Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 92

Θέμα: Όριο κλίσης. Ελαστικά ή μαρσπιέ?

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mako
    Είσαι μικρό παιδί ακόμα ........ θα το καταλάβεις .... όταν μεγαλώσεις.-
    Λάζαρε....εσύ????

  2. #62

  3. #63
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
    ανάθεμα κι αν κατάλαβα...το εξηγείς λίγο πιο απλά?
    πιο ακριβος σιμειο δε καταλαβες?
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
    πιο ακριβος σιμειο δε καταλαβες?

    στην πρώτη παράγραφο είπες ότι έμαθες να οδηγείς με τη μηχανή όρθια
    προς το τέλος αναφέρεις: "έμαθα να στρίβω όρθιος"

    κατ'αρχάς δεν σε βλέπω να στρίβεις όρθιος με τον ζουζουρα
    και κατά δεύτερον εμένα οι εκπαιδευτές δεν μου έμαθαν να στρίβω όρθιος...

    θα ήθελα λοιπόν να μου εξηγήσεις τι εννοείς με το "στρίβω εγώ και η μηχανή όρθιοι"


  5. #65
    Οι μπίλιες είναι εκεί και για να καταλαβαίνουμε ότι πλησιάζουμε σε ενδιαφέρουσες* κλίσεις, αλλά και για έναν ακόμη λόγο:

    Λόγω του σχήματός τους, (στρογγυλές), ξύνουν κάτω χωρίς να κάνουν μοχλό.

    *Εκτός από του Hornet που βρίσκουν κάτω για πλάκα.
    Think faster than you ride

  6. #66
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
    στην πρώτη παράγραφο είπες ότι έμαθες να οδηγείς με τη μηχανή όρθια
    προς το τέλος αναφέρεις: "έμαθα να στρίβω όρθιος"

    κατ'αρχάς δεν σε βλέπω να στρίβεις όρθιος με τον ζουζουρα
    και κατά δεύτερον εμένα οι εκπαιδευτές δεν μου έμαθαν να στρίβω όρθιος...

    θα ήθελα λοιπόν να μου εξηγήσεις τι εννοείς με το "στρίβω εγώ και η μηχανή όρθιοι"

    πιστευεις οτι πριν το css εμπενες σε μια στροφη με 80 χιλιομετρα και εβρισκες κατω .. μετα το css την ιδια στροφη με τα ιδια χιλιομετρα θα ευρισκες παλι κατω η θα ειχες μια πιθαμη περιθοριο να βρης γιατι θα ησουν πιο ορθειος πια?
    ...
    ..
    ..
    ..
    ..
    ..
    ..
    μαλων θα επρεπε να μπεις πια με πολλαααα περισοτερα χιλιομετρα για να πλισιασει να ακουμπιση η μηχανη.... που σημενει οτι στριβεις με τα ιδια χιλιομετρα την ιδια στροφη με μικροτερη κλιση, οποτε εισαι πιο ορθειος.
    και οσο για την φωτο του αβανταρ.......
    αυτην την στροφη ακουμπουσα και πριν ετσι την μοτο αλλα ειχα τα μισα και πιο λιγοτερα χιλιομετρα απο οτι στο τελος...
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  7. #67
    νομπελιστας χημειας!!! Το avatar του/της pilotos_xtreme
    Εγγραφή
    18/07/2008
    Μηνύματα
    463
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    Οχι ρε 22 είμαι.. Αλλά δεν παίζουν τόσα λεφτά για αγωνιστικές φόρμες μπότες γάντια και λοιπά που είναι προυπόθεση α΄λλά και κόστος συμμετοχής. Οταν ξοφλήσω και την μηχανή βλέπουμε. Προέχει το πτυχίο τώρα αν και δουλεύω παράλληλα και θα μείνω κανά εξάμηνο πίσω .

    Μετά δεν θα βγαίνω από μέσα... γκαααν γκαααααν

    αδελφε και γω 22 ειμαι και φοιτητης (κ χρωσταω αρκετα ο π...της) για αυτο ακου πως θα τα κανεις ολα με λιγα λεφτα κ απλα.

    πας στον πισαρη ,εχει ενα μαγαζι κοντα στη βαρυμπομπη ,θα ψαξω αμα δε ενδιαφερει να σου πω, και αγοραζεισ φορμα με 200 ευρο κανουργια,οχι καμια ποιοτητα αλλα κανει τη δουλεια της.
    να υποθεσω κρανος γαντια θα χεις, περνεισ κ μποτες με 100 ευρα και εισαι κομπλε.

    μετα περιμενεις ημερομινιες 0-300 που πληρωνεις 15 ευρο το σεσσιον. το καθε σεσσιον διαρκει 20 λεπτα.
    οποτε με ενα 30αρι ευρα σου λεω κανεις 40 λεπτα γυρους μες τα μεγαρα.

    συνολικο μπατζετ, 300 ευρα πανω κατω. καλα δεν ειναι?

    οσο για τα λαστιχα, αμα εισαι nοοbας, δε θα φας πολυ πραμα,τουλαχιστον οχι αμα κανεις ενα σεσσιον μονο.

    εγω μπαινω 2,3 φορες το χρονο με τα ιδια λαστιχα κ μετα τα αλλαζω σκεψου.

    δε λεω δεν ειναι κ οικονομικο να αλλαζεις λαστιχα αλλα απο το να περνεις τα βουνα κ τα λαγκαδια ,ειναι λιγακι καλυτερο ετσι?


    οποτε κανονιζεις τα οικονομικα σου, να ξεχρεωσεις κ το μηχανακι κ μετα...

    καλες βολτες φιλε!

    Θέλω να με πας εκεί που όλα είναι ωραία
    και να 'χω πάντοτε παρέα
    σου λέω θέλω να με πας
    Θεσσαλονίκη με φεγγάρι
    όλους τους πόνους μου να΄πάρει
    να ξημερώσεις στο Βαρδάρη
    εκεί για πάντα να με πας

  8. #68
    Αρα ο λόγος που ρίχνουμε το σώμα είναι για να πηγαίνουμε με τα ίδια χιλιόμετρα με πριν αλλά έχοντας περισσότερη πρόσφυση λόγω μικρότερης κλίσης της μηχανής και άρα με μεγαλύτερη ασφάλεια (αφού φυσικά δεν μας νοιάζει η ταχυτητα εκτός πίστας)..

    Και τώρα να ρωτήσω, αφού έχουμε μάθει την σωστή θέση σώματος και έχουμε ακόμα περιθώριο κλίσης αφού πλέον στρίβουμε με πιο όρθια μηχανή. Αν ρίξουμε κιάλλο την μηχανή, κερδίζουμε κιάλλα χιλιόμετρα? Με κόστος φυσικά την πρόσφυση γιατί λιγοστεύει η επιφάνεια επαφής του ελαστικού με τον δρόμο?
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  9. #69
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pilotos_xtreme
    αδελφε και γω 22 ειμαι για αυτο ακου πως θα τα κανεις ολα με λιγα λεφτα κ απλα.

    πας στον πισαρη ,εχει ενα μαγαζι κοντα στη βαρυμπομπη ,θα ψαξω αμα δε ενδιαφερει να σου πω, και αγοραζεισ φορμα με 200 ευρο κανουργια,οχι καμια ποιοτητα αλλα κανει τη δουλεια της.
    να υποθεσω κρανος γαντια θα χεις, περνεισ κ μποτες με 100 ευρα και εισαι κομπλε.

    μετα περιμενεις ημερομινιες 0-300 που πληρωνεις 15 ευρο το σεσσιον. το καθε σεσσιον διαρκει 20 λεπτα.
    οποτε με ενα 30αρι ευρα σου λεω κανεις 40 λεπτα γυρους μες τα μεγαρα.

    συνολικο μπατζετ, 300 ευρα πανω κατω. καλα δεν ειναι?

    οσο για τα λαστιχα, αμα εισαι nοοbας, δε θα φας πολυ πραμα,τουλαχιστον οχι αμα κανεις ενα σεσσιον μονο.

    εγω μπαινω 2,3 φορες το χρονο με τα ιδια λαστιχα κ μετα τα αλλαζω σκεψου.

    δε λεω δεν ειναι κ οικονομικο να αλλαζεις λαστιχα αλλα απο το να περνεις τα βουνα κ τα λαγκαδια ,ειναι λιγακι καλυτερο ετσι?

    καλες βολτες φιλε!

    Να σαι καλά ρε παλικάρι, μου έκανες και τον προυπολογισμό κιόλας
    Δεν είμαι από αθήνα οπότε δύσκολο αυτό. Επίσης σε trackday δεν θέλω να πάω γιατί δεν ξέρω αν θα το χαρώ αν πηγαίνω τυφλά.
    Του χρόνου ψήνομαι από τώρα για css1 στις σέρρες που μου είναι και πιο κοντά και στολή απότι είδα δίνουν εκεί και τα λοιπά. Χοντρικά συμμετοχή, βενζίνη ενοικίαση, φαι ένα 500άρι βγαίνει.
    Σκεφτόμουν και τα track mondays στο ρύσιο αλλά εκεί δεν δίνουν εξοπλισμό.
    Ευχαριστώ πάντως ε.
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  10. #70
    νομπελιστας χημειας!!! Το avatar του/της pilotos_xtreme
    Εγγραφή
    18/07/2008
    Μηνύματα
    463
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    Να σαι καλά ρε παλικάρι, μου έκανες και τον προυπολογισμό κιόλας
    Δεν είμαι από αθήνα οπότε δύσκολο αυτό. Επίσης σε trackday δεν θέλω να πάω γιατί δεν ξέρω αν θα το χαρώ αν πηγαίνω τυφλά.
    Του χρόνου ψήνομαι από τώρα για css1 στις σέρρες που μου είναι και πιο κοντά και στολή απότι είδα δίνουν εκεί και τα λοιπά. Χοντρικά συμμετοχή, βενζίνη ενοικίαση, φαι ένα 500άρι βγαίνει.
    Σκεφτόμουν και τα track mondays στο ρύσιο αλλά εκεί δεν δίνουν εξοπλισμό.
    Ευχαριστώ πάντως ε.

    με τα μαθηματικα τα παω καλα για αυτο ρε συ!!!!

    και αθηνα να μην εισαι νο προμπλεμ,ακομα καλυτερα γτ λες οτι εχεις τις ΣΕΡΡΕΣ πιο κοντα που ειναι 3 φορες καλυτερη πιστα.

    μην ανυσηχεις , μπες σε γκρουπ αρχαριων και θα σε κομπλε.και πας οσο νομιζεις οτι μπορεις,σε οριο που ελενγχεις τη μηχανη σου.κανεις δε σου λεει τρεχα λες κ πας για κουπα η χορταρι. τωρα αμα ειναι κανεις καφρος και σε τσιναει , σκαστου τα λαστιχα οταν βγειτε οξω και κομπλενταν!!!!!

    το θεμα με τις ενοικιαζομενες στολες,προσωπικα για μενα που ειμαι σιχασιαρης,ειναι οτι δε ξερω ποιος την εχει φορεσει κτλ κτλ κτλ.
    επισης θα ταν καλυτερα να χεις την δικια σου κ για ταξιδια εθνικη ,κ για κανα στροφιλικι αγιο π.χ.

    οτι κ να αποφασισεις σου ευχομαι να το χαρεις οσο γινεται!
    αν περασεις απο αθηνα στειλε κανα μηνυμα για καφε ,αν θες.
    Θέλω να με πας εκεί που όλα είναι ωραία
    και να 'χω πάντοτε παρέα
    σου λέω θέλω να με πας
    Θεσσαλονίκη με φεγγάρι
    όλους τους πόνους μου να΄πάρει
    να ξημερώσεις στο Βαρδάρη
    εκεί για πάντα να με πας

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
    πιστευεις οτι πριν το css εμπενες σε μια στροφη με 80 χιλιομετρα και εβρισκες κατω .. μετα το css την ιδια στροφη με τα ιδια χιλιομετρα θα ευρισκες παλι κατω η θα ειχες μια πιθαμη περιθοριο να βρης γιατι θα ησουν πιο ορθειος πια?
    ...
    ..
    ..
    ..
    ..
    ..
    ..
    μαλων θα επρεπε να μπεις πια με πολλαααα περισοτερα χιλιομετρα για να πλισιασει να ακουμπιση η μηχανη.... που σημενει οτι στριβεις με τα ιδια χιλιομετρα την ιδια στροφη με μικροτερη κλιση, οποτε εισαι πιο ορθειος.
    και οσο για την φωτο του αβανταρ.......
    αυτην την στροφη ακουμπουσα και πριν ετσι την μοτο αλλα ειχα τα μισα και πιο λιγοτερα χιλιομετρα απο οτι στο τελος...
    κατ'αρχάς δεν έχω κάνει css, έχω κάνει μόνο 0-300 riding school.

    κατά δεύτερον πριν το σχολείο είχα τον άστριφτο γιατί ήμουν νέος οδηγός.
    ούτε 2 μήνες δεν είχα κλείσει πάνω σε μηχανή.

    τώρα,στα όσα αναφέρεις. προφανώς εννοείς ότι μέσω του css έμαθες να οδηγείς ΠΙΟ όρθια σε σχέση με πριν που έριχνες πολύ τη μηχανή στη στροφή, σωστά?

    έτσι όπως το έγραψες στην αρχη ήταν σαν να λες ότι στρίβεις ΟΡΘΙΟΣ κανονικά, χωρίς να ρίξεις σώμα χωρίς τίποτα, γι'αυτό και παραξενεύτηκα

  12. #72
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
    κατ'αρχάς δεν έχω κάνει css, έχω κάνει μόνο 0-300 riding school.

    κατά δεύτερον πριν το σχολείο είχα τον άστριφτο γιατί ήμουν νέος οδηγός.
    ούτε 2 μήνες δεν είχα κλείσει πάνω σε μηχανή.

    τώρα,στα όσα αναφέρεις. προφανώς εννοείς ότι μέσω του css έμαθες να οδηγείς ΠΙΟ όρθια σε σχέση με πριν που έριχνες πολύ τη μηχανή στη στροφή, σωστά?

    έτσι όπως το έγραψες στην αρχη ήταν σαν να λες ότι στρίβεις ΟΡΘΙΟΣ κανονικά, χωρίς να ρίξεις σώμα χωρίς τίποτα, γι'αυτό και παραξενεύτηκα

    εδωσε πολυ εμφαση στο "ορθιος" για αυτο εγινε το μπερδεμα...

  13. #73
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    [....]Και τώρα να ρωτήσω, αφού έχουμε μάθει την σωστή θέση σώματος [...]
    Μάθε την πρώτα (μην το θεωρείς τόσο απλό) και άσε το "αφου"

    Στο είπαν και πιο πάνω: Προοδευτικότητα
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  14. #74
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Μάθε την πρώτα (μην το θεωρείς τόσο απλό) και άσε το "αφου"

    Στο είπαν και πιο πάνω: Προοδευτικότητα
    Ρωτάω για να καταλάβω τον λόγο που το κάνουμε, όχι για να το εφαρμόσω. Πληροφοριακά πως το λένε. Δεν θα με έβλαπτες αν μου απαντούσες πάντως.
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  15. #75
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    Ρωτάω για να καταλάβω τον λόγο που το κάνουμε, όχι για να το εφαρμόσω. Πληροφοριακά πως το λένε. Δεν θα με έβλαπτες αν μου απαντούσες πάντως.
    Το λόγο που το κάνουμε στον είπαν. Με το σώμα έξω και την συνεπακόλουθη μετατόπιση του κέντρου βάρους στο συνολο μηχανη-αναβάτης, η μηχανή ειναι πιο όρθια.

    Προφανώς λοιπόν, το πιο όρθια σημαινει οτι το λαστιχο εχει κι αλλο περιθώριο, άρα μπορείς να ανοιξεις το γκαζι, να κρεμαστείς πιο πολύ και να παρεις πιο κλειστά ή πιο γρήγορα μια στροφή.

    Αυτό που φοβάμαι ειναι οτι όσα γράφουμε εδώ (που δεν ειναι απαραίτητα σωστά όλα), θα πας να τα εφαρμόσεις καπου μονος σου, με ελλειπή εξοπλισμο.

    Υπόψιν οτι η έννοια "σωμα έξω" δεν ειναι τόσο απλή και θέλει προσοχή πιο κομματι του σώματος βγαινει πιο έξω, που στηρίζεται, σε ποια πλευρά μπαινει το βάρος κλπ


    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ελαστικα για TDM 850 μοντελο '94
    από tzic στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2016, 10:14
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2016, 11:53
  3. ελαστικα
    από fire στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2005, 11:01
  4. Ελαστικά για Transalp???
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2004, 13:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF