Σελίδα 50 από 50 ΠρώτοΠρώτο ... 40454647484950
Προβολή αποτελεσμάτων 736 έως 744 από 744

Θέμα: Glx 90 Restoring

  1. #736
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MR.Pilot Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα, είναι απαραίτητο να κάνουμε αυτήν την διαδικασία της εξαερωσης του συστηματος λιπανσης όταν θα αλλάζουμε τα λάδια μας? και αν ναι για πιο λόγο γίνεται? για να δουμε αν μεταφέρετε το λαδι μας στο υπόλοιπο μέρος του μοτερ? [Ειμαι νεος στο άθλημα και ψαχνω γνώσεις!] Θα ηθελα μια απαντηση γιατι με ενδιαφερει πολυ για την αλλαγή του λαδιου στο kaze r μου. !ΕΙΜΑΙ ΟΛΟΣ ΑΥΤΙΑ!
    Σας ευχαριστω εκ τον προτέρων.
    δεν υπαρχει κανενας λογος εξαερωσης, το μοτερ αυτο εχει κυκλωμα αναθυμιασεων ετσι κι αλλιως. εκεινο ειναι το βιδακι ρυθμισης του συμπλεκτη. αμα το κανεις ειναι για να δεις αμα στελνει λαδι. αλλα καλυτερα μπορεις να το δοκιμασεις βγαζοντας ενα καπακι βαλβιδας στην κεφαλη. ετσι θα βεβαιωθεις οτι και στελνει αλλα και κανει κυκλωμα.

  2. #737
    Μέλος Το avatar του/της MR.Pilot
    Εγγραφή
    26/07/2013
    Μηνύματα
    49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    δεν υπαρχει κανενας λογος εξαερωσης, το μοτερ αυτο εχει κυκλωμα αναθυμιασεων ετσι κι αλλιως. εκεινο ειναι το βιδακι ρυθμισης του συμπλεκτη. αμα το κανεις ειναι για να δεις αμα στελνει λαδι. αλλα καλυτερα μπορεις να το δοκιμασεις βγαζοντας ενα καπακι βαλβιδας στην κεφαλη. ετσι θα βεβαιωθεις οτι και στελνει αλλα και κανει κυκλωμα.
    Να σε καλά motomaniac σε ευχαριστώ αλλά τι εννοείς ρύθμιση του συμπλεκτη? (του πεταλ, πιο μαλακό πιο σκληρό)?

  3. #738
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MR.Pilot Προβολή μηνύματος
    Να σε καλά motomaniac σε ευχαριστώ αλλά τι εννοείς ρύθμιση του συμπλεκτη? (του πεταλ, πιο μαλακό πιο σκληρό)?
    εννοω αναλογα με την φθορα των δισκων βαζεις το εμβολο να ξεκιναει να παταει πιο μεσα η πιο εξω. αν το παρακανεις απο την μια θα πατιναρει. αν το παρακανεις απο την αλλη θα τις παιρνει ατσαλα και καρφωτα. εκτος κι ενα ειναι το δικο μου το νωμαλο που τις παιρνει παντα καρφωτα και βαριεμια να το ανοιξω..

  4. #739
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2013
    Μηνύματα
    29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lspiros Προβολή μηνύματος
    αποκτησαμε και ντιζα φρενου...


    Συνημμένο 211435
    γεια σας ειμαι νέος στο φορουμ θα ει θελα να μάθω η τρυπά κάτω απο την βίδα που δένει το αμορτισέρ σε τι χρησιμεύει ?

  5. #740
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kostas2B
    Εγγραφή
    11/03/2012
    Μηνύματα
    669
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	image.jpg 
Προβολές:	622 
Μέγεθος:	70,2 KB 
ID:	297698

    Το GLX που έγινε ανακατασκευή όλο με γνήσια ανταλλακτικά Honda απο έναν ξαδερφο μου...
    Το αγόρασε 150 ευρώ τελείως χρεπι απο έναν παππού και το έφτιαξε "πένα".

    Εχει κυκλοφορησει ελαχιστα εξω.Νομίζω το πουλάει τωρα...

  6. #741
    Μέλος Το avatar του/της papg
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    70
    Μπαίνουν εσωτερικά λαστιχένια στόπ για να μην χτυπά στό τέρμα της επαναφοράς.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από baggelhsc50 Προβολή μηνύματος
    γεια σας ειμαι νέος στο φορουμ θα ει θελα να μάθω η τρυπά κάτω απο την βίδα που δένει το αμορτισέρ σε τι χρησιμεύει ?

  7. #742
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2017
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από FRAGISCOS Προβολή μηνύματος
    Και τα δυο ηταν made in japan
    To super cup ηταν για την ιαπωνικη αγορα.
    Ειχε διαφορα σε ποιοτητα κατασκευης(προς το καλυτερο) και ηταν κλειστο σε σχεση με το glx που ηταν για την ελληνικη αγορα.
    Οσα super cup κυκλοφορησαν στην ελλαδα ηταν ειχαν εισαχθει μεταχειρισμενα.
    Το super cup 50 ηταν τετραταχυτο με μιζα ,το αριστερο καπακι ηταν ιδιο με τοτ astrea,και το μπροστινο με κοντρα.
    Το glx 50 εβγαινε με μιζα και χωρις και τετραταχυτο.
    Το glx 90 ηταν τριταχυτο με αλλα φλας (κερατα) αλλο κωλοφαναρο και λοξα μασπιε συνεπιβατη.
    Το glx και το super cup δεν εβγαιναν 70.
    Υπηρχε και στρογγυλοφαναρο super cup με τρεις ταχυτητες χωρις μιζα ιδιο με το c50 12v αλλα ηταν κλειστο,βασικα το μοτερ ηταν τελειως διαφορετικο απο το 12v.[/U]
    Αυτα ξερω,ειχα στην κατοχη μου στρογγυλο super cup και τωρα εχω super cup glx στυλ.
    Δεν κανω τον εξυπνο,αν κανω καπου λαθος ας με διορθωσει καποιος
    Τι εννοείς Κλειστό fragiscos ?
    Τελευταία τροποποίηση από vagliu; 23/01/2019 στις 17:20.

  8. #743
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Hunter
    Εγγραφή
    04/09/2009
    Μηνύματα
    130
    Το μοτέρ είχε μικρότερες βαλβίδες,μικρότερη εισαγωγή,καρμπυρατέρ πιο αδύναμη μπιέλα και γενικά δεν μπορόυσες να τα κάνεις 72 γιατί χτυπούσαν μπιέλα πολύ γρήγορα...
    Είχαν και ένα λαμπάκι στο κοντέρ που αναβόσβηνε εάν ξεπερνούσες κάποια ταχύτητα (30χλμ νομίζω) !!!

  9. #744
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2017
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Hunter Προβολή μηνύματος
    Το μοτέρ είχε μικρότερες βαλβίδες,μικρότερη εισαγωγή,καρμπυρατέρ πιο αδύναμη μπιέλα και γενικά δεν μπορόυσες να τα κάνεις 72 γιατί χτυπούσαν μπιέλα πολύ γρήγορα...
    Είχαν και ένα λαμπάκι στο κοντέρ που αναβόσβηνε εάν ξεπερνούσες κάποια ταχύτητα (30χλμ νομίζω) !!!

    Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη , απλή και σαφή απάντηση Hunter !!! Περιγράφεις το παπάκι μου

Σελίδα 50 από 50 ΠρώτοΠρώτο ... 40454647484950

Παρόμοια θέματα

  1. Καθαρισμα κεφαλης Honda GLX 90
    από ioannou_b στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2019, 02:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF