Σελίδα 53 από 60 ΠρώτοΠρώτο ... 3434849505152535455565758 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 781 έως 795 από 887

Θέμα: MZ Riders Greece!!!

  1. #781
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andspir Προβολή μηνύματος
    https://youtu.be/oXIXiQFImL8
    έτσι να ασχοληθούμε με κάτι , τι μπορεί να 'βαράει' ?
    Καμπάνα συμπλέκτη ίσως?Προς κιβώτιο ακούγεται η συναυλία.Αλλά τώρα και σε ΜΖ να πείς ότι κάτι ακούγεται είναι ιεροσυλία
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  2. #782
    Μέλος
    Εγγραφή
    16/08/2018
    Μηνύματα
    42
    κιβώτιο ναι σίγουρα , σε συνδιασμό και πώς όλα πρέπει να ήταν ξυρισμένα μέσα απο την κίνηση του λεβιέ ....!

  3. #783
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Eν τέλει,θα βρούμε κανά αξιόλογο 251(με σέλλα IFA υποχρεωτικά) 89-90 που να κυκλοφορεί σε καλή κατάσταση?
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  4. #784
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Eν τέλει,θα βρούμε κανά αξιόλογο 251(με σέλλα IFA υποχρεωτικά) 89-90 που να κυκλοφορεί σε καλή κατάσταση?
    ifa?

    τελικά το δικό μου όταν το πουλήσω θα έχει φτάσει στο χιλιάρικο με όλους τους αρχαιοκάπηλους που μαζευτήκανε.

  5. #785
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    ifa?

    τελικά το δικό μου όταν το πουλήσω θα έχει φτάσει στο χιλιάρικο με όλους τους αρχαιοκάπηλους που μαζευτήκανε.
    Είχα μια φορά κι έναν καιρο ένα 150 μαύρο.Τα τελευταία αυθεντικά DDR βγαίνανε 89-90 με στάμπα IFA στην σέλα.
    Ψάχνω απλά ένα μηχανάκι που να μην φοβάται τον ήλιο και την υγρασία εδώ στο νησί,και είναι κρίμα να ακουμπησεις ένα σκασμό λεφτά για καινούργιο μηχανάκι και να στο φάει η αρμύρα.Οπότε ένας ΜεΖες σε καλή κατάσταση είναι μια ιδανική επιλογή για το κλίμα και τους κατσικόδρομους του νησιού.Κι αν Ελλάδα δεν βρίσκεται,βλέπω καμπόσα να κυκλοφορούν σε χώρες του πρώην Ανατολικού μπλοκ.Ψάχνομαι κι από εκεί,με προοπτική το ερχόμενο καλοκαίρι να το πάρω.
    Εδώ όσα έχω δει είναι από μέτρια έως χρέπια της κακιάς ωρας.Αν όμως έχει κάποιος φίλος υπόψη κάποιο που να είναι σε καλή κατάσταση,ας ρίξει σήμα.Το οικονομικό δεν είναι αυστηρά περιοριστικό,αρκεί να είναι κάποιο μηχανάκι που να αξίζει.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  6. #786
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Είχα μια φορά κι έναν καιρο ένα 150 μαύρο.Τα τελευταία αυθεντικά DDR βγαίνανε 89-90 με στάμπα IFA στην σέλα.
    Ψάχνω απλά ένα μηχανάκι που να μην φοβάται τον ήλιο και την υγρασία εδώ στο νησί,και είναι κρίμα να ακουμπησεις ένα σκασμό λεφτά για καινούργιο μηχανάκι και να στο φάει η αρμύρα.Οπότε ένας ΜεΖες σε καλή κατάσταση είναι μια ιδανική επιλογή για το κλίμα και τους κατσικόδρομους του νησιού.Κι αν Ελλάδα δεν βρίσκεται,βλέπω καμπόσα να κυκλοφορούν σε χώρες του πρώην Ανατολικού μπλοκ.Ψάχνομαι κι από εκεί,με προοπτική το ερχόμενο καλοκαίρι να το πάρω.
    Εδώ όσα έχω δει είναι από μέτρια έως χρέπια της κακιάς ωρας.Αν όμως έχει κάποιος φίλος υπόψη κάποιο που να είναι σε καλή κατάσταση,ας ρίξει σήμα.Το οικονομικό δεν είναι αυστηρά περιοριστικό,αρκεί να είναι κάποιο μηχανάκι που να αξίζει.
    δυστυχως δεν μας αφηνει πλεον η εε να πάρουμε τέτοιες μηχανες. εγω θα ειχα δωσει το mz για να παρω αυτο https://www.youtube.com/watch?v=RilkaMG11t4

  7. #787
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    δυστυχως δεν μας αφηνει πλεον η εε να πάρουμε τέτοιες μηχανες. εγω θα ειχα δωσει το mz για να παρω αυτο https://www.youtube.com/watch?v=RilkaMG11t4
    Τυχερός είσαι που δεν έκανες το απονεννοημένο διάβημα να δώσεις ένα φοβερό κλασσικό μηχανάκι(το πρώτο παγκοσμίως που πήγαινε βόλτα μόνο του στο σταντ χωρίς οδηγό,τι να μας πουν κάτι Tesla και λοιπες αηδίες!) για να πάρεις το Μπουζούκι
    Να δούμε αν θα πετύχουμε κανά τέτοιο πχ
    https://www.youtube.com/watch?v=qTGPbegLpd0&t=100s
    Τελευταία τροποποίηση από Vstrommer71; 13/10/2018 στις 21:13.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  8. #788
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Μια πηγή ανταλλακτικων - βελτιώσεων για τα MZ - SIMSON.

    https://www.zt-tuning.de

    Όπως αναφέρει ο κάτοχος του σε σελίδα του fb.

    Το S 70 τελειωμενο επιτελους.Ο κινητηρας βελτιωθηκε στο καταστημα ZWEIRAD SHUBERT και εχει.Κυλινδροπιστονο 45 χιλ.με μονο ελατηριο καρμπυρατερ BVF 19 N1 11 στροφαλλο ελαφρωμενο ηλεκτρονικη EMZA 12 V 45 watt,πενταρι σασμαν,καμπανα πενταδισκη ελαφρωμενη με ρουλεμαν στον αξονα εξατμιση PROMA 32 χιλ.με θαλαμο διαστοληςκαι ενισχυμενα ρουλεμαν στοφαλου.Ολα αυτα ειναι το κιτ που δινουν οι Γερμανοι για 12 ιππους στις 9500 στροφες και στοιχησε περιπου 900 ευρω.

  9. #789
    Μέλος
    Εγγραφή
    16/08/2018
    Μηνύματα
    42
    για να βοηθάνε οι παλαιότεροι . τι κουβαλάς απαραίτητα στην εργαλειοθήκη σου με ενα MZ? oeeeo ?

  10. #790
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andspir Προβολή μηνύματος
    για να βοηθάνε οι παλαιότεροι . τι κουβαλάς απαραίτητα στην εργαλειοθήκη σου με ενα MZ? oeeeo ?
    Η εργαλειοθήκη της μαμάς του δεν ήταν άσχημη.Λαδάκι μίξης είχα μαζί και κανά ανταλλακτικό λαμπάκι φλας που τα έκαιγε που και που.
    Άλλα θέματα δεν είχε το 150.
    Ιδαίτερη προσοχή στο δοχείο της τρόμπας λαδιού μίξης.Με τον καιρό πιάνει μούργα από μέσα και ενώ νομίζεις ότι το ματάκι δείχνει γεμάτο στην πραγματικότητα ψεύδεται ασυστόλως.Έτσι την πάτησα και μου κόλλησε το δικό μου.Τίμιος όμως ο ΜεΖές,μου έσβησε 10 μέτρα από την πόρτα μου κι όχι σε κάποια ερημιά!
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  11. #791
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος
    Μια πηγή ανταλλακτικων - βελτιώσεων για τα MZ - SIMSON.

    https://www.zt-tuning.de

    Ολα αυτα ειναι το κιτ που δινουν οι Γερμανοι για 12 ιππους στις 9500 στροφες και στοιχησε περιπου 900 ευρω.
    Θα έχει ωραία δυναμομέτρηση.3 ίππους στις 9450 και θα ξυπνάει από τις 9500 και μετά.
    Θα θέλει και ειδικά σαζμάν
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	15-16.jpg 
Προβολές:	177 
Μέγεθος:	35,6 KB 
ID:	400567
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  12. #792
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Θα έχει ωραία δυναμομέτρηση.3 ίππους στις 9450 και θα ξυπνάει από τις 9500 και μετά.
    Θα θέλει και ειδικά σαζμάν
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	15-16.jpg 
Προβολές:	177 
Μέγεθος:	35,6 KB 
ID:	400567
    Α) αν διάβασες, το κιτ περιλαμβάνει και 5αρι σασμάν.
    Β) από που προκύπτει ότι θα έχει 3 άλογα μέχρι τις 9.450 και 50 στροφές πιο πάνω θα κάνει το μπαμ;

    Δες δυναμομετρηση από simson βελτιωμένο στα 24 άλογα και θα καταλάβεις.

    https://m.youtube.com/watch?v=zfX3LE3g-tU

  13. #793
    Μέλος
    Εγγραφή
    16/08/2018
    Μηνύματα
    42
    καλησπέρα στην ομάδα ,
    Παρασκευή λοιπον πρωί (πολύ πρωί) πήρα το δρόμο για την μεταφορική, με ενημέρωσε ο φίλος που την έχει πως με περίμενε εκει μια ανατολικογερμανίδα σιτεμένη μέν αλλα αλητήρια etz 250 του 87. μήν τα πολυλογώ έφτασα (ταξίδι λές και πήγαινα Θεσσαλονίκη μου φάνηκαν τα 15 λεπτά) και μόλις την είδα ,μου έκλεισε το μάτι... εδώ είμαστε λέω. Για να μας πεις και ένα τραγούδι είπα απο μέσα μου, βάζω κλειδί ρίχνω μια μανιβελια κούφια στην δεύτερη κλωτσάει και παίρνει , αυτά είναι !
    την αφήνω α χορέψει για λίγο μόνη της στο διπλό καβαλέτο και την φέρνω βόλτα γύρο γύρο ιεροτελεστικά, της χαϊδεύω λίγο το γκαζάκι να ακούσω γιαγιά δίχρονη και τα έλεγε πολύ όμορφα.
    Ανέβηκα ... 1η ... σε μαλακωσά και έφυγα ... για τα επόμενα 5-6 χιλιόμετρα τσέκαρα την MZ στα 15 με 20 χιλιόμετρα φρένα, τιμόνι, κιβώτιο , πως στέκεται στον δρόμο και τα συναφή ,για τα επόμενα 20 χιλιόμετρα την έβαλα να ρουφήξει λίγη βενζίνη καθώς είχα μπει περιμετρική και είχα χώρο . Άνοιγε στρωτά όμορφα χωρίς κακοφωνίες , 110 σίγουρα και με έπαιρνε κι άλλο... φυλάχτηκα μεχρι να μάθω τα χούγια της ,
    Έφτασα στην δουλειά την πάρκαρα την ξανάφερα μια γύρα και είπα έχω πολύ δουλειά για να γίνεις όπως σε θέλω..
    Αφού τελείωσα το οχτάωρο λοιπόν παω να την πάρω να γυρίσω σπίτι..... και ξεκινάμε το βάπτισμα .... αμ δεν θα σε κάνω εγώ όπως σε θέλω μάλον θα με κάνει αυτή όπως τα θέλει
    είχα αφήσει τον διακόπτη στην λειτουργία parking την νύχτα με τα φώτα αναμμένα και μπαταριά γιόκ ... τι να κάνω πήρα ρέυμα απο το αμάξι στιγμιαία και στην μανιβελιά τραγούδαγε πάλι, πήγα να φύγω αλλα στα 10 μέτρα εσβησε.... μεγάλε ανοιξε και την μπετζίνα να τσουλισεις .. πάλι απο την αρχή , στο γύρνα στο σπίτι έβαλα την μπαταρία για φόρτιση και όλα οκ! μερα 1η γυρισα με κάτι γρασάκια στα χέρια οκ
    επόνεμη μέρα κατεβαίνω βάζω μπαταρία πάνω όλα κομπλέ , άρχισα να την τζολέυω να φερω τιμόνι και μανέτες στα μετρα μου, κάπου εκεί έσπασα την φωλιά απο την γκαζιέρα .... κάργαρα την αλενόβιδα ... εκει κατάλαβα πως πρεπει να την φερθείς τρυφερά δεν θέλει νταιλίκια είναι χρόνια στο κουρμπέτι η κυρία και τα σηκώνει αυτά , με τα πολλα πήγα να βρώ καμια γκαζιέρα στην αγορά που να ταιριάζει μέχρι να δω τι θα κάνω γιατί ήθελα να συγκεντρώσω μια παραγγελία απο πράγματα αφού θα την έβαφα να άλαζα κάποια , μάταια όμως δεν βρήκα κάτι να ταιριάζει... την μαμήσαμε είπα αρχίσαμε... και κατευάζω την κούτα με τα ανταλακτικά που μου έστειλε ο κ.Χρήστος μαζί με την MZ, ρε φίλε είχε μέσα την φωλιά που μου είχε σπάσει παλιά μεν μεσα στο χώμα αλλα ακέραια.. καθαρίζω την βάζβ πάνω και λές και είχα δυναμόμετρο στο χέρι σφίγγω τόσο όσο .... χαρά να δείς .... τι κολόφαρδος είμαι είπα . και είμαι.
    μετά άνοιξα το κουτί δεξιά που είναι η μπαταρία πάλι γιατι όταν την ΄εβγαλα είδα πως εκει που είναι το κουτί με της ασφάλειες μαι μεχρι την μπαταρία ήταν όλο μούργα απο λάδι , ενω ξ μηχανή είναι σχετικά καθαρή , ρε φίλε απο που είναι αυτα εδω πάνω ? η αλυσίδα είναι κλειστή εκτός απο ένα σχίσιμο στο προστατευτικό και χαμηλά το μοτέρ δεν γίνεται να τα πετάει εδω πάνω , ρε απο που είναι ρε απο που είναι βλέπω την πηγή ενα σωλινάκι και αρχιζω αν το ξεθάβω απο 2 δάχτιλα μούργα και σκόνη , ήταν η υπερχείλιση του τανκ των λαδιών μίξης ,,,, ρε μάστορα ? δηλαδή από όλα τα σημεία την μηχανής εδώ μέσα βρήκες να το φέρεις και με τι σκεπτικό ? να μονώσεις με την λαδίλα τις επαφές ? οεεεεεο? και δώσε καθάρισμα έγινε ανθρώπινο πρέπει να έβγαλα ενα κρασοπότηρο μούργα .... 2η μέρα μέσα στο γράσο ......... και έχει ο θεός !!!!!! αυτα τα ολίγα to be continued με φωτογραφικό υλικο και τα συναφή ....

  14. #794
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Καλορίζικη! Πάντως από σαιτ σαν αυτό

    https://www.ost2rad.com/MZ-Spare-Parts/

    ή το προηγούμενο που έχω αναφέρει,
    θα βρεις τα πάντα. Ίσως μερικά ανταλλακτικά να πρέπει να τα έχεις καβατζα.

  15. #795
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    923
    Ωραίος,καλά μαστορέματα !

Παρόμοια θέματα

  1. Rider Sainct killed in Egypt crash
    από Julius στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2004, 13:18
  2. Please help... όχι και ghost rider!!!
    από viki στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2004, 16:02
  3. Shadow Rider - This is not what you expect!... RapidShade
    από RapidShade στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2004, 14:17
  4. ΩΧ,ωΧ.....ο X-rider....
    από Μικρή Λουλού στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2004, 11:46
  5. Searching For A Russian Speaking Rider
    από Odyssey στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2004, 15:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF