Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Αποριες για ταξιδακι..(Κων/πολη)

  1. #1
    φανατικα ANTIFAνατικος! Το avatar του/της giannis21
    Εγγραφή
    24/10/2009
    Μηνύματα
    688

    Αποριες για ταξιδακι..(Κων/πολη)

    Το Σαββατο 14/8 αναχωρω με δυο ακομα φιλους για ταξιδακι στην Κων/πολη και εχω καποια θεματακια που με απασχολουν.

    Ας ξεκινησω με οτι αφορα τη διαδρομη.Εχουμε πει πως θα ταξιδεψουμε απο Κηπους προς την Πολη και απο κει θα περασουμε στο ασιατικο κομματι της Τουρκιας και παραλληλα με τα στενα θα φτασουμε ως Τσανακαλε οπου και θα περασουμε απεναντι για επιστροφη αλεξπολη.(υπαρχει και εναλλακτικο σεναριο οπου κατεβενουμε μεχρι Αιβαλι η και Σμυρνη και απο εκει απεναντι με καραβι)

    Σχετικα με τη διαδρομη,και γενικα με οτι εχει να κανει με την κινηση μας στους επαρχιακους δρομους της Τουρκιας αλα και στην Πολη αν εχει καποιος να προτεινει κατι η να μας πει τι να προσεξουμε θα ηταν ανεκτιμιτη βοηθεια.

    Σχετικα με τη μοτο και το φορτωμα:λεω να τοποθετησω βασεις για σαμαρια(κοστος 55) και να παρω σαμαρια και σε συνδιασμο με τη βαλιτσα που εχω και τανκμπαγκ νομιζω πως θα ειμαι καλυμενος.
    Υπαρχει καποια προταση για τα σαμαρια;τι μαρκα δηλαδη,χωρητικοτητα και τι να προσεξω.

    Σχετικα με τον εξοπλισμο:σκεφτομαι να φοραω στο ταξιδι δερματινο παντελονι και δερματινο μπουφαν,καθως και μποτες(αδιαβροχες)Υπαρχει και μπουφαν cordura και ελεγα μηπως εβαζα αυτο με τζιν παντελονι και επιγονατιδες και μποτες.για το δερματινο παντελονι ψιλοπροβληματιζομαι.μην αναψουν τα @ρχιδι@ μου και δεν την παλεψω καθολου


    αυτα μου ερχονται στο μυαλο τωρα..Οποιος εχει να κανει προτασεις/παρατηρησεις ευπροσδεκτες ολες.
    Καμία ιδέα δεν ευθύνεται για τους μαλάκες που την ενστερνίζονται..-Κωστάκης Ανάν-

    http://www.tokoulouri.com/

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της arisk
    Εγγραφή
    19/04/2007
    Μηνύματα
    171
    Γεια σου φίλε.καταρχήν από που θα ξεκινήσετε;Αν είσαι Αθήνα προτείνω να φύγετε στις 4.00 το πρωί για να είστε Κων/λη γύρω στις 17.00 με κάποιες χαλαρές στάσεις.Επειδή έκανα αυτό το ταξίδι έχω μόνο ένα να σου πω.Πάρε μαζί σου gps γιατί θα μπαίνεις και θα μπαίνεις στην Κων/λη και θα οδηγάς για περίπου 30 χλμ χωρίς να ξέρεις προς τα που να κατευθυνθείς.Η πόλη είναι τεράστια.Οι δε Τούρκοι γνωρίζουν άπταιστα Τουρκικά μόνο.Περισσότερες πληροφορίες εδώ.
    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=87577

  3. #3
    φανατικα ANTIFAνατικος! Το avatar του/της giannis21
    Εγγραφή
    24/10/2009
    Μηνύματα
    688
    ξεκιναμε απο Θεσσαλονικη φιλε μου.αλλα και παλι για πολυ πρωι το βλεπω να φευγουμε.για gps μερημνισαμε γιατι κατι ειχα ακουσει και γω οτι αμα στριψεις λαθος μεσα στην Πολη παιζει να βρεθεις σε πολυ λαθος γειτονιες!!thanks man
    Καμία ιδέα δεν ευθύνεται για τους μαλάκες που την ενστερνίζονται..-Κωστάκης Ανάν-

    http://www.tokoulouri.com/

  4. #4
    φανατικα ANTIFAνατικος! Το avatar του/της giannis21
    Εγγραφή
    24/10/2009
    Μηνύματα
    688
    επισης αποτι εμαθα πριν λιγο παιζει θεμα με το gps.δεν βρισκουμε πουθενα χαρτη Τουρκιας!!
    Καμία ιδέα δεν ευθύνεται για τους μαλάκες που την ενστερνίζονται..-Κωστάκης Ανάν-

    http://www.tokoulouri.com/

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tomahawk
    Εγγραφή
    29/09/2007
    Μηνύματα
    366
    Κατέβασε το iGO 8 μαζί με τον τελευταίο χάρτη του 09 της Τουρκίας. (απο το torrentz.com)

    Το GPS θα σου λύσει πραγματικά τα χέρια γιατί οι Τούρκοι ΔΕΝ ξέρουν αγγλικά, καθόλου!

    Να έχετε τα μάτια σας 14 + βάλε γιατί δεν χρησιμοποιούν καθόλου φλας, μα καθόλου.
    Ήμουν πριν 3 εβδομάδες και είχαμε πάθει τρελή πλάκα με το πως οδηγούν.
    Μέσα σε διάστημα 5 ημερών στη Πόλη μέτρησα 10 (πραγματικός αριθμός!) οδηγούς που άναψαν φλας και είμασταν πολύ ώρα κάθε μέρα στους δρόμου!
    Οδηγούν όμως και πάρα πολύ επικίνδυνα, απο θαύμα δεν τρακάραμε...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της arisk
    Εγγραφή
    19/04/2007
    Μηνύματα
    171
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tomahawk
    Κατέβασε το iGO 8 μαζί με τον τελευταίο χάρτη του 09 της Τουρκίας. (απο το torrentz.com)

    Το GPS θα σου λύσει πραγματικά τα χέρια γιατί οι Τούρκοι ΔΕΝ ξέρουν αγγλικά, καθόλου!

    Να έχετε τα μάτια σας 14 + βάλε γιατί δεν χρησιμοποιούν καθόλου φλας, μα καθόλου.
    Ήμουν πριν 3 εβδομάδες και είχαμε πάθει τρελή πλάκα με το πως οδηγούν.
    Μέσα σε διάστημα 5 ημερών στη Πόλη μέτρησα 10 (πραγματικός αριθμός!) οδηγούς που άναψαν φλας και είμασταν πολύ ώρα κάθε μέρα στους δρόμου!
    Οδηγούν όμως και πάρα πολύ επικίνδυνα, απο θαύμα δεν τρακάραμε...

    Απλά υπογράφω αυτά που έγραψες φίλε μου.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tomahawk
    Εγγραφή
    29/09/2007
    Μηνύματα
    366
    Και κάτι ακόμη, οι ταρίφες στην Ελλάδα θα σου φανούν Παναγίες μπροστά στους Τούρκους!

  8. #8
    φανατικα ANTIFAνατικος! Το avatar του/της giannis21
    Εγγραφή
    24/10/2009
    Μηνύματα
    688
    ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια.πρωτο μας μελημα αυτη τη στιγμη να βρουμε χαρτη για το gps γιατι αλλιως γαματα. εχω ξαναεπισκεφθει την πολη αλλα οχι με μοτο.θα εχω σιγουρα ενα χαρτη μαζι μου,αλλα gps δεν ειναι..αντε να δουμε.
    Καμία ιδέα δεν ευθύνεται για τους μαλάκες που την ενστερνίζονται..-Κωστάκης Ανάν-

    http://www.tokoulouri.com/

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tomahawk
    Εγγραφή
    29/09/2007
    Μηνύματα
    366
    Κάνε αυτό που σου είπα με το iGO 8, αν έχεις πρόβλημα στείλε μου πμ ή email στο kingtomahawk@hotmail.com

  10. #10
    φανατικα ANTIFAνατικος! Το avatar του/της giannis21
    Εγγραφή
    24/10/2009
    Μηνύματα
    688
    αυτο θα κανω,απλα το gps δεν ειναι στα χερια μου.το εχει ενας απο τους δυο αλλους συνταξιδιωτες μου που πηγε λιγες μερες Χαλκιδικη.με το που γυριζει του εχω ετοιμο αυτο που μου ειπες και καποια αλλα λινκ που βρηκα εδω για να δουμε τι θα γινει.
    σχετικα με τον εξοπλισμο καμια ιδεα;για τα δερματινα δηλαδη..μιας και σε βρηκα προχειρο τωρα δηλαδη
    Καμία ιδέα δεν ευθύνεται για τους μαλάκες που την ενστερνίζονται..-Κωστάκης Ανάν-

    http://www.tokoulouri.com/

  11. #11
    φανατικα ANTIFAνατικος! Το avatar του/της giannis21
    Εγγραφή
    24/10/2009
    Μηνύματα
    688
    για το iGO 8 να κατεβασω αυτο που λεει final full crack working licence zip??
    Καμία ιδέα δεν ευθύνεται για τους μαλάκες που την ενστερνίζονται..-Κωστάκης Ανάν-

    http://www.tokoulouri.com/

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tomahawk
    Εγγραφή
    29/09/2007
    Μηνύματα
    366
    *****

    Αυτό είναι συγκεκριμένα...

    Για εξοπλισμό, τι εννοείς; Αν έχει φθηνά καταστήματα κλπ; Δεν ψάχτηκα καθόλου
    γιατί δε χρειάζομαι κάτι...
    Πάντως μου έκανε τεράστια εντύπωση το οτι δε κυκλοφορούν μηχανάκια, σχεδόν καθόλου.

    Και κάτι ακόμη σημαντικό, η τιμή της βενζίνης εκεί είναι περι το 1,8Ε

    * edit by road spirit: no torrents please!
    οτιδήποτε εμπίπτει σε νομοθεσία περί παράνομης διακίνησης περιεχομένου θα διαγράφεται

Παρόμοια θέματα

  1. πληροφοριες για επισκεψη Κων/πολη..
    από giannis21 στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2010, 06:37
  2. Απορίες για το CBF-600S
    από javaneze στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2005, 14:02
  3. απορίες για gsxr 600
    από bartlal στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2005, 10:54
  4. αποριες για v-strom 1000
    από jzer στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2004, 21:16
  5. αποριες για το fazer1000-THANO για σενα
    από lagel στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 07:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF