Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Περιεργος ηχος στα φρένα..

  1. #1
    Ανήσυχο Μέλος...
    Εγγραφή
    10/01/2003
    Μηνύματα
    608

    Περιεργος ηχος στα φρένα..

    Οταν ειχα παει το CB1 την πρωτη βολτα οταν πατουσα το φρενο ακουγοταν ενας περιοδικος ηχος απο καπου δαγκανα/σωληνακι που εβρισκε καπου?/δισκοπλακα? δεν ξερω ακριβως..

    Το ειπα στο παιδι και στην αρχη μου λεει για το σωληνακι οτι χτυπαει καπου καθως φρενάρω.. εκει που παρατηρουσα τα φρενα του σε σταση πιανω τη δαγκανα και την κουναω μπρος πισω οπως πιανει πανω στη δισκοπλακα και μπορω να πω ειχε αρκετη διαδρομη.. Ειναι φυσιολογικος τετοιος τζογος..?

    Μου ειπε για σιγουρια μεχρι τη μεταβιβαση θα το παει και σε ενα μαστορα για να μην εχω καποιο ενδοιασμο.. Του ειπε οτι ο ηχος που ακουγεται ειναι απο την πιεση που ασκει το υγρο φρενων πανω στα τακακια και με τη σειρα του πιανει πανω στη δαγκανα.. και ισως αν αλλαξω τακακια να μην ακουγεται..

    Εγω παντως δε το εχω ξανακουσει αυτο και με προβληματιζει καπως.. Εσεις τι λετε ρε παιδες? Ριχτε καμια σκεψη, η μεταβιβαση θα γινει αυριο το πρωι.

    YΓ: Τα φρενα παντως λειτουργουν μια χαρα σε κατι αποτομα που δοκιμασα και ειναι αρκετα αποτελεσματικα.. ο ηχος μονο ειναι καπως και ο τζογος της δαγκανας..
    "Whatever you do, don't forget to RECYCLE! Ride your bike again & again!"

  2. #2
    .
    Εγγραφή
    10/09/2003
    Μηνύματα
    916
    Υποθετω οτι ο τζογος οφειλεται στον τυπο της δαγκανας εφοσον αυτη ειναι ενός εμβολου.

    Στις περιπτωσεις που εχουμε δαγκανα ενός εμβόλου, εκμεταλλεύεται την πίεση που ασκείται, λόγω αντίδρασης και στις δύο πλευρές του.
    Η μία πλευρά σπρώχνει κανονικά το τακάκι. Η άλλη πλευρά του εμβόλου σπρώχνει ολόκληρο το σώμα της δαγκάνας το οποίο, μετακινούμενο, μεταφέρει την πίεση στο απέναντι τακάκι.

  3. #3
    Ανήσυχο Μέλος...
    Εγγραφή
    10/01/2003
    Μηνύματα
    608
    δηλαδη το ολο θεμα τζογου/ηχου ειναι φυσιολογικο?
    "Whatever you do, don't forget to RECYCLE! Ride your bike again & again!"

  4. #4
    .
    Εγγραφή
    10/09/2003
    Μηνύματα
    916
    Αρχικά δημιουργήθηκε από n1k3man
    δηλαδη το ολο θεμα τζογου/ηχου ειναι φυσιολογικο?
    Για τον τζογο υποθετω πως αυτος ειναι ο λογος - για τον θορυβο θα πρεπει να το ακουσει καποιος και να το δει για να βγαλει συμπερασμα.....

  5. #5
    Αν κανει εναν μεταλλικο ηχο σαν τακ πιθανον να ειναι απο τον τροπο στηριξης της δαγκανας. Δεν ξερω στο συγκεκριμενο μηχανακι αλλα σε αλλα υπαρχει κατι σαν γλυστρα στο ψαλιδι οπου και ολισθαινει το συστημα τις δαγκανας για να ακολουθει την ροδα στο μπρος πισω της ρυθμισης της αλυσιδας. Σε αυτη την περιπτωση ο ηχος ειναι φυσιολογικος και συμβαινει περισσοτερο αν τσουλισεις μπροστα το μηχανακι και πατησεις φρενο και μετα το τσουλησεις πισω και ξαναπατησεις. Εξ αποστασεως αυτα

  6. #6
    Ανήσυχο Μέλος...
    Εγγραφή
    10/01/2003
    Μηνύματα
    608
    συγνωμη που δε το ανεφερα στο πρωτο post αλλα το "προβλημα" ειναι στο μπροστινο συστημα..

    και ξαναλεω αυτο που με παραξενευει ιδιαιτερα ειναι το οτι η δαγκανα κουνιεται πραγμα που δεν εχω ξαναπετυχει.. κουνωντας την μπρος πισω [παραλληλα με τον τροχο, οχι μεσα-εξω] υπαρχει τζογος ~2cm..

    καινουρια δαχτυλιδια μηπως?


    ΥΓ: αυτα που μου ειπε το παιδι για την αιτια του ηχου στεκουν?
    Τα ξαναβαζω: "Ο ηχος που ακουγεται ειναι απο την πιεση που ασκει το υγρο φρενων πανω στα τακακια και με τη σειρα του πιανει πανω στη δαγκανα.. και ισως αν αλλαξω τακακια να μην ακουγεται.."
    "Whatever you do, don't forget to RECYCLE! Ride your bike again & again!"

  7. #7
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.716
    καταρχας δεν ειμαι μηχανικος οποτε....

    λοιπον το να υπαρχει τζογος με φορα ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ με τον τροχο (δηλ. μπρος πισω κι οχι δεξια αριστερα) δεν μου ακουγεται και πολυ φυσιαλογικο.ΤΣΕΚΑΡΕ ΤΟ. μπας και εχουν φθαρει η βιδες που συγκρατουν την δαγκανα? κοιτα τα εμβολα μην εχουν κολλησει (στο diversion μου το ενα εμβολακι ψιλοκολλαει στην διαδρομη του και οποτε παταω φρενω ξεκολλαει και ακουγεται ενα τακ)

    παντος οπως και να εχει μιας και το μηχανακι το εχεις σε ακινησια (για βαψιμο αν θυμαμαι καλα) θα σου ελεγα να κανεις ενα σερβις τις δαγκανες μαζι με αλλαγη υγρων για να εισαι σιγουρος.

  8. #8
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.716
    για τον ηχο:
    ενα τζζζζζ (ρε πως τα λεω! ) ειναι φυσιολογικο.
    ενα τακ ή τσακ ή τσουκ θελει ελεγχο για μην γινει ΜΠΑΜ ΩΧΧΧΧΧ ΑΧΧΧΧ! καταλαβες τι λεω!

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της banditgr
    Εγγραφή
    30/05/2002
    Μηνύματα
    963
    To tak pou akous kata pasa pithanotita einai fisiologiko.Exo ena cbr 600 F3 kai kanei to idio pragma otan patao freno..ena tak molis patiso tin maneta..tipota to idietero.Apla oi dagkana einai 2 emvolon me glistra,opote exei kapious tzogous stin vasi tis oste na glistraei kai na pataei kai apo tis 3 pleyres stous diskous.Kanena problima den yparxei...ean milame gia ton idio ixo vevea
    Το κρεβάτι είναι το πιο επικίνδυνο μέρος του κόσμου.
    Ενενήντα τοις εκατό των ανθρώπων πεθαίνουν εκεί.

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF