Σελίδα 57 από 60 ΠρώτοΠρώτο ... 747525354555657585960 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 841 έως 855 από 887

Θέμα: MZ Riders Greece!!!

  1. #841
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Kαλημέρα, καλώς ήρθες! κάνε μια γρήγορη ανάγνωση το θέμα και δες και μερικά βίντεο ανακατασκευών: https://www.google.com/search?q=mz+1...h=706&dpr=1.25

    Είναι "εύκολη" κατασκευή, δεν είναι playmobil θέλει να είσαι μηχανικός σε κάποιο επίπεδο για να το φτιάξεις.
    Καλό θα είναι να βάλεις φωτό να δούμε την κατάσταση του.
    Στο car υπάρχει πωλητής ανταλλακτικών με κατάστημα στην Καρδίτσα, Λάμπρος Xxxxxx, ξέρω ότι έχει παραλάβει φορτίο με MZ.

    Καλή αρχή, πείραζε μόνο ότι είσαι σίγουρος πως το έχεις ήδη για να μην σου κοστίσει πολλά.

    Μια λογική σειρά είναι:
    τροχοί (ακτινολόγηση, ρουλεμάν, ντιζες, φρένα, λάστιχα κ.λπ.)
    Αναρτήσεις και σύστημα διεύθυνσης
    πλαίσιο
    μοτερ
    ηλεκτρικά
    τεπόζιτο σέλλα φτερά κ.λπ.

  2. #842
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.802
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgisgiorgis Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σας! Μετά από είκοσι χρόνια ακινησίας αποφάσισα να δώσω και πάλι ζωή στο ΜΖ ΕΤΖ 150 του πατέρα μου!
    Ελπίζω να το ξέρει ο πατέρας σου ότι σκοπεύεις να κάνεις μπίλιες το μηχανάκι που έκρυβε 20 χρόνια στο γκαράζ...

  3. #843
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/12/2020
    Μηνύματα
    5
    Καλημέρα σας! Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να ακουμπήσω το μοτέρ εσωτερικά καθώς δεν έχω ιδέα αλλά τα περιφερειακά που τα θεωρώ πιο εύκολα θα προσπαθήσω να τα κάνω μόνος μου!! Αυτή την στιγμή βρίσκομαι ακόμα στο στάδιο καθαρισμού της μηχανής οπότε έχω ακόμα πολύ δρόμο! Ναι το ξέρει ότι την κάνω μπίλιες αλλά μου έχει εμπιστοσύνη όπως έχω και εγώ εμπιστοσύνη στον εαυτό μου πως ότι βγάλω θα το γυρίσω στην θέση του! Μέχρι τώρα χρειάζομαι ήδη το νέο φλατζακι καρμπυρατέρ και νέο φλατζακι στην ένωση του καρμπ με τον κινητήρα καθώς μετά από τόσα χρόνια είναι κόκκαλο! Επιπλέον αυτό το ριμαδι το λάστιχο την εισαγωγής του Φιλτρου παρα την τεράστια προσοχή που του είχα δείξει οταν έβγαλα το καρμπ καθώς είχα διαβάσει κάπου ότι μπορεί να κόψει, εμένα είχε κολλήσει πάνω στο στεφάνι του καρμπ ένα κομμάτι το οποίο έφυγε άρα θέλει και αυτό αλλαγή. Στο ebay νομίζω το είδα με 4€ και σε ένα site εδώ στην Ελλάδα έκανε 40€ και 25€(θα τρελαθούμε τελείως). Για αρχή γιατί οπως είπα θέλω να δω αν πάρει μπροστά η μηχανή πρώτα πιστεύω ότι τα λάστιχα και οι ζάντες μπορούν να περιμένουν! Αυτό που θέλω να μου πείτε είναι τι μπαταρία να πάρω. Η προηγούμενη ήταν με υγρά 12V 4ah αλλά θέλω να πάρω μια χωρίς υγρά για να γίνει η αρχή με τα ηλεκτρικά και το βασικότερο με αν δίνει ρεύμα στο μπουζί! Η αλήθεια είναι ότι όταν βάζω το κλειδί στην μίζα και το γυρνάω δεν καταλαβαίνω πολύ τις σκάλες κάτι που σημαίνει ότι ίσως δεν δουλεύει αυτό το σύστημα!!

  4. #844
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.502
    Καμία φωτό από το εργαλείο?

  5. #845
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/12/2020
    Μηνύματα
    5
    Χάχα δεν θες να το δεις έτσι όπως είναι τώρα! Χαχα σε λίγο καιρό

  6. #846
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2020
    Μηνύματα
    2
    Καλησπέρα από Χαλκιδική. Χρόνος άπειρος λόγο lock bawn και είπα να συμαζεψω την αποθήκη και εκεί που ξεχώριζα πράγματα του πατέρα μου βρήκα την παλιά μηχανή που είχε μια mz αλλά δεν ξέρω περισσότερα για το Μόντελο γιατί το ταμπελακι έχει ξεθωριάσει.(καποιος από εδώ θα με βοηθήσει με την εμπειρία του στο θέμα μοντέλο είμαι σίγουρος.) θέλω να το ανακατασκευάσω οπότε νομίζω ότι είμαι στο σωστό forum.Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20201213_151844.jpg 
Προβολές:	235 
Μέγεθος:	91,5 KB 
ID:	423578Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20201213_151857.jpg 
Προβολές:	235 
Μέγεθος:	101,1 KB 
ID:	423579

  7. #847
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    959
    Σαν ΕΤΖ 251 μου φαίνεται.

  8. #848
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    150
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #849
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2020
    Μηνύματα
    2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    150
    Από πού μπορώ να το εξακρίβωσω χωρίς την βοήθεια από το ταμπελακι?

  10. #850
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από marsos007180 Προβολή μηνύματος
    Από πού μπορώ να το εξακρίβωσω χωρίς την βοήθεια από το ταμπελακι?
    Απ το ιντερνετ,παντως αυτο ειναι, ειχα 17 χρονια 4 ΜΖ και ξερω.
    Βαλε αναζητηση ΜΖ ΕΤΖ 150 και θα βρεις φωτο,βιντεο,ανταλλακτικα και οτι αλλο γουσταρεις.ΑΝ μπεις και διαβασει απ την αρχη ολο το θεμα στο υποφορουμ που εγραψες θα βρεις και μαστορες και τηλεφωνα απο μαστορες (ιωννας γιαννης )που θα σε κατατοπισουν .Οτι αλλο θες στειλε μου π.μ.(προσωπικο μηνυμα)

    https://pl.wikipedia.org/wiki/MZ_ETZ_150
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  11. #851
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/12/2020
    Μηνύματα
    5
    Λοιπόν μετά απο καθάρισμα καρμπ, αλλαγή μπουζί, απλός έλεγχος στα ηλεκτρικά με πολύμετρό, καθαρισμό κάποιων επαφών καλωδίων, καθαρισμό ντεπόζιτο με ξύδι και σόδα με απιονισμενο νερο το mz πήρε μπροστά! Ωστόσο έχει φαγωθεί η φλατζα της εξατμισης και ακούγεται σε όλη την γειτονιά!! Συνολικό κόστος όλων αυτών(χωρίς βενζίνη) 17 ευρώ(το ξύδι ήταν δικό μου) !! Ο μεζεδαρος είναι αθάνατος ρε μάγκες ακόμα και μετά από 27, όπως με διόρθωσε ο πατέρας μου, χρόνια ακινησίας!! Το καθάρισμα από τα λάδια που υπήρχαν σε διάφορα σημεία της μοτοσυκλέτας είναι αρκετά χρονοβόρο και έχω και πολλά σημεία ακόμα να καθαρίσω!! Τώρα λοιπόν ξεκινάει η ανακατασκευή της "σκαπτικιας" όπως την λέω εγώ λόγω της απλότητας-παλαιοτητας της στον πατέρα μου!! Αλλαξα και μπαταρία η οποία ήταν δώρο από έναν γνωστό μου που δεν την χρειαζόταν πια! Η αλήθεια είναι ότι ψαχτηκα πολύ σχετικά με το πως να καθαρίσω γα διαφορά λαδομενα μέρη της μηχανής αλλά δεν βρήκα!! Να αναφέρω ότι δουλεύουν όλα τα φωτα ακόμα και τα φλας ανάβουν αλλά ο φλασερ εξασθενσει μετά από λίγο! Η μικρή-μεγάλη σκάλα μια χαρά αλλά το σινιαλο δεν λειτουργεί, για την κόρνα δεν ξέρω γιατί την είχε πάρει ο ξάδερφος μου! Το διάγραμμα των καλωδίων της μηχανής με βοήθησε όσο δεν πάει!!
    ΥΓ: η μανιβέλα όντως χτυπάει που και που αλύπητα
    Τελευταία τροποποίηση από Giorgisgiorgis; 17/01/2021 στις 03:39.

  12. #852
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/12/2020
    Μηνύματα
    5
    ΥΓ 2:μηπως μπορεί να μου πει κάποιος από που να αγοράσω καινούρια ανταλλακτικά εκτός απο το ελληνικό σαιτ που έχει αρκετά καινούρια ανταλλακτικά! Η αγορά από καταστήματα του εξωτερικού αξίζει;
    ΥΓ 3:έχω βρει να αγοράσω βιδες για σωλινακι υψηλής ακκα δεν ξέρω αν ταιριάζουν τα σωλινακια που βρίσκω στο ίντερνετ
    Καλή Χρονιά σε όλους με υγεία!
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  13. #853
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/01/2021
    Μηνύματα
    19
    Γεια χαρα παιδια!
    Συγνωμη αν κανω καμια κουταμαρα,δεν εχω υπαρξει ποτε στο παρελθον μελος ομαδας σαν αυτη,δεν εχω μοιραστει εμπειριες μου με αυτον τον τροπο ποτε ξανα οποτε δειξτε λιγο κατανοηση!
    Εχω και εγω ενα μεζεδακι ΕΤΖ 250 αγορασμενο απο το 1990 μεταχειρισμενο τοτε, και εγω παιδι αμουστακο ακομα!
    Μετα απο λιγα χρονια βεβαια πηρα κι αλλο μηχανακι "καλο" γιαπονεζικο το οποιο πουλησα μετα απο λιγο καιρο γιατι βρηκα αλλο "καλητερο" παλι γιαπονεζικο και μετα απο λιγο ξανα μανα ,και να μην τα πολυλογο αλλαξα καμια δεκαρια τουλαχιστον που ολα ηταν αναμφισβητητα καλητερα απο το μεζεδακι αλλα το μεζεδακι δεν το πουλησα ποτε.
    Πριν απο 8 χρονια εδιωξα και μια KAWASA τελευταια που ειχα και εχω μονο αυτο, παρατημενο βεβαια στον ηλιο και στη βροχη και ναι, θελω φτησιμο το ξερω αλλα δεν το πουλησα ουτε το πεταξα και ας μου λεγαν ολοι "πετατο το χωρο σου πιανει".
    Τωρα θελεις λιγο τα lock down, λιγο που ειμαι ξεκαβαλα 8 χρονια και με εχει βαρεσει στο κεφαλι, λιγο μια μικρη παροτρυνση απο εναν πιτσιρικα, με επιασε η προκοπη και το ξεσκονησα.Το ξεσκονησα καλα ...αμοβολη βαφες κανονικες και ηλεκτροστατικες γενικη στον κινητηρα, καινουργια ηλεκτρονικη και δυναμο με πηνεια του Θεου
    και βολαν κανονικο ( το εχουν εξελιξει το θεμα οι γερμανοι) αλλα στεφανια ακτινες λαστιχα φαναρι οργανα σελα τιμονι και ενα σορο αλλες λεπτομεριες.
    Το αποτελεσμα εμενα προσωπικα μου αρεσει και πιστευω πως ασχετα αν αρεσει και σε αλους η οχι ειναι τελικα ενα μοτοσκλετακι που εχει τις αρετες της απλοτητας της αξιοπιστιας της καλης οδικης συμπεριφορας (μερικα απο τα παραπανω καλητερα γιαπονεζικα μηχανακια μου ειχαν κρατημα ταφοπλακας) και με λιγη φαντασια μπορει καποιος να το κανει πραγματικα ξεχωριστο και να του δωσει την ομορφια που του αξιζει,και τελος παντων αν αρχισει να τσουλαει και σε παει βολτα μια μηχανουλα που ολες σου οι εφηβικες αναμνησεις την εχουν μεσα λεπτομεριες οπως επιδοσεις και χαιτεκιλικια εκμιδενιζονται.
    Μολις ανακαλυψω πως γινεται θα ανεβασω και φωτογραφιες !
    Ελπιζω να μη σας ζαλισα!
    Συγνωμη και για τα οποια ορθογραφικα λαθη,ποτε δεν τα πηγα καλα με τα γραματα!
    Θα επανελθω!!!

  14. #854
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από koskol3 Προβολή μηνύματος
    Γεια χαρα παιδια!
    Συγνωμη αν κανω καμια κουταμαρα,δεν εχω υπαρξει ποτε στο παρελθον μελος ομαδας σαν αυτη,δεν εχω μοιραστει εμπειριες μου με αυτον τον τροπο ποτε ξανα οποτε δειξτε λιγο κατανοηση!
    Εχω και εγω ενα μεζεδακι ΕΤΖ 250 αγορασμενο απο το 1990 μεταχειρισμενο τοτε, και εγω παιδι αμουστακο ακομα!
    Μετα απο λιγα χρονια βεβαια πηρα κι αλλο μηχανακι "καλο" γιαπονεζικο το οποιο πουλησα μετα απο λιγο καιρο γιατι βρηκα αλλο "καλητερο" παλι γιαπονεζικο και μετα απο λιγο ξανα μανα ,και να μην τα πολυλογο αλλαξα καμια δεκαρια τουλαχιστον που ολα ηταν αναμφισβητητα καλητερα απο το μεζεδακι αλλα το μεζεδακι δεν το πουλησα ποτε.
    Πριν απο 8 χρονια εδιωξα και μια KAWASA τελευταια που ειχα και εχω μονο αυτο, παρατημενο βεβαια στον ηλιο και στη βροχη και ναι, θελω φτησιμο το ξερω αλλα δεν το πουλησα ουτε το πεταξα και ας μου λεγαν ολοι "πετατο το χωρο σου πιανει".
    Τωρα θελεις λιγο τα lock down, λιγο που ειμαι ξεκαβαλα 8 χρονια και με εχει βαρεσει στο κεφαλι, λιγο μια μικρη παροτρυνση απο εναν πιτσιρικα, με επιασε η προκοπη και το ξεσκονησα.Το ξεσκονησα καλα ...αμοβολη βαφες κανονικες και ηλεκτροστατικες γενικη στον κινητηρα, καινουργια ηλεκτρονικη και δυναμο με πηνεια του Θεου
    και βολαν κανονικο ( το εχουν εξελιξει το θεμα οι γερμανοι) αλλα στεφανια ακτινες λαστιχα φαναρι οργανα σελα τιμονι και ενα σορο αλλες λεπτομεριες.
    Το αποτελεσμα εμενα προσωπικα μου αρεσει και πιστευω πως ασχετα αν αρεσει και σε αλους η οχι ειναι τελικα ενα μοτοσκλετακι που εχει τις αρετες της απλοτητας της αξιοπιστιας της καλης οδικης συμπεριφορας (μερικα απο τα παραπανω καλητερα γιαπονεζικα μηχανακια μου ειχαν κρατημα ταφοπλακας) και με λιγη φαντασια μπορει καποιος να το κανει πραγματικα ξεχωριστο και να του δωσει την ομορφια που του αξιζει,και τελος παντων αν αρχισει να τσουλαει και σε παει βολτα μια μηχανουλα που ολες σου οι εφηβικες αναμνησεις την εχουν μεσα λεπτομεριες οπως επιδοσεις και χαιτεκιλικια εκμιδενιζονται.
    Μολις ανακαλυψω πως γινεται θα ανεβασω και φωτογραφιες !
    Ελπιζω να μη σας ζαλισα!
    Συγνωμη και για τα οποια ορθογραφικα λαθη,ποτε δεν τα πηγα καλα με τα γραματα!
    Θα επανελθω!!!
    Καλημέρα και καλωσόρισες. Περιμένουμε φωτογραφίες

    Υ.Γ. Α!!!Και μη σε νοιάζει για τα ορθογραφικά.Εχουμε συνηθίσει. Ένας μ@λ@κας εδώ μέσα μας έχει βγάλει τα μάτια...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  15. #855
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    923
    Καλώς τον,για το πως θα ανεβάσεις φωτό,διάβασε εδώ
    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=129391

Παρόμοια θέματα

  1. Rider Sainct killed in Egypt crash
    από Julius στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2004, 13:18
  2. Please help... όχι και ghost rider!!!
    από viki στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2004, 16:02
  3. Shadow Rider - This is not what you expect!... RapidShade
    από RapidShade στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2004, 14:17
  4. ΩΧ,ωΧ.....ο X-rider....
    από Μικρή Λουλού στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2004, 11:46
  5. Searching For A Russian Speaking Rider
    από Odyssey στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2004, 15:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF