Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 102

Θέμα: ΛΙΜΑΝΑΚΙΑ The Legend

  1. #16
    Μέλος σώματος ... Το avatar του/της andgeo
    Εγγραφή
    21/10/2005
    Μηνύματα
    905
    Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ , είχα πλήρη άγνοια για το σημείο και βέβαια σήμανση ή οτιδήποτε μπορούσε να με προειδοποιήσει για την μορφή της δεν υπήρχε . Κι εγώ 2α είχα μέσα αλλά την άκουσα για τα καλά όταν έβλεπα τον αυτό μου να πηγαίνει καρφί στον τοίχο στο τούνελ και βέβαια για να δώσω περισσότερη κλίση στη μηχανή ήταν αδύνατο μιας και το οδόστρομα μου έδειξε νωρίς την διάθεση του. Από τότε με σεβασμό στην καρμανιόλα .Για φαντάσου αντί για μονστερ να είχα το busa και να αισθανόμουν ασφαλής στην είσοδο με τα 150-160 για να το συνδέσω και με το θρεντάκι του katath για την αγορά του busa 1η μηχανή . Χαλκομανία στον βράχο θα ήμουν τώρα για να μην πω απολίθωμα ... Αυτά είναι που δεν καταλαβαίνει κάποιος που δεν έχει οδηγική εμπειρία από μεγάλες μηχανές και βέβαια ότι δεν οδηγάμε πάντα σε δρόμους που γνωρίζουμε αλλά και σε άγνωστες διαδρομές .

  2. #17
    Αρχικά δημιουργήθηκε από andgeo
    Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ , είχα πλήρη άγνοια για το σημείο και βέβαια σήμανση ή οτιδήποτε μπορούσε να με προειδοποιήσει για την μορφή της δεν υπήρχε . Κι εγώ 2α είχα μέσα αλλά την άκουσα για τα καλά όταν έβλεπα τον αυτό μου να πηγαίνει καρφί στον τοίχο στο τούνελ και βέβαια για να δώσω περισσότερη κλίση στη μηχανή ήταν αδύνατο μιας και το οδόστρομα μου έδειξε νωρίς την διάθεση του. Από τότε με σεβασμό στην καρμανιόλα .Για φαντάσου αντί για μονστερ να είχα το busa και να αισθανόμουν ασφαλής στην είσοδο με τα 150-160 για να το συνδέσω και με το θρεντάκι του katath για την αγορά του busa 1η μηχανή . Χαλκομανία στον βράχο θα ήμουν τώρα για να μην πω απολίθωμα ... Αυτά είναι που δεν καταλαβαίνει κάποιος που δεν έχει οδηγική εμπειρία από μεγάλες μηχανές και βέβαια ότι δεν οδηγάμε πάντα σε δρόμους που γνωρίζουμε αλλά και σε άγνωστες διαδρομές .
    Παρόν! Σταυρό προλαβαίνεις να κάνεις σε τέτοιες περιπτώσεις??
    Πάντοτε κράνος παιδιά. Από την στιγμή που ανεβαίνουμε στην μηχανή και πατάμε την μίζα, μέχρι την στιγμή που κατεβαίνουμε. ΠΑΝΤΑ

  3. #18
    Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
    Παρόν! Σταυρό τι προλαβαίνεις να κάνεις σε τέτοιες περιπτώσεις??

    Να κλεισεις τα ματια κ να πεις στα γρηγορα "τετελεσται"

  4. #19
    Μέλος σώματος ... Το avatar του/της andgeo
    Εγγραφή
    21/10/2005
    Μηνύματα
    905
    Ούτε ευχή ...

  5. #20
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
    Να κλεισεις τα ματια κ να πεις στα γρηγορα "τετελεσται"
    Χωρίς πλάκα πάντως, φαντάζομαι πως πάρα πολλοί από εσάς θα έχετε έρθει αντιμέτωποι με κάποια παρόμοια κατάσταση, όπου δηλαδή από θαύμα καταφέρατε και "το σώσατε", ή αποφύγατε τελευταία στιγμή τον τοίχο που πλησιάζατε πολύ γρήγορα προς το μέρος του. Εκείνες τις στιγμές, τα δέκατα, ή ελάχιστα δευτερόλεπτα που βλέπετε το τέλος να έρχεται, προλαβαίνετε να σκεφτείτε κάτι, ή αμέσως μετά την αποφυγή έρχονται οι σκέψεις?
    Πάντοτε κράνος παιδιά. Από την στιγμή που ανεβαίνουμε στην μηχανή και πατάμε την μίζα, μέχρι την στιγμή που κατεβαίνουμε. ΠΑΝΤΑ

  6. #21
    The Cortexiphan Junkie Το avatar του/της manhunter
    Εγγραφή
    28/03/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
    Χωρίς πλάκα πάντως, φαντάζομαι πως πάρα πολλοί από εσάς θα έχετε έρθει αντιμέτωποι με κάποια παρόμοια κατάσταση, όπου δηλαδή από θαύμα καταφέρατε και "το σώσατε", ή αποφύγατε τελευταία στιγμή τον τοίχο που πλησιάζατε πολύ γρήγορα προς το μέρος του. Εκείνες τις στιγμές, τα δέκατα, ή ελάχιστα δευτερόλεπτα που βλέπετε το τέλος να έρχεται, προλαβαίνετε να σκεφτείτε κάτι, ή αμέσως μετά την αποφυγή έρχονται οι σκέψεις?

    Iσα ισα που προλαβαινεις , να ξεκινησεις το παρακάτω, χωρίς φυσικά την κίνηση


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	proseuxi.jpg 
Προβολές:	476 
Μέγεθος:	23,1 KB 
ID:	207269

  7. #22
    Μέλος σώματος ... Το avatar του/της andgeo
    Εγγραφή
    21/10/2005
    Μηνύματα
    905
    Κρύος ιδρώτας ξέρεις τι σημαίνει ; Παγωμάρα και μετά στάση ή χαλαρή οδήγηση μέχρι να επιστρέψουν οι παλμοί της καρδιάς στα κανονικά επίπεδα !!!

  8. #23
    Μέλος σώματος ... Το avatar του/της andgeo
    Εγγραφή
    21/10/2005
    Μηνύματα
    905
    Και τουλάχιστον με τα 90 που είχα πρόλαβα και το ένοιωσα , φαντάσου με τα 150-160 που θα πήγαινε εκεί μια busa στην είσοδο , ούτε να παγώσεις δεν θα προλάβαινες , γι αυτό think twice son !!!!

  9. #24
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AKIS BUSA
    Φιλε andgeo θα σου πω την προσωπικη μου γνωμη!!

    1ον. ειναι μια "τυφλη" αριστερη στροφη (εννοω με κατευθυνση προς Σουνιο)
    2ον. το οδοστρωμα ειναι ΑΘΛΙΟ!! (γλυστραει-ανωμαλιες)
    3ον. "παρεξηγουν" πολλοι ανθρωποι το σημειο που πρεπει να φρεναρουν!!
    4ον. η στροφη κλινει αριστερα περισσοτερο!! απο οτι σου δειχνει στην αρχη στην εισοδο!!
    και σχετικα αποτομα!!!
    5ον. πρεπει πρωτα να την περασουμε σχετικα σιγα!! για να την καταλαβουμε
    που, πως, με τι ταχυτητα στο κιβωτιο (2α για μενα) και με ποσα (χιλ.)

    οσο για τα 90!! χιλ. που λες, θεωρω οτι ειναι πολλα!!! για εναν που δεν εχει κανει πρωτα
    ολα τα παραπανω!!!

    στο σχεδιο θα δεις-δειτε οτι οι πιο πολλοι κανουν το λαθος και φρεναρουν στα σημεια Α και Γ
    και εχοντας βεβαια αρκετα χιλ. στο κοντερ!!!
    οποτε και ειναι μαλλον "αργα" να μπορεσεις να κανεις οτιδηποτε σε σχεση με τον σωστο
    χειρισμο για να στριψεις!!! δεν προλαβαινεις εννοω απο χρονο!!!

    αυτο που εγω προτεινω ειναι το σημειο Β για τα φρενα (εννοειτε εξαιρουνται οι γνωστες)
    και η διακεκομμενες ασπρες γραμμες η πορεια που πρεπει να ακολουθησουμε ως γραμμη!!
    πρεπει ομως να προσεχουμε στο "apex" να δωσουμε περισσοτερη κλιση προς τα αριστερα
    διοτι κινδυνευουμε να εχουμε εξοδο!! στα δεξια της τρυπας!!
    αυτή η στροφή που αναλύεις στις τρύπες του Καραμανλή , είναι η χειρότερη ever παγκοσμίως.
    έχει φύγει κόσμος και κοσμάκις εκεί ,
    εκεί που λες τελειώνει , είσαι απλά στη μέση της και κλείνει απότομα και άλλο αριστερά συν ότι έχει λίγο ψιλοανάποδη κλήση ο δρόμος .
    γενικότερα αν φθάσεις στην είσοδο της τρύπας χωρίς να έχεις φρενάρει από πριν , είναι πολύ αργά για οτιδήποτε!!!

  10. #25
    Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
    Χωρίς πλάκα πάντως, φαντάζομαι πως πάρα πολλοί από εσάς θα έχετε έρθει αντιμέτωποι με κάποια παρόμοια κατάσταση, όπου δηλαδή από θαύμα καταφέρατε και "το σώσατε", ή αποφύγατε τελευταία στιγμή τον τοίχο που πλησιάζατε πολύ γρήγορα προς το μέρος του. Εκείνες τις στιγμές, τα δέκατα, ή ελάχιστα δευτερόλεπτα που βλέπετε το τέλος να έρχεται, προλαβαίνετε να σκεφτείτε κάτι, ή αμέσως μετά την αποφυγή έρχονται οι σκέψεις?

    Ξερεις τι ειναι ολα τα λεφτα ?

    Να εχεις σκασει με το κεφαλι στο εδαφος, να κοιτας τριγυρω μεσα απο το κρανος, να αναρωτιεσαι αν χτυπησες δυνατα γιατι το κρανιο σου σε πεθαινει στον πονο, κρυος υδρωτας κ πανικος...

    Να λες συνεχεια απο μεσα σου "δεν θελω να πεθανω, ΔΕΝ θελω να πεθανω" κ να μην σε ενδιαφερει τιποτα.


    Τοτε θα δεις για ποτε ξεχνας τις μαλακιες στον δρομο... Μια για παντα.

  11. #26
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
    Ξερεις τι ειναι ολα τα λεφτα ?

    Να εχεις σκασει με το κεφαλι στο εδαφος, να κοιτας τριγυρω μεσα απο το κρανος, να αναρωτιεσαι αν χτυπησες δυνατα γιατι το κρανιο σου σε πεθαινει στον πονο, κρυος υδρωτας κ πανικος...

    Να λες συνεχεια απο μεσα σου "δεν θελω να πεθανω, ΔΕΝ θελω να πεθανω" κ να μην σε ενδιαφερει τιποτα.


    Τοτε θα δεις για ποτε ξεχνας τις μαλακιες στον δρομο... Μια για παντα.
    Αυτό να φανταστώ πως είναι προσωπική σου εμπειρία? Αν ναι, είσαι πολύ τυχερός που ζεις και εύχομαι το πάθημα σου να σου έγινε μάθημα.
    Πάντοτε κράνος παιδιά. Από την στιγμή που ανεβαίνουμε στην μηχανή και πατάμε την μίζα, μέχρι την στιγμή που κατεβαίνουμε. ΠΑΝΤΑ

  12. #27
    Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
    Αυτό να φανταστώ πως είναι προσωπική σου εμπειρία? Αν ναι, είσαι πολύ τυχερός που ζεις και εύχομαι το πάθημα σου να σου έγινε μάθημα.
    δυστυχως ομως η ζωη δεν ειναι δικαιη, σε καποιους δινει την ευκαιρια να μαθουν απο το παθημα τους, σε καποιους οχι.

  13. #28
    απλο μελος Το avatar του/της granazi
    Εγγραφή
    31/12/2009
    Μηνύματα
    1.261
    λιμανακια
    λοιπον βαριεμαι να γραψω τις δικες μου αναμνησεις απο αυτες τις εποχες σαν καγκουροκατοχος gsxr.
    πιο πολυ 2 πραγματα μου βγαινουν τωρα.
    1...... αφου ζησαμε απο εκει και αλλου και γενικα μεχρι τα 25-26 (εγω τουλαχιστον).............
    2 ......αν με ξανακανατε πιτσιρικα θα ξαναπηγαινα αλλα σωστα ντυμενος πια
    επιτρεπεται να πεφτεις επιβαλεται να σηκωνεσαι


  14. #29
    απλο μελος Το avatar του/της granazi
    Εγγραφή
    31/12/2009
    Μηνύματα
    1.261
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
    δυστυχως ομως η ζωη δεν ειναι δικαιη, σε καποιους δινει την ευκαιρια να μαθουν απο το παθημα τους, σε καποιους οχι.




    παιζει να ειναι και το πιο σωστο που εχεις γραψει εδω μεσα αυτο
    επιτρεπεται να πεφτεις επιβαλεται να σηκωνεσαι


  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της AKIS BUSA
    Εγγραφή
    17/03/2009
    Μηνύματα
    463
    Αρχικά δημιουργήθηκε από andgeo
    Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ , είχα πλήρη άγνοια για το σημείο και βέβαια σήμανση ή οτιδήποτε μπορούσε να με προειδοποιήσει για την μορφή της δεν υπήρχε . Κι εγώ 2α είχα μέσα αλλά την άκουσα για τα καλά όταν έβλεπα τον αυτό μου να πηγαίνει καρφί στον τοίχο στο τούνελ και βέβαια για να δώσω περισσότερη κλίση στη μηχανή ήταν αδύνατο μιας και το οδόστρομα μου έδειξε νωρίς την διάθεση του. Από τότε με σεβασμό στην καρμανιόλα .Για φαντάσου αντί για μονστερ να είχα το busa και να αισθανόμουν ασφαλής στην είσοδο με τα 150-160 για να το συνδέσω και με το θρεντάκι του katath για την αγορά του busa 1η μηχανή . Χαλκομανία στον βράχο θα ήμουν τώρα για να μην πω απολίθωμα ... Αυτά είναι που δεν καταλαβαίνει κάποιος που δεν έχει οδηγική εμπειρία από μεγάλες μηχανές και βέβαια ότι δεν οδηγάμε πάντα σε δρόμους που γνωρίζουμε αλλά και σε άγνωστες διαδρομές .
    Mια χαρα τα λες!!

    αυτο ομως που θελω να συμπληρωσω για τα νεοτερα παιδια και οδηγους μοτο/τας
    (δεν εχει να κανει με τον πολυ συμπαθη katath)
    ειναι οτι τωρα, πολλες φορες δεν τους δικαιολογω διοτι σημερα εχουν στα χερια τους
    ολοι σχεδον απο ενα lap top η PC η ακομα και ενα iphone
    και βεβαια ενα σωρο περιοδικα και εκπομπες και "σχολεια" που μεσα απο ολα αυτα μπορουν και "αντλουν" παρα πολλες πληροφοριες και γνωση γυρω απο την μοτοσυκλετα!!

    πραγμα που δεν ειχαμε εμεις την δεκαετια 70-80 (συγκεκριμενα 75-85 για εμενα)
    τοτε δηλαδη που ειμουνα ΝΕΟΤΕΡΟΣ!!!

    ενα αλλο επισης ειναι που το ξεχνανε ολοι
    οτι τωρα πια βλεπουν ολοι σχεδον moto gp και SBK
    και πρεπει να παρατηρησουν την αγωνιστηκη εξελιξη των οδηγων-αναβατων

    οσο καλος!! και να ειναι καποιος νεος οδηγος πρεπει να ακολουθησει την "πυραμιδα"
    80cc 125cc 250cc η 600cc 1000cc η 800cc σημερα!!

    νομιζω πως αυτο κατι λεει απο μονο του!!!
    τους λογους δεν χρειαζεται να τους αναλυσω διοτι τους ξερουμε ολοι μας!!!
    ο καλυτερος τροπος να κρατας
    το λογο σου ειναι
    να μην το δινεις

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Understanding the "Orgasm"
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2008, 17:43
  2. Kostas Gouzgounis: Profile of the Legend.
    από rc31 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2005, 16:50
  3. The last photo i ever took.....
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2004, 12:03
  4. lord of the rings
    από anisoropos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/12/2003, 22:59
  5. ONE for the money,TWO for the show,THREE for the girl
    από ntamigio στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2003, 08:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF