τωρα το ειδα..)
    thanks again!εισαστε το αντιπαλο δεος του manual..

  8. #8
    μη βγαλεις τπτα μωρε,δεν χρειαζεται...αν το θεμα σου ειναι η προφορτιση και τα sag κανε αυτο που σου ειπε ο katanas λιγο λιγο μεχρι να φτιαξει το sag,αν δεν μπορεις μονος,ολο και καποιος μαστορας θα μπορει,5 λεπτα υποθεση ειναι....και αν δεν φτιαξει κανε μετα οτι ειναι να κανεις....
    The precious made me do it...

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sotiris68
    @katanas:ειμαι 96 κιλα.το ελατηριο δεν βλεπω να γραφει κατι επανω
    τεσπα,ετσι κι αλλοιως μαλλον πρεπει να το βγαλω και θα δω καλυτερα...φοβαμαι οτι ο προηγουμενος ιδιοκτητης ηταν πολυ πιο αδυνατος κ πολυ πιο ψαγμενος .... thanks
    90% πας σε σε 84αρι!

    το ελατηριο παιζει να γραφει απο την πισω (τυφλη) μεριά, ή αποφορτισετο και στριψτο με τα χερια και κατοπιν ξαναφορτισετο , ή βγαλε ολη την αναρτηση και ψαξτο.

    υπαρχει περιπτωση να εχει σβηστει (ακομα και με τυχαιο περασμα με βενζινη ή WD40 το τυπωμα των κωδικων δυστηχως εξαφανιζεται)


    για να βγαλεις το αμορτισερδε χρειαζεσαι ιδιαιτερο κοπο.

    στηνεις σε κεντρικο σταντ την μοτο, βγαζεις πισω τροχο, ξεβιδωνεις πανω και κατω βιδες με 13αρι κλειδι , κρεμας το ψαλιδι κατω και το βγαζεις προς τα κατω.


  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Drake21
    μη βγαλεις τπτα μωρε,δεν χρειαζεται...αν το θεμα σου ειναι η προφορτιση και τα sag κανε αυτο που σου ειπε ο katanas λιγο λιγο μεχρι να φτιαξει το sag,αν δεν μπορεις μονος,ολο και καποιος μαστορας θα μπορει,5 λεπτα υποθεση ειναι....και αν δεν φτιαξει κανε μετα οτι ειναι να κανεις....
    μονος θα το κανω γιατι γουσταρω ..με τετοιες βοηθειες αλλωστε...

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    90% πας σε σε 84αρι!

    ο.κ.!
    οτι πρεπει να γινει θα γινει!...

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Drake21
    αν δεν μπορεις μονος,ολο και καποιος μαστορας θα μπορει

    σε αυτο θα διαφωνησω , οσων αφορα τα εντουρο μηχανακι. Η αποψη μου ειναι πως ενας εν δυναμει εντουρας (κατοχος εντουρο μοτο) με μοτοσυκλετα αυτου του πειπεδου πρεπει να ασχοληθει μονος του για να φερει το μηχανακι στα μετρα του.

    Ενας μηχανικος θα βοηθησει μονο αν ειναι , εντουρας και γνώστης, καθως και καλών προθέσεων, γιατι το σωστο μετρημα ειναι μανούρα και κανενας δεν τρωει τον χρονο του για κατι που δνε του αποφερει χρηματα.

    το μηχανακι ειναι υπολογισμενο να δουλευει με συγκεκριμενα σαγκ, ο εκαστωτε αναβατης λοιπον που σεβεται το επιπεδο της εντουρο του φερνει τις ρυθμισεις των αναρτησεων ( τα sag, τα κλικ των ρυθμισεων αποσβεσης επαναφορας και αποσβεσης συμπιεσης) , τις ρυθμισεις της θεσης του τιμονιού , και το αναλογο ελατηριο Powervalve στα διχρονα που τον βολευει.



  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    (κατοχος εντουρο μοτο)

    κατοχος εντουρο μοτο,ετσι με βλεπω κι εγω και wannabe εντουρας

    τα υπολοιπα στη πραξη:smilea:

  14. #14
    εκανα τη πρωτη αποπειρα σημερα να προφορτισω το αμορτισερ,αλλα η αλλενοβιδα για να γυρισω το δαχτυλιδι ηταν απο τη μεσα πλευρα ,εβγαλα τον τροχο πισω για να βγαλω το αμορτισερ,αλλα οι 2 δεκατριαρες βιδες δεν ξεβιδωναν με τιποτα
    οποτε,αυριο με το καλο,
    ταυ με 13αρι καρυδακι κ ξανα μανα...
    το παρηγορο ειναι οτι γυρισα το ελατηριο κ ειναι το 88/250
    οποτε γλυτωνω την αλλαγη ελατηριου..

  15. #15

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2005, 13:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF