Σελίδα 6 από 60 ΠρώτοΠρώτο 12345678910111656 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 887

Θέμα: MZ Riders Greece!!!

  1. #76

    Ας μην αναβαλουμε....

    Κοκκινη. Διαβολε κι οποιο αλλο φιλαρακι ακουει,
    Απ' ό,τι κκαταλαβαινω, ακομα ειμαστε εμεις κι εμεις...
    Σιγουρα δεν αποτελουμε ειδος υπο εξαφανιση, ουτε σαν αναβατες ΜΖ αλλα ουτε και οι μοτοσυκλετες μας κι αυτο γιατι η σχεση μας μαζυ τους ειναι αμφιδρομη σχεση αγαπης κι ο΄τι αγαπαμε ποτε δεν παει χαμενο. Αλλωστε κι αυτες φτιαχτηκαν τιμιες και αθραυστες για να χαραζουν αδιακοπα την πορεια τους στο χρονο, οριοθετωντας την υπαρξη τους με μια λεπτη γαλαζια γραμμη απο διχρονο λαδι, λιβανι στον αχαρο κοσμο μας και με σημειο αναφορας, συμφωνω απολυτα, τον Γιαννη τον Ιωνα!
    Η ζωη τρεχει αδυσωπητα και απανθρωπα, γι' αυτο ας βρεθουμε το συντομωτερο δυνατο κι ας την ομορφυνουμε με την παρεα μας και τις βολτες μας.
    Συναισθηματικος ο γερων θα πειτε, αλλα οσο μεγαλωνουμε, τοτε ειναι που μετρανε τα απλα, ομορφα κι απεριττα πραγματα στη ζωη μας, Ποιος ειπε, οτι κι αυτα τα "παληομοδιτικα" ανατολικογερμανικα μεταλλα δεν χαιρονται να κανουν παρεα με κατι "περιεργους" που τα λατρευουν;
    Ξεκουνηθειτε λοιπον ...!!!
    Αλεξης Ζ.

  2. #77
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704

    Re: Ας μην αναβαλουμε....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από BENCHRACER
    Κοκκινη.
    "Κοκκικλήηηηηηης" βρε, όχι "Κοκκίνης"!!!!! :rotflmao:

    Όσο για τα υπόλοιπα, συμφωνώ 800%!!!!

    :rotflmao:
    ...το νου σου!!

  3. #78
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Εδώ υπάρχει σε σειρά ολόκληρο το βιντεάκι της μαμάς ΜΖ για τη συντήρηση των μοντέλων ΕΤΖ, με αφήγηση στα αγγλικά!

    http://www.youtube.com/watch?v=5jdypzaMUdc

    ...το νου σου!!

  4. #79
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    ΜεΖεδάκηδες, δώστε τα φώτα σαααααςςςςς!!!
    Στην τελευταία μου κάθοδο στην Αθήνα (για 1 μέρα κυριολεκτικά), δεν πρόλαβα μεν να βγάλω βόλτα το ΜΖ μου, είδα όμως κάτω από τον κινητήρα μεγάλη κηλίδα (διάμ. ~ 20-30εκ.) λαδιού και ανησύχησα... αυτή έγινε προφανώς κατά το διάστημα της απουσίας μου κι ενόσω το μηχανάκι ήταν κρύο και δεν το χρησιμοποιούσε κανείς... :?
    Το ιστορικό έχει ως εξής:
    Μέσα στις διακοπές του Πάσχα, και μετά από γενικό σέρβις, για πρώτη φορά είδα λίγες σταγόνες άχρωμο λάδι (όχι κοκκινωπό 2Τ) και υπέθεσα ότι θα είναι καμιά υπερχειλισούλα... μάλιστα το πήγα και το είδε ο μάστορας (Ιωνάς) και μου είπε ότι είναι εργοστασιακή κακοτεχνία που έχουν όλοι οι κινητήρες ΕΤΖ με κάποια άχρηστη τρύπα, από την οποία υπερχειλίζουν βαλβολίνες (?) (είχαν αλλαχτεί τελευταία) και ότι για να κλείσει αυτή η τρύπα πρέπει να ανοιχτεί ο κινητήρας, δεν καλοκατάλαβα... Πάντως μου είπε ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό! Του έχω εμπιστοσύνη, πλην όμως ξαναρωτάω κι εδώ, διότι α) δεν καλοκατάλαβα τι μου είπε, β) θέλω να δω αν το έχει κάνει και σε άλλους γ) δεν ξέρω μήπως χρειαστούν συμπλήρωμα, αν είναι βαλβολίνες, μην έχω τίποτα ιστορίες με τα δισκάκια...
    Για ρίξτε καμιά ιδέα ρε ξεφτέρια παλαίμαχοι, αν έχετε την καλοσύνη...
    ...το νου σου!!

  5. #80
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Κηλίδα με διάμετρο 30 εκ μέσα σε ενα Σ/Κ σημαίνει σημαντική διαρροή.
    Δεν ξέρω τι λέει ο μάστορας, αλλά δεν πιστευω οτι υπάρχει κινητήρας με άχρηστη τρύπα, αντιθέτως υπαρχουν πολλοί μάστορες με αυτην την ιδιότητα.
    Μήπως στο service παραγέμισε το κιβώτιο με λάδι?

    Το manual για το μηχανάκι σου είναι εδώ
    http://www.dgw.org.uk/downloads/mz-e...l-1981-ocr.pdf

    Εφ όσον δεν πρόκειται να λύσεις κινητήρα και δεν έχεις πρόβλημα με ηλεκτρικά, δεν βλέπω που χρειάζεσαι μάστορα για τέτοιο μηχανάκι.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #81
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Κηλίδα με διάμετρο 30 εκ μέσα σε ενα Σ/Κ σημαίνει σημαντική διαρροή.
    Δεν ξέρω τι λέει ο μάστορας, αλλά δεν πιστευω οτι υπάρχει κινητήρας με άχρηστη τρύπα, αντιθέτως υπαρχουν πολλοί μάστορες με αυτην την ιδιότητα.
    Μήπως στο service παραγέμισε το κιβώτιο με λάδι?

    Το manual για το μηχανάκι σου είναι εδώ
    http://www.dgw.org.uk/downloads/mz-e...l-1981-ocr.pdf

    Εφ όσον δεν πρόκειται να λύσεις κινητήρα και δεν έχεις πρόβλημα με ηλεκτρικά, δεν βλέπω που χρειάζεσαι μάστορα για τέτοιο μηχανάκι.
    Μερσί για την άμεση απάντηση!!
    Πρέπει να δώσω κάποιες διευκρινίσεις: Η κηλίδα δεν έγινε μέσα σε ένα Σ/Κ, αλλά σε 2 βδομάδες! Ήμουν εκτός και δε μπόρεσα να παρακολουθήσω τι και πώς, απλώς το βρήκα έτσι μετά από αυτό το διάστημα!
    Στο κιβώτιο ο μάστορας έβαλε παραπάνω λάδια στην αλλαγή, μου το είπε ο ίδιος! Δε μπορώ να ξέρω όμως αν αυτό που έφυγε είναι το "περίσσευμα" ή ποσότητα λαδιού που θα έπρεπε να βρίσκεται στη θέση της...
    Επί πλέον, ο μάστορας είναι εγγυημένα ΟΚ, όλοι οι εναπομείναντες ΜΖάκηδες σε αυτόν πηγαίνουμε και δεν έχω ακούσει να υπάρχουν δυσαρέσκειες, απεναντίας! Προσωπικά το πήγα για τσεκ, διότι αυτό συνέβη λίγο μετά από "μεγάλο" σέρβις, και φοβήθηκα μήπως είχε γίνει καμιά πατάτα με σφιξίματα κλπ.
    Γενικά όμως, με το μάνιουαλ που μου έδωσες και με ένα άλλο της Haynes που έχω, μπαίνει χέρι στο μηχανάκι χωρίς τη βοήθεια ειδικών, τα μαστόρια χρειάζονται για πιο ψαγμένα θέματα. Ενδεικτικά αναφέρω ότι τα ηλεκτρικά στο δικό μου αυτός ο παραπάνω τα συνέφερε και τώρα το ΜΖ πάει τζετ...!!!
    ...το νου σου!!

  7. #82
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Οποτε, θεωρητικα τουλάχιστον, δεν φαίνεται να έχεις πρόβλημα.
    Κα΄νοντας λοιπόν μια προσπάθεια διάγνωσης εκ του πληκτρολογίου, καταλήγω στα κάτωθι συμπεράσματα:
    Η διαρροή πιθανότατα προήλθε από την περίσσεια ποσότητα λαδιού κιβωτίου που έβαλε εν γνώσει του ο μάστορας στο service, για δικούς του λόγους, σε συνδυασμό με την ύπαρξη κάποιας τρύπας υπερχείλισης που έχει προβλέψει η MZ ακριβώς για τέτοιους μάστορες, και η οποία, κατα τη γνώμη του μάστορα που βαζει παραπάνω λάδια για δικούς του λόγους, δεν θα έπρεπε να είναι εκεί ωστε να μπορεί να βάζει ο καθένας οσο λάδι θέλει και αυτό να μένει μέσα και να μην την κοπανάει.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #83
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Οποτε, θεωρητικα τουλάχιστον, δεν φαίνεται να έχεις πρόβλημα.
    Κα΄νοντας λοιπόν μια προσπάθεια διάγνωσης εκ του πληκτρολογίου, καταλήγω στα κάτωθι συμπεράσματα:
    Η διαρροή πιθανότατα προήλθε από την περίσσεια ποσότητα λαδιού κιβωτίου που έβαλε εν γνώσει του ο μάστορας στο service, για δικούς του λόγους, σε συνδυασμό με την ύπαρξη κάποιας τρύπας υπερχείλισης που έχει προβλέψει η MZ ακριβώς για τέτοιους μάστορες, και η οποία, κατα τη γνώμη του μάστορα που βαζει παραπάνω λάδια για δικούς του λόγους, δεν θα έπρεπε να είναι εκεί ωστε να μπορεί να βάζει ο καθένας οσο λάδι θέλει και αυτό να μένει μέσα και να μην την κοπανάει.
    Χωρίς πλάκα, κι εγώ αυτό ελπίζω να συμβαίνει!!!!
    :rotflmao: :rotflmao:
    Απλώς περιμένω να ακούσω και κάναν άλλο ΜεΖεδάκια, σε περίπτωση που του έτυχε αυτό το πράγμα (διότι κι αυτού ο κινητήρας την ίδια τρύπα θα έχει ΚΑΙ στον ίδιο μάστορα θα το πηγαίνει!!!)
    ...το νου σου!!

  9. #84
    Γεια Χαρααααά!!!!!
    Μην ανησυχείς!
    Dirty deeds done dirt cheap!
    http://www.youtube.com/watch?v=Z_t5GPbp5IY

    Το κιβώτιο παίρνει 0,9 lt βαλβολίνη SAE90 το Καλοκαίρι και SAE80 τον Χειμώνα.
    Ο Ιωνάς δεν είναι ο μόνος μάστορας που αδειάζει ολόκληρο το λίτρο στο κιβώτιο.
    Ξέρει οτι τα ΜΖ βγάζουν λαδίλα και τα παραπανίσια 0,1 lt θα αναπληρώσουν τυχούσα διαρροή.
    Και ότι το επιπλέον λάδι που δεν χρειάζεται στον κινητήρα θα εκτονωθεί από την μαύρη -τρυπητή εσωτερικά- λαστιχένια τάπα που μπαίνει στο στόμιο εισόδου της βαλβολίνης, δίπλα στο καρμπυρατέρ.

    Στα 22 χρόνια της ΜΖ μου, είχα πρόβλημα διαρροής βαλβολίνης στα 10 χρόνια περίπου.Στα πλάγια, εκεί που είναι η γεννήτρια.Από την μεριά του πεντάλ φρένου.Έβγαλα το πλαϊνό καπάκι του μοτέρ και το είδα.
    Έκανε διαρροή από μία βίδα δίπλα στην γεννήτρια -αν θυμάμαι καλά- και φαινόταν οτι το σφίξιμο βίδας δεν θα έλυνε το πρόβλημα.Δηλαδή είχε διαρραγεί η τρύπα στην οποία βίδωνε η βίδα.
    Έλυσα διά παντός το πρόβλημα με ειδική πανίσχυρη κόλλα-φυσίγγιο για πιστόλι σιλικόνης.Ειδική κόλλα για ραγίσματα εξατμίσεων και τοιχωμάτων τζακιού που αγόρασα στο πράκτικερ.

  10. #85
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Αρχικά δημιουργήθηκε από STO DIAOLO
    Γεια Χαρααααά!!!!!
    Μην ανησυχείς!
    Dirty deeds done dirt cheap!
    http://www.youtube.com/watch?v=Z_t5GPbp5IY

    Το κιβώτιο παίρνει 0,9 lt βαλβολίνη SAE90 το Καλοκαίρι και SAE80 τον Χειμώνα.
    Ο Ιωνάς δεν είναι ο μόνος μάστορας που αδειάζει ολόκληρο το λίτρο στο κιβώτιο.
    Ξέρει οτι τα ΜΖ βγάζουν λαδίλα και τα παραπανίσια 0,1 lt θα αναπληρώσουν τυχούσα διαρροή.
    Και ότι το επιπλέον λάδι που δεν χρειάζεται στον κινητήρα θα εκτονωθεί από την μαύρη -τρυπητή εσωτερικά- λαστιχένια τάπα που μπαίνει στο στόμιο εισόδου της βαλβολίνης, δίπλα στο καρμπυρατέρ.

    Στα 22 χρόνια της ΜΖ μου, είχα πρόβλημα διαρροής βαλβολίνης στα 10 χρόνια περίπου.Στα πλάγια, εκεί που είναι η γεννήτρια.Από την μεριά του πεντάλ φρένου.Έβγαλα το πλαϊνό καπάκι του μοτέρ και το είδα.
    Έκανε διαρροή από μία βίδα δίπλα στην γεννήτρια -αν θυμάμαι καλά- και φαινόταν οτι το σφίξιμο βίδας δεν θα έλυνε το πρόβλημα.Δηλαδή είχε διαρραγεί η τρύπα στην οποία βίδωνε η βίδα.
    Έλυσα διά παντός το πρόβλημα με ειδική πανίσχυρη κόλλα-φυσίγγιο για πιστόλι σιλικόνης.Ειδική κόλλα για ραγίσματα εξατμίσεων και τοιχωμάτων τζακιού που αγόρασα στο πράκτικερ.
    Ωραίος ο Άκης, ευχαριστώ!!!!
    ...το νου σου!!

  11. #86
    παιδια καλησπερα!!ειμαι ετοιμος να αγορασω μια μηχανη MZ ETZ 250 γυρω στα 500 Ε αλλα εχω ενα θεματακι με το χρωμα...θελω να της το αλλαξω!επειδη ειμαι φοιτητης και το μπατζετ ειναι περιορισμενο ξερετε περιπου ποσο θα παει το βαψιματακι??επειδη διαβασα τις δημοσιευσεις σας κανει μηπως βαψιματα ο ειδικος ΙΩΝΑΣ??σας ευχαριστω εκ των προτερων..
    και για του λογου το αληθες η μηχανη ειναι η εξης:
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1405349/

  12. #87
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mixanikos drome
    παιδια καλησπερα!!ειμαι ετοιμος να αγορασω μια μηχανη MZ ETZ 250 γυρω στα 500 Ε αλλα εχω ενα θεματακι με το χρωμα...θελω να της το αλλαξω!επειδη ειμαι φοιτητης και το μπατζετ ειναι περιορισμενο ξερετε περιπου ποσο θα παει το βαψιματακι??επειδη διαβασα τις δημοσιευσεις σας κανει μηπως βαψιματα ο ειδικος ΙΩΝΑΣ??σας ευχαριστω εκ των προτερων..
    και για του λογου το αληθες η μηχανη ειναι η εξης:
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1405349/
    Καλώς τον!!
    Καλωσόρισες στο φόρουμ και στο κλιμάκιο των ΜΖάκηδων!!

    λοιπόν, το συγκεκριμένο μηχανάκι φαίνεται πολύ ωραίο, πλην όμως ως προς την αλλαγή χρώματος θα έχεις τα εξής προβληματάκια:
    Κανονικά σε όλα τα ΕΤΖ 250 οι ζάντες, τα καλάμια του μπροστινού στο τμήμα πάνω από τις φυσούνες, το τιμόνι και ο δακτύλιος γύρω από το φανάρι, είναι χρωμιωμένα! Εδώ έχει γίνει επέμβαση για να αποκτήσει το μηχανάκι "στρατιωτικό" λουκ, όμως δεν ξέρω κατά ποσόν είναι εύκολο να τα ξανακάνεις χρώμιο, ή αν θα πρέπει να τα βάψεις π.χ. μαύρα, με αποτέλεσμα αμφιβόλου αισθητικής... Επίσης και τα φτερά μπρος και πίσω ήταν χρώμιο σε ορισμένα ΕΤΖ, σε άλλα όμως ήταν μαύρα από το εργοστάσιο!
    Αυτά λοιπόν που έχεις στάνταρ να βάψεις σε ένα ΕΤΖ 250 (χωρίς τις εικαστικές παρεμβάσεις του συγκεκριμένου) είναι το ρεζερβουάρ και τα 2 πλαϊνά, κα΄θως και τα φτερά, αν ΔΕΝ είναι χρώμιο...
    Κανονικά όλα αυτά δε θα σου κόστιζαν πάνω από 150-200 ευρά σε έναν καλό φαναρτζή της επιλογής σου (ο Ιωνάς είναι μηχανικός.ηλεκτρολόγος, δεν ανακατεύεται με βαψίματα), επίσης θα μπορούσες να τα βάψεις και μόνος σου, αν έχεις τον κατάλληλο χώρο και πιάνει λίγο το χέρι σου, (με κόστος κάνα 50αρικο βαριά, για τα αστάρια, τα χρώματα και τα λοιπά αναλώσιμα...)
    Όμως αυτά που σου επεσήμανα πιο πάνω ότι χρειάζεται το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ μηχανάκι ως προς την αλλαγή χρώματος, δεν ξέρω τι δουλειά μπορεί να θέλουν και σε τι κόστος μπορεί να σε ανεβάσουν...
    Για βάψιμο σκελετού δε συζητάμε, βέβαια, εκεί πάει μακριά η βαλίτσα, αλλά δε φαίνεται και να χρειάζεται, σ'αυτό της αγγελίας...
    Τώρα, αυτόι που πρέπει να ξέρεις πάντα πριν αγοράσεις ΜΖ ΕΤΖ, είναι ότι μετράει 99% να είναι σε καλή μηχανική και λειτουργική κατάσταση, ο ιδιοκτήτης του να το κινεί κλπ και 1% η εμφάνιση, την οποία κάνεις όπως θέλεις, χωρίς ιδιαίτερο κόστος! Μην ξεγελαστείς και το πάρεις κι έχει κάνα κολλημένο κινητήτα, ή τίποτα λιωμένα ηλεκτρικά, διότι τότε σε βλέπω να τσαντηρώνεις έξω από τον Ιωνά και μετά από κάθε βόλτα να του το πηγαίνεις για μαζέματα!
    Συνοψίζω: Αν είναι σε καλή λειτουργική κατάσταση, πάρ'το! Αν όχι, άσ'το και περίμενε να σκάσει κάνα άλλο... βγαίνουν κατά καιρούς, και σε τιμές 3 με 3.5 κατοστάρικα, όχι βέβαια φρεσκοβαμμένα σαν αυτό, αλλά εφ'όσον σκέφτεσαι έτσι κι αλλιώς να το ξαναβάψεις, ίσως πρέπει να κάνεις λίγη υπομονή, να βρεις κάποιο άλλο, με τα χρώμια απείραχτα!!
    ...το νου σου!!

  13. #88
    σας ευχαριστω πολυ για την ενημερωση..συμφωνω πληρως πως το σημαντικο ειναι να είναι σε καλή μηχανική και λειτουργική κατάσταση..τηλεφωνησα στον κυριο που την πουλαει και μου ειπε οτι δεν εχει κινηθει για καμποσο καιρο και πιθανοτατα θα θελει ενα καθαρισμα στο καρμπιλατερ..αν την αγορασω 8α ενημερωσω την παρεα σας!!

  14. #89
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Άντε, με το καλό!!! Τσέκαρε πάντως πρώτα κι αυτή που σου έστειλα στο ΠΜ, δε χάνεις τίποτα!!
    ...το νου σου!!

  15. #90
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mixanikos drome
    παιδια καλησπερα!
    Καλώς όρισες μηχανικέ!
    Τι σπουδάζεις;

    Άσε τα βαψίματα και κοίτα αυτήν:
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/986114/
    Είπε με δισταγμό-αμηχανία οτι την πουλάει 400 ευρώ.Τον κατεβάζεις στα 350.

Σελίδα 6 από 60 ΠρώτοΠρώτο 12345678910111656 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Rider Sainct killed in Egypt crash
    από Julius στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2004, 12:18
  2. Please help... όχι και ghost rider!!!
    από viki στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2004, 15:02
  3. Shadow Rider - This is not what you expect!... RapidShade
    από RapidShade στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2004, 13:17
  4. ΩΧ,ωΧ.....ο X-rider....
    από Μικρή Λουλού στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2004, 10:46
  5. Searching For A Russian Speaking Rider
    από Odyssey στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2004, 14:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF