Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Βοήθεια για διαδρομή Πύλη Τρικάλων - Ζαγόρια

  1. #1

    Βοήθεια για διαδρομή Πύλη Τρικάλων - Ζαγόρια

    Μια βοήθεια παιδιά γιατι δεν έχω τελευταίους χάρτες και εχω μπερδευτεί.

    Από Πύλη Τρικάλων για Ζαγόρι (πάω στο Κεντρικό αλλ ΟΚ), εκτός από Τρίκαλα, Καλαμπάκα κλπ, υπάρχει ΧΩΡΙΣ ΧΩΜΑ?

    Δηλαδή από Ελάτη, Περτούλι κλπ, περνάει π.χ. πρός Μέτσοβο ή δε ξέρω που? Εναλακτικά από πιο κάτω (π.χ. από την διαδρομή Πύλη- Αρτα) μπορω να κόψω πρός τα πάνω κάπου και να βρεθώ Γιάννενα - Ζαγόρια?

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Δικύλινδρο μέλος Το avatar του/της aris_n
    Εγγραφή
    08/12/2009
    Μηνύματα
    134
    Νομίζω οτι υπάρχει λύση στο πρόβλημα σου. Δρόμος υπάρχει και είναι η εξής διαδρομή. Απο πύλη πας περτούλι. Απο το περτούλι συνεχίζεις προς νεραιδοχώρι και τρία ποτάμια. Απο εκεί όπως θα έχεις το ποτάμι στα αριστερά σου θα στρίψεις προς το χωριό Χαλίκι. Απο το Χαλίκι υπάρχει δρόμος άσφαλτος προ διετίας στρωμένος μέχρι και το Μέτσοβο. Απο εκεί είναι γνωστό το πως να συνεχίσεις φαντάζομαι. Ότι άλλο θες ρώτα τα ξέρω απέξω εκείνα τα μέρη. Όλη η διαδρομή είναι δυστυχώς άσφαλτος πλέον....

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της George20vt
    Εγγραφή
    08/09/2009
    Μηνύματα
    504
    Για Κεντρικό Ζαγόρι, αν έχεις όρεξη για βόλτα πας και από εδώ:

    http://maps.google.com/maps/ms?doflg...469177&t=h&z=9

    Όπως είπες και εσύ, παίρνεις την Τρικάλων - Άρτας, την αφήνεις στο Βουργαρέλι, διασχίζεις Δυτικά Τζουμέρκα και πέφτεις Γιάννινα.

    Η διαδρομή είναι αποκλειστικά ασφάλτινη και μπορεί να γίνει με τουλάχιστον 2-3 ακόμη παραλλαγές από λίγο νοτιότερα (από Αμπελοχώρι & γέφυρα Πολιτσάς, από Γεφύρι Πλάκας & Καλέντζι κλπ).


  4. #4
    Παιδιά ευχαριστώ και τους δύο. Δεν ήξερα πως τον είχαν στρώσει από Χαλίκι, τελευταία φορά που είχα περάσει ήταν χώμα.

    Θα δώ ποια διαδρομή θα επιλέξω ανάλογα τον χρόνο που θα έχω. Παίζει να κάνω τη μια στο πήγαινε και την άλλη στο έλα για Αθήνα.

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από George20vt
    Για Κεντρικό Ζαγόρι, αν έχεις όρεξη για βόλτα πας και από εδώ:

    http://maps.google.com/maps/ms?doflg...469177&t=h&z=9

    Όπως είπες και εσύ, παίρνεις την Τρικάλων - Άρτας, την αφήνεις στο Βουργαρέλι, διασχίζεις Δυτικά Τζουμέρκα και πέφτεις Γιάννινα.

    Η διαδρομή είναι αποκλειστικά ασφάλτινη και μπορεί να γίνει με τουλάχιστον 2-3 ακόμη παραλλαγές από λίγο νοτιότερα (από Αμπελοχώρι & γέφυρα Πολιτσάς, από Γεφύρι Πλάκας & Καλέντζι κλπ).

    Εγινε ασφάλτινη η Τρικάλων-Αρτας;

    2 χρονια πριν ειχε ακόμα χωμα, για περίπου 8 χλμ
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  6. #6
    Δικύλινδρο μέλος Το avatar του/της aris_n
    Εγγραφή
    08/12/2009
    Μηνύματα
    134
    Την ίδια απορία έχω και εγώ γιατί είχα ταλαιπωρηθεί απίστευτα σε αυτό τον "δρόμο".....Σε σημείο που ήμουν σίγουρος οτι θα παίξω στη Νικολούλη....Α και το κινητό δεν έπιανε στο μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής...

  7. #7
    Μέχρι Βουλγαρέλι δεν είναι ασφαλτος?

    aris_n από Μέτσοβο πρός Χαλίκι, που περίπου πιάνεις το δρόμο ξέρεις να μου πείς να μη ψάχνομαι αν το κάνω ανάποδα?

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Εγινε ασφάλτινη η Τρικάλων-Αρτας;

    2 χρονια πριν ειχε ακόμα χωμα, για περίπου 8 χλμ
    ναι πλέον είναι όλο άσφαλτος η τρικαλων-άρτας...εκτός από ένα κομμάτι (ούτε 1χλμ) λίγο μετά τα Στουρναρέικα...τη διαδρομή ως το Βουλγαρέλι την έκανα φέτος τον Αύγουστο...

    @NikosR
    Φίλε δες εδώ, ίσως σε ενδιαφέρει...

    Καλό δρόμο...
    ''Well, the rain ain't fussy about where it lands,
    It'll find you hiding no matter where you stand.
    It's gonna rain brother, and it's gonna rain hard,
    When the blues comes calling with it's calling card.''

    R o r y G a l l a g h e r

  9. #9
    Ευχαριστώ φίλε. Αυτή την διαδρομή περίπου λέω να κάνω αύριο το πρωί. Σε κάνα δίωρο φεύγω για Τρίκαλα.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Spyrious
    Εγγραφή
    14/05/2009
    Μηνύματα
    165
    Εγώ την διαδρομή αυτήν την έκανα την άνοιξη ξεκίνησα απο Γιάννενα πήγα Άρτα και γέμισα σε βενζινάδικο (με βγάζει μαξ 180χλμ).Απο Αρτα -Τρίκαλα είναι περίπου 160χλμ.Στην διαδρομή ήταν όλα τα βενζινάδικα κλειστά.Νόμιζα ότι είμαι στο πουθενά.Φτάνοντας στο χωμάτινο κομμάτι τρόμαξα (έχω supersport) και λέω την πάτησα τώρα.Βενζίνη να γυρίσω πίσω δεν έχω.Χώμα δεν πάει.Ευτυχώς πέρασαν κάτι τυπάδες με ιχ τους ρώτησα και μου είπαν 100μ είναι το χωμάτινο.Τελικά έφτασα πύλη και γέμισα.Στο γυρισμό απο Εγνατία για Γιάννενα με έπιασε και βροχή.

  11. #11
    Δικύλινδρο μέλος Το avatar του/της aris_n
    Εγγραφή
    08/12/2009
    Μηνύματα
    134
    Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
    Μέχρι Βουλγαρέλι δεν είναι ασφαλτος?

    aris_n από Μέτσοβο πρός Χαλίκι, που περίπου πιάνεις το δρόμο ξέρεις να μου πείς να μη ψάχνομαι αν το κάνω ανάποδα?
    Απο Μέτσοβο θα πας απέναντι που είναι το Ανήλιο, στον κόμβο του Μετσόβου δηλ θα κάνεις αριστερά στην ταμπέλα για Ανήλιο. Απο το Ανήλιο λίγο πρίν μπείς στο χωριό ακολουθείς την ταμπέλα που γράφει προς χαλίκι. Ελπίζω να υπάρχει ακόμα η ταμπέλα γιατί ηταν κάπως πρόχειρη. Φοβερή διαδρομή όμως....

  12. #12
    Πικραμένο μέλος Το avatar του/της guzzistas
    Εγγραφή
    30/04/2009
    Μηνύματα
    851
    Αρχικά δημιουργήθηκε από aris_n
    Απο Μέτσοβο θα πας απέναντι που είναι το Ανήλιο, στον κόμβο του Μετσόβου δηλ θα κάνεις αριστερά στην ταμπέλα για Ανήλιο. Απο το Ανήλιο λίγο πρίν μπείς στο χωριό ακολουθείς την ταμπέλα που γράφει προς χαλίκι. Ελπίζω να υπάρχει ακόμα η ταμπέλα γιατί ηταν κάπως πρόχειρη. Φοβερή διαδρομή όμως....
    ΟΗ ΥΕS.......

    Οι μόνοι πιο ΗΛΙΘΙΟΙ από τους πολιτικούς, είναι οι ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ.



  13. #13
    κοκορετσι μελος Το avatar του/της intruder
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    648
    απο μετσοβο πας λιμνη αωου κ μετα βωβουσα.προσοχη εκει ειναι το ανατολικο ζαγορι που συνδεεται με τα αλλα ζαγορια απο χωμα 25 χλμ.για να πας παπιγκο κτλ πρεπει να πας ιωαννινα κ μετα η συνεχεια γνωστη.εαν πας τσεπελοβο προτεινω για επιστροφη απο τον δρομο προς τα αρματα κ παδες κ απο κει για χιονοδρομικο βασιλιτσας.φανταστικα.απο οπου κ να πας πιες κ μια για εμας να περασεις καλα

  14. #14
    Σας ευχαριστώ όλους παίδες. Μόλις γύρισα και πονάει ο κ@λος μου...

    Εφυγα Παρασκευή απόγευμα. Πήγα Αθήνα, Καρδίτσα, Πύλη Τρικάλων διανυκτέρευση. Την άλλη μέρα Πύλη, Μεσοχώρα, Βουλγαρέλι, θεοδώριανα, Βουλγσρέλι δεξιά, Αγναντα, Πράμαντα, Συρρακο, Γιάνεννα, Κεντρικό Ζαγόρι, Κουκούλι διανυκτέρευση. Σήμερα Κουκούλι, Τσεπέλοβο, Δίστρατο, Βασιλίτσα, Σμίξη, Μανδραναιους, Εγνατία, Ανηλιο, Χαλίκι, Νεραιδοχώρι, Περτούλι, Ελάτη, Πύλη και επιστροφή.

    Καλά ήτανε...


    ΥΓ. Κάπου 1300 χλμ, 2-3 χώμα, 28000 στροφές...

  15. #15
    Πικραμένο μέλος Το avatar του/της guzzistas
    Εγγραφή
    30/04/2009
    Μηνύματα
    851
    Ωραίος!!!

    Περιμένουμε και φωτό!!!

    Οι μόνοι πιο ΗΛΙΘΙΟΙ από τους πολιτικούς, είναι οι ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ.



Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια για μονοκύλινδρα αερόψυκτα
    από ctpanoramix στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2004, 14:01
  2. Μια βοήθεια για Kawasaki
    από tidime στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2004, 15:15
  3. βοηθεια για CRM 250
    από crmaris στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2004, 15:58
  4. Βοηθεια Για Επιλογη!!!!
    από djupiter στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2004, 02:05
  5. Πληροφορίες για διαδρομή
    από sas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2004, 09:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF