Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Γενικές Ερωτήσεις από έναν ΝΕΟ οδηγό...Δώστε τα φώτα σας

  1. #1

    Γενικές Ερωτήσεις από έναν ΝΕΟ οδηγό...Δώστε τα φώτα σας

    Λοιπόν φίλοι μου, προ ολίγου καιρού έδωσα για δίπλωμα απεριορίστον και προ ολίγων ημερών αγόρασα σε μια δημοπρασία του ΟΔΔΥ ένα παπί Modenas X-cite 135. Σε καμια δεκαριά μέρες θα το έχω στα χέρια μου και μιας και στην ουσία είναι το πρώτο μου μηχανάκι θα ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις:

    -Πρώτο και σημαντικότερο: ΚΡΑΝΟΣ... αυτή τη στιγμή δε μπορώ να διαθέσω πάνω από 150ε. Οπότε τι μου προτείνετε??? Θα προτιμούσα κάτι σε Flip-up. Το πρώτο που μου αρέσει είναι αυτό http://www.stelpet.gr/airoh-mathisse-rs-sport.html και ίσως και αυτό http://www.stelpet.gr/nova-xfree.html αλλιώς σε full face αυτό? http://www.stelpet.gr/agv-k3-basic.html ...Τι μάρκες μου προτείνετε σε αυτά τα χρήματα [max].

    -2ον...Όταν πάω να το παραλάβω [αν και ήταν σε άριστη κατάσταση] θέλω να πάρω ένα μπουκαλάκι λάδια μαζί για να είμαι σίγουρος ότι δε θα το κολήσω στα πρώτα του χιλιόμετρα!!! Τι λάδι προτείνετε για ένα τέτοιο παπί???

    -3ον...Κάθε πότε πρέπει να αλλάζονται τα ΛΑΔΙΑ???

    -4ον...Όταν το παραλάβω δε θα έχει πινακίδες. Δίνει η αστυνομία κάποια άδεια ημέρας για να κυκλοφορήσει να το πάω μέχρι το υπουργείο μεταφορών να βγάλω πινακίδες?? [Θυμάμαι για τα αυτοκίνηνα έδινε μια άδεια "Μ" που ίσχυε για μία ημέρα.]

    -5ον...Το τιμόνι του είναι ξεκλείδωτο αλλά υπάρχει περίπτωση αυτοί οι άνθρωποι εκεί να έχουν χάσει το κλειδί [γίνεται συχνά], εκεί τι κάνουμε?? Παίρνει με καναν τρόπο εμπρός να πάει να βγάλει πινακίδες και μετά σε συνεργείο για κλειδαριά?? Και πόσο κοστίζει μια κλειδαριά γι αυτό??

    -6ον... Θέλει ΚΤΕΟ???? :P

    και ΤΕΛΟΣ 7ον... ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ όταν πάω να το πάρω και τι άλλο για να την καλή συντήρησή του στο μέλλον???

    ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

  2. #2

    Re: Γενικές Ερωτήσεις από έναν ΝΕΟ οδηγό...Δώστε τα φώτα σας

    Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
    Λοιπόν φίλοι μου, προ ολίγου καιρού έδωσα για δίπλωμα απεριορίστον και προ ολίγων ημερών αγόρασα σε μια δημοπρασία του ΟΔΔΥ ένα παπί Modenas X-cite 135. Σε καμια δεκαριά μέρες θα το έχω στα χέρια μου και μιας και στην ουσία είναι το πρώτο μου μηχανάκι θα ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις:

    -Πρώτο και σημαντικότερο: ΚΡΑΝΟΣ... αυτή τη στιγμή δε μπορώ να διαθέσω πάνω από 150ε. Οπότε τι μου προτείνετε??? Θα προτιμούσα κάτι σε Flip-up. Το πρώτο που μου αρέσει είναι αυτό http://www.stelpet.gr/airoh-mathisse-rs-sport.html και ίσως και αυτό http://www.stelpet.gr/nova-xfree.html αλλιώς σε full face αυτό? http://www.stelpet.gr/agv-k3-basic.html ...Τι μάρκες μου προτείνετε σε αυτά τα χρήματα [max].

    -2ον...Όταν πάω να το παραλάβω [αν και ήταν σε άριστη κατάσταση] θέλω να πάρω ένα μπουκαλάκι λάδια μαζί για να είμαι σίγουρος ότι δε θα το κολήσω στα πρώτα του χιλιόμετρα!!! Τι λάδι προτείνετε για ένα τέτοιο παπί???

    -3ον...Κάθε πότε πρέπει να αλλάζονται τα ΛΑΔΙΑ???

    -4ον...Όταν το παραλάβω δε θα έχει πινακίδες. Δίνει η αστυνομία κάποια άδεια ημέρας για να κυκλοφορήσει να το πάω μέχρι το υπουργείο μεταφορών να βγάλω πινακίδες?? [Θυμάμαι για τα αυτοκίνηνα έδινε μια άδεια "Μ" που ίσχυε για μία ημέρα.]

    -5ον...Το τιμόνι του είναι ξεκλείδωτο αλλά υπάρχει περίπτωση αυτοί οι άνθρωποι εκεί να έχουν χάσει το κλειδί [γίνεται συχνά], εκεί τι κάνουμε?? Παίρνει με καναν τρόπο εμπρός να πάει να βγάλει πινακίδες και μετά σε συνεργείο για κλειδαριά?? Και πόσο κοστίζει μια κλειδαριά γι αυτό??

    -6ον... Θέλει ΚΤΕΟ???? :P

    και ΤΕΛΟΣ 7ον... ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ όταν πάω να το πάρω και τι άλλο για να την καλή συντήρησή του στο μέλλον???

    ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ
    -Πρώτο και σημαντικότερο: Μακρυά από το NOVA. Δεν φημίζονται για την ποιότητά τους. Από τα 3 κράνη που έβαλες, εγώ θα σου πρότεινα το AGV.

    -2ον...Όταν είχα παπί του έβαζα MOTUL και ήμουν αρκετά ικανοποιημένος.

    -3ον...Διάβασε το Manual.

    -4ον...Δεν γνωρίζω

    -5ον...Αν όντως ένουν χάσει το κλειδί, εγώ στη θέση σου δεν θα το παραλάμβανα

    -6ον... Προς το παρόν όχι ακόμα. Από του χρόνου αναμένουμε ανακοίνωση, αλλά μάλλον δεν το γλιτώνουμε. Έχε υπόψιν, ότι ΚΤΕΟ περνάνε τα οχήματα που είναι από 4 χρονών και πάνω.

    και ΤΕΛΟΣ 7ον... Να προσέξεις τα λάστιχά του. Κατά την γνώμη μου καλό ειναι τα αλλάξεις αμέσως. Εάν είναι παλιά ή εάν το μηχανάκι είναι αρκετό καιρό σε ακινησία, τα λάστιχα ξεραίνονται και χάνουν πρόσφυση. Γενικά κάνε του ένα σέρβις για να ελέγξεις και υγρά φρένων και τακάκια.
    I would rather make history than read about it.

  3. #3

    Re: Re: Γενικές Ερωτήσεις από έναν ΝΕΟ οδηγό...Δώστε τα φώτα σας

    Αρχικά δημιουργήθηκε από kalogeros

    -5ον...Αν όντως ένουν χάσει το κλειδί, εγώ στη θέση σου δεν θα το παραλάμβανα


    Αν το βρηκε σε καλη τιμη γιατι να μην το παραλαβει, λες να εχουν σχεδιασει να του το κλεψουν ?

    Το παπι ? :hypnotize

  4. #4
    Σε καλή τιμή το πήρα...θα το παραλάβω...συνήθως τα έχουν τα κλειδιά αλλά αρκετές φορές δε τα έχουν..οπότε αν δε το έχουν τι κάνω?

    Επίσης για λάδι...ΤΙ λάδι? όχι μάρκα... 15W??? Τι νούμερο?

    Φαντάζομαι το manual θα είναι το τελευταίο που θα έχουν αυτοί εκεί...που μπορώ να το βρω...[με ένα γρήγορο γουγλάρισμα δε βρήκα τπτ!!!]

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/01/2010
    Μηνύματα
    115
    Για την ιστορια ποσο το πηρες? Χρησιμοποιησεισ το δικαιωμα για μετρητα και 30% εκπτωση?

    Λαδι 10/40 ή 15/50.

  6. #6
    Με την έκπτωση 900 ευρώ μου ήρθε. 10000χμ έχει. Φαίνεται καθαρό μηχανάκι...μακάρι να είναι.Δε το περίμενα ότι θα το έπαιρνα, για ένα ZX130 είχα πάει...αλλά και αυτό ωραίο είναι

Παρόμοια θέματα

  1. F 650GS V.s DAKAR Δώστε τα φώτα σας..
    από aquakiss στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2011, 16:03
  2. ρε κουκλες(ηλεκτρολογοι) για δωστε τα φωτα σας...
    από reinmeister στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2010, 12:24
  3. Xr 250 δώστε τα φώτα σας
    από elneos στο forum Honda
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2009, 10:31
  4. Καλημέρα σε όλους από έναν νέο στο site.
    από DimitrisXLV στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2006, 20:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF