Σελίδα 1 από 16 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 237

Θέμα: Βάλκαν τουρ...χΑάιντε

  1. #1
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690

    Βάλκαν τουρ...χΑάιντε

    Εισαγωγή

    Πήρα τελικά την απόφαση να "εκτεθώ", χωρίς να είμαι σίγουρος αν σωστά πράττω, και να κάνω μια πρώτη απόπειρα στα "ταξιδιωτικά" χωρίς να είμαι πρωτάρης στα ταξίδια.
    Σχέδιο και πλάνο οργανωμένο δεν υπάρχει για την συγγραφή του ταξιδιωτικού... όπως ακριβώς και στο ταξίδι... "Εντεκάδα που κερδίζει δεν αλλάζει..." λένε οι ποδοσφαιρόφιλοι. Το ταξίδι αυτό θα αφιερωθεί σε όλους όσους "συμμετείχαν" στη βόλτα μας με την φυσική τους παρουσία, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο...

    Πρόλογος
    Μετά την πρώτη περσινή καλοκαιρινή εξόρμηση μας στο εξωτερικό (Ιταλία, Γαλλία, Μονακό, Αυστρία) και την απόκτηση εμπειριών, ο χειμώνας πέρασε κοιτώντας χάρτες των Βαλκανίων και διαβάζοντας σχετικά ταξιδιωτικά. Η απόφαση είχε ληφθεί πριν ακόμα και από την πρώτη, εκτός των συνόρων, εκδρομή και η προσπάθεια για να οργανωθεί γκρουπάκι είχε ξεκινήσει... Επειδή όλοι γνωρίζεται πως είναι αυτά και πως καταλήγουν συνήθως, θα πω μόνο ότι μετά από φοβερά σκαμπανεβάσματα, αλλαγές, αναβολές και ακυρώσεις τελικά κατάφερα να δώσω λύση στο γόρδιο δεσμό μου 5 μέρες πριν την αναχώρηση και αρχή της άδειάς μου...Τελικά θα ξεκινούσα εγώ και η Μαριέττα μαζί με το "θηρίο" μόνο. Η περσινή εμπειρία και το ταξιδιωτικό μου παρελθόν βοήθησαν να μην αγχωθώ παρά την στενότητα χρόνου...,σχόλασα στις 6 το απόγευμα του Σαββάτου και η αναχώρηση ήταν Κυριακή βράδυ- ξημερώματα Δευτέρας με το πλοίο για Πειραιά. Με τη μηχανή "σερβιρισμένη" και ρυθμισμένη για φόρτωμα από πριν, δεν άργησα να μαζέψω τα πράγματα και να φορτώσω την μηχανή Κυριακή μεσημέρι. "Ήμουν έτοιμος... ήμουν; " διπλοσκέφτηκα και τελικά πήγα για μια μπύρα...αφήνοντας στο γκαράζ το "θηρίο" απορημένο που δεν ξεκίνησα αμέσως...
    Για το τι κουβαλούσα και τι φόρτωσα πάνω στο "θηρίο" διαβάστε την γνωστή "λίστα"...

    Μέρα 1η
    Νύχτα ξεκίνησε το ταξίδι στι 3:30 πμ περίπου και 7:00πμ ξεμπουκάραμε στον Πειραιά...9:00 πμ πίναμε καφεδάκι έξω από την Λαμία και στις 15:00 περίπου περνούσαμε τα σύνορα και μπαίναμε Βουλγαρία. Είχαμε και τηλεφωνική επικοινωνία με τον Παναγιώτη (PanVas), ο οποίος μας πρόσφερε φιλοξενία και δώσαμε ραντεβού σε κεντρικό σημείο της Σόφιας, εκκλησία Αλεξάντερ Νεφσκι... δεν το χάνεις με τίποτα... Στο τηλέφωνο μου είχε πει ότι άλλα 3 παιδιά που πήγαιναν για Βόρειο Ακρωτήρι θα έρχονταν την ίδια ακριβώς ώρα... Στις 17:00 περίπου σφίγγαμε τα χέρια και γνωριζόμασταν από κοντά με τον Παναγιώτη και μισή ώρα μετά το σκηνικό επανάλαμβανόταν με τον Βαγγέλη τον Γιάννη και τον Δημήτρη...
    Όμορφες στιγμές που αποδεικνύουν τα καλά και θετικά της ιντερνετικής παρουσίας και επικοινωνίας... καβαλάμε όλοι και ακολουθούμε τον Παναγιώτη. Η Σόφια με ζέστη και κίνηση θυμίζει και λίγο Αθήνα με τα παλιά Στάγιερ και το μαύρο ντουμάνι που τα ακολουθούσε...Φτάνουμε και έκπληκτος αντιλαμβάνομαι ότι τα μηχανάκια θα απολαύσουν φιλοξενία σε κλειστό υπόγειο πάρκινγκ..εκτός από το δικό μου που θα έμπαινε σαν "μπιμπελό" στο γραφείο του Παναγιώτη... Έχει γούστο αυτό το παιδί σκέφτηκα, αλλά οι Ιταλοί σχεδιαστές του Στέλβιο διαφώνησαν και εξέδωσαν ανακοίνωση απαγόρευσης εισόδου του Παναγιώτη στην Ιταλία λόγω κακόγουστιάς... επίσης τον καταράστηκαν να περιπλανιέται μόνο στα Βαλκάνια και την Βόρειο Ευρώπη , Αφρική, Ασία...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  2. #2
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Είσοδος στη Βουλγαρία...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	p7040007.jpg 
Προβολές:	3228 
Μέγεθος:	56,5 KB 
ID:	205767
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  3. #3
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Αλεξάντερ Νέφσκι...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	p7040019.jpg 
Προβολές:	3248 
Μέγεθος:	84,9 KB 
ID:	205768
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  4. #4
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Η συνάντηση...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	p7040023.jpg 
Προβολές:	3252 
Μέγεθος:	95,3 KB 
ID:	205769
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  5. #5
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Τα γνωστά στους Αθηναίους Στάγιερ...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	p7040035.jpg 
Προβολές:	3213 
Μέγεθος:	58,1 KB 
ID:	205770
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  6. #6
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    ...Ο Παναγιώτης είχε φροντίσει όμως και για την δική μας καταπληκτική φιλοξενία... στο ένα υπνοδωμάτιο τα παιδιά και στο άλλο το ζευγάρι...οι μπύρες στο ψυγείο και εκείνος με τον Μαρία στον καναπέ...βέβαια έτσι ήταν ποιο κοντά στο ψυγείο..., αλλά αυτές είναι δικές μου υστερόβουλες σκέψεις...
    Μπανάκι και βουρ για φαγητό σε παραδοσιακή Βουλγαρική ταβέρνα... προς στιγμήν όλοι ανησύχησαν που σταμάτησα να μιλάω αλλά κατάλαβαν ότι το "όταν τρώνε δεν μιλάνε..." με εκφράζει απόλυτα...Το φαγητό απλά καταπληκτικό... Αφού τσιμπήσαμε ελαφρά...όσο πατάει ο ελέφαντας στο χιόνι δηλαδή... άρχισαν οι φιλοφρονήσεις... και "τι όμορφο το Άφρικά σου Βαγγέλη μου", "μακάρι να είχα ένα ΚΤΜ σαν το δικό σου Γιώργο μου" και " τι σπουδαία μηχανάκια τα Guzzi ρε Μήτσο μας" , " ναι αλλά και τα Strom σκυλιά ρε Γιάννη και Παναγιώτη μας"...και καταλήξαμε τελικά στα γνωστά...άντε μην τα πάρω τώρα... ο καθένας με το τριμπ...δελό του δηλαδή...ΚΤΜ ρεεεεεε... άσχετοι .... :rotflmao:
    Πέρα από την πλάκα, έχω να καταγγείλω ότι ο Παναγιώτης αφού μας νάρκωσε σαν τα φίδια, μας την έκανε... και πλήρωσε τον λογαριασμό....μετά από αυτό εκνευρισμένοι γυρίσαμε πίσω και ψάχναμε τρόπο να τον εκδικηθούμε... Έτσι εγώ αποφάσισα να μείνω μία μέρα ακόμα, ενώ τα παιδιά του αφιέρωσαν μια μεταμεσονύχτια "συναυλιά" με τον επαναστατικό τίτλο "Τα στάγιερ τραβάν την ανηφόρα..." *
    Φωτό από όλα αυτά δεν υπάρχουν στα δικά μου αρχεία, αλλά υπάρχουν και "Ρουφιάνοι"...
    Άυπνοι για πάνω από 24 ώρες, κουρασμένοι από το ταξίδι, τσακισμένοι από το γαστρονομικό όργιο, αλλά και χαρούμενοι για το δικό μας καλύτερο μηχανάκι..., πέσαμε ξεροί στην αγκαλιά του Μορφέα...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  7. #7
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    * Μπορεί να ήταν και "Τα στάγιερ τραγουδάν ακόμα..." δεν είμαι και σίγουρος...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  8. #8
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Μέρα 2η
    Πρώτο πρωινό στη Σόφια... την ώρα που ξυπνάω, τα παιδιά είναι ήδη κάτω και έτοιμοι για αναχώρηση... κατεβαίνω τρέχοντας και προλαβαίνω την ύστατη ώρα να δώσω το χέρι στον Βαγγέλη και να τους πω καλό ταξίδι μέσα από την καρδιά μου... ελπίζω να έπιασε τόπο η ευχή. Πρωινό τρέξιμο στη Σόφια, πρωινό, οδηγίες, πληροφορίες από τον Παναγιώτη και βουρ στην γύρα με το μετρό... έντονες οι κομμουνιστικές καταβολές όπως είναι φυσικό αλλά και πολύ Αμερικανόφερτη, και όχι μόνο, κουλτούρα με γνωστές αλυσίδες ταχυφαγίων και εμπορικών κέντρων... Πρώτη φορά έβλεπα τόσα πολλά ακριβά αυτοκίνητα, όλα ταλαιπωρούνταν μέσα στο κυκλοφοριακό χάος του κέντρου της Σόφιας... Ένα ιστορικό κέντρο με κτίρια του 19ου αιώνα παλιές εκκλησίες, αγάλματα, πάρκα με πράσινο και δρόμους στρωμένους με κίτρινο τουβλάκι...
    Τελικά πήραμε το τουριστικό λεοφορείο και είχαμε μια πριβέ ξενάγηση μιας και ήμασταν οι μόνοι πελάτες- τουρίστες. Ξενάγηθήκαμε στο κέντρο αλλά και σε ένα προάστιο της Σόφιας και μετά την ενημέρωση ήταν εύκολο να αποφασίσουμε που θα πάμε με τα πόδια. Τίποτε το φοβερό και συγκλονιστικό η Σόφια, ήμασταν πλέον σίγουροι ότι δεν χρειάζονταν να ξοδέψουμε παραπάνω από μια μέρα του ταξιδιού μας. Γυρίσαμε πίσω στο σπίτι και μετά από ένα γρήγορο δείπνο και λίγα ψώνια, είχαμε βραδυνή έξοδο για ποτο. Η παρέα πολυπολιτισμική και ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα... δεν μιλήσαμε καθόλου για μηχανές αλλά για ένα σωρό άλλα ενδιαφέροντα θέματα...πολύ όμορφη βραδιά και πολύ επιμορφωτική.
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  9. #9
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Το κοινοβούλιο από πλάγια, τα "φτωχά" οχήματα και οι κίτρινοι πλακόστρωτοι δρόμοι...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	p7050066.jpg 
Προβολές:	3036 
Μέγεθος:	76,3 KB 
ID:	205906
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  10. #10
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Η Ρώσικη εκκλησία...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	p7050075.jpg 
Προβολές:	3033 
Μέγεθος:	77,3 KB 
ID:	205907
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  11. #11
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Μουσείο... τέχνης νομίζω... δεν είμαι και σίγουρος... θα το ψάξω... οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	p7050077.jpg 
Προβολές:	3018 
Μέγεθος:	88,6 KB 
ID:	205908
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  12. #12
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Ημέρα 3η

    Όχι πολύ πρωινό ξύπνημα, πρωινό στο σπίτι και φόρτωμα μηχανής... Προορισμός για σήμερα το γραφικό Veliko Tarnovo... μέσω γραφικής παράκαμψης, μιας και τα χιλιόμετρα είναι λίγα και χρόνος υπάρχει... Ανταλλάσουμε ευχές, και όχι μόνο, με τον Παναγιώτη και την Μαρία και αναχωρούμε... ωραία διαδρομή, καλός δρόμος και ωραίος καιρός, λιακάδα αλλά όχι πολύ ζέστη. Όλα δείχνουν ιδανικά μέχρι που κάνω δεξιά σε ένα πάρκινγκ για διευκρινήσεις στον χάρτη... Βάζω πρώτη να φύγω, σβήνει... 1,2,3. Πρόβλημα σκέφτομαι...Τετάρτη σήμερα... Αποκλείται... Το ΚΤΜ ;!!! Είναι δυνατόν...;!!Δολιοφθορά σκέφτομαι... το πιθανότερο... Δεν έπρεπε να προκαλέσω την μήνη των Ιαπώνων... θυμήθηκα το Περλ Χάρμπορ... Αιφνιδιασμός... Τηλέφωνο στον μηχανικό μου και καπάκι και στον Πάναγιώτη.
    Αντλία συμπλέκτη χωρίς διαροή, ο διακόπτης του σταντ οκ, ασφάλειες οκ, κόβω...γεφυρώνω... τίποτα...,τα παρατάω και καλώ βοήθεια..., καταφθάνει ο φύλακας άγγελος μου με λευκό... τρανζιτ..., το ξανατσεκάρουμε και βλέπουμε ότι η αντλία του συμπλέκτη κουνιέται σαν μαούνα στο λιμάνι... "στο είπα" μου λέει το μωρό, αλλά εγώ μες στη θολούρα μου δεν το πιασα... τα σπιρώματα από τις βίδες της αντλίας του συμπλέκτη τα έχουν φτύσει...φόρτωμα και βουρ για το εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Suzuki...τυχαίο;... δεν νομίζω...!!
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  13. #13
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    ψάχνοντας που έγινε η δολιοφθορά...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	p7060086.jpg 
Προβολές:	2995 
Μέγεθος:	88,4 KB 
ID:	205914
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  14. #14
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Ποζάρισμα δίπλα στο πληγωμένο "θηρίο" τώρα που δεν μπορεί να "δαγκώσει"...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	p7060089.jpg 
Προβολές:	2953 
Μέγεθος:	84,2 KB 
ID:	205916
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  15. #15
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Ψάξε και εσύ λίγο ρε Παναγιώτη...χΑάιντε... το βρήκες αμέσως;!! τυχαίο..; δεν νομίζω... :rotflmao:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	p7060091.jpg 
Προβολές:	2916 
Μέγεθος:	82,7 KB 
ID:	205917
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

Σελίδα 1 από 16 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. βοήθεια για Βάλκαν Τουρ
    από LOUKILOUK στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2010, 10:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF