Σελίδα 5 από 17 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 245

Θέμα: Οδήγησα ένα "όπλο". ...

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της AKIS BUSA
    Εγγραφή
    17/03/2009
    Μηνύματα
    463

    Re: Οδήγησα ένα "όπλο". ...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
    Ως αρχάριος οδηγός μηχανών μεγάλου κυβισμού και έχοντας αποφασίσει πως θα πάρω hayabusa, παρόλο τις αρνητικές απόψεις που ακούω για αυτή μου την επιλογή, είπα να οδηγήσω για πρώτη φορά στην ζωή μου, κάτι μεγαλύτερο από παπί. Έτσι, οδήγησα την gsxr 1000 K8 ενός φίλου μου, βελτιωμένη με τα βασικά (πρόγραμμα, ολόσωμη yoshimura carbon, αντικόφτη, φίλτρο, κτλ. Ξεκίνησα κανονικά και σκέφτηκα μιας που ήταν αργά το βράδυ, επειδή δεν ήθελα να οδηγήσω σε δρόμο χωρίς φώτα, να βγω στον αυτοκινητόδρομο και να οδηγήσω αρκετά χιλιόμετρα, μέχρι να βρω έξοδο, ώστε να επιστρέψω πάλι από τον αυτοκινητόδρομο. Ως αρχάριος, αυτό που με "ενόχλησε" ήταν ότι το κοντέρ έδειχνε πως είχα συνέχεια 5η σχέση και στα κατεβάσματα δεν ήξερα τι ταχύτητα είχα μέσα. Οδήγησα πάρα πολύ συντηρητικά, έχοντας συνέχεια στο κιβώτιο μεγάλες σχέσεις (5η, 6η) και λίγα χιλιόμετρα (80, 90). Ο αυτοκινητόδρομος ήταν άδειος πραγματικά και κάποια στιγμή άνοιξα το γκάζι με 6η σχέση, όχι τέρμα όμως το γκάζι και είδα 200 μέσα σε ελάχιστες στιγμές. Εκεί έκοψα και επέστρεψα πάλι στην ταχύτητα των 90 περίπου χιλιομέτρων. Λόγω ύψους (1.74) μάλλον και βάρους (75 κιλών), στα 200, αυτό το 1 δευτερόλεπτο που έμεινα δεν ένιωσα την παραμικρή ενόχληση από τον αέρα, παρόλο που δεν είχα "κρυφτεί" πίσω από το φέρινγκ. Αν δεν έβλεπα το κοντέρ, δεν θα έλεγα πως πήγαινα πάνω από 130-140. Με το βάρος της μηχανής σε εξόδους και σε διασταυρώσεις μετά τον αυτοκινητόδρομο δεν είχα κανένα πρόβλημα. Ακόμα και όταν προσπάθησα στην αρχή να την μετακινήσω με τα πόδια, ενώ ήμουν πάνω της, δεν ένιωσα την παραμικρή ενόχληση. Εκεί που μπορώ να πω πως φοβόμουν κάπως ήταν όταν ξεκινούσα από την ακινησία με πρώτη, όπου πάρα πολύ γρήγορα έβαζα δευτέρα με πολύ λίγες στροφές, ώστε να μην σπινιάρει ο πίσω τροχός. Αυτή την στιγμή που μιλάμε το gsxr βρίσκεται στην αποθήκη του σπιτιού μου και επί 5 μέρες θα το έχω εγώ και θα προσπαθώ να συνηθίσω την νέα πραγματικότητα που αποφάσισα να φέρω στην ζωή μου. Φαντάζομαι πως η hayabusa δεν θα διαφέρει εν κινήση πολύ από το gsxr 1000. Το βάρος της θα φαίνεται κυρίως όταν θα προσπαθώ να την μετακινήσω με τα πόδια και σε αργές, κλειστές στροφές. Το σίγουρο είναι πως σκέφτομαι αρκετά όντας πάνω στο 1000 και δεν θα αφήσω τον εαυτό μου να "ξεφύγει" αυτές τις μέρες που θα την έχω στα χέρια μου. Μην αρχίσετε πάλι να λέτε πως ένα 1000 δεν κάνει για αρχάριο και πόσο μάλλον μία hayabusa. Το ξέρω πολύ καλά και καταλαβαίνω και το γιατί. Παρ' όλα αυτά έχω κατασταλάξει πως το haya θα είναι το πρώτο μου μηχανάκι. Να 'στε καλά όλοι σας και προσοχή στους δρόμους. Καλημέρα σε όλους!
    Ωραιαααααα!!.....................και μετα???



    το θεμα ομως αδελφε ξερεις πιο ειναι??
    οτι σου εχουν απαντησει τοσοι!! Ανθρωποι στην ιστορια (που για εμενα την εφτιαξες!!)
    και δεν εχεις βγει οχι να ασχοληθεις!! (πραγμα μαλλον δυσκολο για εσενα)
    αλλα ουτε ενα ευχαριστω να πεις σε ολους αυτους που ασχοληθικαν με την................................................@@@@ρια σου!!!
    ο καλυτερος τροπος να κρατας
    το λογο σου ειναι
    να μην το δινεις

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macrozan
    Εγγραφή
    25/04/2007
    Μηνύματα
    151

    Re: Re: Οδήγησα ένα "όπλο". ...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από AKIS BUSA
    Ωραιαααααα!!.....................και μετα???



    το θεμα ομως αδελφε ξερεις πιο ειναι??
    οτι σου εχουν απαντησει τοσοι!! Ανθρωποι στην ιστορια (που για εμενα την εφτιαξες!!)
    και δεν εχεις βγει οχι να ασχοληθεις!! (πραγμα μαλλον δυσκολο για εσενα)
    αλλα ουτε ενα ευχαριστω να πεις σε ολους αυτους που ασχοληθικαν με την................................................@@@@ρια σου!!!

    Φίλε δεν συμφωνώ μαζί σου. Τι ευχαριστώ λες ;
    Όσοι γράφουμε το κάνουμε επειδή γουστάρουμε.
    Δεν επιτελούμε και κοινωνικό έργο.

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της AKIS BUSA
    Εγγραφή
    17/03/2009
    Μηνύματα
    463

    Re: Re: Re: Οδήγησα ένα "όπλο". ...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από macrozan
    Φίλε δεν συμφωνώ μαζί σου. Τι ευχαριστώ λες ;
    Όσοι γράφουμε το κάνουμε επειδή γουστάρουμε.
    Δεν επιτελούμε και κοινωνικό έργο.
    Σαφως και γραφουμε γιατι γουσταρουμε

    οταν ομως εκθετεις δημοσιως (ελευθερο site-forum) την ιστορια σου και εμμεσα
    ζητας την αποψη αλλων ανθρωπων
    νομιζω οτι ενα ευχαριστω αρκει!! τουλαχιστον σε αυτους που προσπαθησαν να σε πληροφορισουν η ακομα και να σε προστατεψουν!!

    αυτο λεγεται Ευγενεια!!!!
    ο καλυτερος τροπος να κρατας
    το λογο σου ειναι
    να μην το δινεις

  4. #64
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
    αραπινες μαυρες χιπχοπιαρες
    :rotflmao:
    Give me fuel, Give me fire

  5. #65
    Ας πω και εγώ μερικά πράγματα. Το πρώτο που θέλω να πω είναι πως ακούω πολύ προσεχτικά κάθε άποψη που εκφράζεται με σκοπό το καλό μου και όχι με σκοπό να πει ο καθένας την μ@λ@κί@ του πίσω από το πληκτρολόγιο του και να νομίζει πως κάποιος είναι. Κάποιοι που είπαν πως την ιστορία την έβγαλα από το μυαλό μου, μπορούν με ένα Pm να κανονίσουμε βόλτα μαζί (είμαι από λάρισα). Επίσης, ο κάτοχος της gsxr από παπί πήγε σε αυτή, αλλά αν πάτε σε πίστα μαζί, θα τον ψάχνετε. Δεν λέω πως είναι το καλύτερο από το παπί να πας στα 160 άλογα, απλά λέω πως δεν σημαίνει απαραίτητα θάνατο. Όπως επίσης δεν σημαίνει πως δεν θα μάθεις ποτέ να οδηγείς σωστά. Αυτός που είπε πως είναι βλάκας όποιος δίνει ένα gsxr 1000 σε έναν αρχάριο οδηγό 22 χρονών, ο οποίος έχει όμως τα μυαλά στο κεφάλι του σε αυτό το ζήτημα, είμαι σίγουρος πως δεν το σκέφτηκε καλά και το έγραψε κρυμμένος πίσω από την οθόνη του pc του. Από κοντά μάλλον θα στεκόταν σούζα στον κάτοχο του συγκεκριμένου gsxr. Και τώρα ας μιλήσουμε σοβαρά, χωρίς ειρωνίες και αλαζονίες.
    Κάποιος έγραψε πριν πως τι παραπάνω θα μου δώσει το haya, από ένα 600 street. Φίλε μου και 50 άλογα να είχε το hayabusa, εγώ αυτό θα έπαιρνα. Το εννοώ. Μου αρέσει το πως είναι. Μου αρέσει ο όγκος του και ο σχεδιασμός του. Μου αρέσει το πόσο καλυμένα είναι τα πόδια όταν οδηγείς, σε σχέση με τα ss. Είμαι 22 χρονών και παρ' όλο που έχω την οικονομική δυνατότητα να πάρω αυτοκίνητο με 200 άλογα, εμένα μου αρέσουν τα βαριά αυτοκίνητα που είναι σταθερά σαν πλοία και δεν έχουν νεύρο, ή άλογα. Δεν μου αρέσει το Type r, ούτε το focus rs, ούτε το κάποιο κοντράμαξο. Μου αρέσουν τα οικογενειακά του 1,5 τόνου. Δεν με νοιάζουν τα άλογα της haya. Αν ισχύει αυτό που είχε πει ο rein σε κάποιον που ήθελε gsxr 1000 και ήταν και εκείνος αρχάριος, πως μπορεί πραγματικά να κάνει την μηχανή να έχει όσα άλογα επιλέξει εκείνος, έχετε μάρτυρα τον ίδιο πως θα το κάνω. Αν είχε 50 άλογα hayabusa θα έπαιρνα. Δεν μου αρέσουν τα ss. Δεν βάζω κόντρες, δεν δεν κοιτάω power commanders, αντικόφτες και άλλα παρόμοια. Θ&έλω το πρωί που ξυπνάω, να πω πως θέλω να πάω Ιταλία για καφέ και να ξεκινήσω. Να πως πωως το πρωί θα πάω για 3ήμερο Βερολίνο και να πεταχτώ. Αν μου έλεγε ο γιος μου (δεν έχω ακόμη) πως θέλει gsxr 600 για πρώτη μηχανή, δεν θα μπορούσα να κοιμηθώ για όσο καιρό την είχε. Τα ίδια με εσάς θα του έλεγα (όχι με όλους σας), αν και με καλύτερο τρόπο και όχι ειρωνίες και βλακείες. Απλά πιστεύω πως έχω την ωριμότητα και τα μυαλά στο κεφάλι μου και είτε έχω 100 άλογα στον τροχό, είτε 200, είτε 350, το ίδιο θα συμπεριφέρομαι. Σε αντίθεση με πολλούς από εσάς, δεν έχω άγνοια κινδύνου. Φοβάμαι και σκέφτομαι πάνω σε ότι οδηγώ, πολύ περισσότερο από πολλούς από εσάς. Υπάρχουν παλικάρια εδώ που ζω που τρέχουν με 250 μέσα στην περιοχή που ζω. Το ότι είμαι αρχάριος οδηγός δεν με κάνει πιο επικίνδυνο από αυτόν που περνάει μπροστά από το σπίτι μου με 200. Χθες, στην πρώτη μου βόλτα πήγαινα με 80, 90 στον αυτοκινητόδρομο, ενώ μπροστά μου είχα ευθεία άδεια 5 χιλιομέτρων. Φοβόμουν δηλαδή να πάω μόνιμα στον αυτοκινητόδρομο με 120? Δεν νομίζω. Απλά τόσο γούσταρα να πάω. Όταν βγήκα από τον αυτοκινητόδρομο και μέχρι να φτάσω στο σπίτι μου (σε κατοικημένη περιοχή, αλλά όχι μέσα σε πόλη), πήγαινα με 50 χιλιόμετρα, ενώ ήταν αργά και ο δρόμος ήταν άδειος. Δεν μπορούσα να πάω 80 δηλαδή? Μπορούσα, απλά "σκέφτομαι". Επειδή οι περισσότεροι είσαστε κ@υλωμένοι, δεν σημαίνει πως έχουν όλοι τις ίδιες διαθέσεις με τις δικιές σας. Και για αυτούς που λένε πως "τι την θέλεις την hayabusa, αφού θέλεις να πηγαίνεις σαν άνθρωπος?". Αυτή μου αρέσει, αυτήν γουστάρω να καβαλάω, να βλέπω στην αποθήκη μου το πρωί. Δηλαδή η hayabusa αν την πάω με 150 στον αυτοκινητόδρομο σε ταξίδι τί θα κάνει? Θα σβήσει? Είναι μόνο για 250? Εσύ είσαι επικίνδυνος που πας με 250 επί 50 χιλιόμετρα φιλαράκι, όχι εγώ. Αυτά τα ολίγα από εμένα. Αύριο το βράδυ εντυπώσεις πάλι από το όπλο. Καλό βράδυ και πάντα όρθιοι παιδιά. Να μαστε καλά!
    Πάντοτε κράνος παιδιά. Από την στιγμή που ανεβαίνουμε στην μηχανή και πατάμε την μίζα, μέχρι την στιγμή που κατεβαίνουμε. ΠΑΝΤΑ

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της AKIS BUSA
    Εγγραφή
    17/03/2009
    Μηνύματα
    463
    Φιλε Κatath θα σου απαντησω διοτι ειμαι ενας απο αυτους που αμφισβητησε
    αυτα που ειπες (με την εννοια της αληθειας)
    και το κανω διοτι δεν κρυβομαι ρε αδελφε (αν και εισαι γιος μου στην ηλικια)
    πισω απο κανενα πληκτρολογιο!!! και αν εισαι απο Λαρισα εγω ειμαι απο Αθηνα
    οποτε δεν ειναι ευκολο να δωσουμε και ραντεβου
    αν και δεν εχω πλεον κανενα λογο να μην σε πιστεψω μιας και βγηκες και απαντησες!!

    σε αμφισβητησα λοιπον αν ειναι αληθινη η ιστορια σου
    διοτι ειχες 5 σελιδες απαντησεις!! και αποξιωσες εντελως να απαντησεις σε καποιον-οιυς
    εστω και μια φορα ανεξαρτητα αν σου την "λεγανε" η οχι!!

    αυτο απαντησα και στον αλλον φιλο παραπανω
    οτι την στιγμη που λεμε-γραφουμε κατι δημοσιως (διοτι περι αυτου προκειται)
    και ξερουμε οτι καποιοι θα μπουν στον "κοπο" να μας διαβασουν και να μας απαντησουν
    απο ευγενεια και μονο βγαινουμε και γραφουμε η απανταμε σε κατι!!

    τωρα οσο για το busa επειδη εγω ημουνα 22!! ενω εσυ δεν εισαι 48!!
    εχω να σου πω, πως ολοι ετσι λεγαμε!!!
    οταν ερθει ομως η ωρα (που θα ερθει) και η αδρεναλινη!! η "μαγκια" και ο εγωισμος της νιοτης!! νικησουν την λογικη!!
    τοτε φιλε μου αν δεν εχεις μαθει τι μηχανη εχεις στα χερια σου (busa) και τι κανει!! και πως!!!
    τοτε λοιπον τα πραγματα γινονται τρομακτικα!! γρηγορα!! και επικυνδινα!!!

    σου ευχομαι παντα ορθιος!!! και αγρατζουνιστος!!!
    ο καλυτερος τροπος να κρατας
    το λογο σου ειναι
    να μην το δινεις

  7. #67
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AKIS BUSA
    Φιλε Κatath θα σου απαντησω διοτι ειμαι ενας απο αυτους που αμφισβητησε
    αυτα που ειπες (με την εννοια της αληθειας)
    και το κανω διοτι δεν κρυβομαι ρε αδελφε (αν και εισαι γιος μου στην ηλικια)
    πισω απο κανενα πληκτρολογιο!!! και αν εισαι απο Λαρισα εγω ειμαι απο Αθηνα
    οποτε δεν ειναι ευκολο να δωσουμε και ραντεβου
    αν και δεν εχω πλεον κανενα λογο να μην σε πιστεψω μιας και βγηκες και απαντησες!!

    σε αμφισβητησα λοιπον αν ειναι αληθινη η ιστορια σου
    διοτι ειχες 5 σελιδες απαντησεις!! και αποξιωσες εντελως να απαντησεις σε καποιον-οιυς
    εστω και μια φορα ανεξαρτητα αν σου την "λεγανε" η οχι!!

    αυτο απαντησα και στον αλλον φιλο παραπανω
    οτι την στιγμη που λεμε-γραφουμε κατι δημοσιως (διοτι περι αυτου προκειται)
    και ξερουμε οτι καποιοι θα μπουν στον "κοπο" να μας διαβασουν και να μας απαντησουν
    απο ευγενεια και μονο βγαινουμε και γραφουμε η απανταμε σε κατι!!

    τωρα οσο για το busa επειδη εγω ημουνα 22!! ενω εσυ δεν εισαι 48!!
    εχω να σου πω, πως ολοι ετσι λεγαμε!!!
    οταν ερθει ομως η ωρα (που θα ερθει) και η αδρεναλινη!! η "μαγκια" και ο εγωισμος της νιοτης!! νικησουν την λογικη!!
    τοτε φιλε μου αν δεν εχεις μαθει τι μηχανη εχεις στα χερια σου (busa) και τι κανει!! και πως!!!
    τοτε λοιπον τα πραγματα γινονται τρομακτικα!! γρηγορα!! και επικυνδινα!!!

    σου ευχομαι παντα ορθιος!!! και αγρατζουνιστος!!!
    Δεν διαφωνώ σε όλα αυτά. Διαφωνώ σε αυτό που λένε πολλοί πως πρέπει να μάθω τα όρια της μοτοσυκλέτας κτλ. Γιατί να μάθω τα όρια της δηλαδή? Πρέπει να κυκλοφορώ και να οδηγώ στο όριο? Πρέπει να μάθω να στρίβω με γόνατο με 200? Δηλαδή αν πάρω hayabusa και δεν γουστάρω να στρίψω γρήγορα τι θα πάθει? Θα χαλάσει? Αν δεν την "στίψω"? Πρέπει αναγκαστικά να την γ@μάω όλη την μέρα? Στο αυτοκίνητο δηλαδή γιατί δεν κάνουμε τα ίδια. Όλα στο μυαλό είναι, αρκεί να το βάζουμε να δουλεύει.
    Πάντοτε κράνος παιδιά. Από την στιγμή που ανεβαίνουμε στην μηχανή και πατάμε την μίζα, μέχρι την στιγμή που κατεβαίνουμε. ΠΑΝΤΑ

  8. #68
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
    99.9% δεν εχει οδηγησει το Κ8
    99,9% δεν εχει ανεβει σε Μπουσα....μην δω πονηρο σχολιο
    99,9% εγραψε κατι να περνα η ωρα
    100% οδηγει παπι
    94,6% των σχολιαστων του τοπικ "ψαρωσαν"
    2,8% αρχησαν να σκεφτονται την παρτυ τους πανω σε Ενα Μπουσα με αραπινες μαυρες χιπχοπιαρες
    2.8% δεν γνωριζει /δεν απαντα
    Όπα! Βρήκαμε τον πανέξυπνο!
    Λοιπόν. ...

    55% έχεις καιρό να πας με γυναίκα
    25% γράφεις εδώ μέσα γιατί δεν έχεις κάτι καλύτερο να κάνεις
    20% (συμπλήρωσε το εσύ)

    * Δεν έχω γράψει ποτέ πως οδήγησα haya. Για gsxr 1000 έγραψα. Αν δεν το ξέρεις, η hayabusa είναι 1300 κυβικά. Googlαρέ το να δεις και πως είναι εξωτερικά! Εξυπνούλη!!
    Πάντοτε κράνος παιδιά. Από την στιγμή που ανεβαίνουμε στην μηχανή και πατάμε την μίζα, μέχρι την στιγμή που κατεβαίνουμε. ΠΑΝΤΑ

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της AKIS BUSA
    Εγγραφή
    17/03/2009
    Μηνύματα
    463
    Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
    Δεν διαφωνώ σε όλα αυτά. Διαφωνώ σε αυτό που λένε πολλοί πως πρέπει να μάθω τα όρια της μοτοσυκλέτας κτλ. Γιατί να μάθω τα όρια της δηλαδή? Πρέπει να κυκλοφορώ και να οδηγώ στο όριο? Πρέπει να μάθω να στρίβω με γόνατο με 200? Δηλαδή αν πάρω hayabusa και δεν γουστάρω να στρίψω γρήγορα τι θα πάθει? Θα χαλάσει? Αν δεν την "στίψω"? Πρέπει αναγκαστικά να την γ@μάω όλη την μέρα? Στο αυτοκίνητο δηλαδή γιατί δεν κάνουμε τα ίδια. Όλα στο μυαλό είναι, αρκεί να το βάζουμε να δουλεύει.
    Αυτοι που γραφουν περι οριων!! το γραφουν διοτι για εκεινους ετσι πρεπει να ειναι
    και ειναι σεβαστο, ανεξαρτητα αν συμφωνεις η οχι!!

    τωρα το αν πρεπει να μαθεις να στριβεις με γονατα κλπ!!
    θα σου ελεγα πως ναι, πρπει να μαθεις!!
    το γιατι θα το καταλαβεις μονο σου οταν και αν το μαθεις!!

    το οτι μπορεις να την οδηγας οπως εσυ γουσταρεις σαφως και εχεις δικιο!!
    δικια σου ειναι και οτι θελεις και οπως θελεις το κανεις!!
    ο καλυτερος τροπος να κρατας
    το λογο σου ειναι
    να μην το δινεις

  10. #70
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AKIS BUSA
    Αυτοι που γραφουν περι οριων!! το γραφουν διοτι για εκεινους ετσι πρεπει να ειναι
    και ειναι σεβαστο, ανεξαρτητα αν συμφωνεις η οχι!!

    τωρα το αν πρεπει να μαθεις να στριβεις με γονατα κλπ!!
    θα σου ελεγα πως ναι, πρπει να μαθεις!!
    το γιατι θα το καταλαβεις μονο σου οταν και αν το μαθεις!!

    το οτι μπορεις να την οδηγας οπως εσυ γουσταρεις σαφως και εχεις δικιο!!
    δικια σου ειναι και οτι θελεις και οπως θελεις το κανεις!!
    Άκη, μιας που ξεκινήσαμε και μιλάμε σοβαρά και σεβόμαστε ο ένας τα λόγια του άλλου. Γιατί θεωρείται η hayabusa πιο επικίνδυνη στα χέρια μου από ένα gsxr 600 πχ? Επειδή το ένα έχει 50 χιλιόμετρα διαφορά τελικής από το άλλο? Και τα 2 επιταχύνουν σαν τρελά. Ποια η διαφορά τους? Γιατί το ένα θεωρείται λιγότερο επικίνδυνο από το άλλο? Και αν θέλεις, εξήγησε μου και αυτό που μου λες για το γόνατο παραπάνω, γιατί θα ήθελα να το μάθω.
    Πάντοτε κράνος παιδιά. Από την στιγμή που ανεβαίνουμε στην μηχανή και πατάμε την μίζα, μέχρι την στιγμή που κατεβαίνουμε. ΠΑΝΤΑ

  11. #71
    υπαρχουν παρα πολοι εδω μεσα που εκαναν το αλμα 50cc 1000
    (δεν ειμαι απο αυτους και το 90% απο αυτους δεν το εχουν και πολυ το θεμα 2κυκλο)
    φυλε εγω μαζι σου ειμαι.........
    αλλα καποιως με μυαλλο ......
    και αισθηση του κυνδινου.....
    γιατι να θελει ενα 'οπλο' ??

    (τα διαβασα αυτα που λες ..πως σου αρεσει ειναι μεγαλο κλπ κλπ
    αλλα δεν μπορω να ξεχασω αυτη την λεξη.
    το οπλο φτιαχνετε για εναν λογο και μονο.
    τα μηχανακια φτιαχνονται για αλλο λογο)
    και βεβαια χρησιμοποιουνται για φυγουρα , εκφοβισμο κλπ
    απο μικρο@@νους και Αμερικανους (μαλλον το ιδιο ειναι )

    εν ολιγεις για να αποδιξεις αυτα που λες
    FYI μπορεις πραγματικα να κανεις το μπουζα 50 αλλογα και να βγαζει 80 χλμ τελικη ευκολα.
    αλλα δεν σε βλεπω να το κανεις..............
    KAFROS
    www.myspace.com/maronsrad

  12. #72
    Αρχικά δημιουργήθηκε από maron
    υπαρχουν παρα πολοι εδω μεσα που εκαναν το αλμα 50cc 1000
    (δεν ειμαι απο αυτους και το 90% απο αυτους δεν το εχουν και πολυ το θεμα 2κυκλο)
    φυλε εγω μαζι σου ειμαι.........
    αλλα καποιως με μυαλλο ......
    και αισθηση του κυνδινου.....
    γιατι να θελει ενα 'οπλο' ??

    (τα διαβασα αυτα που λες ..πως σου αρεσει ειναι μεγαλο κλπ κλπ
    αλλα δεν μπορω να ξεχασω αυτη την λεξη.
    το οπλο φτιαχνετε για εναν λογο και μονο.
    τα μηχανακια φτιαχνονται για αλλο λογο)
    και βεβαια χρησιμοποιουνται για φυγουρα , εκφοβισμο κλπ
    απο μικρο@@νους και Αμερικανους (μαλλον το ιδιο ειναι )

    εν ολιγεις για να αποδιξεις αυτα που λες
    FYI μπορεις πραγματικα να κανεις το μπουζα 50 αλλογα και να βγαζει 80 χλμ τελικη ευκολα.
    αλλα δεν σε βλεπω να το κανεις..............
    Εκτός από όπλο, είναι και μία πολύ σταθερή μοτοσυκλέτα. Λένε ότι είναι από τις πιο σταθερές στα 200+, οπότε φαντάσου πως θα είναι στα 150 χιλιόμετρα. Εμένα με ενδιαφέρουν τα ταξίδια και δεν γουστάρω καθόλου τα γυμνά. Θέλω κάλυψη και όσο το δυνατόν να μην είναι εκτεθημένο το σώμα μου στον αέρα (πόδια, στήθος κτλ), γι' αυτό και όταν την πάρω, το πρώτο μου βήμα θα είναι μεγαλύτερη ζελατίνα. Επίσης την θεωρώ πανέμορφη! Ένα 1000 έχει περισσότερο νεύρο από μια hayabusa, αλλά δεν με ενδιαφέρει. Αν ήθελα το πιο δυνατό μηχανάκι, θα έπαιρνα μια s1000 και θα της πετούσα στο μοτέρ κάποια χιλιάρικα και δεν θα ασχολιόμουν με το θωρηκτό των 260 κιλών. Έλα όμως που αυτό γουστάρω. Αν ήταν τα άλογα όπως λες, θα έπαιρνα s1000. Δεν είναι όμως.
    Πάντοτε κράνος παιδιά. Από την στιγμή που ανεβαίνουμε στην μηχανή και πατάμε την μίζα, μέχρι την στιγμή που κατεβαίνουμε. ΠΑΝΤΑ

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της AKIS BUSA
    Εγγραφή
    17/03/2009
    Μηνύματα
    463
    Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
    Άκη, μιας που ξεκινήσαμε και μιλάμε σοβαρά και σεβόμαστε ο ένας τα λόγια του άλλου. Γιατί θεωρείται η hayabusa πιο επικίνδυνη στα χέρια μου από ένα gsxr 600 πχ? Επειδή το ένα έχει 50 χιλιόμετρα διαφορά τελικής από το άλλο? Και τα 2 επιταχύνουν σαν τρελά. Ποια η διαφορά τους? Γιατί το ένα θεωρείται λιγότερο επικίνδυνο από το άλλο? Και αν θέλεις, εξήγησε μου και αυτό που μου λες για το γόνατο παραπάνω, γιατί θα ήθελα να το μάθω.
    Θα σου πω......

    το busa λοιπον θεωρειται επικινδυνο διοτι δεν ειναι μονο τα 50 χιλ. διαφορα απο το 600!!
    ειναι η διαφορα στα 14 η τα 15,2 κιλα ροπη που εχει το busa
    ειναι η διαφορα στο πως βγαζει αυτα τα 50!! χιλ. παραπανω!! (11"-12" περιπου τα 400)
    ειναι η διαφορα το πως "κατεβαζει" αυτα τα 171-173 αλογα (ροδα) μαμα!! στον δρομο!!
    ειναι η διαφορα λειτουργειας του κινητηρα 1340cc η 1298cc σε σχεση με την επιταχυνση!!
    δεν επιταχυνουν λοιπον το ιδιο το 600!! με το busa!! ποτε και για κανενα λογο!!

    οσο για το γονατο......
    δεν ειναι το να ξυσεις!! το θεμα ειναι να μαθεις γενικοτερα το πως εχουμε το σωμα μας
    κατα την διαρκεια-διαδικασια μιας στροφης και τι κανουμε
    διοτι ετσι θα μπορεις να οδηγησεις με περισσοτερη ασφαλεια αυτες τις μηχανες!!

    αυτο ομως ειναι μια αλλη μεγαλη κουβεντα που δεν μπορει να γινει απο εδω!!!
    αυτο που μπορεις ομως να κανεις, ειναι να πας καποια στιγμη στις Σερρες (πιστα_
    με καποιο "σχολειο" (CSS) και εκει θα τα καταλαβεις ολα μονος σου!!!
    ο καλυτερος τροπος να κρατας
    το λογο σου ειναι
    να μην το δινεις

  14. #74
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AKIS BUSA
    Θα σου πω......

    το busa λοιπον θεωρειται επικινδυνο διοτι δεν ειναι μονο τα 50 χιλ. διαφορα απο το 600!!
    ειναι η διαφορα στα 14 η τα 15,2 κιλα ροπη που εχει το busa
    ειναι η διαφορα στο πως βγαζει αυτα τα 50!! χιλ. παραπανω!! (11"-12" περιπου τα 400)
    ειναι η διαφορα το πως "κατεβαζει" αυτα τα 171-173 αλογα (ροδα) μαμα!! στον δρομο!!
    ειναι η διαφορα λειτουργειας του κινητηρα 1340cc η 1298cc σε σχεση με την απιταχυνση!!
    δεν επιταχθνουν λοιπον το ιδιο το 600!! με το busa!! ποτρ και για κανενα λογο!!

    οσο για το γονατο......
    δεν ειναι το να ξυσεις!! το θεμα ειναι να μαθεις γενικοτερα το πως εχουμε το σωμα μας
    κατα την διαρκεια-διαδικασια μιας στροφης και τι κανουμε
    διοτι ετσι θα μπορεις να οδηγησεις με περισσοτερη ασφαλεια αυτες τις μηχανες!!

    αυτο ομως ειναι μια αλλη μεγαλη κουβεντα που δεν μπορει να γινει απο εδω!!!
    αυτο που μπορεις ομως να κανεις, ειναι να πας καποια στιγμη στις Σερρες (πιστα_
    με καποιο "σχολειο" (CSS) και εκει θα τα καταλαβεις ολα μονος σου!!!
    Δεν έχω κανένα πρόβλημα να παρακολουθήσω αυτά τα σχολεία, ίσα ίσα που το έχω σκεφτεί αρκετά να πάω να τα κάνω. Σχετικά με την επιτάχυνση και την ροπή όμως. Δεν σε σκοτώνει η μεγαλύτερη επιτάχυνση. Σκοτώνεσαι γιατί έπεσες στον τοίχο με 200. Και τα 2 αυτά μηχανάκια το 200 το έχουν πολύ γρήγορα. Βέβαια με περνάς πολλά χρόνια και έχεις εμπειρία στις μηχανές που ίσως ποτέ να μην αποκτήσω, οπότε κάθε σου κουβέντα είναι "σχολείο" για μένα. Σε αυτό που διαφωνώ με τους περισσότερους είναι πως κινδυνεύω περισσότερο με την hayabusa, συγκριτικά με άλλες μηχανές. Δεν είναι η hayabusa πιο επικίνδυνη από μια ninja 250. Μπορεί να γίνει σε χέρια κάποιων πιο επικίνδυνη. Αλλά αυτό εξαρτάται από πολλά. Αν εξαιρέσουμε την τύχη, τις συγκυρίες, ακολουθεί το μυαλό και αυτοσυγκράτηση. Συμφωνείς μαζί μου?
    Πάντοτε κράνος παιδιά. Από την στιγμή που ανεβαίνουμε στην μηχανή και πατάμε την μίζα, μέχρι την στιγμή που κατεβαίνουμε. ΠΑΝΤΑ

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της AKIS BUSA
    Εγγραφή
    17/03/2009
    Μηνύματα
    463
    Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
    Δεν έχω κανένα πρόβλημα να παρακολουθήσω αυτά τα σχολεία, ίσα ίσα που το έχω σκεφτεί αρκετά να πάω να τα κάνω. Σχετικά με την επιτάχυνση και την ροπή όμως. Δεν σε σκοτώνει η μεγαλύτερη επιτάχυνση. Σκοτώνεσαι γιατί έπεσες στον τοίχο με 200. Και τα 2 αυτά μηχανάκια το 200 το έχουν πολύ γρήγορα. Βέβαια με περνάς πολλά χρόνια και έχεις εμπειρία στις μηχανές που ίσως ποτέ να μην αποκτήσω, οπότε κάθε σου κουβέντα είναι "σχολείο" για μένα. Σε αυτό που διαφωνώ με τους περισσότερους είναι πως κινδυνεύω περισσότερο με την hayabusa, συγκριτικά με άλλες μηχανές. Δεν είναι η hayabusa πιο επικίνδυνη από μια ninja 250. Μπορεί να γίνει σε χέρια κάποιων πιο επικίνδυνη. Αλλά αυτό εξαρτάται από πολλά. Αν εξαιρέσουμε την τύχη, τις συγκυρίες, ακολουθεί το μυαλό και αυτοσυγκράτηση. Συμφωνείς μαζί μου?
    Σαφως και συμφωνω!!!

    σαφως και κινδυνευεις (ευχομαι ποτε!!!) το ιδιο με ενα 400-600 η και 250!!
    στα χερια καποιου ασχετου!! ειναι επικινδυνα και τα πατινια!!!
    σαφως και πιανουν αυτα τα δυο (600-busa) πολυ γρηγορα τα 200!!

    αυτο ομως πιστευω που θελουν να πουν οι αλλοι!!
    ειναι οτι το busa, ειναι πιο μεγαλη "προκληση" αν θελεις για να κανει ενας οχι τοσο
    γνωστης αυτων των ιπποδυναμεων την υπερβαση!!
    αρα και το "λαθος"
    ο καλυτερος τροπος να κρατας
    το λογο σου ειναι
    να μην το δινεις

Σελίδα 5 από 17 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. quote: VANDA Πριν κατεβούμε από τη μηχανή...
    από mikios400 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2008, 00:03
  2. famous quotes from dirt people..
    από dirtbird στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2008, 09:41
  3. Quote
    από Mago Babidi στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2007, 21:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF