Σελίδα 7 από 60 ΠρώτοΠρώτο ... 234567891011121757 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 887

Θέμα: MZ Riders Greece!!!

  1. #91
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2011
    Μηνύματα
    6

    MZ 250 ETZ

    καλησπέρα σας,

    είχα το ΜΖ 250 ΕΤΖ για 20 χρόνια, ώραια χρόνια με αμέτρητες συγκινήσεις (σύνολο 240.000 χλμ).
    Ανακάλυψα στην πόλη που μένω ένα ίδιο ΜΖ το οποίο είναι ολοκαίνουργιο, δεν πήρε ποτέ νούμερο, αλλά δυστυχώς έχει λήξει η άδεια του κατασκευαστή και δεν μπορεί τώρα να βγάλει νούμερο. Το μηχανάκι είναι μοντέλο του 88 κάθεται 23 χρόνια. Σκέφτομαι να το πάρω και να το κάνω κλασσικό ή να βρώ μία άλλη άδεια και να το αντικαταστήσω. Τι λέτε ?, υπάρχει πιθαντότητα να έχει υποστεί ζημιά σημαντική ?

    Καλό σας βράδυ

  2. #92
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704

    Re: MZ 250 ETZ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από lkaraka
    καλησπέρα σας,

    είχα το ΜΖ 250 ΕΤΖ για 20 χρόνια, ώραια χρόνια με αμέτρητες συγκινήσεις (σύνολο 240.000 χλμ).
    Ανακάλυψα στην πόλη που μένω ένα ίδιο ΜΖ το οποίο είναι ολοκαίνουργιο, δεν πήρε ποτέ νούμερο, αλλά δυστυχώς έχει λήξει η άδεια του κατασκευαστή και δεν μπορεί τώρα να βγάλει νούμερο. Το μηχανάκι είναι μοντέλο του 88 κάθεται 23 χρόνια. Σκέφτομαι να το πάρω και να το κάνω κλασσικό ή να βρώ μία άλλη άδεια και να το αντικαταστήσω. Τι λέτε ?, υπάρχει πιθαντότητα να έχει υποστεί ζημιά σημαντική ?

    Καλό σας βράδυ
    Γεια χαρά και καλωσόρισες στο φόρουμ και στη ΜεΖεδοπαρέα μας!!!!

    Λοιπόν, μια κι είχες το εργαλείο στο παρελθόν, θα ξέρεις καλύτερα κι από μένα ότι λόγω ακριβώς της απλότητάς τους, αυτά τα μηχανάκια ΔΕ ΧΑΛΑΝΕ...
    Επομένως το ότι κάθεται 23 χρόνια δε συνεπάγεται οπωσδήποτε ότι θα έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα! Χαρακτηριστικά να σου πώ ότι το δικό μου, που το πήρα πέρυσι, καθόταν ακίνητο για 8-9 χρόνια σε κλειστό γκαράζ και με μια καινούργια μπαταρία, άδειασμα/καθάρισμα ρεζερβουάρ και καρμπυρατέρ και λίγη φρέσκια βενζινούλα, πήρε μπροστά κι έφυγε!!
    Τώρα, δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς για το συγκεκριμένο που βρήκες... είναι καινούργιο "του κουτιού" κι είχε ξεμείνει απούλητο σε κάποιο κατάστημα/αποθήκη εμπόρου της περιοχής σου;
    Αυτό μιλάμε ότι είναι "λαχείο", αν συμβαίνει!!! Ασφαλώς και θα θέλει μαζεματάκια (λαστιχάκια, τσιμούχες κλπ. που μπορεί να έχουν ξεραθεί αν είναι εντελώς αχρησιμοποίητο), τσεκάρισμα στα ηλεκτρικά του, αλλαγή σε όλα τα αναλώσιμα, αλλά θα αξίζει τον κόπο!
    Εκείνο που πρέπει να τσεκάρεις οπωσδήποτε είναι να μην έχει αρπάξει σκουριές εσωτερικά ο κινητήρας από υγρασία (η οποία μπορεί να τρυπώσει κι από την εξάτμιση αν ήταν εκτεθειμένο έξω το μηχανάκι), διότι τότε κλάφ'τα Χαράλαμπε! Αν είναι τελείως αχρησιμοποίητο ίσως να μην έχει λιπανθεί ποτέ ο κινητήρας και να έχει τραβήξει χοντρό κόλλημα! Τσέκαρε σαν πρώτη δοκιμή αν ρίχνει μανιβελιές σβηστό με "σωστό" ήχο και αίσθηση (θα τα θυμάσαι, ασφαλώς) κι αν απομονώνει ο συμπλέκτης.
    Αυτό με τις πινακίδες δεν το ξέρω, με πιάνεις αδιάβαστο! Ρώτησε καλύτερα απ'ευθείας στο παράρτημα Υπ. Συγκοινωνιών τηε περιοχής σου, να σου πουν ακριβώς τι παίζει, διότι αν είναι αυτό που κατάλαβα, είναι περίεργη και σπάνια περίπτωση κι αν θέλεις κοινοποίησε και σε μας εδώ τα αποτελέσματα της έρευνας με λεπτομέρειες, έχει πολύ ενδιαφέρον!
    Πάντως με άλλη άδεια δεν παίζει να καλύπτεσαι, θα έχεις πρόβλημα με τον αριθμό πλαισίου και κινητήρα...
    Να είσαι καλά και περιμένουμε νέα!!
    ...το νου σου!!

  3. #93
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2011
    Μηνύματα
    6
    καλημέρα σας,

    έτσι ακριβώς είναι, το μηχανάκι που έχω βρει ξέμεινε απούλητο, είναι εντελώς καινούργιο δεν πήρε μπρος ποτέ ήταν πάντα στεγασμένο στο μαγαζί αυτό. Η μηχανή του δεν έχει μπει ποτέ μπροστά. Το έψαξα και στο Υπουργείο Συγκοινωνιών. Επειδή έχει λήξει η άδεια του κατασκευαστή και δεν μπορεί να πάρει άδεια κυκλοφορίας μπορείς να κάνεις τα εξής:

    1) Επειδή είναι παραπάνω από 20ετία μπορεί να πάρει άδεια νούμερο αντίκας από τους συλλόγους που τι δίνουν (ΕΛΠΑ κλπ), αλλά μπορεί να κυκλοφορεί μόνο σε αγώνες επίδειξης.

    2) Μπορείς να κάνεις αίτημα για να πάρει νούμερο κατ' εξαίρεση αλλά τα βλέπει μόνο ο ίδιος ο Υπουργός (ακατόρθωτο να γίνει εάν δεν έχεις γνωστούς)

    3) Να βρεις κάποιο άλλο ΜΖ και να πάρεις το καρτελάκι που έχει στο λαιμό και να αλλάξεις και τον αριθμό πλαισίου, αυτό γίνεται όχι με πολύ κόπο.

    Θα δω τι θα κάνω. Θα συμβουλευτώ και τον κ. Ιωνά, το τηλέφωνό του είναι 210-2525651 ??
    Μήπως θυμάται κανείς την κατανάλωσή του, νομίζω ότι είναι 5lt/100km, αλλά δεν είμαι σίγουρος.
    Αν τελικά το πάρω, είναι σίγουρο ότι θα το έχει και ο γιός μου τώρα είναι 11 χρονών και ίσως και τα παιδιά του !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Να είστε καλά
    Λεωνίδας

  4. #94
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lkaraka
    καλημέρα σας,

    έτσι ακριβώς είναι, το μηχανάκι που έχω βρει ξέμεινε απούλητο, είναι εντελώς καινούργιο δεν πήρε μπρος ποτέ ήταν πάντα στεγασμένο στο μαγαζί αυτό. Η μηχανή του δεν έχει μπει ποτέ μπροστά. Το έψαξα και στο Υπουργείο Συγκοινωνιών. Επειδή έχει λήξει η άδεια του κατασκευαστή και δεν μπορεί να πάρει άδεια κυκλοφορίας μπορείς να κάνεις τα εξής:

    1) Επειδή είναι παραπάνω από 20ετία μπορεί να πάρει άδεια νούμερο αντίκας από τους συλλόγους που τι δίνουν (ΕΛΠΑ κλπ), αλλά μπορεί να κυκλοφορεί μόνο σε αγώνες επίδειξης.

    2) Μπορείς να κάνεις αίτημα για να πάρει νούμερο κατ' εξαίρεση αλλά τα βλέπει μόνο ο ίδιος ο Υπουργός (ακατόρθωτο να γίνει εάν δεν έχεις γνωστούς)

    3) Να βρεις κάποιο άλλο ΜΖ και να πάρεις το καρτελάκι που έχει στο λαιμό και να αλλάξεις και τον αριθμό πλαισίου, αυτό γίνεται όχι με πολύ κόπο.

    Θα δω τι θα κάνω. Θα συμβουλευτώ και τον κ. Ιωνά, το τηλέφωνό του είναι 210-2525651 ??
    Μήπως θυμάται κανείς την κατανάλωσή του, νομίζω ότι είναι 5lt/100km, αλλά δεν είμαι σίγουρος.
    Αν τελικά το πάρω, είναι σίγουρο ότι θα το έχει και ο γιός μου τώρα είναι 11 χρονών και ίσως και τα παιδιά του !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Να είστε καλά
    Λεωνίδας
    Γεια σου και πάλι Λεωνίδα!!
    Χαίρομαι αλλά και στεναχωριέμαι που τελικά είναι έτσι όπως κατάλαβα, διότι αφ'ενός είναι μια σπάνια και εξαιρετική περίπτωση να βρεις πλέον τέτοιο μηχανάκι καινούργιο, αφ'ετέρου η δυσκαμψία του κράτους μας μπρεί να το καταδικάσει τελικά να σκουριάσει στην αποθήκη ή να καθηλωθεί ακίνητο δίπλα στα υπόλοιπα μηχανάκια κάποιου συλλέκτη, που μόνο θα το γυαλίζει και θα το ξεσκονίζει...
    Η γνώμη μου είναι ότι η θέση του θα έπρεπε να είναι η μάχιμη κυκλοφορία στους ελληνικούς δρόμους, σκέψου ότι γι'αυτό το σκοπό έκανε κάποτ εόλη τη βόλτα από το Zschoppau...


    Λοιπόν, απαντώ στα όσα αναφέρεις:
    1) Αυτό νομίζω ότι ισχύει για πάνω από 30 κι όχι 20 χρόνια, αλλά έτσι κι αλλιώς θα ήταν καλό μόνο ως έσχατη λύση...
    2) Άρχισε να στέλνεις e-mail κι επιστολές στο υπουργείο, χωρίς πλάκα... δεν ξέρεις καμιά φορά, μπορεί να πέσεις σε κάνα μερακλή υπάλληλο και να το προωθήσει καταλλήλως το αίτημα (λέμε τώρα...)
    3) Αυτό είναι η πιο "πρακτική" λύση, αλλά και πάλι θα έχεις θέμα με τον αριθμό κινητήρα, οπότε τυπικά θα είσαι παράνομος, κι επίσης θα καταδικάσεις ένα άλλο ΜΖ με χαρτιά να μείνει εκτός κυκλοφορίας... δεν πιστέυω βέβαια ποτέ να τσεκάρει κανείς όοολα αυτά τα στοιχεία σε τέτοιο μηχανάκι, αλλά καλό είναι να κινούμεθα διά της νομίμου οδού...
    Η κατανάλωση του δικού μου είναι 6 με 7 λίτρα/100χμ (ρουφάειιιιι), τώρα δεν ξέρω αν στο ολοκαίνουργιο σου βγαίνει κάτι λιγότερο!
    Το τηλ του Γιάννη του Ιωνά είναι αυτό που γράφεις, πάρε και ρώτα ό,τι χρειάζεσαι!
    Κλείνοντας να σου πω ότι σε κάθε περίπτωση κατά τη γνώμη μου αξίζει να προσπαθήσεις να το πάρεις, εάν και εφόσον βέβαια ο κινητήρας του είναι ΟΚ κι η τιμή στην οποία το δίνουν είναι προσιτή. Σίγουρα θα το χαρείς κι εσύ κι ο γιος σου και τα εγγόνια σου, χωρίς υπερβολή!

    ...το νου σου!!

  5. #95
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lkaraka
    3) Να βρεις κάποιο άλλο ΜΖ και να πάρεις το καρτελάκι που έχει στο λαιμό και να αλλάξεις και τον αριθμό πλαισίου, αυτό γίνεται όχι με πολύ κόπο.

    Αυτό αποκλείεται να σου το είπαν στο υπουργείο, καπου τα έχεις μπερδέψει.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #96
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Αυτό αποκλείεται να σου το είπαν στο υπουργείο, καπου τα έχεις μπερδέψει.
    Πολύ πιθανόν από ΕΛΛΗΝΙΚΟ υπουργείο να πάρεις τέτοια απάντηση, αν ρωτήσεις σχετικά!!!
    :rotflmao: :rotflmao:


    ...το νου σου!!

  7. #97
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2011
    Μηνύματα
    6
    το 3 είναι η δική μου πρόταση και όχι φυσικά του Υπουργείου,

    και για να βγει πλέον κλασικό ένα μηχανακάκι πρέπει να έχουν περάσει 30 χρόνια (ρώτησα σήμερα),
    οπότε μένει πλέον μόνο η δική μου 3 λύση.

    Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας

  8. #98
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Λεωνίδα τσέκαρε και τα ΠΜ σου...
    ...το νου σου!!

  9. #99
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lkaraka
    το 3 είναι η δική μου πρόταση και όχι φυσικά του Υπουργείου,

    και για να βγει πλέον κλασικό ένα μηχανακάκι πρέπει να έχουν περάσει 30 χρόνια (ρώτησα σήμερα),
    οπότε μένει πλέον μόνο η δική μου 3 λύση.

    Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας
    Τη 2η πρόταση, γιατί την απορρίπτεις a priori? Εγώ θα έλεγα να φτιάξεις ένα ωραίο κειμενάκι στο οποίο να εξηγείς ακριβώς την περίπτωση και να το στέλνεις με email ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ (αντιγραφή/επικόλληση) στο Υπουργείο Συγκοινωνιών, μέχρι να πάρεις υπεύθυνη κι επώνυμη απάντηση από κάποιον "αρμόδιο"...
    Δε θα σου κοστίσει τίποτα, μόνο λίγα λεπτά από το χρόνο σου!
    Δεν κάνω πλάκα, δοκίμασέ το, μπορεί και να βγει άκρη εκεί που δεν το περιμένεις!!
    ...το νου σου!!

  10. #100
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Συνάδελφοι ΜεΖεδάκηδες, έχει κάνει κανείς σας καμιά δοκιμή πάνω σε αυτό που ρωτάω εδώ;
    http://www.moto.gr/forums/showthread...hreadid=118271
    ...το νου σου!!

  11. #101

  12. #102
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Kαλώς τον!!!

    Πάρε εδώ, να γουστάρεις!!!



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	saxon.jpg 
Προβολές:	322 
Μέγεθος:	163,2 KB 
ID:	228241
    ...το νου σου!!

  13. #103
    Τούρκικα πρέπει να είναι αυτά....

  14. #104
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Αρχικά δημιουργήθηκε από STO DIAOLO
    Τούρκικα πρέπει να είναι αυτά....
    Όχι, είναι τα τελευταία που έβγαλε το εργοστάσιο για την Ευρωπαϊκή αγορά, αφότου έπεσε το τείχος και πριν πάει στους Τούρκους! Εκείνοι απλώς συνέχισαν την παραγωγή με ορίτζιναλ κομμάτια, όσο είχαν από το στοκ που είχε ξεμείνει και μετά άρχισαν να βγάζουν "υβρίδια" (κάτι "Seyhan" κλπ. τούρκικες αηδίες)!
    ...το νου σου!!

  15. #105
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VALES
    Εγγραφή
    16/02/2009
    Μηνύματα
    1.059
    :smilea:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mz_transfos_006.jpg 
Προβολές:	320 
Μέγεθος:	89,5 KB 
ID:	228279
    Με τη μοτοσικλέτα μπορεί να σκοτωθείς είναι αλήθεια, αλλά δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος να ζήσεις το χρόνο που σου έχει παραχωρηθεί

    Άντε γεια... Blog

Σελίδα 7 από 60 ΠρώτοΠρώτο ... 234567891011121757 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Rider Sainct killed in Egypt crash
    από Julius στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2004, 12:18
  2. Please help... όχι και ghost rider!!!
    από viki στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2004, 15:02
  3. Shadow Rider - This is not what you expect!... RapidShade
    από RapidShade στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2004, 13:17
  4. ΩΧ,ωΧ.....ο X-rider....
    από Μικρή Λουλού στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2004, 10:46
  5. Searching For A Russian Speaking Rider
    από Odyssey στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2004, 14:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF