Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 64

Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΕΦΕΔΡΙΚΟΥ ΚΡΑΝΟΥΣ

  1. #1

    ΑΓΟΡΑ ΕΦΕΔΡΙΚΟΥ ΚΡΑΝΟΥΣ

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΚΑΒΑΛΑΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ.... ΕΧΩ ΜΙΑ BANDIT 650S ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΨΑΓΜΕΝΟΣ.... Η ΜΑΛΛΟΝ ΨΙΛΟΑΣΧΕΤΟΣ. ΑΠΟ ΚΡΑΝΟΣ ΕΧΩ ΤΟ SHOEI XR1100 HADRON ΑΛΛΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΦΕΔΡΙΚΟ. ΔΙΑΘΕΤΩ ΕΩΣ ΚΑΙ 300 ΕΥΡΩ ΜΑΧ ΑΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΔΕΝ ΧΩΡΑΝΕ... ΑΠΛΑ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΙΑΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΑ ΤΗΝ ΤΙΜΗ... ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ Π.Χ ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ HJC ΑΛΛΑ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΑ... ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΙΑ ΑΡΧΗ ΣΤΟ ΨΑΞΙΜΟ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!

  2. #2
    suomy (defender και vandal), hjc, nolan
    "I feel like dining with hitchock every time that we fuck"

  3. #3
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Δεν υπάρχει εφεδρικό κράνος, εφ'όσον δεν έχεις και εφεδρικό κεφάλι.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Λεωνίδας
    Εγγραφή
    11/11/2005
    Μηνύματα
    3.747
    εφεδρικό γιατί

  5. #5
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    Δεν υπάρχει εφεδρικό κράνος, εφ'όσον δεν έχεις και εφεδρικό κεφάλι.
    +1

  6. #6
    ΕΝΤΑΞΕΙ! ΛΑΘΟΣ ΛΕΞΗ ΤΟ ΕΦΕΔΡΙΚΟ. ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΑΝΕΒΑΖΩ ΔΕΥΤΕΡΟ ΑΤΟΜΟ ΕΠΑΝΩ, ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΜΟΥ(ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΑΕΙ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ) ΘΕΛΩ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ... Κ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΣΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑ!!!

  7. #7
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Iron eddie
    ΕΝΤΑΞΕΙ! ΛΑΘΟΣ ΛΕΞΗ ΤΟ ΕΦΕΔΡΙΚΟ. ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΑΝΕΒΑΖΩ ΔΕΥΤΕΡΟ ΑΤΟΜΟ ΕΠΑΝΩ, ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΜΟΥ(ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΑΕΙ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ) ΘΕΛΩ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ... Κ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΣΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑ!!!
    Για πολλούς λόγους ΠΡΕΠΕΙ να πάρεις ένα ίδιο...

  8. #8
    ΕΝΑ ΙΔΙΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΙΔΑΝΙΚΗ ΛΥΣΗ ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΑΕΙ ΠΙΣΩ ΚΑΝΑ 2ΜΗΝΟ Η ΑΓΟΡΑ

  9. #9
    ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ?
    http://lidsdirect.co.uk/epages/eshop...lectSubProduct

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/11/2009
    Μηνύματα
    128
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    Για πολλούς λόγους ΠΡΕΠΕΙ να πάρεις ένα ίδιο...
    Συμφωνώ ότι το δεύτερο κράνος πρέπει να έχει τις ίδιες προδιαγραφές ασφαλείας με το πρώτο αλλά ποιος ο λόγος να πάρεις ένα ίδιο?

    Ρωτάω επειδή βρίσκομαι και εγώ στην ίδια φάση και το σκέφτομαι ως εξής:

    - Στο 2ο κράνος θα γίνεται ελάχιστη χρήση καθώς θα το φοράει ο εκάστοτε συνεπιβάτης όποτε και αν υπάρχει αυτός. Μικρή χρήση = μικρή φθορά στη μονάδα του χρόνου.

    - Σωστή εφαρμογή δεν μπορείς να πετύχεις καθώς θα προορίζεται για πολλά διοαφορετικά κρανία. Άρα παίρνεις ένα medium και ξεμπερδεύεις. Θεωρώ ότι δεν υπάρχει εναλλακτική.

    - Αφαιρούμενη επένδυση καλό είναι να έχει αλλά δεν είναι απαραίτητο να αποσπάται ολόκληρη. Όταν χρειαστεί πλύσιμο το βουτάς σε μια λεκάνη με νερό και σαπούνι και όποτε στεγνώσει. Δεν έχεις πρόβλημα χρόνου (να πρέπει να φορεθεί σύντομα κτλ.)

    - Κατά 95% θα χρησιμοποιείται σε μικρές αποστάσεις άρα αεροδυναμικές & αεραγωγοί δεν παίζουν ιδιαίτερο ρόλο.

    Από τα παραπάνω συμπεραίνω πως το μόνο που δεν πρέπει να γίνει συμβιβασμός είναι ο τομέας της ασφάλειας. Με ένα ποσό των 200€ μπορείς να κάνεις κατά τη γνώμη μου μια πολύ καλή αγορά που θα σου καλύψει τις ανάγκες.

    Εννοείται ότι παραπάνω δεν μιλάμε για κράνος που θα χρησιμοποιείται σε ταξίδια. Σε τέτοιες περιπτώσεις οι φίλοι μου όπως και η κοπέλα μου έχουν το δικό τους κράνος το οποίο φυσικά καλύπτει επαρκέστατα όλα τα παραπάνω και είναι εφάμιλλο του δικού μου.

    Κάνω κάπου λάθος?

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Λεωνίδας
    Εγγραφή
    11/11/2005
    Μηνύματα
    3.747
    Αρχικά δημιουργήθηκε από S.Nikos
    Συμφωνώ ότι το δεύτερο κράνος πρέπει να έχει τις ίδιες προδιαγραφές ασφαλείας με το πρώτο αλλά ποιος ο λόγος να πάρεις ένα ίδιο?

    Ρωτάω επειδή βρίσκομαι και εγώ στην ίδια φάση και το σκέφτομαι ως εξής:

    - Στο 2ο κράνος θα γίνεται ελάχιστη χρήση καθώς θα το φοράει ο εκάστοτε συνεπιβάτης όποτε και αν υπάρχει αυτός. Μικρή χρήση = μικρή φθορά στη μονάδα του χρόνου.

    - Σωστή εφαρμογή δεν μπορείς να πετύχεις καθώς θα προορίζεται για πολλά διοαφορετικά κρανία. Άρα παίρνεις ένα medium και ξεμπερδεύεις. Θεωρώ ότι δεν υπάρχει εναλλακτική.

    - Αφαιρούμενη επένδυση καλό είναι να έχει αλλά δεν είναι απαραίτητο να αποσπάται ολόκληρη. Όταν χρειαστεί πλύσιμο το βουτάς σε μια λεκάνη με νερό και σαπούνι και όποτε στεγνώσει. Δεν έχεις πρόβλημα χρόνου (να πρέπει να φορεθεί σύντομα κτλ.)

    - Κατά 95% θα χρησιμοποιείται σε μικρές αποστάσεις άρα αεροδυναμικές & αεραγωγοί δεν παίζουν ιδιαίτερο ρόλο.

    Από τα παραπάνω συμπεραίνω πως το μόνο που δεν πρέπει να γίνει συμβιβασμός είναι ο τομέας της ασφάλειας. Με ένα ποσό των 200€ μπορείς να κάνεις κατά τη γνώμη μου μια πολύ καλή αγορά που θα σου καλύψει τις ανάγκες.

    Εννοείται ότι παραπάνω δεν μιλάμε για κράνος που θα χρησιμοποιείται σε ταξίδια. Σε τέτοιες περιπτώσεις οι φίλοι μου όπως και η κοπέλα μου έχουν το δικό τους κράνος το οποίο φυσικά καλύπτει επαρκέστατα όλα τα παραπάνω και είναι εφάμιλλο του δικού μου.

    Κάνω κάπου λάθος?
    +1

  12. #12
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    η sharκ εχει πολυ καλα οικονομικα κρανη...τη θεωρω ανωτερη απο το νολαν που εχω...παντως στα 300? παιρνεις και γαμω τα κρανη, οχι απλα εφεδρικο...

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    Για πολλούς λόγους ΠΡΕΠΕΙ να πάρεις ένα ίδιο...


    Του λες να παρει παλι το xr1100... σε τιμη (καταστηματος) 450 ευρω
    :hypnotize


    Δε μας λες τους λογους καλυτερα ?!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dmf
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    1.393
    λοιπον θα σε φτιαξω φιλε μου. Μπες στο coloriposto και ριξε μια ματια ποσο δινουν το hjc hq1.. 326 γιουρια
    Κατ'αρχας το κρανος ειναι κορυφαιο απο θεμα ασφαλειας ετσι, ειναι full carbon, ειναι αεροδυναμικο και πολλα αλλα.


    Τώρα δες σε τί προσφορα το εχει το lidsdirect και με ωραια γραφικα κατα την γνωμη μου. 210 γιουρια στην πορτα σου λεμε..
    Οκ σαν μοντελο ειναι λιγο παλιο εχει 4-5 χρονια που εχει βγει, αλλα τί σε νοιαζει; Εξαλλου για συνεπιβατη δεν το θες; Η ασφαλεια προεχει πιστευω.

    Απο νουμερα δεν ξερω αν θα βρεις.

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
    λοιπον θα σε φτιαξω φιλε μου. Μπες στο coloriposto και ριξε μια ματια ποσο δινουν το hjc hq1.. 326 γιουρια
    Κατ'αρχας το κρανος ειναι κορυφαιο απο θεμα ασφαλειας ετσι, ειναι full carbon, ειναι αεροδυναμικο και πολλα αλλα.


    Τώρα δες σε τί προσφορα το εχει το lidsdirect και με ωραια γραφικα κατα την γνωμη μου. 210 γιουρια στην πορτα σου λεμε..
    Οκ σαν μοντελο ειναι λιγο παλιο εχει 4-5 χρονια που εχει βγει, αλλα τί σε νοιαζει; Εξαλλου για συνεπιβατη δεν το θες; Η ασφαλεια προεχει πιστευω.

    Απο νουμερα δεν ξερω αν θα βρεις.
    ΤΗΧ. ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ HJC ΦΟΡΑΩ SMALL ΣΤΟ SHOEI ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΚΟΒΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΝΟΥΜΕΡΟ... ΚΡΙΜΑ

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΓΟΡΑ ΝΕΟΥ ΚΡΑΝΟΥΣ
    από dimis_gr στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2012, 22:44
  2. ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ
    από falkonis στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2006, 13:30
  3. ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ
    από kirkis στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2006, 10:54
  4. ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗΣ- ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ/jacket
    από anixneyths στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2006, 09:25
  5. Αγορα Κρανουσ
    από koutsikos στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2005, 09:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF