Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 113

Θέμα: Πρόστιμο από δικαστήριο....

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220

    Πρόστιμο από δικαστήριο....

    Στα καλά καθούμενα....

    Λόγω μη παρουσίας μου ως ΜΑΡΤΥΡΑΣ σε αυταπάγγελτη δίκη τροχαίου (πλημμέλλημα).... Και θα μου πείτε, "καλά ρε φίλε γιατί δεν πήγες αφού είχες κλητευτεί" ???

    Έλα μου ντε που το δικαστήριο ήταν τον Φεβρουάριο στην Κατερίνη-450 χιλιόμετρα μακριά...Και όχι μόνο...Ήταν η εποχή που οι αγρότες είχαν στήσει ένα σκασμό μπλόκα στην Εθνική οδό, και τα Τέμπη ήταν κλειστά λόγω των έργων μετά την γνωστή κατολίσθηση. Και υπήρχαν και χιόνια σε κάποια τμήματα της διαδρομής...
    Με λίγα λόγια κανένας λογικός άνθρωπος δεν θα ξεκίναγε για Πιερία με κίνδυνο να φάει +24ώρες στον δρόμο, ή να μην καταφέρει να φτάσει, ή να μην καταφέρει να γυρίσει... Και σε κάθε περίπτωση μια τρομερή και κοστοβόρα ταλαιπωρία ήταν δεδομένη... Και επιπλέον δεν το θεώρησα σημαντικό μιας και είχε ήδη προηγηθεί γραπτή κατάθεσή μου στο Αστ. Τμήμα της περιοχής μου κατά την φάση της προανάκρισης και του σχηματισμού της δικογραφίας...

    Και στο κάτω-κάτω παθών και μάρτυρας ήμουν (όχι κατηγορούμενος) σε μια εντελώς ξεκάθαρη και χωρίς υποψία αμφισβήτησης υπαιτιότητας ποινική δίκη χωρίς καμμία αστική επίπτωση (μιας και όσο αφορά ασφάλειες, ζημιές, αποζημιώσεις κλπ το θέμα έχει κλείσει...). Τυπικά και γραφεικρατικά πράγματα δηλαδή χωρίς ουσία...


    Αλλά ο εισαγγελέας έκρινε την παρουσία μου στο δικαστήριο απαραίτητη (ένας Θεός ξέρει γιατί...), ανέβαλε την δίκη, με κλήτευσε εκ νέου, και επιπλέον...με καταδικασε σε 100,00 € πρόστιμο για την μη παρουσία μου....

    Τώρα και θα πρέπει να πάω τον Δεκέμβριο στην νέα δίκη (ένα σκασμό έξοδα κλπ) και έχω φάει και πρόστιμο... Κανένας νομικός ή κάποιος με παρόμοια εμπειρία να συμβουλέψει για το πως μπορώ να την γλυτώσω ????

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dmf
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    1.393
    τα κακα ερχονται τρια τρια

  3. #3

    Re: Πρόστιμο από δικαστήριο....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Στα καλά καθούμενα....

    Λόγω μη παρουσίας μου ως ΜΑΡΤΥΡΑΣ σε αυταπάγγελτη δίκη τροχαίου (πλημμέλλημα).... Και θα μου πείτε, "καλά ρε φίλε γιατί δεν πήγες αφού είχες κλητευτεί" ???

    Έλα μου ντε που το δικαστήριο ήταν τον Φεβρουάριο στην Κατερίνη-450 χιλιόμετρα μακριά...Και όχι μόνο...Ήταν η εποχή που οι αγρότες είχαν στήσει ένα σκασμό μπλόκα στην Εθνική οδό, και τα Τέμπη ήταν κλειστά λόγω των έργων μετά την γνωστή κατολίσθηση. Και υπήρχαν και χιόνια σε κάποια τμήματα της διαδρομής...
    Με λίγα λόγια κανένας λογικός άνθρωπος δεν θα ξεκίναγε για Πιερία με κίνδυνο να φάει +24ώρες στον δρόμο, ή να μην καταφέρει να φτάσει, ή να μην καταφέρει να γυρίσει... Και σε κάθε περίπτωση μια τρομερή και κοστοβόρα ταλαιπωρία ήταν δεδομένη... Και επιπλέον δεν το θεώρησα σημαντικό μιας και είχε ήδη προηγηθεί γραπτή κατάθεσή μου στο Αστ. Τμήμα της περιοχής μου κατά την φάση της προανάκρισης και του σχηματισμού της δικογραφίας...

    Και στο κάτω-κάτω παθών και μάρτυρας ήμουν (όχι κατηγορούμενος) σε μια εντελώς ξεκάθαρη και χωρίς υποψία αμφισβήτησης υπαιτιότητας ποινική δίκη χωρίς καμμία αστική επίπτωση (μιας και όσο αφορά ασφάλειες, ζημιές, αποζημιώσεις κλπ το θέμα έχει κλείσει...). Τυπικά και γραφεικρατικά πράγματα δηλαδή χωρίς ουσία...


    Αλλά ο εισαγγελέας έκρινε την παρουσία μου στο δικαστήριο απαραίτητη (ένας Θεός ξέρει γιατί...), ανέβαλε την δίκη, με κλήτευσε εκ νέου, και επιπλέον...με καταδικασε σε 100,00 € πρόστιμο για την μη παρουσία μου....

    Τώρα και θα πρέπει να πάω τον Δεκέμβριο στην νέα δίκη (ένα σκασμό έξοδα κλπ) και έχω φάει και πρόστιμο... Κανένας νομικός ή κάποιος με παρόμοια εμπειρία να συμβουλέψει για το πως μπορώ να την γλυτώσω ????
    mono 100 efages re
    den ftouras re
    ke asxoloumaste ke mazi sou
    pigene fae kana prostimo tis prokopis re violari
    ke meta to sizitame
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    afrotwin
    egkegramenos apo 9/12/2003

  4. #4
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307

    Re: Re: Πρόστιμο από δικαστήριο....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
    mono 100 efages re
    den ftouras re
    ke asxoloumaste ke mazi sou
    pigene fae kana prostimo tis prokopis re violari
    ke meta to sizitame
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



    gamo to myalo sou ,an ta egrafes kai ellhnika 8a hsoyn o apolytos theos leme...


    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220

    Re: Re: Πρόστιμο από δικαστήριο....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
    mono 100 efages re
    den ftouras re
    ke asxoloumaste ke mazi sou
    pigene fae kana prostimo tis prokopis re violari
    ke meta to sizitame
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Άμα είναι large ο άνθρωπος...

    Για πες ρε Άφρο... Που σε βολεύει για να μου στείλεις τα 100 ευρώπουλα ??? Εθνική ή Eurobank...???

  6. #6

    Re: Re: Re: Πρόστιμο από δικαστήριο....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Άμα είναι large ο άνθρωπος...

    Για πες ρε Άφρο... Που σε βολεύει για να μου στείλεις τα 100 ευρώπουλα ??? Εθνική ή Eurobank...???
    ne re ego 8a sou ta dino na ta tros me tous dikastes
    na mou eleges oti 8es na ksirokarpiasis (fistikosis ek tou fistikiou..) kamia na sou edona
    na zestanoun ke pali ta kakala sou

    ala gia na ta fxaristi8is o pederas dikastis sou se kamia manila den sta dino re
    na skasis...
    :rotflmao: :rotflmao:
    afrotwin
    egkegramenos apo 9/12/2003

  7. #7
    ρε προβλήματα που εχει ο κόσμος καλοκαιριάτικα...

    τελικα ο καθενας τον πονο του σ' αυτο το φόρουμ τον λέει
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    ρε προβλήματα που εχει ο κόσμος καλοκαιριάτικα...

    τελικα ο καθενας τον πονο του σ' αυτο το φόρουμ τον λέει
    ma ektos apo motosikletistes
    imaste ke an8ropoi....
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    esi idika......:rotflmao: :rotflmao:
    afrotwin
    egkegramenos apo 9/12/2003

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
    esi idika......:rotflmao: :rotflmao:
    για να σου πω...

    ακου ανθρωπος
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    για να σου πω...

    ακου ανθρωπος
    ti ekana la8os pali?:a011:
    afrotwin
    egkegramenos apo 9/12/2003

  11. #11

    Re: Πρόστιμο από δικαστήριο....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    ...με καταδικασε σε 100,00 € πρόστιμο για την μη παρουσία μου....
    Αν πληρώσεις σε 10 μέρες είναι τα μισά;
    I would rather make history than read about it.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220

    Re: Re: Πρόστιμο από δικαστήριο....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από kalogeros
    Αν πληρώσεις σε 10 μέρες είναι τα μισά;
    Δεν νομίζω...Δεν είναι πρόστιμο τροχαίας παράβασης, ούτε αναγράφει κάτι τέτοιο...Είναι καταδικαστική απόφαση του δικαστηρίου. Ουσιαστικά το δικαστήριο λόγω της μη παρουσίας μου αφού ανέβαλλε την δίκη και με κλητεύει εκ νέου, μετά έκανε και μια νέα ξεχωριστή δίκη στην οποία με μετέτρεψε από μάρτυρα σε κατηγορούμενο και με καταδίκασε ερήμην σε χρηματικό πρόστιμο... Όλα αυτά φυσικά χωρίς εγώ να το ξέρω - αυτά τα έμαθα χθες που μου κοινοποιήθηκε η απόφαση με δικαστικό επιμελητή...

  13. #13
    The Cortexiphan Junkie Το avatar του/της manhunter
    Εγγραφή
    28/03/2008
    Μηνύματα
    1.586

    Re: Re: Re: Πρόστιμο από δικαστήριο....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Δεν νομίζω...Δεν είναι πρόστιμο τροχαίας παράβασης, ούτε αναγράφει κάτι τέτοιο...Είναι καταδικαστική απόφαση του δικαστηρίου. Ουσιαστικά το δικαστήριο λόγω της μη παρουσίας μου αφού ανέβαλλε την δίκη και με κλητεύει εκ νέου, μετά έκανε και μια νέα ξεχωριστή δίκη στην οποία με μετέτρεψε από μάρτυρα σε κατηγορούμενο και με καταδίκασε ερήμην σε χρηματικό πρόστιμο... Όλα αυτά φυσικά χωρίς εγώ να το ξέρω - αυτά τα έμαθα χθες που μου κοινοποιήθηκε η απόφαση με δικαστικό επιμελητή...

    Είχες συμβουλευτεί δικηγόρο, ότι δεν τρέχει κάστανο και ας μην πας?
    Αν ναι, ζήτα τα απ αυτόν.
    Αν όχι, σόρρυ, αλλά θα πήγαινα ακόμα και με κτελ που λεει ο λόγος.
    Αν δεν μπορούσα με την καμία να πάω, θα συμβουλευόμουν οπωσδήποτε δικηγόρο



  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220

    Re: Re: Re: Re: Πρόστιμο από δικαστήριο....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
    Είχες συμβουλευτεί δικηγόρο, ότι δεν τρέχει κάστανο και ας μην πας?
    Αν ναι, ζήτα τα απ αυτόν.
    Αν όχι, σόρρυ, αλλά θα πήγαινα ακόμα και με κτελ που λεει ο λόγος.
    Αν δεν μπορούσα με την καμία να πάω, θα συμβουλευόμουν οπωσδήποτε δικηγόρο


    Μάλλον έχεις δίκιο. Δεν το χειρίστηκα σωστά και δεν συμβουλεύτικα κανέναν. Θεώρησα ότι την στιγμή που δεν υπήρξε στην έκθεση της Τροχαίας καμμία αμφισβήτηση της υπαιτιότητας του κατηγορουμένου (παραβίαση STOP), είχα ήδη δώσει γραπτή κατάθεση, και δεν υπήρχαν θέματα αστικών αποζημιώσεων, η ποινική δίκη θα ήταν μια τυπική διαδικασία (και έτσι είναι στην ουσία εδώ που τα λέμε...) και δεν θα ήταν απαραίτητη η παρουσία μου...
    Δυστυχώς για κάποιον λόγο που δεν γνωρίζω το δικαστήριο έκρινε διαφορετικά...
    Αυτό που προσπαθώ να διερευνήσω τώρα είναι αν υπάρχει κανένας τρόπος να γλυτώσω το πρόστιμο και την μετάβασή μου εκεί στην νέα δικάσιμο...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της transalpblack
    Εγγραφή
    21/04/2009
    Μηνύματα
    334
    βρε μακρυα απο μαρτυρες...
    Όποιος πουκάμισο φορεί που έχει της νύχτας χρώμα ή έχει πόνο στην καρδιά ή άνθρωπο στο χώμα...

    Όταν πεθάνω, θέλω να με θάψουν οι φίλοι μου. Δεν θα είναι η πρώτη φορά άλλωστε...

Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Νέο πρόστιμο από ραδιοτηλεοπτικό
    από Godfather στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 10:57
  2. Απο Σημερα.................
    από sozos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 08:16
  3. Μία moto-βόλτα από το πουθενά…
    από superfour στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 02:10
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 01:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF