Σελίδα 1 από 17 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 245

Θέμα: Οδήγησα ένα "όπλο". ...

  1. #1

    Οδήγησα ένα "όπλο". ...

    Ως αρχάριος οδηγός μηχανών μεγάλου κυβισμού και έχοντας αποφασίσει πως θα πάρω hayabusa, παρόλο τις αρνητικές απόψεις που ακούω για αυτή μου την επιλογή, είπα να οδηγήσω για πρώτη φορά στην ζωή μου, κάτι μεγαλύτερο από παπί. Έτσι, οδήγησα την gsxr 1000 K8 ενός φίλου μου, βελτιωμένη με τα βασικά (πρόγραμμα, ολόσωμη yoshimura carbon, αντικόφτη, φίλτρο, κτλ. Ξεκίνησα κανονικά και σκέφτηκα μιας που ήταν αργά το βράδυ, επειδή δεν ήθελα να οδηγήσω σε δρόμο χωρίς φώτα, να βγω στον αυτοκινητόδρομο και να οδηγήσω αρκετά χιλιόμετρα, μέχρι να βρω έξοδο, ώστε να επιστρέψω πάλι από τον αυτοκινητόδρομο. Ως αρχάριος, αυτό που με "ενόχλησε" ήταν ότι το κοντέρ έδειχνε πως είχα συνέχεια 5η σχέση και στα κατεβάσματα δεν ήξερα τι ταχύτητα είχα μέσα. Οδήγησα πάρα πολύ συντηρητικά, έχοντας συνέχεια στο κιβώτιο μεγάλες σχέσεις (5η, 6η) και λίγα χιλιόμετρα (80, 90). Ο αυτοκινητόδρομος ήταν άδειος πραγματικά και κάποια στιγμή άνοιξα το γκάζι με 6η σχέση, όχι τέρμα όμως το γκάζι και είδα 200 μέσα σε ελάχιστες στιγμές. Εκεί έκοψα και επέστρεψα πάλι στην ταχύτητα των 90 περίπου χιλιομέτρων. Λόγω ύψους (1.74) μάλλον και βάρους (75 κιλών), στα 200, αυτό το 1 δευτερόλεπτο που έμεινα δεν ένιωσα την παραμικρή ενόχληση από τον αέρα, παρόλο που δεν είχα "κρυφτεί" πίσω από το φέρινγκ. Αν δεν έβλεπα το κοντέρ, δεν θα έλεγα πως πήγαινα πάνω από 130-140. Με το βάρος της μηχανής σε εξόδους και σε διασταυρώσεις μετά τον αυτοκινητόδρομο δεν είχα κανένα πρόβλημα. Ακόμα και όταν προσπάθησα στην αρχή να την μετακινήσω με τα πόδια, ενώ ήμουν πάνω της, δεν ένιωσα την παραμικρή ενόχληση. Εκεί που μπορώ να πω πως φοβόμουν κάπως ήταν όταν ξεκινούσα από την ακινησία με πρώτη, όπου πάρα πολύ γρήγορα έβαζα δευτέρα με πολύ λίγες στροφές, ώστε να μην σπινιάρει ο πίσω τροχός. Αυτή την στιγμή που μιλάμε το gsxr βρίσκεται στην αποθήκη του σπιτιού μου και επί 5 μέρες θα το έχω εγώ και θα προσπαθώ να συνηθίσω την νέα πραγματικότητα που αποφάσισα να φέρω στην ζωή μου. Φαντάζομαι πως η hayabusa δεν θα διαφέρει εν κινήση πολύ από το gsxr 1000. Το βάρος της θα φαίνεται κυρίως όταν θα προσπαθώ να την μετακινήσω με τα πόδια και σε αργές, κλειστές στροφές. Το σίγουρο είναι πως σκέφτομαι αρκετά όντας πάνω στο 1000 και δεν θα αφήσω τον εαυτό μου να "ξεφύγει" αυτές τις μέρες που θα την έχω στα χέρια μου. Μην αρχίσετε πάλι να λέτε πως ένα 1000 δεν κάνει για αρχάριο και πόσο μάλλον μία hayabusa. Το ξέρω πολύ καλά και καταλαβαίνω και το γιατί. Παρ' όλα αυτά έχω κατασταλάξει πως το haya θα είναι το πρώτο μου μηχανάκι. Να 'στε καλά όλοι σας και προσοχή στους δρόμους. Καλημέρα σε όλους!
    Πάντοτε κράνος παιδιά. Από την στιγμή που ανεβαίνουμε στην μηχανή και πατάμε την μίζα, μέχρι την στιγμή που κατεβαίνουμε. ΠΑΝΤΑ

  2. #2
    Εννοείται πως φορούσα κράνος. Το μηχανάκι δεν είχε καθρέφτες και αυτό ήταν κάπως ενοχλητικό, γιατί επειδή πήγαινα αργά, κοιτούσα συχνά πίσω, ώστε να μην έρχεται κανένας με πολλά. Εννοείται ότι με προσπέρασαν νταλίκες, λεωφορεία και πάρα πολλά αυτοκίνητα. Όταν βγήκα από τον αυτοκινητόδρομο με προσπέρασε και μία vespa. Το μηχανάκι επίσης φοράει ανάρτηση ohlins των 1500 ευρώ, αλλά εγώ όπως ήταν φυσικό δεν κατάλαβα καμία διαφορά. Τα φρένα μπροστά έχουν αλλαγμένα σωληνάκια (δεν ξέρω πως λέγονται). Το πίσω φρένο δεν το χρησιμοποίησα καθόλου και μια, δύο φορές που το πάτησα, δοκίμασα να δω αν κοντράρει τον τροχό, τόσο εύκολα, όσο λένε. Τα φώτα της μηχανής, όταν βγήκα από τον αυτοκινητόδρομο και οδήγησα για λίγο σε δρόμο χωρίς καθόλου φωτισμό, μια χαρά μου φάνηκαν, αλλά σκεφτείτε πως πήγαινα με 60, 70.

    Συμπέρασμα μετά την πρώτη μου βόλτα με μηχανή. Όλα είναι στο μυαλό μας και το μυαλό μας ορίζει τον δεξί καρπό μας. Αν εγώ αποφασίσω αύριο να μην ξεπεράσω τα 80 χιλιόμετρα, τότε ένα gsxr 1000 δεν είναι πιο επικίνδυνο από ένα παπί. Αν εγώ οδηγάω στην αρχή το haya, όπως θα το οδηγούσε ο πατέρας μου, αν του το έδινα αύριο, δεν είμαι επικίνδυνος. Τα πάντα είναι στο μυαλό μας, στο τι αυτοσυγκράτηση έχουμε και στο πόσες κ@ύλες έχουμε. Το σίγουρο είναι πως το 1000 είναι όπλο. Το haya φαντάζομαι πως δεν θα διαφέρει σε πολύ από αυτό.
    Πάντοτε κράνος παιδιά. Από την στιγμή που ανεβαίνουμε στην μηχανή και πατάμε την μίζα, μέχρι την στιγμή που κατεβαίνουμε. ΠΑΝΤΑ

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VALES
    Εγγραφή
    16/02/2009
    Μηνύματα
    1.059
    Μια και στο τέλος έπιασες τα ''Αν''...
    Αν είναι να πηγαίνεις με 60-70-80-90, γιατί να πάρεις haya?
    Αν από την πρώτη σου επαφή με 1000 έπιασες τα 200, τότε πως ''είναι όλα στο μυαλό''?
    Με τη μοτοσικλέτα μπορεί να σκοτωθείς είναι αλήθεια, αλλά δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος να ζήσεις το χρόνο που σου έχει παραχωρηθεί

    Άντε γεια... Blog

  4. #4
    Racefit Growler...τελος!!
    Εγγραφή
    12/12/2008
    Μηνύματα
    595
    εχω διαβασει αρκετα απο τα ποστ-threads που εχεις γραψει....
    συμβουλη...μην παρεις μηχανη κ ειδικα μεγαλου κυβισμου...
    δεν κανεις ακομη για μηχανη...στο λεω οσο πιο ωμα γινεται για να το εμπεδωσεις...
    δεν κανεις για μηχανη...ακομη...ισως εαν αλλαξεις νοοτροπια κ ψυχολογια
    μετα απο καποιο διαστημα....αλλα προς το παρον δεν.....

    φιλικα


  5. #5

    Re: Οδήγησα ένα "όπλο". ...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
    [...]
    Εσυ ήσουν χθες βραδυ (κατα τις 9:30) στην Αττική Οδό; (πισω σου ενα χαγιαμπουσα; )
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  6. #6
    Δικύλινδρο μέλος Το avatar του/της aris_n
    Εγγραφή
    08/12/2009
    Μηνύματα
    134
    Μάγκα σε όλους μας το πρώτο μας μεγάλο μηχανάκι τον πρώτο καιρό το πηγαίναμε κυρίες, μόλις όμως έρθει εκείνη η ριμάδα η στιγμή που νομίζεις οτι το έχεις (γιατί θα έρθει σίγουρα) απλά δεν θες να είσαι καβάλα σε ένα Χάγια...

    Απλά κοίτα τι γράφεις...απο παπί σε χάγια....Πόσο λογικό σου ακούγεται εσένα;

    Είναι σα να πετάς ανεμόπτερο και αύριο να πάς να κάνεις αναχαίτιση με F-16. Εσύ πως το βλέπεις;;;

    Τέσπα μεγάλο παιδί φαντάζομαι είσαι...ο Θεός μαζί σου....

  7. #7
    Greg HondaYamahaκης Το avatar του/της moutoulos
    Εγγραφή
    14/05/2005
    Μηνύματα
    87
    katath ..., πραγματικά είχα ανατριχιάσει όταν διάβαζα το thread σου.

    Βασικά αν ήσουν αδελφός μου θα σου "έκοβα" τα πόδια. Δεν είσαι όμως οπότε δεν μου πέφτει και
    λόγος. Θα σου μιλήσω γενικά.

    Ενας αναβάτης σαν εσένα τι νομίζεις ξέρει?, τίποτα.

    Μια τέτοια μηχανή, είναι πολύ ωραία να πας μια βόλτα γύρω-γύρω που λέμε, όμως αν βρεθείς εσύ και
    αυτή, σε ένα ταξιδάκι σε δρόμο με στροφές, δύσκολα τα πράγματα.

    Μια τέτοια μηχανή (και οι υπόλοιπες, αλλά σε λιγότερο βαθμό), δεν στρίβει με το τιμόνι, αλλά με το
    σώμα, κάτι το οποίο δεν το γνωρίζεις.

    Μια τέτοια μηχανή, γυρνάει την ουρά της (απο ιπποδύναμη) σαν σκορπιός, έτοιμη να "τσιμπήσει"
    τον άσχετο που δεν του έχει ξανασυμβεί (πλαγιολίσθηση πίσω τροχού).

    Μια τέτοια μηχανή, σηκώνεται στα "πίσω πόδια" της σαν κόμπρα πάλι έτοιμη να "τσιμπήσει" τον
    άσχετο ...

    Μια τέτοια μηχανή, θέλει τελικά εμπειρία για να συμβιώσεις απροβλημάτιστα μαζί της.

    Τώρα αυτά που λές οτι δεν ανοίγεις το γκάζι, και οτι έχεις ένα "όπλο" έτοιμο να χρησιμοποιήσεις?,
    δεν νομίζω να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις, οπότε ποιός ο λόγος να έχεις "όπλο"?.

    Τώρα αν είσαι επικίνδυνος ..., ή όχι?. Για μένα είσαι και μάλιστα πολύ, μιας και θα έχεις πάνω σου
    "οπλο", χωρίς να ξέρεις να το χρησιμοποιήσεις. Και αν θέλεις στο αναλύω τι εννοώ ... Σε μια δεξιά
    στροφή που θα μπείς με χιλιόμετρα, αν δεν ξέρεις να βγείς έπεσες με αποτέλεσμα να παρασύρεις
    τον ανυποψίαστο "παπάκια" που θα έρχεται απο απέναντί.

    Το συγκεκριμένο στάδιο που περνάς εγώ το λεω κόμπλεξ. Αφού δεν μπορούμε να πάρουμε αυτοκίνητο
    "εργαλείο" (πχ Evo), ας πάρουμε μηχανή "εργαλείο". Κάτι το οποίο δεν το κατακρίνω σε κάποιον
    που είναι "άρρωστος" με τις μηχανές και έχει αφιερώσει αρκετό χρόνο απ'τη ζωή σε αυτές. Εσύ
    καλά καλά δεν ξέρεις αν θα σου αρέσουν τελικά οι μηχανές ...

    Μερικές φορές αν θέλουμε κάτι πολύ, πείθουμε και τον εαυτό μας οτι το χρειαζόμαστε κιόλας


    Φίλε μου χωρίς παρεξήγηση, συγνώμη αν σου τα είπα "χονδρά", είναι πράγματα που δεν καταλαβαίνεις
    ακόμα. Και απο την στιγμή που το έβαλες εδώ, φαντάζομαι θες να ακούσεις γνώμες, αλλιώς δεν υπήρχε
    λόγος να το βάλεις. Εκτός αυτού και συ "χονδρά" μας τα'πες.
    Και να θυμάσαι ..., να προσέχεις .

  8. #8
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220

    Re: Οδήγησα ένα "όπλο". ...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
    Φαντάζομαι πως η hayabusa δεν θα διαφέρει εν κινήση πολύ από το gsxr 1000.
    Οχι βρε αδερφέ, ίδια ακριβώς είναι...:hypnotize

  9. #9

    Re: Οδήγησα ένα "όπλο". ...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
    Παρ' όλα αυτά έχω κατασταλάξει πως το haya θα είναι το πρώτο μου μηχανάκι.
    στα τέλη αυγούστου είμαστε ακόμα και όχι 1η απριλίου
    κάποια πράγματα τα έχεις μπερδέψει μέσα σου, ελπίζω γρήγορα να ξεδιαλύνουν
    κριτήριο για να οδηγήσεις το busa ΔΕΝ είναι το πόσο σε χτυπάει ο αέρας αναλόγως της ταχύτητας.
    σου τα λέω φιλικά χωρίς να σε ξέρω. καλή σου μέρα!

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
    [...]. Το σίγουρο είναι πως το 1000 είναι όπλο. Το haya φαντάζομαι πως δεν θα διαφέρει σε πολύ από αυτό.
    πραγματικά δεν έχεις ιδέα τι λές....
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από moutoulos
    Μια τέτοια μηχανή (και οι υπόλοιπες, αλλά σε λιγότερο βαθμό), δεν στρίβει με το τιμόνι, αλλά με το
    σώμα, κάτι το οποίο δεν το γνωρίζεις.
    Θάθελα να το εξηγήσεις αυτό

    Αρχικά δημιουργήθηκε από moutoulos

    Μια τέτοια μηχανή, γυρνάει την ουρά της (απο ιπποδύναμη) σαν σκορπιός, έτοιμη να "τσιμπήσει"
    τον άσχετο που δεν του έχει ξανασυμβεί (πλαγιολίσθηση πίσω τροχού).
    πλαγιολίσθηση?
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από moutoulos

    Μια τέτοια μηχανή, γυρνάει την ουρά της (απο ιπποδύναμη) σαν σκορπιός, έτοιμη να "τσιμπήσει"
    τον άσχετο που δεν του έχει ξανασυμβεί (πλαγιολίσθηση πίσω τροχού).

    Μια τέτοια μηχανή, σηκώνεται στα "πίσω πόδια" της σαν κόμπρα πάλι έτοιμη να "τσιμπήσει" τον
    άσχετο ...

    προσκυναω στο ποιητικο μεγαλειο σου .......κι αυτος που θελει Μπουσα να κυκλοφορει ας τα διαβασει κι ας μας πει

  13. #13
    Τί το κακό διαβάσατε ρε μαγκες και πέσατε να το φάτε το παλικάρι?

    Επειδή δεν ξέρει τις διαφορές του busa με το Κ? Επειδή άνοιξε στιγμιαία το γκάζι για να νοιώσει αυτό που αρέσει σε αρκετούς από εμάς? Επειδή πήγαινε με 90 την υπόλοιπη ώρα?
    30 χρονών λέει ότι είναι. Τί να πω.....

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vagtav
    Τί το κακό διαβάσατε ρε μαγκες και πέσατε να το φάτε το παλικάρι?
    δεν εχει καθρεφτες

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vagtav
    Τί το κακό διαβάσατε ρε μαγκες και πέσατε να το φάτε το παλικάρι?
    Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
    Ως αρχάριος οδηγός μηχανών μεγάλου κυβισμού και έχοντας αποφασίσει πως θα πάρω hayabusa, [...]Παρ' όλα αυτά έχω κατασταλάξει πως το haya θα είναι το πρώτο μου μηχανάκι. [...]
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

Σελίδα 1 από 17 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. quote: VANDA Πριν κατεβούμε από τη μηχανή...
    από mikios400 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2008, 01:03
  2. famous quotes from dirt people..
    από dirtbird στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2008, 10:41
  3. Quote
    από Mago Babidi στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2007, 22:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF