Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 92

Θέμα: Όριο κλίσης. Ελαστικά ή μαρσπιέ?

  1. #1

    Όριο κλίσης. Ελαστικά ή μαρσπιέ?

    Ξέρει κανείς εκ κατασκευής υπάρχει κάποια μελέτη για το ποιο θα θέσει πρώτο το όριο κλίσης της μοτοσυκλέτας?

    Τα μαρσπιέ θα ακουμπήσουν δηλαδή πριν τελειώσει το λάστιχο για να σε "προειδοποιήσουν" κατά κάποιο τρόπο ή πρέπει μόνος να βρεις το όριο των ελαστικών? Υπάρχει κάτι στάνταρ σε όλες τις μοτοσυκλέτες ή διαφέρει από μοντέλο σε μοντέλο?

    Μια φορά έγινε κατά τύχη και ακούμπησε η μπίλια από την μια μεριά και χέστηκα και τις έβγαλα και τις δυο. Το λάστιχο όμως έχει ακόμα 2-3 χιλιοστά από κάθε μεριά αλλά ευτυχώς τα μαρσπιέ δεν τα έχω ακουμπήσει κάτω και ούτε θέλω. Μήπως αυτές οι μπίλιες ήταν το όριο όμως??
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  2. #2

    Re: Όριο κλίσης. Ελαστικά ή μαρσπιέ?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    [...]Μια φορά έγινε κατά τύχη και ακούμπησε η μπίλια από την μια μεριά και χέστηκα και τις έβγαλα και τις δυο. Το λάστιχο όμως έχει ακόμα 2-3 χιλιοστά από κάθε μεριά αλλά ευτυχώς τα μαρσπιέ δεν τα έχω ακουμπήσει κάτω και ούτε θέλω. Μήπως αυτές οι μπίλιες ήταν το όριο όμως??
    Πάντως δεν μπήκαν για διακόσμηση....

    Για να βρεις απάντηση στο ερώτημά σου, ψαξε στο γουγλ πώς λέγονται οι "μπιλιες" στα αγγλικά.

    Θα καταλάβεις τί ειναι (και εαν έκανες σωστά που τις έβγαλες)
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  3. #3
    Μπιλια εννοεις μανιταρι για τις πτωσεις ?

  4. #4
    Απο τη στιγμή που οι μπίλιες βρίσκουν κάτω αρκετά πριν σβήσουν τα chicken stripes του ελαστικού, καλά έκανες και τις έβγαλες.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
    Μπιλια εννοεις μανιταρι για τις πτωσεις ?
    Οχι τις μπίλιες που προεξέχουν απο τα μαρσπιε
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  6. #6

    Re: Re: Όριο κλίσης. Ελαστικά ή μαρσπιέ?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Πάντως δεν μπήκαν για διακόσμηση....

    Για να βρεις απάντηση στο ερώτημά σου, ψαξε στο γουγλ πώς λέγονται οι "μπιλιες" στα αγγλικά.

    Θα καταλάβεις τί ειναι (και εαν έκανες σωστά που τις έβγαλες)
    Εγώ αυτές αποτι ήξερα χρησιμεύουν σε πτώση ώστε να πατήσει εκει πάνω το μηχανάκι ώστε να σπάσουν και να τραβήξουν αυτές όλη την δύναμη. Δεν ξέρω αν έχουν και άλλη χρήση.
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  7. #7
    ναι οκ για τις μπιλιες αλλα εμενα το μηχανακι στα Μεγαρα ξηλωσε ολη την μπιλια, εφαγε απο ξυσιμο το μισο πατακι και εξυσε μερος της καρινας καθως και του δεξιου λινκ της ακραπας!

    τωρα βεβαι σε συνθηκες δρομου ...μπιλια και παλι μπιλια για το οριο!!!

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Απο τη στιγμή που οι μπίλιες βρίσκουν κάτω αρκετά πριν σβήσουν τα chicken stripes του ελαστικού, καλά έκανες και τις έβγαλες.
    Ναι όταν βρήκαν δεν είχε τελειώσει το ελαστικό. Τώρα πλαγιάζω πιο πολύ από τότε και το έχω τελειώσει σχεδόν. Ομως δεν θέλω νε βρουν κάτω τα μαρσπιε γιαυτο σκέφτομαι μήπως έκανα βλακεία.
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    Ναι όταν βρήκαν δεν είχε τελειώσει το ελαστικό. Τώρα πλαγιάζω πιο πολύ από τότε και το έχω τελειώσει σχεδόν. Ομως δεν θέλω νε βρουν κάτω τα μαρσπιε γιαυτο σκέφτομαι μήπως έκανα βλακεία.
    Για δημόσιο δρόμο μιλάς?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Για δημόσιο δρόμο μιλάς?
    Ναι σε κλειστές στροφές βουνού. Επαρχιακού δρόμου δηλαδή. Σε πίστα δυστυχώς δεν θα καταφέρω να μπω ποτέ.
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    [...]Σε πίστα δυστυχώς δεν θα καταφέρω να μπω ποτέ.
    Δεν έχεις κλείσει τα 16;
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Δεν έχεις κλείσει τα 16;
    Οχι ρε 22 είμαι.. Αλλά δεν παίζουν τόσα λεφτά για αγωνιστικές φόρμες μπότες γάντια και λοιπά που είναι προυπόθεση α΄λλά και κόστος συμμετοχής. Οταν ξοφλήσω και την μηχανή βλέπουμε. Προέχει το πτυχίο τώρα αν και δουλεύω παράλληλα και θα μείνω κανά εξάμηνο πίσω .

    Μετά δεν θα βγαίνω από μέσα... γκαααν γκαααααν
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    Οχι ρε 22 είμαι.. Αλλά δεν παίζουν τόσα λεφτά για αγωνιστικές φόρμες μπότες γάντια και λοιπά που είναι προυπόθεση α΄λλά και κόστος συμμετοχής. Οταν ξοφλήσω και την μηχανή βλέπουμε. Προέχει το πτυχίο τώρα αν και δουλεύω παράλληλα και θα μείνω κανά εξάμηνο πίσω .
    καλυτερα να παιξουν παρα να παιζεις εσυ στις αθλιες συνθηκες των Ελληνικων δρομων με τα ορια της μηχανης σου!

    καλυτερα μια πτωση με αμμοπαγιδα η πρασινο διπλα και να ξερεις οτι εισαι με φουλ δερμα παρα οτι να ναι οπου να ναι!

    ασε που οταν μπεις πιστα ισως παθεις το απλο...
    να φυγεις και για αρκετο καιρο να βλεπεις την μηχανη σαν μετακινηση γιατι τα ορια της θα τα εχεις ξεπερασει στην πιστα.

    εγω τουλαχιστον αυτο παθαινω.

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gmitsiakis
    καλυτερα να παιξουν παρα να παιζεις εσυ στις αθλιες συνθηκες των Ελληνικων δρομων με τα ορια της μηχανης σου!

    καλυτερα μια πτωση με αμμοπαγιδα η πρασινο διπλα και να ξερεις οτι εισαι με φουλ δερμα παρα οτι να ναι οπου να ναι!

    ασε που οταν μπεις πιστα ισως παθεις το απλο...
    να φυγεις και για αρκετο καιρο να βλεπεις την μηχανη σαν μετακινηση γιατι τα ορια της θα τα εχεις ξεπερασει στην πιστα.

    εγω τουλαχιστον αυτο παθαινω.
    Μπα δύσκολα..

    Τα όρια τα δικά μου κοιτάω να μην ξεπερνάω και του δρόμου γιαυτό και ότι κάνω το κάνω σε δρόμους βουνού που έχουν καλύτερη άσφαλτο και πάντα σε ανηφόρα. Της μηχανής δεν τα έχω.
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    Ναι σε κλειστές στροφές βουνού. Επαρχιακού δρόμου δηλαδή.
    Tα υπερ-όπλα της Honda έχουν χαμηλά τα μαρσπιέ. Σε στροφιλίκι με καλή άσφαλτο δεν είναι δύσκολο να βρούν κάτω.
    Απ΄την στιγμή που δεν έχεις τελειώσει τα λάστιχα η αφαίρεση των μπιλιώνΕ δεν επηρεάζει τίποτε. Οπότε στείλτες στο ράφι.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ελαστικα για TDM 850 μοντελο '94
    από tzic στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2016, 10:14
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2016, 11:53
  3. ελαστικα
    από fire στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2005, 11:01
  4. Ελαστικά για Transalp???
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2004, 13:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF