Σελίδα 11 από 60 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011121314151621 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 887

Θέμα: MZ Riders Greece!!!

  1. #151
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vagtav Προβολή μηνύματος

    Μία φορά μου ζήτησε ένας φίλος να τον πάω για να παραλάβει το μεζέ του και από τότε δεν ξαναπήγε μόνος του

    ΥΓ. Το δρόμενα είναι από τον δρόμο, μιας και είμαστε μηχανόβιοι να ΄ούμε
    Ο μάστορας είναι ΜΟΡΦΗ!!!
    Αξίζει λοιπόν να πάρει κανείς μεζέ, για να πηγαίνει κάθε τόσο να τον επισκέπτεται!!!


    Y.Γ. Η ατάκα με τα δρΟμενα τα σπάειιιιιι!!!!!!!
    ...το νου σου!!

  2. #152
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2008
    Μηνύματα
    11

    Χαρίζονται βιβλιαράκια "Οδηγίες λειτουργίας ETZ 250"

    Χαρίζεται ένα αγγλικό και ένα ελληνικό βιβλιαράκι "Οδηγίες λειτουργίας ETZ 250" σε μέλη του forum. Περιέχουν και το ηλεκτρικό διάγραμμα, πολύ χρήσιμο μερικές φορές.
    Επικοινωνία μέσω pm.
    Σπύρος
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων mz1_en.jpg‎   mz1_gr.jpg‎  

  3. #153
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Άψογος!!! Έχεις ΠΜ!!!
    ...το νου σου!!

  4. #154
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2008
    Μηνύματα
    127
    δεν ξερω ρε παιδια για τα δρωμενα το θεμα ειναι οτι μου ζητησε 12 ευρα για καθε δισκακι συμπλεκτη το συνολο δηλαδη 60 και εγω τα πληρωσα τελικα η 2,5 η 3,5 το κομματι απο γερμανια.καλη η κουβεντα αλλα να πληρωνω τα 4 πλασια σχεδον δεν εχει καθολου πλακα.
    παντως μετα απο επισκεψη μου στην τουρκια σε κατι φιλους πριν 2 εβδομαδες μου ηταν η αποκαλυψη!!! βρηκα ενα μαγαζι με παμφθηνα ανταλλακτικα φυσικα τουρκικα αλλα ειλικρινα δεν με χαλαει καθολου.φυσικα ρουλεμαν και πιστονια θα παρω γερμανικα αλλα ολα τα υπολοιπα ασ ειναι τουρκικα
    παραδειγμα κυλινδροπιστονοκαι κεφαλι 300αρι γυρω στα 200 ευρω!!!!

  5. #155
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.966
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από makis 71 Προβολή μηνύματος
    δεν ξερω ρε παιδια για τα δρωμενα το θεμα ειναι οτι μου ζητησε 12 ευρα για καθε δισκακι συμπλεκτη το συνολο δηλαδη 60 και εγω τα πληρωσα τελικα η 2,5 η 3,5 το κομματι απο γερμανια.καλη η κουβεντα αλλα να πληρωνω τα 4 πλασια σχεδον δεν εχει καθολου πλακα.
    παντως μετα απο επισκεψη μου στην τουρκια σε κατι φιλους πριν 2 εβδομαδες μου ηταν η αποκαλυψη!!! βρηκα ενα μαγαζι με παμφθηνα ανταλλακτικα φυσικα τουρκικα αλλα ειλικρινα δεν με χαλαει καθολου.φυσικα ρουλεμαν και πιστονια θα παρω γερμανικα αλλα ολα τα υπολοιπα ασ ειναι τουρκικα
    παραδειγμα κυλινδροπιστονοκαι κεφαλι 300αρι γυρω στα 200 ευρω!!!!
    Yπάρχει μια εταιρεία στην Τουρκία, Kanuni αν δεν κάνω λάθος ή κάτι τέτοιο, η οποία ήταν επίσημος αντιπρόσωπος της MZ στην Τουρκία και από τα μέσα της δεκαετίας του '90 κατασκεύαζε κατόπιν άδειας τις δίχρονες MZ στην Τουρκία, οπότε μην σου κάνει εντύπωση που βρήκες ανταλλακτικά και πάμθηνα...

  6. #156
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Yπάρχει μια εταιρεία στην Τουρκία, Kanuni αν δεν κάνω λάθος ή κάτι τέτοιο, η οποία ήταν επίσημος αντιπρόσωπος της MZ στην Τουρκία και από τα μέσα της δεκαετίας του '90 κατασκεύαζε κατόπιν άδειας τις δίχρονες MZ στην Τουρκία, οπότε μην σου κάνει εντύπωση που βρήκες ανταλλακτικά και πάμθηνα...
    Από τη μία Γερμαναράδες, από την άλλη Τουρκαλάδες, μήπως πρέπει να αλλάξουμε μηχανάκι ρε παιδιά;


    Λοιπόν, επί του θέματος: η ενδεικτική τιμή που αναφέρει πιο πάνω ο Μάκης για 300άρι κυλινδροπίστονο και κεφαλή, είναι ίδια σχεδόν σε Τουρκία και Γερμανία!
    Τώρα, έχω 2 ερωτήσεις:

    α) Έχει ανοίξει κανείς για επισκευή μπροστινά και πίσω αμορτισέρ; Μπορεί να δώσει ένα step-by-step ή έστω να επισημάνει σημεία που θέλουν προσοχή και να πει τι ακριβώς ανταλλακτικά θα χρειαστούν μπας και κάτσω κι εγώ να τα φτιάξω μόνος μου; Το μπρος αριστερό καλάμι ψιλοχάνει εδώ και καιρό, ενώ τα πίσω αμορτισέρ κοπανάνε (τερματίζουν) όταν είναι δικάβαλο στην παραμικρή λακουβίτσα!
    Ο Ιωνάς λέει ότι για τα πίσω (μαμίσια, αυτά με το τσουτσούνι και τις 2 θέσεις προφόρτισης, 36 εκατοστών) δεν υπάρχει γιατρειά (μάλλον βαριέται να ασχοληθεί) κι ότι είναι μάπα εκ κατασκευής σε όλα τα 251, αλλά δεν τον πιστέυω. Σημειωτέον ότι τα δικά μου φαίνονται εξωτερικά σε άριστη κατάσταση, ενώ δεν έχουν εμφανείς διαρροές! Λέτε να έχει δίκιο; :/

    β) Όταν αφήνω το συμπλέκτη στην εκκίνηση, κάνει σαν "σκαλοπατάκια" και το μηχανάκι ξεκινάει κλωτσώντας ρυθμικά, κι όχι ομαλά, όπως θα έπρεπε! Η μανέτα είναι ΟΚ, η ντίζα γερή, λαδωμένη και ρεγουλαρισμένη! Τι άλλο θα μπορούσε να είναι;
    ...το νου σου!!

  7. #157
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2008
    Μηνύματα
    127
    AUFGEBRACHT δεν κατασκευαζε κατοπιν αδειας η κανουνι .η εταιρια πουλησε ολεσ τισ μηχανεσ κατασκευησ απο τα διχρονα στην τουρκια .κανουνι ειναι εταιρια κατασκευης μοτο στην τουρκια η καινουργιες μηχανεσ λεγοταν πλεον kanuni MZ.τωρα κατασκευαζουν κατι σαν honda 150 κυβικα και κατι αλλεσ ψιλοπαπαριες κατοπιν αδειας κυριως συναρμολογουν κινεζικα μηχανακια.
    απο το 92-93 και μετα οτι ανταλλακτικο βγηκε ειναι ειτε απο τουρκια (κυριως) ειτε απο ουγγαρια.
    ΚΟΝΙΚΛΗ δεν εχεις το μανιουαλ??? το εχω εγω στα αγγλικα και στα γερμανικα αμα το θες σου εχω στειλει το τηλ μου με π.μ. παρε και πες μου γιατι μπαινω σπανια στο ιντερνετ.δεν ειναι σπουδαια δουλεια για να τα φτιαξεις γινονται ευκολα τουλαχιστον ευκολο φαινεται στο μανιουαλ .τα μπροστινα χανουν λαδι με το που θα τα στραβοκοιταξεις οποτε καλες τσιμουχες και μια και θα τα ανοιξεις βαλε ελατηρια απο μηχανη που ειναι για side-car και πιο χοντρο λαδακι για να μην γονατιζουν τοσο πολυ στο αποτομο φρεναρισμα και να μην κοσκινιζει στισ στροφες.ααααα και γεφυρα για πιρουνια βαλε!!!! παιζει μια νομιζο τησ tarozzi η καπως ετσι!!! δεν θα το αναγνωριζεισ το μηχανακι!!!!
    ΤΑ ΔΕ ΠΙΣΩ ΔΕΝ ΤΑ ΠΕΤΑΜΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!!! ειναι τα καλυτερα αμορτισερ που υπαρχουν για την συγκεκριμενη μηχανη!!!!επισκευη λοιπον και παλι ελατηρια για μηχανη που παιρνει side-car αμα τα θες πιο σκληρα.
    για τον συμπλεκτη τωρα παιζει να εχουν στραβωσει τιποτα τα δισκακια παιζουν πολλα!!! η ντιζα ειναι κατω εκει που μπαινει στο καρτερ σωστα ρυθμισμενη???υστερα μην ξεχνας ειναι διχρονο και μαλιστα απο τισ 2500 χιλιαδες στροφες και πανω ξεκιναει να δινει αρα ξεκινα με γκαζι οχι οπως τα τετραχρονα.
    στο ιδιο προβλημα που ειχα εβαλα τα σκληροτερα ελατηρια συμπλεκτη (ναι απο μηχανη που παιρνει side-car )και κατι περιεργα δισκακια παλια που βγαινανε σαν kevlar νομιζω ηταν και ησυχασα

  8. #158
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2008
    Μηνύματα
    127
    ααα κονικλη και αν αποφασισεις να πεταξεις τα αμορτισερ τα πισω ,τα θελω εγω!!!!

  9. #159
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από makis 71 Προβολή μηνύματος
    AUFGEBRACHT δεν κατασκευαζε κατοπιν αδειας η κανουνι .η εταιρια πουλησε ολεσ τισ μηχανεσ κατασκευησ απο τα διχρονα στην τουρκια .κανουνι ειναι εταιρια κατασκευης μοτο στην τουρκια η καινουργιες μηχανεσ λεγοταν πλεον kanuni MZ.τωρα κατασκευαζουν κατι σαν honda 150 κυβικα και κατι αλλεσ ψιλοπαπαριες κατοπιν αδειας κυριως συναρμολογουν κινεζικα μηχανακια.
    απο το 92-93 και μετα οτι ανταλλακτικο βγηκε ειναι ειτε απο τουρκια (κυριως) ειτε απο ουγγαρια.
    ΚΟΝΙΚΛΗ δεν εχεις το μανιουαλ??? το εχω εγω στα αγγλικα και στα γερμανικα αμα το θες σου εχω στειλει το τηλ μου με π.μ. παρε και πες μου γιατι μπαινω σπανια στο ιντερνετ.δεν ειναι σπουδαια δουλεια για να τα φτιαξεις γινονται ευκολα τουλαχιστον ευκολο φαινεται στο μανιουαλ .τα μπροστινα χανουν λαδι με το που θα τα στραβοκοιταξεις οποτε καλες τσιμουχες και μια και θα τα ανοιξεις βαλε ελατηρια απο μηχανη που ειναι για side-car και πιο χοντρο λαδακι για να μην γονατιζουν τοσο πολυ στο αποτομο φρεναρισμα και να μην κοσκινιζει στισ στροφες.ααααα και γεφυρα για πιρουνια βαλε!!!! παιζει μια νομιζο τησ tarozzi η καπως ετσι!!! δεν θα το αναγνωριζεισ το μηχανακι!!!!
    ΤΑ ΔΕ ΠΙΣΩ ΔΕΝ ΤΑ ΠΕΤΑΜΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!!! ειναι τα καλυτερα αμορτισερ που υπαρχουν για την συγκεκριμενη μηχανη!!!!επισκευη λοιπον και παλι ελατηρια για μηχανη που παιρνει side-car αμα τα θες πιο σκληρα.
    για τον συμπλεκτη τωρα παιζει να εχουν στραβωσει τιποτα τα δισκακια παιζουν πολλα!!! η ντιζα ειναι κατω εκει που μπαινει στο καρτερ σωστα ρυθμισμενη???υστερα μην ξεχνας ειναι διχρονο και μαλιστα απο τισ 2500 χιλιαδες στροφες και πανω ξεκιναει να δινει αρα ξεκινα με γκαζι οχι οπως τα τετραχρονα.
    στο ιδιο προβλημα που ειχα εβαλα τα σκληροτερα ελατηρια συμπλεκτη (ναι απο μηχανη που παιρνει side-car )και κατι περιεργα δισκακια παλια που βγαινανε σαν kevlar νομιζω ηταν και ησυχασα
    Μάκη σ'ευχαριστώ για τις συμβουλές!! Θα σε πάρω κάποια στιγμή τηλ. για να μου πεις λεπτομέρειες!!!
    Για ρύθμισμα ντίζας κάτω προς το κάρτερ δεν έχω ιδέα, δεν ήξερα καν ότι ρυθμίζεται κι από κει!!
    Για μάνιουαλ βρήκα εδώ από ένα παλληκάρι που ποστάρισε σχετικά εδώ πιο πάνω, θα μου το στείλει! Είπε ότι έχει και δεύτερο, αν ενδιαφέρεται κι άλλος ας του στείλει ΠΜ!!
    ...το νου σου!!

  10. #160
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2008
    Μηνύματα
    127
    ρε κονικλη!!!! τι να ΣΕ πω βρε το αγορι μου!!! οχι μανιουαλ οδηγου βρε!!!! το μανιουαλ επισκευης!!! οδηγου το εχει και στο ιντερνετ να το δεις!!!απο κατω στο καρτερ ρυθμιζεις κατ αρχη εκει ειναι η κυρια ρυθμιση και απο την μανετα μαζευεις τα μποσικα.σου εγραψα περιπου πως στο π.μ. παρε αυτο το βιβιαρακι που σε στελνει το παλικαρι το εχει και εκει αυτο που λεω.παντως παιζει να ειναι απο στραβα δισκακια ,ελατηρια ψοφια,καμπανα φαγωμενη ρουλεμαν φαγωμενο (αν οταν πατας συμπλεκτη κανει θορυβο θελω να μου πεις.)αν εβαλες πολυ ψιλη βαλβολινη (καμμια συνθετικη τετοιο πραμα λεω).ανοιξε το ναδεις. α και πριν βγαλεις το καπακι ,μετα που θα αδειασεις το λαδι ,βαλε πρωτη γιατι με νεκρα θα δυσκολευτεις να βαλεισ το καπακι.

  11. #161
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από makis 71 Προβολή μηνύματος
    ρε κονικλη!!!! τι να ΣΕ πω βρε το αγορι μου!!! οχι μανιουαλ οδηγου βρε!!!! το μανιουαλ επισκευης!!! οδηγου το εχει και στο ιντερνετ να το δεις!!!απο κατω στο καρτερ ρυθμιζεις κατ αρχη εκει ειναι η κυρια ρυθμιση και απο την μανετα μαζευεις τα μποσικα.σου εγραψα περιπου πως στο π.μ. παρε αυτο το βιβιαρακι που σε στελνει το παλικαρι το εχει και εκει αυτο που λεω.παντως παιζει να ειναι απο στραβα δισκακια ,ελατηρια ψοφια,καμπανα φαγωμενη ρουλεμαν φαγωμενο (αν οταν πατας συμπλεκτη κανει θορυβο θελω να μου πεις.)αν εβαλες πολυ ψιλη βαλβολινη (καμμια συνθετικη τετοιο πραμα λεω).ανοιξε το ναδεις. α και πριν βγαλεις το καπακι ,μετα που θα αδειασεις το λαδι ,βαλε πρωτη γιατι με νεκρα θα δυσκολευτεις να βαλεισ το καπακι.
    Ωχχχ, καταιγισμός πληροφοριών!! Θα σε πάρω τηλεφωνάκι, διότι μπερδεύτηκα χειρότερα τώρα!!

    Πάντως είσαι πρόεδρΑς, σ'ευχαριστώ και πάλι...
    ...το νου σου!!

  12. #162
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2008
    Μηνύματα
    127
    πουλοπομ κατσε να το πω στα ποντιακα ανοιγεις την ταπα που βγαζεις την βαλβολινη με νεκρα μεσα τηα βγει μια μπιλιτσα και ενα ελατηριο εξω .μολισ σταματησει να βγαινει λαδι ξαναβαζεισ μπιλιτσα ελατηριο ταπα και ξεβιδωνεις το αριστερο καπακι του μοτερ .5 βιδες γυρω γυρω ,3 απο το καπακι του στροφομετρου ,2 απο καπακι αντλιας λαδιου .βγαζεις και το χοντρο το παξιμαδι που εχει και γραναζι επανω που δινει κινηση στο στροφομετρο.ΜΕΤΑ ΒΑΖΕΙΣΜΙΑ ΠΡΩΤΗ Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΝ ΔΕΝ ΚΟΥΜΠΩΣΕΙ ΣΩΣΤΑ Η ΠΡΩΤΗ ( ξερεις την παπαρια που κανει οταν δεν κουμπωσει σωστα και δινεισ γκαζι και κανει γρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ) και μετα βγαζεις το καπακι.παντως θες εξολκεα για τον συμπλεκτη μην το επιχειρησεισ χωρις στραβωνεισ καμπανα .ειναι φθηνοσ απο το μοτο πλας παραγειλε τον .η αμα ερθεις θεσσαλονικη και βαλεισ τα κοψιδια που θα ψησουμε στο γκαραζ (βαζω τα πιοματα) το φτιαχνουμε μαζι .εχω εξολκεα

  13. #163
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsompanis
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    469
    Για την μπροστινή ανάρτηση και την βελτίωσή της,δώσε πολύ μεγάλη σημασία στις τσιμούχες.να είναι καλές και όχι καμένες
    και βάλε χοντρό λάδι.μετά δεν θα τερματίζει.
    εγώ του είχα βαλβολίνη 90άρα απο την φρέζα του τρακτέρ

    στο μηχανάκι αυτό,νομίζω θα πρέπει να υπάρχει μεγάλη διαδρομή στην μπροστινή ανάρτηση για να καταπίνει τις κακοτεχνίες του δρόμου σαν εντουράκι.αλλά και να τερματίζει καμιά φορά,δεν τρέχει και τίποτα

    @makis71 πολύ καλές οι πληροφορίες σου!ευχαριστούμε


    τουρκία ε?καλή αφορμή
    με βλέπω με γεμάτα τα σαμάρια του sprint
    θα παίζει κανούνι και εις την πόλη

  14. #164
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2008
    Μηνύματα
    127
    καλη η μεγαλη διαδρομη αλλα το τερματισμα δεν ειναι καλο και πιστευω ολοι ξερουμε γιατι.βαλβολινη δεν πιστευω να εβαλες στο πιρουνΙ :??βαλβολινη θελει παντως ψιλοχοντρουλα να μην σε παιδευει με τις ταχυτητες οταν ζεσταινεται.

  15. #165
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2008
    Μηνύματα
    11

    Βιβλιαράκια MZ ETZ 250

    Τα βιβλιαράκια εστάλησαν σε μέλος του forum.

Σελίδα 11 από 60 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011121314151621 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Rider Sainct killed in Egypt crash
    από Julius στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2004, 12:18
  2. Please help... όχι και ghost rider!!!
    από viki στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2004, 15:02
  3. Shadow Rider - This is not what you expect!... RapidShade
    από RapidShade στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2004, 13:17
  4. ΩΧ,ωΧ.....ο X-rider....
    από Μικρή Λουλού στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2004, 10:46
  5. Searching For A Russian Speaking Rider
    από Odyssey στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2004, 14:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF