Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 59

Θέμα: μονοκυλινδρα σε ταξιδι (?)

  1. #1
    Λεπα αντικτεντ
    Εγγραφή
    13/08/2010
    Μηνύματα
    14

    μονοκυλινδρα σε ταξιδι (?)

    Καλησπερα και παλι,
    εν αναμονη λοιπον για να βγαλω το διπλωμα, προβληματιζομαι καθε μερα και περισσοτερο για το νεο μου μοτο...
    ΟΧΙ αλλο ραδιοαρβηλα, παρακαλω τα τσακαλια του φορουμ να με βοηθησουν!!!
    Γιατι ΔΕΝ μπορω να ταξιδεψω με μονοκυλιδρο? Τι εννοω... κατι περισσοτερο απο το οτι ανεβαζει θερμοκρασιες?
    Δλδ να μου πει ενας, κουμπαρε, οχι ή πχ σε διαδρομες μεχρι τοσα χλμ εισαι κομπλε ή αλλιως πρεπει να κανεις στασεις πχ ή κατι τετοιο.. πρακτικα πραγματα
    ΤΙ ακριβως παιζει (με κινητηρα αρχικα, ανεση βλεπω..) ?
    Τα φωτα σας παρακαλω στον νεοπα καποια μερα θα σας παραδεχτω.. για το γαμωτο δλδ.
    δλδ τι διαδρομες (σε ασφαλτο) θα μπορουσα να κανω με ενα xt660r?
    εχω αγωνια
    εχω αγωνια

    Ευχαριστω πολυυυ

  2. #2
    απλα θα σου πω οτι το προηγουμενο μου μηχανακι ηταν ενα Honda Dominator 650 και οτι με αυτο οργωσα την Ελλαδα.
    Καστορια
    Πατρα
    Αθηνα 3 φορες
    Γρεβενα συνεχεια τερμα γκαζι.

    το ορμητηριο ηταν η Καρδιτσα

    περα απο τη σελα του που και στο XT660 ειναι καπως σκληρη δεν αντιμετωπισα καποιο ιδιαιτερο προβλημα περα απο το ελαφρυ μουδιασμα στα χερια λογω των κραδασμων.

    βεβαια μιλαμε για μηχανακι 15ετιας και οχι ενα συγχρονο υγροψυκτο μονοκιλυνδρο καθως ηταν αεροψυκτο.

    σταση για 350 χλμ εκανα μονο μια στον παλιο Λεβεντη για την Αθηνα και μετα 2 στασεις για βενζινη.

    το 2006 εκαψε 18? βενζινη και σχεδον 20lt με το γκαζι συνεχεια στα 140-130.

  3. #3
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016
    μπορεις να κανεις τα παντα με το χτ!!
    και με οποιαδηποτε αλλη μονοκυλινδρη μοτο,
    απλα δεν θα εχεις την ανεση που θα εχεις,με αλλη μηχανη
    και σε θεμα σταθεροτητας και σε θεμα κραδασμων και σε
    θεμα μεγαλων ταχυτητων (μιλαω για πανω απο 150 σταθερα)

    και ολα αυτα εχουν να κανουν και με το τι σοι οδηγος εισαι,
    υπαρχουν οδηγοι που για να πανε χαλκιδα κανουν και σταση
    για τσιγαρο και ας οδηγουν bmw πχ και αλλοι που θα πανε
    σερι αθηνα αλεξανδρουπολη με ss !

    απλα η γενικη αποψη ειναι οτι για πιο ταξιδιαρικες καταστασεις
    θες κατι σε 2κυλινδρο υδροψυκτο και απο 600cc και πανω!!
    αλλα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα!!

    ο συμφορουμιτης στο παρακατω ποστ εκανε ταξιδακι με
    cbf 125 !!
    http://www.moto.gr/forums/showthread...hreadid=105878
    και ενας αλλος πιο παλια πηγε ινδια με xr250!!
    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=38448
    αρα τα παντα γινονται
    no one will judge me..


    Μ.Γ.Δ

  4. #4
    Λεπα αντικτεντ
    Εγγραφή
    13/08/2010
    Μηνύματα
    14
    ευχαριστω
    Εγω το θελω να γυριζω παντου και μια φορα το χρονο να την κανω προς ευρωπη μερια αν ολα πανε καλα στα οικονομικα και υγεια κ τα παντα.. θελω ΒΟΛΤΕΣ παντου που δεν εχω παει... και η μεγαλη μου αγαπη ειναι τα μονοκυλινδρα... κραταω πολλες επιφυλαξεις Τη μηχανη θα την κρατησω 3 χρονια το λιγοτερο, και με λιιιγα χρηματα, ισα ισα οτι χρειαζεται στα σερβισ του.. Οποτε ΠΡΕΠΕΙ να κανω την καλυτερη επιλογη

  5. #5
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.966
    Ρε μάστορα, μην ακούς τί σου λένε...Εδώ το 50 και το 60 φεύγσνε οι μπαρμπάδες με τις βέσπες και τις Ζούνταπ και πηγαίνανε να δούνε τον αδερφό τους στη Γερμανία που ήταν μετανάστης...
    Άμα έχεις όρεξη και με ποδήλατο πας, αρκεί να το λέει η ψυχή σου.
    Εγώ έχω ένα μονοκύλινδρο F650GS και ΚΑΝΕΙ ΤΑΞΙΔΙΑ μια χαρά, τουριστικές καταβολές έχει η μονοκύλινδρη μπέμπα, βούτυρο στο ψωμί της είναι τα ταξίδια...Υποτίθεται ότι τα μονοκύλινδρα -ελέω ενός και μόνο κυλίνδρου- έχουν πολλούς κραδασμούς και ανεβάζουν θερμοκρασία. Παλιά ναι, μπορεί να ανέβαινες σε ΧΤ500 και μετά από 200χλμ κατέβαινες και νόμιζαν ότι σε έπιασε επιληπτική κρίση από τους κραδαμούς, αυτό πλέον ΔΕΝ ισχύει σε σύγχρονους μονοκύλινδρους κινητήρες. Δεν υπάρχει μοτοσυκλέτα χωρίς κραδασμούς, ναι, στα μονοκύλινδρα γίνονται περισσότερο αντιληπτοί αλλά όχι ενοχλητικοί ή αφόρητοι. Δεν διαφωνώ ότι με παραπάνω κυλίνδρους θα πας πιο άνετα ίσως, ο κινητήρας θα ζοριστεί λιγότερο, αλλά ο αφορισμός ότι με μονοκύλινδρο ΔΕΝ μπορείς να ταξιδέψεις όπως χαρακτηριστικά γράφεις, είναι το λιγότερο αστείος. Σέλα αρχοντική, αρκετό αφρώδες και καλής ποιότητας, κινητήρας δοκιμασμένος και διαμάντι, δεν κάνει ταξίδι; Έχω κάνει δικάβαλος και με μπαγκάζια Κόρινθος- Σπάρτη χωρίς στάση ας πούμε...γιατί ρωτάς λόγω απειρίας μέχρι πόσα χλμ κάνεις κομπλέ. Όσα αντέχει ο κώλος σου ανεξάρτητα από πόσους κυλίνδρους έχεις κάτω από τα πόδια σου. Ρωτάς τί ασφάλτινες διαδρομές μπορείς να κάνεις με ένα μονοκύλινδρο...θες απάντηση;;;;
    Καλλιτέχνη, πάρε σφυρί και κάρφωσέ το καλά στο μυαλό σου, μια χαρά ταξίδι κάνουν τα μονοκύλινδρα, άσε τους άλλους να λένε παπαριές...κάποιοι έχουν κάνει το γύρο του κόσμου με δαύτα, μπες στα ταξιδιωτικά εδώ, ο Ηλίας με ένα 250ρι πήγε εκεί που οι άλλοι δεν ξέρουν ότι υπάρχει στο χάρτι. Τελεία και παύλα!


  6. #6
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Το 1987 πήγα οδικώς με DR 250 στην Αυστρία. Πριν ξεκινήσω από Πάτρα τα μαστόρια στην αντιπροσωπεία της SUZUKI με ρώταγαν πόσες ηλεκτρονικές θα πάρω μαζί μου και γέλαγαν. Ήμουν 20 χρονών και τους έγραψα όλους στα νεφρά μου και ξεκίνησα. Αν εξαιρέσεις ότι λόγω μικρής ταχύτητας (περίπου 120 χμω) και μεγάλης απόστασης τραγούδησα για συντροφιά όλα τα τραγούδια που ήξερα, όλα καλά. Στάσεις μόνο για ανεφοδιασμό και όταν πιάνονταν ο πισινός μου. Δυό χρόνια μετά το ξαναέκανα με ΧΤ 500 (την σταγόνα) ασημί μαύρο για όσους θυμούνται. Είπα λιγότερα τραγούδια λόγω μεγαλύτερης τελικής ταχύτητας αλλά και πήγα κι εγύρισα οκ. Ένα χρόνο μετά γύρισα με ΧΤ 550 όλη τα ευρωπαϊκά παράλια έφτασα μέχρι Πορτογαλία. Τότε είχα και παρέα χα χα χα .

    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  7. #7
    Λεπα αντικτεντ
    Εγγραφή
    13/08/2010
    Μηνύματα
    14

  8. #8
    Γατάκιαααααα....... Το avatar του/της arxaios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    1.553
    Πόσων χρονών είσαι ;;;

    Αν είσαι 20-28 πας παντού !!!


    Στα 44 που είμαι εγώ θες πιό πολλές ανέσεις ......... μεγαλύτερες ΜΩΤ, πιό μαλακιά σέλλα, λιγότερους κραδασμούς κ.λ.π.

    Έχει να κάνει και η φυσική σου κατάσταση όπως και το πόσες ώρες αντέχεις στη σέλλα ..........

    Σίγουρα το ΧΤΧ θέλει περισσότερες στάσεις για ξεκούραση και δική σου και δική του σε σχέση με ένα τετρακύλινδρο !!!


  9. #9
    Ημιτρελο Μέλος Το avatar του/της imitrelos
    Εγγραφή
    29/03/2010
    Μηνύματα
    557
    πάς πάντου όλα πάνε...... με ανάλογες υποχωρήσεις
    (δέν λέει ακόμα και σε καινούριο μονοκύλινδρο να πηγαίνεις 300 χλμ με μ.ω πάνω από 150 .....το λιώνεις

    αα ένα σου λέω έχω κάνει αθήνα- θεσσαλονικη με glx

    και καβάλα - καστοριά με δίχρονο 125

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    πάρε ενα pegaso strada και θα με θυμηθείς (αν δεν έχεις παρει ακόμα το ΧΤ) ίδιος κινητήρας πολύυυυυ καλύτερο στήσιμο για ταξίδι, κρατάει 140-150 άνετα χωρίς να κουνάει (σε αυτά τα χλμ το ΧΤ πάει βάρκα γιαλό)
    έχω κάνει αθήνα-Λαμία με αυτό με μία μόνο στάση για βενζίνη

    μην μασάς, όπως είπαν τα παιδιά πιό πάνω, περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα!

    (και για να προλάβω τους κακεντρεχείς, όχι, ΔΕΝ τα παίρνω από την aprilia)
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    Λεπα αντικτεντ
    Εγγραφή
    13/08/2010
    Μηνύματα
    14
    ευχαριστω παιδια
    ειμαι αναμεσα σε xtr, xtz, cbf600, vstrom, gsx650f, er6n..
    δε ξερω και με τα τεκμηρια τι παιζει γμτ..
    για καιvουρια παvτα μιλαω.... χμμμμ

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Kalopaido3
    ευχαριστω παιδια
    ειμαι αναμεσα σε xtr, xtz, cbf600, vstrom, gsx650f, er6n..
    δε ξερω και με τα τεκμηρια τι παιζει γμτ..
    για καιvουρια παvτα μιλαω.... χμμμμ
    vstrom και tdm οχι!!! εχει βρωμισει ο τοπος και σου το λεει tdmας αυτο.

    για μενα GSX650F.

    και το CBF600 καλο απλα το GSX650F ειναι πιο ντιζαινατο και με full fairing

  13. #13
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Φίλε μου πηγαινοέρχομαι συνέχεια Θεσσαλονίκη-Πελλοπόνησο με Xtz660. Την μία μέρα μπορεί να είμαι Μάνη και την επόμενη Θεσσαλονίκη. Και εξωτερικό έχω ταξιδέψει, με συνεπιβάτη μάλιστα. Τα περισσότερα χλμ που έχω καλύψει σε μία μέρα περίπου 900.

    Αυτό που πρέπει να προσέξεις περισσότερο δεν είναι ο κινητήρας αλλά η σέλα και η κάλυψη απ' τον αέρα. Αυτά θα σε κουράσουν. Η μηχανή δεν θα πάθει τίποτα, αντέχει περισσότερο από σένα. Οποιαδήποτε μηχανή σαν το Tenere και το Dakar αντέχει περισσότερο από σένα σε θέμα κινητήρα. Το xt έχει τον ίδιο κινητήρα με το Tenere. Ίδια πρωτεύουσα και δευτερεύουσα μετάδοση και περίπου ίδιους ίππους. Η διαφορά τους είναι μόνο στην χαρτογράφηση, φίλτρο και εξάτμιση.


    Αλήθεια γιατί δεν παίρνεις το Tenere ή το Dakar? Σε ταξίδια είναι σαφώς καλύτερα με μεγαλύτερη αυτονομία ενώ για κάθε μέρα δεν υστερούν σημαντικά απ' τα on-off χωρίς σταθερό φαίρινγκ. Αν έλεγες πως θες να πάρεις το xtx θα το καταλάβαινα, αλλά απ' το xtr νομίζω πως έχουν περισσότερα θετικά αφού εκτός από την καθημερινή σου μετακίνηση έχεις βάλει στο πρόγραμμα και τα μεγάλα ταξίδια!

    edit. Δεν είχα δει τα τελευταία σχόλια οπότε παρέβλεψε την τελευταία παράγραφο. Το πήγες αλλού. Νόμιζα πως ήθελες μονοκύλινδρο.
    Sent from me using a computer.

  14. #14
    Γατάκιαααααα....... Το avatar του/της arxaios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    1.553
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Kalopaido3
    ευχαριστω παιδια
    ειμαι αναμεσα σε xtr, xtz, cbf600, vstrom, gsx650f, er6n..
    δε ξερω και με τα τεκμηρια τι παιζει γμτ..
    για καιvουρια παvτα μιλαω.... χμμμμ
    Aν σε ενδιαφέρουν ασφάλτινα ταξίδια τότε cbf ή gsx αν θες να πας και σε κανένα βατό (Βατό λέμε) χωματόδρομο ........ τότε Vstrom ........... !!!

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    900
    προσωπικά τα καλύτερα ταξίδια τα χω κανει με άβολο μονοκύλινδρο.Ηταν ας πούμε τα πιο περιπετειώδη....πιο ''ηρωϊκα''.... με τα τετρακύλινδρα δε το ευχαριστιέμαι τόσο.

    σίγουρα παίζει ρόλο και η ηλικια που αναφερθηκε παραπάνω.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σε ταξιδι μεχρι ποσα χλμ / στροφες ΧΤ 600
    από apsogos στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2010, 04:08
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2009, 10:12
  3. λαστιχο σε ταξιδι
    από nikforos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2006, 14:03
  4. ο μάκης σε ταξίδι....
    από Nostra στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2006, 09:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF