Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: Aprilia Pegaso Strada vs Yamaha XTX660

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/05/2010
    Μηνύματα
    12

    Aprilia Pegaso Strada vs Yamaha XTX660

    Άσσος χ Διπλό
    ή
    Μπερδεύω τον λόυτσο με τον Βουρτσό!
    Περίπου ίδια κυβικά!
    Διαφορετικό Στήσιμο!
    Περίπου ίδια τιμη?

  2. #2
    Φορούν τον ίδιο κινητήρα.
    Ο Πήγασος βγάζει κάτι προβληματάκια που για ανεξήγητο
    λόγο η Aprilia αγνοεί!
    Είναι όμως κούκλα πανάθεμα τον.Για μένα δεν υπάρχει σύγκριση.
    Strada δαγκωτό!

  3. #3
    Δικύλινδρο μέλος Το avatar του/της aris_n
    Εγγραφή
    08/12/2009
    Μηνύματα
    134
    Πόσο τα βρίσκεις φίλε μου;

    Στράντα ψηφίζω και εγώ, αν και μου φάνηκε τελείως ψόφιο όταν το οδήγησα....αλλά για την πόλη νομίζω είναι ιδανικό.

  4. #4
    Ημιτρελο Μέλος Το avatar του/της imitrelos
    Εγγραφή
    29/03/2010
    Μηνύματα
    557
    O άσσος είναι στο 1.05

    με πιο κ@υλα για μένα το factory

    προβλήματα χοντρά δέν έχει αλλά θέλει μεράκι

    πχ στο ηλεκτρονικό απο πίσω έχει τήν σύνδεση με απλή κλέμα καλήτερα μόνοσε τήν με ταινία για να μήν έχεις προβλήματα στο πλύσιμο

    τέτια προβλήματα έχει (ούπσ μάλλον σε κανα 2ωρο θα φάω πρόστιμο λόγο καπνίσματος σε δημόσιο forum :rotflmao: )

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/05/2010
    Μηνύματα
    12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από aris_n
    Πόσο τα βρίσκεις φίλε μου;

    Στράντα ψηφίζω και εγώ, αν και μου φάνηκε τελείως ψόφιο όταν το οδήγησα....αλλά για την πόλη νομίζω είναι ιδανικό.
    Ναι αυτό το χω ακούσει από και εγώ ότι μετά την δευτέρα είναι λίγο ψόφιο αλλά ψιλόφτιάχνεται το προβληματάκια αυτό με κοψιμο ενός δοντιού από την καδένα όπως μου είπε τεχνικός της Aprilia. Άλλο ερώτημα κανά μικρό ταξιδάκι θα μπορεί να το κανεί ή θα μας βγάζει την παναγία (θεέ μου σχώρα με τον αμαρτωλό); Αν και πιστεύω ότι σέλα έχει μακραν πιο άνετη από το ΧΤ.

  6. #6
    Δικύλινδρο μέλος Το avatar του/της aris_n
    Εγγραφή
    08/12/2009
    Μηνύματα
    134
    Έχω κάνει πολλά ταξίδια με την παρέα μου σε όλη την Ελλάδα και τα μηχανάκια μας είναι Vstrom, Varadero, Transalp, ΚΤΜ 990 ADV και το Strada. Όπου πήγαμε το Strada ακολούθησε μια χαρά (με λίγο περισσότερες στάσεις για βενζίνη) και δεν είδα τον φίλο που το έχει να παραπονιέται ιδιαίτερα, ακόμα και σε μονοήμερες βόλτες άνω των 400 Χλμ...
    San Francisco Bay Area member......

  7. #7
    Δικύλινδρο μέλος Το avatar του/της aris_n
    Εγγραφή
    08/12/2009
    Μηνύματα
    134
    Για του λόγου το Αληθές....

    Το στράντα λίγο που διακρίνεται στο κέντρο....Φαίνονται οι μπλέ ζάντες του πάντως....




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	12345.jpg 
Προβολές:	1147 
Μέγεθος:	55,5 KB 
ID:	208320
    San Francisco Bay Area member......

  8. #8
    Κύριος καθηγητής
    Εγγραφή
    19/05/2009
    Μηνύματα
    57
    Εγώ φίλε μου έχω το Factory εδώ και ένα 6μηνο. Έχω μείνει πάρα πολύ ευχαριστημένος. Για μέσα την πόλη γύρω γύρω όλη μέρα και αν του δώσεις γκαζάκι έχει κοντα 50 άλογα να σου δώσει. Αυτοί που το λένε ψόφιο μάλλον είναι μαθημένοι στα χιλιάρια. Μονοκίλυνδρο 650 είναι ρε παιδιά δεν είναι ούτε 2κίλυνδρο ούτε 750/1000. Πολύ καλόστημένο κτλ. Λατρεύω τα φρένα του. Ιδιαίτερα το μπροστινό απο το SVX που φοράει είναι ποίημα....Για τα προβλήματα που έχουν βγάλει τα Pegaso και γω διάβασα πολλά μέχρι τώρα όμως δεν μου έχει κάνει κιχ. Πάντως όλα φτιάχνονται και μετά το μηχανάκι πέρα απο κει που πονάει (2-3 πραγματα) δεν έχει βγάλει τίποτα άλλο. Κάνει τα πάντα αξιοπρεπώς και με χάρη από καθημερινή μετακίνηση μέχρι ταξίδι φορτωμένο. Άνετο για οδηγό και συνεπιβάτη. Αν θες να πάς κανίβαλος και αυτό το κάνει :P


    Κατά τ'άλλα με το ΧΤ φοράνε ίδιο κινητήρα. Έχοντας οδηγήσει και το ΧΤ εγώ προτιμώ το Pegaso είναι πιο καλοστημένο και καλύτερο για ταξίδι σε σχέση με το ΧΤ. Βέβαια αν θες μεταπωλητική αξία κτλ πάρε ΧΤ.

    Καλά μηχανάκια και τα 2 πήγαινε και οδήγα τα μόνο έτσι θα βγάλεις άκρη
    Αποκέντρωση εδώ και τώρα!
    Aprilia Pegaso Factory

  9. #9
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Arael
    Ιδιαίτερα το μπροστινό απο το SVX που φοράει είναι ποίημα....

    Η αληθεια ειναι οτι βγαζω απο τα καλυτερα μπροστινα....


    Αν και Apriliaνος.... θα σουλεγα να πας στο XT ...


    το αισθημα λεει Trail αλλα.... δεν δοθηκε η πρεπουσα βαρυτητα στο μικρο διαμαντι....


    ειναι τουλαχιστον κριμα να εχεις καινουριο εργαλειο και να ψαχνεις ανταλλακτικα/πατεντες αντι να τοο χαιρεσαι...

    Αντιθετως τα Yamaha ειχαν βγαλει προβληματα σε ψεκασμο στην 1η γενια και δε θυμαμαι για TPS (το οποιο επισκευαζοταν στην ανακληση)
    Accipere quam facere praestat injuriam

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
    Η αληθεια ειναι οτι βγαζω απο τα καλυτερα μπροστινα....
    Ώπα ρε ποιος είσαι, ο Ώχ-λινς; :rotflmao:

    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
    Αντιθετως τα Yamaha ειχαν βγαλει προβληματα σε ψεκασμο στην 1η γενια και δε θυμαμαι για TPS (το οποιο επισκευαζοταν στην ανακληση)
    Ένα θεματάκι που είχαν με τα αλυσιδογράναζα λύθηκε;

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sasares
    Ναι αυτό το χω ακούσει από και εγώ ότι μετά την δευτέρα είναι λίγο ψόφιο αλλά ψιλόφτιάχνεται το προβληματάκια αυτό με κοψιμο ενός δοντιού από την καδένα όπως μου είπε τεχνικός της Aprilia.

    Μανούλλλααα :a53: :a53: :a53: :a53: :a53: :a53:
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  12. #12
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Μανούλλλααα :a53: :a53: :a53: :a53: :a53: :a53:
    Εδω ελαφρώνετε τα Βολαν ναουμ.... αυτο σε πειραξε?
    Accipere quam facere praestat injuriam

  13. #13
    Κύριος καθηγητής
    Εγγραφή
    19/05/2009
    Μηνύματα
    57
    Συμφωνώ απόλυτα με όσα είπανε ο Byron και ο SVX (φοβερό μπροστινό by the way ).

    Αν είχε δωθεί η πρέπουσα σημασία στο Pegaso θα είχε σβήσει στην κατηγορία τα πάντα από το χάρτη. Σκέψου ότι ένα Factory έχει όσο ένα XTX...

    Αυτό με το δόντι και την καδένα φοβερό ανέκδοτο θα το λέω στα δισέγγονα μου.
    Αν πιστεύεις ότι μπορείς να πάρεις κάποια ρίσκα με το Pegaso βουρ για μια συνολικά καλύτερα μηχανή...άν όχι και θες να είσαι ήρεμος XTX

    Καλά ψώνια
    Αποκέντρωση εδώ και τώρα!
    Aprilia Pegaso Factory

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Arael
    Συμφωνώ απόλυτα με όσα είπανε ο Byron και ο SVX (φοβερό μπροστινό by the way ).
    Aυτό που ήθελα να πω, είναι ότι αν κάτι χρειάζεται κόψιμο δεν είναι η καδένα, αλλά ο κώλος αυτού του καραγκιόζη αλλά σοκαρίστηκα :hypnotize.
    Πολύ θα ήθελα να μάθω το όνομα του μηχανικού που το πέταξε, και αν είναι εξουσιοδοτημένος θα φάει τέτοιο κράξιμο που θα φτιάχνει sachs φουρκόνια μέχρι την 2α παρουσία.

    Ακου θα κόψει ένα δόντι για να πηγαίνει το μηχανάκι...:a31:
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  15. #15
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Για το ΧΤΧ θα αναφέρω πως..

    1) Το TPS ήταν μόνο στην πρώτη γεννιά κινητήρων. Πλέον δεν υφίσταται ώς πρόβλημα.
    2) Το πρόβλημα με αλυσσογράναζα υφίσταται ακόμα. Κόβονται για την πλάκα.
    3) Εκτός απο τα παραπάνω που ειδικά το δεύτερο είναι και λίγο θέμα συντήρησης, δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

    Περισσότερα στο παρακάτω.

    http://www.moto.gr/forums/showthread...E2%DF%F9%F3%E7

    Για το Strada τώρα, απο όσο έχω μιλήσει με παιδιά της ΔΙ.ΑΣ που έχουν αρκετά χλμ με αυτά πλέον στους δρόμους... Τα ηλεκτρικά συνεχίζουν και έχουν πρόβλημα. Αλλά κατά τα άλλα είναι απο τα πολύ καλά μηχανάκια και αξίζουν τα λεφτά τους. Μειονέκτημα οπως ειπώθηκε η μεταπώληση τους αλλά αυτό είναι ήσσονος σημασίας.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Aγορά Aprilia Pegaso Strada
    από Newbas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2006, 17:11
  2. Acrapovic For Aprilia Pegaso Strada 650
    από jinks στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2005, 15:56
  3. Aprilia Pegaso Strada 650
    από Newbas στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2005, 21:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF