Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: Αιμοπετάλια...

  1. #1
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913

    Αιμοπετάλια...

    Άνοιξα αυτό το θέμα γιατί η αναζήτηση δεν με βοήθησε ιδιαίτερα.

    Θέλω να δώσω αιμοπετάλια για τη μητέρα μιας φίλης μου, αλλά άνθρωπος από το συγγενικό μου περιβάλλον, με προειδοποίησε για τυχών μολύνσεις κατά τη διάρκεια του διαχωρισμού των στοιχείων του αίματος από το μηχάνημα...

    Αίμα έχω δώσει αρκετές φορές, όταν με ειδοποιούν πως κάποιος χρειάζεται, δεν φοβάμαι τις βελόνες και τη διαδικασία, αλλά διάβασα πως όταν δίνεις αιμοπετάλια παρεμβάλλεται ένα μηχάνημα....


    Επειδή βλέπω πως έχετε κάποια ιδέα, δώστε μου την εμπειρία σας, γιατί αμφιταλαντεύομαι....
    "Qu ils mangent de la brioche"

  2. #2
    Δεν ξερω για μολυνσεις η τουλαχιστον δεν εχω ακουσει κατι. Το μονο "δυσκολο" ειναι οτι θα εισαι με μια βελονα στο χερι για περιπου καμια ωρα, δεν ειναι οπως το αιμα κανα 10λεπτο που παλευεται. Στη μιση ωρα αρχιζεις και νιωθεις αβολα.
    Triumph Tiger 800!

  3. #3
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Αυτό δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Να φανταστείς πως για να δώσω αιμοπετάλια, θα πάω από Ρέθυμνο στην Αθήνα. Η μια ώρα είναι το λιγότερο. Οι 20 περίπου ώρες στο καράβι πήγαινε-έλα είναι το αληθινό βασανιστήριο....

    Ευχαριστώ πάντως για την πληροφορία
    "Qu ils mangent de la brioche"

  4. #4
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    "Πως πραγματοποιείται η ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΑΦΑΙΡΕΣΗ ;
    Κατά την αιμοπεταλιαφαίρεση, το αίμα που λαμβάνεται από το χέρι σας δεν συλλέγεται στον πλαστικό ασκό όπως γίνεται με τη συνήθη αιμοδοσία, αλλά στο διαχωριστή κυττάρων . Όταν το αίμα βρεθεί στον διαχωριστή τα αιμοπετάλια απομακρύνονται αυτόματα με μεγάλη προσοχή και ακρίβεια. Το υπόλοιπο αίμα - πλάσμα, ερυθρά αιμοσφαίρια και λευκά αιμοσφαίρια - επιστρέφει σε εσάς και πάλι από το ίδιο χέρι ή από το άλλο ανάλογα με τον τύπο του διαχωριστή που χρησιμοποιούμε."

    Έχω ενδοιασμούς για την ασφάλεια της διαδικασίας.

    Όποιος ξέρει κάτι ας το αναφέρει..
    "Qu ils mangent de la brioche"

  5. #5
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016
    μονο γιατρος μπορει να ξερει κατι!!
    σιγουρα το να προσφερεις κατι και να σωσεις
    μια ζωη ειναι μεγαλη υποθεση,αλλα αν αυτο μπορει
    να βαλει σε οποιωνδηποτε κινδυνο εσενα,αξιζει να το κανεις
    μονο για καποιον δικο σου..
    γνωμη μου
    no one will judge me..


    Μ.Γ.Δ

  6. #6
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
    μονο γιατρος μπορει να ξερει κατι!!
    σιγουρα το να προσφερεις κατι και να σωσεις
    μια ζωη ειναι μεγαλη υποθεση,αλλα αν αυτο μπορει
    να βαλει σε οποιωνδηποτε κινδυνο εσενα,αξιζει να το κανεις
    μονο για καποιον δικο σου..
    γνωμη μου
    Αυτό ακριβώς σκέφτομαι κι εγώ...

    Ελπίζω να μου λύσει κάποιος την απορία μου....
    "Qu ils mangent de la brioche"

  7. #7
    Στην αιμοπεταλοληψία ο χρόνος ζωής των αιμοπεταλίων είναι πολύ μικρός,περιπου 5 ημέρες, και ο δότης πρεπει πρώτα να ελεγχθεί ότι μπορεί να δώσει αιμοπετάλια,στην περιπτωση σου δεν εχεις κανενα προβλημα γιατι εισαι ηδη ενεργος αιμοδοτης, και κατω των 50 ετων.Επισης θα ελεγχθεις αν έχεις αριθμό αιμοπεταλίων άνω των 200.000/μl και δεν έχεις πάρει ασπιρίνη για μια εβδομάδα.

    Ο οργανισμός ενός υγιούς ατόμου χρειάζεται τρεις περίπου μέρες για να αντικαταστήσει πλήρως τα αιμοπετάλια.
    Κατά την αιμοπεταλοληψία ποτέ δεν λαμβανονται περισσότερα αιμοπετάλια από ένα ασφαλές για το δότη κατώφλι.
    Επειδή στην αιμοπεταλοληψία αφαιρείται μόνο ένας παράγοντας του αίματος, ο δότης μπορεί να δώσει αιμοπετάλια πολύ πιο συχνά από ότι μπορεί να δώσει αίμα.
    Και βέβαια μπορούν να αφαιρέσουν αιμοπετάλια από μία μονάδα αίματος που έχει προσφέρει ένας αιμοδότης.

    Η διαδικασία λήψης των αιμοπεταλίων είναι απλή, ανώδυνη και ακίνδυνη για τον δότη. Διαρκεί 30 έως 40 λεπτά της ώρας, και τα υλικά που χρησιμοποιούνται είναι αποστειρωμένα και μιας χρήσης.
    Από τη φλέβα του δότη παίρνεται ολικό αίμα σε ένα σύστημα ασκών, από το αποίο διαχωρίζονται τα αιμοπετάλια με τη βοήθεια του διαχωριστη, ενώ το υπόλοιπο αίμα επιστρέφεται στον δότη. Το όλο σύστημα είναι κλειστό, δηλαδή το αίμα του δότη ρέει πάντοτε σε αποστειρωμένο κύκλωμα και δεν έρχεται ποτέ σε επαφή με το εξωτερικό περιβάλλον. Αυτό εξασφαλίζει την πλήρη ασηψία και ασφάλεια του δότη.
    Ο δότης μπορεί να δίνει αιμοπετάλια (μέχρι και) κάθε δύο εβδομαδες, ενω ποσότητα των αιμοπεταλίων που λαμβάνεται από μια αιμοπεταλιοδοσία είναι πενταπλάσια εκείνης που λαμβάνεται από μια αιμοδοσία.

    Start doing what's necessary, then what's possible and suddenly doing the impossible. Just start.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VASOS
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    500
    Πολύ κατατοπιστικός

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VASOS
    Πολύ κατατοπιστικός
    Η αιμοδοσια , και γενικοτερα η ιδεα του ''Δοτη'', ειναι πολυ παρεξηγημενη ενοια στην χωρα μας, και θεωρω οτι οποιοσδηποτε λειτουργος της ιατρικης και της νοσηλευτικης πρεπει να αποσαφηνιζει τους ιατρικους ορους στον υποψηφιο.
    Μακαρι καποια στιγμη να φτασουμε σε ενα πιο ανθρωπινο επιπεδο, και να μην χανονται ζωες για μια φιαλη αιμα.

    Start doing what's necessary, then what's possible and suddenly doing the impossible. Just start.

  10. #10
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
    Η αιμοδοσια , και γενικοτερα η ιδεα του ''Δοτη'', ειναι πολυ παρεξηγημενη ενοια στην χωρα μας, και θεωρω οτι οποιοσδηποτε λειτουργος της ιατρικης και της νοσηλευτικης πρεπει να αποσαφηνιζει τους ιατρικους ορους στον υποψηφιο.
    Μακαρι καποια στιγμη να φτασουμε σε ενα πιο ανθρωπινο επιπεδο, και να μην χανονται ζωες για μια φιαλη αιμα.

    Άρα είναι όλα υλικά μιας χρήσης, έτσι? Δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος μόλυνσης από τον διαχωριστή, τότε....

    Σε ευχαριστώ Κωνσταντίνε για την απάντησή σου, όσων αφορά την αιμοδοσία, θεωρώ απαράδεκτο, άνθρωποι υγιείς να μην δωρίζουν αίμα. Αλλά στις εκπομπές της κ@λοτηλεόρασης, μας έχουν φάει τα κουτσομπολιά....

    "Qu ils mangent de la brioche"

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
    Άρα είναι όλα υλικά μιας χρήσης, έτσι? Δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος μόλυνσης από τον διαχωριστή, τότε....

    Σε ευχαριστώ Κωνσταντίνε για την απάντησή σου, όσων αφορά την αιμοδοσία, θεωρώ απαράδεκτο, άνθρωποι υγιείς να μην δωρίζουν αίμα. Αλλά στις εκπομπές της κ@λοτηλεόρασης, μας έχουν φάει τα κουτσομπολιά....

    Φιλε μου, δεν υπαρχει περιπτωση σε νοσοκομειο να χρησιμοποιηθει υλικο φλεβοκεντησης πανω απο μια φορα.Ολα, μα ολα υλικα ειναι αποστειρωμενα μιας χρησης, και φυσικα ο ο διαχωριστης κυτταρων χρησιμοποιει αναλώσιμα κλειστά συστήματα μιας χρήσης.

    Ο περισσοτερος κοσμος πραγματικα ζει σ'ενα παραλληλο συμπαν, δεν εχει καταλαβει την σημασια της δωρεας αιματος.Ο καθενας μας, ακομη και σε μια εγχειρηση ρουτινας, μπορει να χρειαστει μεταγγιση.Επισης, ο αιμοδοτης εχει δικαιωμα μια φορα το εξαμηνο ή τον χρονο -δεν θυμαμαι ακριβως- να κανει αιματολογικες εξετασεις.
    Σκεψου οτι πριν δωσεις αιμοπεταλια, γινεται:
    μέτρηση αιμοσφαιρίνης
    μέτρηση των τρανσαμινάσων (ALT,AST)
    RPR (δοκιμασία για συφιλίδα)
    έλεγχος αντισωμάτων για τους ιούς ηπατίτιδας Β, ηπατίτιδας C, HIV1,2 και HTLVΙ,ΙΙ.
    ομάδα αίματος και Rhesus
    Ενίοτε ανίχνευση άλλων αντισωμάτων, μέτρηση Fe και φερριτίνης προκειμένου να αξιολογηθεί η κατάσταση του αιμοδότη.


    Για να μην μιλησουμε για την δωρεα οργανων...
    Start doing what's necessary, then what's possible and suddenly doing the impossible. Just start.

  12. #12
    To infinity...and beyond! Το avatar του/της argy_kap
    Εγγραφή
    11/08/2005
    Μηνύματα
    864
    Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
    Επισης, ο αιμοδοτης εχει δικαιωμα μια φορα το εξαμηνο ή τον χρονο -δεν θυμαμαι ακριβως- να κανει αιματολογικες εξετασεις.
    Τον χρόνο είναι....αλλά αν το ζητήσεις και πιο συχνά δεν λέει κανένας όχι (τουλάχιστον στον Βόλο)

    Επίσης καλό θα ήταν να μιλήσουμε όχι μόνο για δωρεά οργάνων αλλά και για μυελού των οστών. Αλλά βλέπεις μόνο αν τύχει στο σπίτι μας μετά τρέχουμε....

    Οι δωρητές οργάνων έχουν πλέον και καρτούλα μεγέθους πιστωτικής στο πορτοφόλι τους από τον εθνικό οργανισμό μεταμοσχεύσεων.....

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
    Τον χρόνο είναι....αλλά αν το ζητήσεις και πιο συχνά δεν λέει κανένας όχι (τουλάχιστον στον Βόλο)

    Επίσης καλό θα ήταν να μιλήσουμε όχι μόνο για δωρεά οργάνων αλλά και για μυελού των οστών. Αλλά βλέπεις μόνο αν τύχει στο σπίτι μας μετά τρέχουμε....

    Οι δωρητές οργάνων έχουν πλέον και καρτούλα μεγέθους πιστωτικής στο πορτοφόλι τους από τον εθνικό οργανισμό μεταμοσχεύσεων.....
    Ετσι ειναι φιλε μου, ετσι ακριβως.
    Πρεπει να μας χτυπησει την πορτα για να καταλαβουμε τις αξιες της ζωης.
    Η καρτα που αναφερεις στην κυριολεξια σου σωζει την ζωη, οταν φτασεις στο κατωφλι του θανατου....αρκει ομως να εισαι κι εσυ το ιδιο μεγαλοψυχος και ευαισθητος.
    Εμεις οι μοτοσυκλετιστες πρεπει να το σκεφτουμε πολυ σοβαρα.
    Και μονο η σκεψη της δωρεας των οργανων σου σε κανει να σκεφτεσαι πολυ πιο ωριμα.
    Σκεψου την πραξη...
    Start doing what's necessary, then what's possible and suddenly doing the impossible. Just start.

  14. #14
    Πεινασμένο Μέλος Το avatar του/της RudeOrc
    Εγγραφή
    08/06/2009
    Μηνύματα
    7
    Αγαπητέ John Steed, μην ανησυχείς, πήγαινε δώσε...
    Πρίν από 2 χρόνια, έδωσα αιμοπετάλια 4 φορές μέσα σε 4 μήνες, χωρίς να μου δημιουργηθεί κανένα πρόβλημα. Όπως ανέφεραν και οι προλαλήσαντες, όλα είναι αποστειρωμένα και μίας χρήσης, απλά είναι μία χρονοβόρος διαδικασία, σε σχέση με την αιμοδοσία. Έπαιρνε μία ώρα και κάτι και εγώ, προσωπικά, ένοιωθα μία αδυναμία για λίγη ώρα μετά.
    Αλλά κατά τα άλλα, δεν υπάρχει κανένα προβλημα και σκέψου ότι θα κάνεις κάτι που θα βοηθήσει έναν συνάνθρωπό σου....
    Α ναι, καθόλη τη διάρκεια της διαδικασίας, καθόταν δίπλα μου μία νεαρή νοσοκόμα, η οποία έλεγχε εάν είμαι καλα! Δεν με χάλασε!
    Bandit Rules.... sometimes.... :a13:

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2009
    Μηνύματα
    892
    φιλε εχω δωσει κι εγω!
    η ιδια σχεδον διαδικασια με το να δωσεις αιμα ειναι
    μονο διαρκει λιγο παραπανω....
    Το σακουλακι γεμιζει με κιτρινο αντι κοκκινο απλα αυτο...
    Δεν ειναι τπτ

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑ ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΑ!!!
    από DimChios στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2007, 14:34
  2. ΕΚΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΑ !!!
    από agelos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2007, 09:46
  3. Ανάγκη για Αιμοπετάλια
    από latris mixanis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/12/2005, 12:50
  4. ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΑ ΕΠΕΙΓΟΝ
    από pissaman στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2005, 13:44
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2005, 13:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF