Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Ρουλεμαν Τροχου..

  1. #1
    Ανήσυχο Μέλος...
    Εγγραφή
    10/01/2003
    Μηνύματα
    608

    Ρουλεμαν Τροχου..

    Μετα απο την παρατηρηση μικρου τζογου στους τροχους του CB1 αποφασισα να αλλαξω τα ρουλεμαν τους.. Λεω για SKF. Aπο το service manual ειδα τον κωδικο για το ρουλεμαν εμπρος 6004 UU και πισω 6303 UU. Σε λαστιχαδικα να το παω για την αλλαγη τους ή να δοκιμασω μονος μου μιας και μεσα στη βδομαδα θα βγαλω τους τροχους για βαψιμο? Οδηγιες έχω πληρεις απο το service manual για το CB1 και απο το common service manual της Honda.. To θεμα ειναι τι εργαλειο χρειαζομαι για την εγκατασταση/απεγκατασταση των ρουλεμαν..

    Ποσο κανoυν περιπου τα ζευγη των ρουλεμαν και ποσο η εργασια στο περιπου?
    Ρωταω για να μη με πιασουν κοτσο μιας και αλλάζω ρουλεμαν τροχων πρωτη φορα

    Τελος χρειαζεται οτιδηποτε αλλο αλλαγη κατα την αντικατασταση των ρουλεμαν?
    "Whatever you do, don't forget to RECYCLE! Ride your bike again & again!"

  2. #2
    Ανήσυχο Μέλος...
    Εγγραφή
    10/01/2003
    Μηνύματα
    608
    Λοιπον βρηκα τα σετ ρουλεμαν στο τογελο 10,50 ευρω ολα. λεω να αλλαξω και τα τσιμουχακια που εχει εκει [Dust covers στο service manual] αλλα δε τα βρηκα τογελο..

    &αυτη την δουλεια θα την κανω τελικα παρεα με ενα φιλο οποτε ακυρη η εργασια. Αν γνωριζει κανεις εναν ευκολο τροπο να βγαλω τα ρουλεμαν ας πει τπτ να βοηθησει..

    Τωρα για να μπουν τα καινουρια ξερω οτι πρεπει να ζεσταθει με καμινετο η περιοχη εκει.. ισχυει ή να τα βαλω ετσι?

    Βοb ο μαστορας ολο μαστορευει :rotflmao:

    "Whatever you do, don't forget to RECYCLE! Ride your bike again & again!"

  3. #3
    Βαζεις κατω τον τροχο ( να παταει πανω σε ενα τακο ) και τα βαρας με ζουμπα μεχρι να βγουν...
    Το κατω καθε φορα ( αυτο που ειναι στην μερια του τακου).
    Λυση δοκιμασμενη και ακριβης.
    Να σε χρεωσω τωρα η μετα ????
    ΚΑΡΔΙΤΣΑ POWER
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=11736&perpage=5&pagenumber=4

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Ένας κατάλληλος εξολκέας είναι ΠΑΝΤΑ ο καλύτερος τρόπος...

    Αν τα βγάλεις μόνος σου δώσε προσοχή ώστε να τα χτυπάς περιμετρικά και κάθε χτύπημα να είναι στο αντίθετο σημείο από το προηγούμενο...

  5. #5
    Ανήσυχο Μέλος...
    Εγγραφή
    10/01/2003
    Μηνύματα
    608
    ρε παιδια με μια βαριοπουλα και κατσαβιδι δε μπορω να τα βγαλω λάου λάου..? ετσι λεω να δοκιμασω το απογευμα..

    τι εστι ζουμπας??
    μηπως αυτο εδω το ματζαφλαρι!?
    http://www.makita.com.gr/catalog/pro...roducts_id=256


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pp200_b.jpg 
Προβολές:	494 
Μέγεθος:	9,1 KB 
ID:	19913
    "Whatever you do, don't forget to RECYCLE! Ride your bike again & again!"

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της banditgr
    Εγγραφή
    30/05/2002
    Μηνύματα
    963
    xrisimopoiise gia to xtipiseis ena karidi ligo mikrotero tou rouleman...oste na min paei monopata.
    zoumpa ego 3ero ta poli konta katsavidia
    Το κρεβάτι είναι το πιο επικίνδυνο μέρος του κόσμου.
    Ενενήντα τοις εκατό των ανθρώπων πεθαίνουν εκεί.

  7. #7
    Μπορεις να παρεις ενα σετ εργαλειων για να τα βγαζεις εθκολα και χωρις να καταστρεψεις κατσαβιδια ή την βαση που πατανε τα ρουλεμαν. Δεν ειναι ακριβα 10 με 15 ευρω και αποτελειτε απο μια σιδερενια βεργα που στην μια της ακρη ειναι σαν κατσαβιδι και απο διαφορα μεγεθη κυλινδρακια (για να ταιριαζουν σε διαγορετικα ρουλεμαν) με μια σχισμη στην μια τους ακρη.
    Επισης μπορεις να αφησεις τα ρουλεμαν ολο το βραδυ στη καταψυξη για να μπουν πιο ευκολα.

  8. #8
    Και για να βαλεις τα καινουργια βαλε απο πανω και χτυπα σιγα σιγα μια αριστερα μια δεξια πανω κατω κλπ τα παλια για να πιεστουνε ομοιομορφα

  9. #9
    Ανήσυχο Μέλος...
    Εγγραφή
    10/01/2003
    Μηνύματα
    608
    αυτο για την καταψυξη το διαβασα και σε 2-3 ξενα forums και τα εχω βαλει απο χτες

    τα εργαλεια που λες ξερεις απο που να τα παρω? αν ειναι να πεταχτω τωρα τακα τακα! προβλεπω τρομακτικα χτυπηματα γιατι αφενος το μηχανακι ειναι δεκαετιας και αφετερου γιατι δε νομιζω να εχουν αλλαχτει και ποτε.. για να δουμε τι θα δουμε.. γουσταρω ομως και γω τρελα τις μαστοριες.. ειδικα στις διακοπες οταν εχω το χρονο μου και με φιλους
    "Whatever you do, don't forget to RECYCLE! Ride your bike again & again!"

  10. #10
    gia thn kataspixi mono kati na pw...

    PROSOXH STHN IGRASIA!!!!!

    kai den enow kapoia perioxi tis asias (igra asia dld... )

    gia kalo kai gia kako kalipse ta me graso prin ta valeis stin katapsixi..

    eimai ipervolikos mipos???

    gia na vgei to rouleman kai egw tha protina karidaki poligwno

    twra gia na mpei... den xerw an tha kanei ti pota i psixi...

    i thermani pantos tis esoxis kanei thaymata alla einai sigura swstos tropos gia ton lemo??

    des kai pes ma skai emas...


  11. #11
    Eγω τα χα παρει απο εναν αντιπροσωπο τις sKF που εχει και εργαλεια. Δοκιμασε σε καταστηματα που πουλανε εργαλεια οπως αν και δεν ξερω που μενεις Σπυρου Πατση, ΚΑβαλας κλπ.
    Αν βεβαια δεν τα χεις βγαλει ηδη γιατι σε διαβασα γκαζωμενο.

  12. #12
    Ανήσυχο Μέλος...
    Εγγραφή
    10/01/2003
    Μηνύματα
    608
    Ετοιμα τα ρουλεμαν απο χτες το απογευμα

    Δεν ηταν και τοσο δυσκολο τελικα. Παντα χτυπαμε το κάτω ρουλεμαν [αυτο που βρισκεται κατω οπως κοιταμε τον ξαπλωμενο τροχο απο πανω] Τα μπροστινα βγηκαν σχετικα ευκολα, χρησιμοποιησα ενα μεταλλικο εργαλειο που μου ειχε μεινει απο παλιοτερο σετ εργαλειων ουσιαστικα αχρηστο και βαριοπουλα. Τα πισω ηθελαν περισσοτερα χτυπηματα αλλα βγηκαν και αυτα. Η δουλεια δεν θα γινοταν αν δεν ειχα και κολλητο παρεα για βοηθεια. Μετα απο 2-3 βολτες που το εχω παει απο χτες το μπροστινο εχει βελτιωθει ΑΙΣΘΗΤΑ! Σειρα εχουν τα ρουλεμαν του λαιμου..!

    Να πω για οποιονδηποτε θελει να το επιχειρησει μονος του πως θελει αρκετο μερακι και πανω απο ολα να μην το κανει σαν αγγαρεια. Αν το βλεπει ετσι ας παει καλυτερα να τα σκασει στον μαστορα. Θα περασω μια βολτα απο κανεναν να δω ετσι απο περιεργεια ποσο κοστιζει η εργασια.. Επισης πρεπει να υπολογιζει κανεις ενα 2ωρακι 3ωρακι μεσ'το νερο. Α! και φυσικα πολυυυυ γρασσο! Εμεις σταματησαμε για καφεδακι πανω στο σπιτι μου στον μπροστα τροχο, κατεβηκαμε να παμε να παρουμε ενα καινουργιο κρανος που ηθελε ο κολλητος δοκιμαζοντας παραλληλα το μπροστινο που ξαναλεω οτι βελτιωθηκε αρκετα. Αυτο βεβαια στην περιπτωση που τα ρουλεμαν χριζουν αλλαγης. Στο γκαραζ παλι για τον πισω τροχο και κατα τις 7.30 ειχαμε τελειωσει. Μεγαλο πραγμα τελικα να ξερεις την μηχανη σου και να μπορεις να την επισκευαζεις μονος σου

    Ευχαριστω παιδες για τις συμβουλες σας, πιασανε τοπο

    "Whatever you do, don't forget to RECYCLE! Ride your bike again & again!"

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2010
    Μηνύματα
    223
    Φίλε θα ήθελα να ρωτήσω αν άλλαξες και τα τσιμουχάκια. Λέω να αλλάξω κι εγώ σε φίλο μου μηχανικό αυτοκινήτου και δεν ξέρω αν πρέπει να αλλάξω και τα τσιμουχάκια.

  14. #14
    Προκαταβολικά, και πριν ακόμα ασχοληθείς με τα ρουλεμαν λαιμου, ρίξε μια ματιά στον οδηγό που έχω γράψει εδώ >>> http://vfrh.forumotion.net/t2050-topic

Παρόμοια θέματα

  1. Ρουλεμάν τροχού και λακούβα
    από peter86 στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/08/2009, 07:54
  2. Ρουλεμάν τροχού και λακούβα
    από peter86 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2009, 02:35
  3. Ρουλεμάν τροχού 6004 2rs (για Ccm 404)
    από stako στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2009, 08:03
  4. Ρουλεμάν τροχού
    από SPSP65 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2009, 17:49
  5. Ρουλεμαν τροχου
    από marquez στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2007, 14:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF