Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Ψάχνομαι να αγοράσω το Honda CBF-600S

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/02/2010
    Μηνύματα
    1

    Smile ψάχνομαι να αγοράσω το Honda Cbf 600 S

    Γεια σας φίλοι μου θέλω τη βοήθεια σας. Εδώ και αρκετό καιρό ψάχνομαι να αγοράσω το HONDA CBF 600 S με abs και θέλω να μου πείτε τις εντυπώσεις σας όσοι εκ των φίλων είστε κάτοχοι Αυτά που ενδιαφέρουν κυρίως είναι η οδική συμπεριφορά, η άνεση στην πολύωρη οδήγηση εντός και εκτός πόλης, η ποιότητα αναρτήσεων η θέση οδήγησης και η προστασία από αέρα είμαι 1,72 Για φρένα δεν ρωτάω γιατί είμαι ήδη κάτοχος εδώ και 2 χρόνια του SH300i ABS και ξέρω !
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια σας
    :smilea: :smilea:
    Ο δρόμος είναι η ζωή.
    Jack Kerouac,

  2. #2
    Μοτοσυκλετιστής Το avatar του/της dimr1
    Εγγραφή
    19/08/2009
    Μηνύματα
    161
    Για το μοντέλο του 2006, Abs:
    Κινητήρας: Το δυνατό χαρτί της μοτοσυκλέτας: Πολλή ροπή από πολύ χαμηλά, εντελώς γραμμικός με αρκετή δύναμη στις 8-10000 στροφές.
    Κράτημα: Για γρήγορη οδήγηση, αργή γεωμετρία, ασαφές κι αποτρεπτικό . Σχετικά μαλακή ανάρτηση.
    Άλλα σχόλια: Άνετο, προβλέψιμο κι απροβλημάτιστο στις απλές μετακινήσεις. Πολύ καλό για πόλη, ασφαλέστερο με ABS. Αυτή η έκδοση που προσφέρει καλύτερη αεροδυναμική προστασία είναι καλή λύση για κοντινά ταξίδια.

  3. #3
    Λοιπόν παιδιά έκανα την ερώτηση και σε άλλο forum αλλά τίποτα.

    Έχει κανείς σας υπόψη τι γίνεται με το μοντέλο του 2010?(μιλάμε πάντα για CBF 600 S με ABS) Πότε θα έρθει στην Ελλάδα και θα είναι διαθέσιμο προς αγορά?
    Βέβαια δεν έχει καμιά διαφορά, μόνο τα χρώματα αλλάζουν από του 2009 αλλά δεν παύει να είναι το φετινό μοντέλο!
    Κάπου έπεσε το μάτι μου για Πειραιά αλλά δεν ξέρω αν πωλείται ή υπάρχει μόνο για επίδειξη. Αν ξέρετε οτιδήποτε θα μου ήταν πολύ χρήσιμο!

  4. #4
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Εχω το παλιο μοντεό με τα καρμπιρατερ, αλλα εχω οδηγησει και το ψεκαστο...


    μια χαρα μηχανακι ειναι αρκει να εχεις καταληξει σε αυτο συνειδητα και οχι να ψαχνεσαι για ακραια πραγματα

    το δυνατο του σημειο πιστευω οτι ειναι η touring χρηση, μπορεις να πραγματοποιησεις πολυ μακρινα ταξιδια χωρις κουραση και ζαλουρα, θεση οδηγησης πολυ ανετη, τη φερνεις και ακριβως στα μετρα σου (νομιζω ομως οτι στο νεο μοντελο δεν ρυθμιζεται το τιμονι)

    απο εκει και επειτα κανει τα παντα καλα...και πολη παει μια χαρα και σε ενα στροφιλικι θα το οδηγησεις σβελτα (οχι ακραια ομως) και δευτερο ατομο θα παρει...παντου ανω του μεσου ορου, πουθενα ομως πολυ καλα...αυτη δεν ειναι αλλωστε και η φιλοσοφια αυτων των μηχανων;

    οι αναρτησεις του εχουν σφιχτο σεταρισμα για all round μηχανακι και ειδικα το αμορτισερ που δεν εχει μοχλικο κοπαναει λιγο αλλα σε αποζημιωνει με την εξαιρετικη σταθεροτητα του στα πολλα...

    τα φρενα του ειναι υπερανω κριτικης και το ABS του ενα απο τα καλυτερα που κυκλοφορουν στην αγορα.

    προστασια απο τον αερα καλη, με μια ψηλη ζελατινα γιναται ακομη καλυτερη.

    αυτα

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/04/2010
    Μηνύματα
    5
    είμαι κατοχος του CBF 600 S ABS εδώ και 6 μήνες.
    η μηχανή φίλε μου είναι απίστευτη!!!
    ήμουν κάτοχος μικρότερων κυβικών (και κιλών φυσικά) και είχα προβληματισμούς όσο αφορά την συμπεριφορά του μέσα στην πόλη. σε πληροφορώ πως είναι μία χαρά!
    σταθερό, ευέλικτο,δυνατό απο τις χαμηλές, και με ένα άλλο λαστιχακι (έχει bridgeston battlax) είσαι αρχοντας. κατανάλωση πολύ καλή, φρένα καταπληκτικά, σου λεω πως για διαδρομές πόλης παρα πολύ καλό.
    Αν θές βόλτες εκτός, με ένα άτομο ακόμα, φορτωμένη βαλίτσα, βενζινούλα φούλ για 250 χλμ τουλάχιστον και είσαι αρχοντας.
    Για να είμαστε ειλικρινής θα σου πω και τα μειονεκτήματα του, πάντα απο προσωπική εμπειρία.
    Σε μεγάλες ανωμαλίες δρόμου ( γραμμές τράμ, μεγάλες λακούβες, κτλ) τις καταλαβαίνεις πολύ.
    Πεζοδρόμια... αστο! αυτά που ήξερες να παρκάρεις πάνω σε πεζοδρόμια ξέχνα το.Είναι χαμηλή η ρουφίανα
    κατα τα άλλα πολύ ωραία μηχανή.πραγματικά ευχαριστιέσαι να την οδηγάς
    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΑ ΑΜΑΞΙΑ Ή ΤΑ ΑΜΑΞΙΑ ΕΜΕΝΑ

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της timman
    Εγγραφή
    16/06/2010
    Μηνύματα
    183
    Καλησπέρα! Σκέφτομαι κ γω για το καινούριο cbf 600. Αυτό το μηχανάκι πάντα μου άρεσε αν και δε το έχω οδηγήσει.
    Έχω μεγάλη εμπειρία σε παπιά (διανομέας όταν ήμουν φοιτητής) και σε σκούτερ. Γενικά όμως δεν έχω οδηγήσει αρκετά με συμπλέκτη, αν κ αυτό δε με προβληματίζει.
    Αυτό που με προβληματίζει είναι αν θα μπορώ να τη κουμαντάρω σταματημένη.
    Ε δεν είμαι κ ο ποιο ψηλός άνθρωπος του κόσμου!! 1,67.
    Το Σάββατο θα πάω να τη δοκιμάσω. Τους πηρα τηλ να τη ρυθμίσουν στη πιο χαμηλή θέση για να δώ αν θα με βολέψει, και να δωσω κ τη προκαταβολή.
    Αν έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία σε σχέση με το ύψους του θα με βοηθούσε πολύ

  7. #7
    Μοτοσυκλετιστής Το avatar του/της dimr1
    Εγγραφή
    19/08/2009
    Μηνύματα
    161
    Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με το ύψος 1,67μ, θα τη φτάνεις κάτω εύκολα και σίγουρα. Από εκεί και πέρα είναι πολύ εύκολη και απροβλημάτιστη στην οδήγηση της μηχανή, μέσα σε 5 λεπτά θα αισθανθείς ότι την οδηγείς πολύ καιρό, που δεν της αρέσουν όμως οι πολύ γρήγορες καταστάσεις, αν κάποτε ζητήσεις κάτι τέτοιο. Καλή συνέχεια

  8. #8
    Γιατι δεν κοιταται και αυτο: Πρεπει να ειναι σε τελεια κατασταση.

    Πωλείται CBF-600S http://www.moto.gr/forums/showthread...hreadid=105768


    Nothing in life is to be feard. It is only to be understood.
    Marie Curie

  9. #9
    Νέο μέλος Το avatar του/της Gauss
    Εγγραφή
    15/06/2010
    Μηνύματα
    22
    Γεια σας παιδιά.
    Ψάχνομαι κι εγώ για τέτοιας κατηγορίας μηχανάκι. Είδα μερικά Suzuki Bandit 650 από κοντά, αλλά δεν με τρέλαναν. Σήμερα είδα ένα Honda CBF 600, του '05, χωρίς ABS, στα 4000. Όσο δηλ. την έχει και ο φίλος μας από τα Χανιά στην παραπάνω αγγελία.
    Αλλά το εώτημα είναι: Το ABS είναι σοβαρός λόγος για να αγοράσεις ή όχι μια μηχανή???
    Θενκς!
    Α

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gauss
    Γεια σας παιδιά.
    Ψάχνομαι κι εγώ για τέτοιας κατηγορίας μηχανάκι. Είδα μερικά Suzuki Bandit 650 από κοντά, αλλά δεν με τρέλαναν. Σήμερα είδα ένα Honda CBF 600, του '05, χωρίς ABS, στα 4000. Όσο δηλ. την έχει και ο φίλος μας από τα Χανιά στην παραπάνω αγγελία.
    Αλλά το εώτημα είναι: Το ABS είναι σοβαρός λόγος για να αγοράσεις ή όχι μια μηχανή???
    Θενκς!
    Α

    Για καποιους ισως να μην ειναι απαραιτhτο για καποιους αλλους ναι. Καλο εινα σε μοτο καθημερινης χρησεως να υπαρχει. Στo cbf τα φρενα ειναι ικανοποιητικα και αρκετα προοδευτικα οποτε σπανια θα βρεθει κανεις να το χρειαστει.


    Nothing in life is to be feard. It is only to be understood.
    Marie Curie

  11. #11
    Νέο μέλος Το avatar του/της Gauss
    Εγγραφή
    15/06/2010
    Μηνύματα
    22
    Ok. Σ' ευχαριστώ πατρίδα! Μου 'φυγε ένα βάρος, γιατί το μηχανάκι μού αρέσει πολύ και θα το πάρω έτσι κι αλλιώς.

  12. #12
    Παίδιά ποιά είναι η καλύτερη περίοδος για να ψάξω για το cbf? Ενδιαφέρομαι να χτυπήσω κανένα του 09 με ABS + κανένα αξεσουάρ και μπορώ να διαθέσω ένα 6ρι αλλά... δεν πουλιούνται. Δε βρίσκω μηχανάκια που να πουλιούνται.. όλο το car έχει 2 μηχανάκια κ εδώ νομίζω σε παλιά αγγελία υπάρχει μόνο 1. Να αναβάλω το ψάξιμο για Νοέμβριο?

  13. #13
    Νέο μέλος Το avatar του/της Gauss
    Εγγραφή
    15/06/2010
    Μηνύματα
    22
    Εγώ λέω να βάλεις ακόμα 2,5 χιλιαρικάκια και να πάρεις το ολοκαίνουργιο (με ABS, διπλό σταντ, κτλ) . Βάλε και κανένα γραμμάτιο στην ανάγκη. ΑΛΛΟ πράγμα το καινούργιο φίλε μου . Κι εγώ ψαχνόμουν για CBF μέχρι 4 χιλιάρικα, και τελικά κατέληξα στο καινούργιο (8430). Και δεν το μετάνιωσα ούτε ένα δευτ/το. Έχω το κεφάλι μου ήσυχο για 2 χρόνια, ξέρω τι οδηγώ, και μού 'δωσε και ένα σωρό αξεσουάρ ο έμπορος - κρίση βλέπεις (κράνος, μπουφάν, σχάρα-βαλίτσα).
    Αν η διαφορά ήταν 5-6 χιλιάρικα, να πω οκ. Αλλά για 2,5 χιλιάρικα είναι μεγάλη βλακεία να πάρεις μεταχειρισμένο. Άσε που για να πουλάει κάποιος τόσο αξιόπιστο μηχανάκι μέσα σε ένα-δυο χρόνια, είναι πολύ πιθανό (δε λέω σίγουρο) ότι κάτι συμβαίνει... :a13:

  14. #14
    Ναι πιθανότατα έχεις δίκιο το μεταχειρισμένο κ εγώ το φοβάμαι γτ πολύ εύκολα σου κοστίζει όσο το καινούριο... αν έχει κανένας ακουστά για κανένα έμπορο που κάνει τέτοιες προσφορές πείτε καμία ιδέα έστω και σε πμ.. αυτό γτ έχω μόλις 6 μήνες στην Αθήνα και έχω συναντήσει 2 αντιπροσωπείες όλες κ όλες δεν σκεφτόμουνα σοβαρά το καινούριο γτ τα 8500 τα θεωρώ αρκετά αλλά... αν είναι να μου βγει 8500 το μηχανάκι full τί να λέει αξίζει ένα μικρό χρέος..

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/07/2009
    Μηνύματα
    25
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gauss
    Γεια σας παιδιά.
    Ψάχνομαι κι εγώ για τέτοιας κατηγορίας μηχανάκι. Είδα μερικά Suzuki Bandit 650 από κοντά, αλλά δεν με τρέλαναν. Σήμερα είδα ένα Honda CBF 600, του '05, χωρίς ABS, στα 4000. Όσο δηλ. την έχει και ο φίλος μας από τα Χανιά στην παραπάνω αγγελία.
    Αλλά το εώτημα είναι: Το ABS είναι σοβαρός λόγος για να αγοράσεις ή όχι μια μηχανή???
    Θενκς!
    Α
    εαν εισαι νέος οδηγος ειδικα το ABS ειναι μονοδρομος. προσωπικα χτες με γλιτωσε απο ασχημη τουμπα στις πλαγιες του πολυγωνου οπου οι δρομοι παραειναι γλιστεροι και για πατιναζ.γλιστρισε η μηχανη σε ενα σημειο εγς απο τον πανικο κοκαλωσα το φρενο και χωρις ABS θα ειχα ενα ωραιο οικοπεδακι. ABS και ξερο ψωμι.
    τωρα οσων αφορα την μηχανη γενικα, εγω ειμαι υπερευχαριστημενος και την συνιστω, οι αναρτησεις οντως χτυπανε και σε λακουβα θα ακους εναν ωραιο ηχο γκουπ, και θα πονας την μοτο σου.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρόβλημα με το τσοκ! (CBF-600)
    από arisp στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2010, 22:53
  2. Θέλω να αγοράσω το παρακάτω...
    από sas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2007, 09:09
  3. Honda CBF-600S ABS vs Yamaha Fz6 Fazer
    από anixneyths στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2005, 09:18
  4. Honda CBF-600S. Γνώμες;
    από Papasouzas στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2004, 22:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF