Σελίδα 1 από 60 1234561151 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 887

Θέμα: MZ Riders Greece!!!

  1. #1
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704

    Cool MZ Riders Greece!!!

    Καλησπέρα!!
    Πρόσφατα έγινα ένας ευτυχής κάτοχος αυτού του απίθανου, υπέρτατου εργαλείου:

    http://i953.photobucket.com/albums/a...g?t=1283796629

    Άραγε είναι κι άλλοι μουρλοί εδώ μέσα που γουστάρουν τα ταπεινά (αλλά τίμια, γερά και κατά τη γνώμη μου πανέμορφα) ΜεΖεδάκια;
    Βρήκα κι έναν κουζουλό στο Ηράκλειο, ελπίζω να πέσει το μάτι του εδώ (γεια σου σύντεκνε!!!)
    Άντε, για να μαζευτούμε, να δείξουμε τα δόντια μας στους Γιαπωνέζους και τους BMWδάκηδες...
    :rotflmao:
    ...το νου σου!!

  2. #2
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    καλώστον


    αξιοζηλευτο το εργαλειο.... μου θυμισε το ΙΖΗ Planeta


    για δωσε Specs
    Accipere quam facere praestat injuriam

  3. #3
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Specs???
    Εεεε, 243 κ.εκ., 21 αλογάκια, κραδασμοί του θανατά, κάργα διχρονίλα και κάπνα, αλλά αξιολάτρευτο...
    Για περισσότερες λεπτομέρειες επιστημονικής φύσεως, εδώ:
    http://www.bikez.com/motorcycles/muz_etz_251_1989.php
    ...το νου σου!!

  4. #4
    Ο ορισμός της απλότητας- της σπαρτιάτικης κατασκευής.





  5. #5
    Και όμως γυρίζει! Το avatar του/της arazw.ara.zw
    Εγγραφή
    04/05/2010
    Μηνύματα
    125
    Κουμπάρε καλησπέρά απο κρήτη!καλοριζικο το 251!Καλά χιλιόμετρα!Αν βρεθείς στα μέρη µας µε τη κούκλα ενημέρωσε να τα βολτάρουµε παρέα!
    Τα μυαλά και τα αλεξίπτωτα δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοιχτα!!!!!

  6. #6
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    @BARBATUS:
    Όντως!! Αν ο Λεωνίδας ήταν μηχανόβιος, σίγουρα κάτι τέτοιο θα προτιμούσε!!


    @arazw.ara.zw:
    Γεια μας!!! Καλά, φαντάζεσαι βόλτα στο Ηράκλειο με 2 ΜΖ; Θα ντουμανιάσει ο τόπος και θα βρωμίσει λάδια!!! Γουστάρω!!!
    :rotflmao:
    ...το νου σου!!

  7. #7
    Ζηκοοοοοοοοοοοοο Το avatar του/της μπακαλογατος
    Εγγραφή
    08/03/2010
    Μηνύματα
    16
    Επειδη για 17 χρονια ειχα ΜΖ 250 -τεσσερις ειχα αλλαξει- ο μονος αξιοπιστος και γνωστης μαστορας στην ΕΛΛΑΔΑ πλεον ,που εφτιαχνε, και φτιαχνει ακομα αποκλειστικα ΜΖ,και εχει ολα τα ανταλλακτικα απο βιοτεχνιες στην ΓΕΡΜΑΝΙΑ ,που εχουν κρατησει τα ORIGINAL καλουπια της ΜΖ, ειναι ο -ΓΙΑΝΝΗΣ ΙΩΝΑΣ- στην ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ στην ΑΘΗΝΑ. τηλ 210-2525651 .Για οποιες αλλες πληροφοριες σχετικες με ΜΖ 250-51 πολυ θα χαρω να σας βοηθησω γιατι τα ειχα δει ολα σ αυτο ,και με αυτο το μηχανακι, και δεν σας κρυβω οτι το νοσταλγω τωρα που δεν το εχω πια

    ΥΓ
    οι πρωτες αγαπες ειναι και παντοτινες:a07:
    Ζηκο θα προβω σε ωμοτητες!!!!!
    Και γω σε τι θα προβω,σε ψημμενοτητες????

  8. #8
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Να'σαι καλά για την πληροφόρηση, φίλε Μπακαλόγατε!!
    Ο Ιωνάς είναι super, εκεί πήγα κι εγώ το νέο μου μωρό και το συμμάζεψε στο πι και φι, και με πολύ λίγα χρήματα και με ξεχωριστή ευγένεια, πάντα χαμογελαστός!
    Ελπίζω να μη μας κατηγορήσουν εδώ οι mods ότι κάνουμε διαφήμιση, μια κι απ'όσο κατάφερα να μάθω ρωτώντας σε 200 μεριές, πραγματικά αυτός είναι Ο ΜΟΝΟΣ που έχει απομείνει να ασχολείται (και μάλιστα αποκλειστικά) με ΜΖ και κρατάει στοκ ανταλλακτικών!
    Έτσι θα λέγαμε ότι πλέον εκτελεί λειτούργημα, εξυπηρετώντας τους περίπου 300 (!!), όπως μου είπε ο ίδιος, ΜΖάκηδες απ'όλη την Ελλάδα.
    Μια και το νοστάλγησες το ΜΖ σου, γιατί δεν κάνεις μια έρευνα αγοράς, μπας και πάρεις κανένα;
    Όποιος ψάχνει, βρίσκει, και μάλιστα σε καλύτερη κατάσταση απ'ό,τι θα περίμενε κανείς τώρα πια!
    ...το νου σου!!

  9. #9
    Ζηκοοοοοοοοοοοοο Το avatar του/της μπακαλογατος
    Εγγραφή
    08/03/2010
    Μηνύματα
    16
    Ειναι αληθεια την νοσταλγω πολλες φορες για την ευχρηστια της,και την ευκολια που ειχε στο να την σκαλιζεις ακομα και στην ακρη του δρομου αν χρειαστει.Ομως εχω μεγαλωσει πια,και με ενοχλει η λαδοκαπνια της ειδικα μεσα στην αθηνα.Αν μπορουσα οικονομικα να διατηρησω δευτερη μηχανη θα επαιρνα μια για την επαρχια για τα πατροχωραφα.:wacko:
    Ζηκο θα προβω σε ωμοτητες!!!!!
    Και γω σε τι θα προβω,σε ψημμενοτητες????

  10. #10
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Αρχικά δημιουργήθηκε από μπακαλογατος
    Ειναι αληθεια την νοσταλγω πολλες φορες για την ευχρηστια της,και την ευκολια που ειχε στο να την σκαλιζεις ακομα και στην ακρη του δρομου αν χρειαστει.Ομως εχω μεγαλωσει πια,και με ενοχλει η λαδοκαπνια της ειδικα μεσα στην αθηνα.Αν μπορουσα οικονομικα να διατηρησω δευτερη μηχανη θα επαιρνα μια για την επαρχια για τα πατροχωραφα.:wacko:
    Τώρα μιλάς με τον Νο1 πολέμιο της λαδοκαπνίλας και της διχρονίλας!
    Και μένα μ'ενοχλεί, αλλά το μηχανάκι είναι τόσο ωραίο, που κάνω ότι δεν την προσέχω!
    Για την ακρίβεια, τα μόνα δίχρονα που γουστάρω είναι τα ΜΖ, οι original Vespes, τα CR και το Suzuki RV, κι αυτά λόγω ωραίων αναμνήσεων... οποιοδήποτε άλλο πετύχω στο δρόμο, στραβομουτσουνιάζω! :rotflmao:
    Στο οικονομικό, τώρα, μπορείς να βρεις κάτι σε καλή και λειτουργική κατάσταση με κάτω από 5 κατοστάρικα και αν πιάνει και λίγο το χέρι σου, να το φτιάξεις τζετ με λίγα ακόμη έως καθόλου χρήματα! Άσε που υπάρχει κι ο σούπερ μάστορας που είπαμε παραπάνω!
    Όσο για τα τέλη, στα 250άρια είναι 18 ευρώ και μια ασφαλειούλα δε θα σου πάει ούτε κατοστάρικο το χρόνο... Δεν είναι και τίποτα τρελλά ποσά... κι εμένα νομίζεις ότι μου περισσεύουν;
    Αυτό που μετράει είναι οι συγκινήσεις που μπορεί να σου προσφέρει ένα ΜΖάκι, μια και το ξέρεις από παλιά καθώς κι οι ωραίες αναμνήσεις που θα ξαναξυπνήσουν στη μνήμη σου!
    Κι εγώ εδώ και 15 χρόνια ζαχάρωνα ΜΖάκι, από τότε που είχε ένας φίλος συμφοιτητής και κάναμε βόλτες και γουστάραμε! Φυσικά ποτέ δεν είδα αυτή την επιθυμία μου στα σοβαρά, μέχρι πρόσφατα που έφαγα τη φλασιά και είπα ότι θα ψάξω να βρω και να πάρω ένα!!
    Κι αυτά είναι πράγματα που δε μετριούνται με χρήματα... αφού το γουστάρεις, κάνε και συ την κίνηση!
    ...το νου σου!!

  11. #11
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Eπειδη ειχα και εγω για χρονια ΜΖ 250, θελω να παραθεσω και εγω τις εντυπωσεις μου απο την μακροχρονη συμβιωση της μ αυτην, χωρις φανατισμους , εξιδανικευσεις, και με οσο το δυνατον λιγοτερους συναισθηματισμους, αν και το συναισθημα πολλες φορες μας οδηγει και μας κατευθυνει.
    Η MZ λοιπον ηταν μια λαικη ,φθηνη μηχανη ,που παραγοταν για τις αναγκες κυριως των πολιτων των χωρων του πρωην υπαρκτου σοσιαλισμου.Αυτο πρακτικα σημαινε ,οτι ηταν μια μηχανη με εναν απλο στην σχεδιαση και κατασκευη φθηνο κινητηρα , με φθηνα περιφεριακα,και ηλεκτρικα.Το κυριοτερο προβλημα με αυτες τις μηχανες ηταν ο ελλιπεστατος ελεγχος παραγωγης σε ολα τα επιπεδα.Δηλαδη για να γινω σαφεστερος, μπορει να επεφτες σε μηχανη που ειχε ελεγχθει καλα και να εκανες 80000 χλμ χωρις σημαντικες βλαβες, μπορει ομως να επεφτες σε μηχανη που θα σου εβγαζε την πιστη με ενα σωρο βλαβες απο τα 5000χλμ.Ολα επασχαν εξ αιτιας αυτου του γεγονοτος σε ολα τα επι μερους εξαρτηματα της μηχανης.Δεν υπηρχε ενα στανταρντ, οπως ας πουμε σε μια γιαπωνεζικη μοτοσυκλεττα,που γνωριζεις οτι η μιζα ας πουμε θα χαλασει στα τοσα χιλιομετρα,αλλα αυτο θα συμβει σε ολες τις μιζες του ιδιου μοντελου στα ιδια χιλιομετρα!!!!
    Στην ΜΖ δεν υπηρχε κατι τετοιο.Ολα μπορουσαν να χαλασουν σημερα,αλλα και ολα να κρατησουν για πολυ καιρο.
    Απο μια αποψη βεβαια αυτο ηταν καλο γιατι δεν επλητες ποτε :rotflmao:
    Απ την αλλη ομως σε αγχωνε και σου αδειαζε την τσεπη.
    Η φιλοσοφια της πλειοψηφιας οσων αγοραζαν ΜΖ την δεκαπενταετια 80-95 που ηταν στο φορτε της ,ηταν κυριως οτι,αγοραζω τωρα μια μηχανη στην μιση τιμη απο μια γιαπωνεζικη των ιδιων κυβικων,δεν βαζω γραμματια για γιαπωνεζικη,και παιρνω 250 αντι για παπι γιαπωνεζικο.
    Εκεινη δε την εποχη ,ηταν πολυ δημοφιλης και στους αριστερους φοιτητες κυριως λογω χωρας κατασκευης,αλλα και στους οικολογους.
    Τωρα βεβαια θα μου πεις ,οικολογια και λαδοκαπνια ντουμανι γινεται???
    Αυτη λοιπον η νοοτροπια,την οποια ειχα και εγω οταν την πρωτοαγορασα,για μενα οπως κατεληξε ηταν λαθος,διοτι στην ουσια αυτα τα λεφτα που γλιτωσα στην αγορα της ,τα εδωσα σιγα σιγα στις συνεχεις και με πολυ μεγαλυτερη συχνοτητα απο ενα γιαπωνεζικο,βλαβες που παρουσιαζονταν,λογω φτηνων υλικων ,και το κυριωτερο λογω σφαλματων,παραγωγης και κακης σχεδιασης.
    Ηταν σαν να επαιρνες μια μηχανη με LEASING και την χρυσοπληρωνες σιγα-σιγα. :rotflmao:
    Ευτυχως ομως υπηρχε απο τοτε ενας φωτισμενος μηχανικος ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΙΩΝΑΣ,που με τις ατελειωτες πατεντες του,και χρησιμοποιωντας αν/κα εμποριου τις εκανε αξιοπιστες και γερες για πολλα χλμ.
    ΑΝ καποιος αγοραζε την μηχανη καινουργια,και την διελυε εις τα εξ ων συνετεθει,και την ξαναδενε με την βοηθεια του ΙΩΝΑ,λυνοντας με πατεντες τα προβληματα της,και μονταροντας την παλι σωστα ,τοτε θα ειχε μηχανη για 250000 χλμ χωρις προβλημα,και αυτο το λεω επειδη το ειχα δει να γινεται.Ειπαμε η μηχανη κυριως επασχε απο μικρομ@λ@κιες στην σχεδιαση και απο @ρχιδι@ ελεγχο στην παραγωγη της.

    Ας πουμε ομως και τα καλα της.
    Οσο και να φαινεται περιεργο παρ οτι η μηχανη δεν εφτανε ουτε κατα διανοια τα γιαπωνεζικα standard ποιοτητας ειχε φανατικους οπαδους -και εμενα συμπεριλαμβανομενου-διοτι ειχε χαρακτηρα
    Ειχε καλο πατημα στον δρομο,εξαιρετικα φρενα,καταπληκτικα φωτα και κορνα,και πηγαινε και πολυ καλα στο χωμα.Ειχε καλη ροπη για διχρονο,δεν εκαιγε πολυ-για διχρονο-και ηταν η μοναδικη ισως μονοκυλινδρη μηχανη που ταξιδευε πληρως φορτωμενη στα 250 κυβικα με μεση ταχυτητα 110χλμ
    Επισης ηταν η επιτομη της μηχανικης απλοτητας,και προσβασιμοτητας απο τον αναβατη,σε οτι μηχανολογικη επεμβαση,ακομα και στην ακρη του δρομου.Πολυ μου λειπει αυτο σημερα,που εχω γιαπωνεζικο και δεν μπορω να του βαλω χερι,διοτι ειναι καλλυμενο με πλαστικα και τα ηλεκτρονικα συστηματα θελουν εξειδικευση και γνωσεις.
    Επισης στα χερια ενος εξοικειωμενου με το μηχανακι αναβατη-εμενα δηλ-το μηχανακι εκανε θαυματα στα λιμανακια στην ΒΑΡΚΙΖΑ την 10ετια του 80,και εδειχνε στα στροφιλικια τον δρομο σε πολλα γιαπωνεζικα και οχι μονο της εποχης,-μαρσπιε και εξατμηση ακουμπουσαν και βγαζαν σπιθες!!!
    Αμα ξεχασα τιποτα να με συγχωρεσετε οσοι ειχατε η εχετε ΜΖ αλλα ηθελα να τα πω και τα ειπα.
    Απο την συμβιωση της μαζι της ,μου εμεινε στο στομα μια γλυκοπικρη γευση.
    ομως αν με ρωταγες τωρα στα -ΗΝΤΑ μου,θα ξαναπαιρνες ρε παλι ΜΖ αν ξαναγυρναγες πισω και γινοσουν ξανα νεος,θα σου απαντουσα ναι.Γιατι αυτη η μηχανη ειναι συνδεδεμενη με την νιοτη μου,με τις παραλιες,με την θαλασσα,τα ηλιοβασιλεματα,τους ερωτες,αλλα και τις λυπες,τις χυμες,
    τα λιμανακια της Βαρκιζας,και ολα αυτα που λαχταρουσαμε και γευομαστε στα νιατα μας, και ας μην ειχαμε πολλα φραγκα στην τσεπη μας
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  12. #12
    ο που πάει Το avatar του/της ariona
    Εγγραφή
    08/01/2007
    Μηνύματα
    41
    Το διάβασα όλο, και μου άρεσε ο τρόπος που περιγράφεις όλο το ταξίδι σου πάνω σε αυτήν την υπεροχη μηχανή!
    Προσωπικά το μονο που με δένει με αυτή , είναι η πρώτη πρώτη μου βόλτα επάνω σε μια μηχανή(σαν συνεπιβάτης )και γενικά, ο ήχος του απίστευτος και σύγχρονος αξέχαστος....
    ariona

  13. #13
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Πολύ χαίρομαι που βλέπω ενδιαφέρον και παράθεση απόψεων και αναμνήσεων στη συζήτηση, ωστόσο δε βλέπω να υπάρχουν και πολλοί που χρησιμοποιούν ΑΚΟΜΗ ΜΖάκια...

    Άντε, για να αρχίσουμε να κάνουμε καμιά έρευνα αγοράς....
    Τι δηλαδή, όλο παπιά και σκουτεράκια θα παίρνουμε για "δεύτερα";
    Το ΕΤΖ 150 π.χ. είναι ιδανικό για μέσα στην πόλη! Είναι κανείς που το είχε/έχει;
    ...το νου σου!!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jimmis5
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    2.116
    Ολο το εψαχνα και καποιος το ξεθαψε σημερα παρε την βολτα που καναν τα παιδια με τα MZ
    http://www.moto.gr/forums/showthread...5&pagenumber=4
    Οι μοτοσυκλέτες δεν εχουν πια ψυχή γιατί οι άνθρωποι δεν εχουν πια ψυχή
    Είτε έχεις είτε δεν έχεις αν δεν σε τρέχουνε μην τρέχεις...
    Αν δεν ξερεις που πας γυρνα πισω!!!

  15. #15
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Ωραίος, μιλ μερσί!!!
    Και η βόλτα τέλεια, και τα ΜΖ χαίρεται κανείς να τα βλέπει σε μάχιμη κατάσταση!
    Άντε, να ασφαλίσω κι εγώ το δικό μου και να το βγάλω καμιά κοντινή εκδρομούλα, να ξεμουδιάσει!
    Πού είναι όμως οι κάτοχοι των ΜΖ που είδα στις φωτογραφίες της εκδρομής;
    Ελπίζω να είναι γραμμένοι στο forum...
    Για να δώσουν το "παρών", παρακαλώ...!!!
    ...το νου σου!!

Σελίδα 1 από 60 1234561151 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Rider Sainct killed in Egypt crash
    από Julius στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2004, 13:18
  2. Please help... όχι και ghost rider!!!
    από viki στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2004, 16:02
  3. Shadow Rider - This is not what you expect!... RapidShade
    από RapidShade στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2004, 14:17
  4. ΩΧ,ωΧ.....ο X-rider....
    από Μικρή Λουλού στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2004, 11:46
  5. Searching For A Russian Speaking Rider
    από Odyssey στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2004, 15:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF