Σελίδα 1 από 20 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 289

Θέμα: Πρώτο ταξίδι, έτυχε ναύλος για Κριμαία

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της George20vt
    Εγγραφή
    08/09/2009
    Μηνύματα
    504

    Πρώτο ταξίδι, έτυχε ναύλος για Κριμαία

    Έχουν περάσει πλέον κάποιες εβδομάδες που επέστρεψα και παρόλα αυτά φαντάζει αρκετά νωρίς & δύσκολο το να βάλω τις σκέψεις και τις εντυπώσεις μου σε μια σειρά και να τις αποτυπώσω κάπου.

    Τα συναισθήματα είναι ανάμικτα, οι εικόνες νωπές, κάποιες εντυπώσεις ακόμη συγκεχυμένες. Ώρες ώρες νομίζω ότι το ταξίδι αυτό δεν έγινε ποτέ. Ήταν όλα τόσο αλλιώτικα που έρχονται στο μυαλό σαν ένα όνειρο από τη μέρα που πάτησα ξανά το πόδι μου Ελλάδα.

    Όμως, ένα κλείσιμο των ματιών και μια ματιά σε φωτογραφίες με επαναφέρει στην σουρεάλ πραγματικότητα που βίωσα για 10 περίπου ημέρες. Μια περιοδεία σε ένα κομμάτι του κόσμου όπου οι εντυπώσεις είναι άλλοτε σαν ένα χάδι και άλλοτε πάλι σαν γροθιά στο στομάχι.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ukr 207.jpg 
Προβολές:	3036 
Μέγεθος:	95,2 KB 
ID:	207142

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της George20vt
    Εγγραφή
    08/09/2009
    Μηνύματα
    504
    Η ιδέα στριφογύριζε στο μυαλό μου από καιρό. Σε μια εποχή όπου το ταξίδι γίνεται όλο και πιο αποστειρωμένο, όπου η λέξη περιπέτεια έχει γίνει λογότυπο προς πώληση ή αυτοκόλλητο στην Αγγλική που διακοσμεί το ρεζερβουάρ της μηχανής, ήθελα απλά να ζήσω κάτι το διαφορετικό.

    Οι περιορισμένες διαθέσιμες ημέρες , το όχι ιδιαίτερα υψηλό budget και η διάθεση για ένα ταξίδι στο χρόνο, έκαναν τον προορισμό να μοιάζει σχεδόν μονόδρομος.

    Βορειοδυτική Μαύρη Θάλασσα λοιπόν στο μικροσκόπιο και βούρ για ανεύρεση πληροφοριών για το πώς θα γινόταν το ταξίδι πραγματικότητα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ukr 151.jpg 
Προβολές:	3026 
Μέγεθος:	82,0 KB 
ID:	207143

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της George20vt
    Εγγραφή
    08/09/2009
    Μηνύματα
    504
    Όταν έχεις να κάνεις με χώρες της κεντρικής & δυτικής Ευρώπης, τα πράγματα είναι σαφώς πιο απλά.

    Οι πληροφορίες στο internet άφθονες, οι (εξειδικευμένοι και μη) ταξιδιωτικοί οδηγοί διαφωτιστικοί και οι χάρτες λίγο πολύ ενημερωμένοι. Τα δρομολόγια των πλοίων τακτικά, ο ανταγωνισμός των εταιρειών μεγάλος και το επίπεδο των υπηρεσιών ικανοποιητικό ακόμη και για τους καλομαθημένους της παρέας.

    Όταν αρχίζεις να ψάχνεις αντίστοιχες πληροφορίες για τους παρευξείνιους γείτονές μας, αντιλαμβάνεσαι ότι κάτι το διαφορετικό συμβαίνει εδώ.

    Υπάρχουν τελικά κάποια κομμάτια του κόσμου για τα οποία οι πληροφορίες έρχονται με το σταγονόμετρο, τουλάχιστον για όσους δε μιλούν τη Ρωσική. Κάπου εδώ λοιπόν αρχίζει το στοίχημα με τον εαυτό μου ότι θα καταφέρω να βγάλω ένα τέτοιο ταξίδι μέχρι το τέλος μόνος μου… me, myself & I


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ukr 274.jpg 
Προβολές:	3009 
Μέγεθος:	82,3 KB 
ID:	207147

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της George20vt
    Εγγραφή
    08/09/2009
    Μηνύματα
    504
    Έχοντας σχεδιάσει το βασικό κορμό της διαδρομής, ξεκίνησα την αναζήτηση πληροφοριών ώστε το σχέδιο να πάρει οριστική μορφή.

    Το πλάνο ήταν φιλόδοξο αλλά και η διάθεση πολύ ανεβασμένη. Είχα 12 περίπου μέρες στη διάθεσή μου και η αρχικά σχεδιασμένη διαδρομή είχε ως εξής:

    Αθήνα – Κωνσταντινούπολη – ferry για Σεβαστούπολη – γύρο Κριμαίας – Οδησσό – διάσχιση Καρπαθίων (Ουκρανικών & Ρουμανικών) – διάσχιση Βουλγαρίας – επιστροφή Αθήνα.

    Η γνωστή παροιμία βέβαια που λέει «όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια, ο Θεός γελά» είναι πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μου. Σ’αυτό το ταξίδι, έμελε να δω πόσο ανεπτυγμένη έχει την αίσθηση του black humor ο τύπος εκεί πάνω…


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ukr 513.jpg 
Προβολές:	2965 
Μέγεθος:	78,8 KB 
ID:	207151

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της George20vt
    Εγγραφή
    08/09/2009
    Μηνύματα
    504
    Ας πάρουμε τα πράγματα όμως από την αρχή.

    Το πρώτο κομμάτι του ταξιδιού που ήθελε οργάνωση ήταν το ferry που θα με πήγαινε Σεβαστούπολη

    Βρίσκω κάποια πληροφορία για ένα Ρωσικών συμφερόντων καράβι που κάνει το δρομολόγιο 1 φορά την εβδομάδα και με τα χίλια βάσανα βρίσκω και το e-mail ενός πράκτορα στην Τουρκία. Οι Ρώσοι φυσικά ούτε λέξη Αγγλικά αλλά ο Τούρκος φάνηκε συνεννοήσιμος.

    Μου απαντά στο πρώτο e-mail για το κόστος των ναύλων, το οποίο θα μπορούσε να είναι κόστος κρουαζιέρας. 190$ για εμένα σε 4κλινη καμπίνα και 150$ για τη μηχανή…

    Στο 2ο e-mail μου όπου ζητούσα πληροφορίες για τη διάρκεια του ταξιδιού, τον τρόπο πληρωμής και το πόσες ώρες νωρίτερα πρέπει να φτάσω, έλαβα τη θεϊκή απάντηση… “Mr. Georg, time cost money. Payment only in cash”.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ukr 232.jpg 
Προβολές:	2954 
Μέγεθος:	72,6 KB 
ID:	207157

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της George20vt
    Εγγραφή
    08/09/2009
    Μηνύματα
    504
    Καταϋποχρεωμένος από τον επαγγελματισμό του γείτονα, βρήκα άλλη λύση.

    Συνάδελφος που ξέρει αρκετά καλά Ρώσικα, ανέλαβε να μιλήσει απ’ευθείας με τους Ρώσους. Μου κράτησαν μια θέση και μου έδωσαν ένα κινητό τηλέφωνο για να καλέσω μόλις φτάσω στο λιμάνι της Κωνσταντινούπολης.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ukr 050.jpg 
Προβολές:	2928 
Μέγεθος:	78,9 KB 
ID:	207159

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της George20vt
    Εγγραφή
    08/09/2009
    Μηνύματα
    504
    Ξεκινάω από Αθήνα απόγευμα Τετάρτης, αμέσως μετά τη δουλειά. Συνάδελφοι που με είδαν να αλλάζω πριν ξεκινήσω με ρώτησαν...

    - Καλά, με τι θα πάς;
    - Με τη μηχανή.
    - ...... γιατί όχι με ζουρλομανδύα;

    Το καράβι θα έφευγε από την Πόλη την Πέμπτη το βράδυ και δεν είχα πολύ χρόνο. Η διαδρομή γνωστή, βαρετή & δύσκολη, λόγω της μονοτονίας της εθνικής οδού αλλά και κυρίως της συσσωρευμένης κούρασης από μία απίστευτη προηγούμενη εβδομάδα τεράστιας πίεσης και ελάχιστου ύπνου.

    Μικρή στάση στη Στυλίδα για αναπλήρωση υγρών.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ukr 001.jpg 
Προβολές:	2907 
Μέγεθος:	75,3 KB 
ID:	207160

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της George20vt
    Εγγραφή
    08/09/2009
    Μηνύματα
    504
    Ο ήλιος έπεσε και τα χιλιόμετρα κυλούσαν πλέον πολύ πιο εύκολα. Ανεφοδιασμός στο πόδι στη Θεσσαλονίκη και διανυκτέρευση σε συγγενικό σπίτι στις Σέρρες. Πρωινό εγερτήριο την επόμενη για να φτάσω Τουρκία το συντομότερο δυνατόν.

    Τα χιλιόμετρα φεύγουν πολύ εύκολα και σε λίγες ώρες έχω περάσει ήδη και κάθε έλεγχο στο συνοριακό σταθμό των Κήπων. Ο έλεγχος περιορίστηκε μόνο στα έγγραφα (διαβατήριο, πράσινη κάρτα κλπ), ήταν καθαρά τυπικός και γρήγορος.

    Έχω μπροστά μου κάπου 250 χλμ για την Πόλη και οδηγώ μάλλον ψαρωμένος από τα όρια ταχύτητας και τα πολύ συχνά μπλόκα της τροχαίας. Από τους τελευταίους, δε με ενόχλησε κανείς.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ukr 007.jpg 
Προβολές:	2893 
Μέγεθος:	80,5 KB 
ID:	207161

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της George20vt
    Εγγραφή
    08/09/2009
    Μηνύματα
    504
    Είμαι πλέον στο Karaköy, στην Πόλη, μπροστά από το σταθμό που εξυπηρετεί τα συγκεκριμένα πλοία.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ukr 059.jpg 
Προβολές:	2901 
Μέγεθος:	73,1 KB 
ID:	207162

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της George20vt
    Εγγραφή
    08/09/2009
    Μηνύματα
    504
    Η Νατάλυα, συνοδός της εταιρείας σε κάθε δρομολόγιο, θα μου έδινε το εισιτήριό μου και θα με καθοδηγούσε για τα γραφειοκρατικά ώστε να φορτωθεί η μηχανή στο φορτηγοποστάλι.

    Το μόνο πρόβλημα, ότι τα Αγγλικά της Νατάλυα ήταν λιγότερα κι από τα δικά μου Ρώσικα…


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ukr 060.jpg 
Προβολές:	2874 
Μέγεθος:	71,0 KB 
ID:	207163

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της George20vt
    Εγγραφή
    08/09/2009
    Μηνύματα
    504
    Υποψιασμένοι οι Τούρκοι «διεκπεραιωτές», έπεσαν πάνω μου σαν τα κοράκια, δίνοντάς μου να καταλάβω ότι έπρεπε να περάσω από χίλια δυο τελωνειακά γρανάζια που ήθελαν το λάδι τους για να δουλέψουν.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ukr 038.jpg 
Προβολές:	2843 
Μέγεθος:	76,9 KB 
ID:	207164

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της George20vt
    Εγγραφή
    08/09/2009
    Μηνύματα
    504
    Προσπάθησα να βγάλω άκρη μόνος, αλλά μη μιλώντας τη γλώσσα τους, κανείς δε μου έδινε την παραμικρή σημασία. Ο χρόνος άρχιζε να πιέζει και αναγκαστικά απευθύνθηκα στους «διεκπεραιωτές».

    Ο πρώτος ήθελε 100 € και όταν με είδε να γελάω μου το γύρισε σε 100 λίρες Τουρκίας (περίπου τα μισά). Τελικά έδωσα ένα 20δόλαρο και πήραν όλα το δρόμο τους.

    Τελωνείο εξόδου, σφράγισμα διαβατηρίου και διαδικασίες επανεξαξωγής της μηχανής από τη χώρα μας πήραν περίπου 1 ώρα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ukr 039.jpg 
Προβολές:	2835 
Μέγεθος:	58,9 KB 
ID:	207165

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της George20vt
    Εγγραφή
    08/09/2009
    Μηνύματα
    504
    Η μηχανή φορτώθηκε στο βαπόρι και εγώ είχα ένα 2ωρο μπροστά μου για να πάρω λίγο άρωμα Πόλης…


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ukr 012.jpg 
Προβολές:	2816 
Μέγεθος:	71,7 KB 
ID:	207166

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της George20vt
    Εγγραφή
    08/09/2009
    Μηνύματα
    504
    Για το τι ακριβώς εννοώ λέγοντας «φορτώθηκε», ας μιλήσουν καλύτερα οι εικόνες…


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ukr 014.jpg 
Προβολές:	2819 
Μέγεθος:	70,9 KB 
ID:	207167

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της George20vt
    Εγγραφή
    08/09/2009
    Μηνύματα
    504
    Μετά από συνεννόηση φυστίκι για το που θα πρέπει να δεθεί, κατέβηκε η μπίγα και ανέλαβε δράση


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ukr 015.jpg 
Προβολές:	2809 
Μέγεθος:	77,4 KB 
ID:	207168

Σελίδα 1 από 20 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ταξίδι ...στο περίπτερο για εφημερίδες
    από Uriah Heep στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2016, 14:08
  2. Πρώτο ταξίδι στην ευρώπη.
    από pepes1gr στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 05/04/2009, 17:57
  3. ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟ Motogp
    από caesarsk στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2005, 10:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF