Σελίδα 7 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 239

Θέμα: Μέγαρα και το χάλι τους.

  1. #91
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Eίχα τη κουβέντα της πίστας σε άλλο φόρουμ (www.rc-tunerz.com) και μάλιστα όταν ανέφερα το θέμα πίστας και το χάλι της με ενημέρωσαν πως τα πράγματα έχουν αλλάξει κατά πολύ...εγώ τη θυμάμαι πριν 4-5 χρόνια που ούτε χαρτί δεν είχαν στο (μες στη βρώμα)WC...άραγε άλλαξε κάτι ή ο τύπος που μου τά'λεγε ήταν σε άλλη πίστα;
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  2. #92
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VASOS
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    500
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    Eίχα τη κουβέντα της πίστας σε άλλο φόρουμ (www.rc-tunerz.com) και μάλιστα όταν ανέφερα το θέμα πίστας και το χάλι της με ενημέρωσαν πως τα πράγματα έχουν αλλάξει κατά πολύ...εγώ τη θυμάμαι πριν 4-5 χρόνια που ούτε χαρτί δεν είχαν στο (μες στη βρώμα)WC...άραγε άλλαξε κάτι ή ο τύπος που μου τά'λεγε ήταν σε άλλη πίστα;
    Όντως οι συνθήκες και η υποδομή στις τουελέτες είναι σε πολύ καλό επίπεδο, επίσης λειτουργεί η καντίνα και γενικά οι τιμές συμμετοχής σε TD έχουν πέσει. Σε κάθε περίπτωση, όμως, το συνολικό κόστος (συμμετοχή+βενζίνες+ψιλολοίδια) είναι πάνω κάτω 100 Ε και στις μέρες μας είναι πάρα πάρα πολλά.

  3. #93
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από roz Προβολή μηνύματος
    το κουλαδι δεν θα χρειαστει καλυτερη ασφαλτο, μετρα ασφαλείας παίρνει ο καθένας για τον εαυτο του .. η πίστα εχει αυτα που εχει και ολα οκ
    Το κουλάδι όμως που θα χάσει τα φρένα πριν την Κ6 δεν μας είπες που θα καταλήξει...
    Αν είναι τυχερός στα συρματοπλέγματα αλλιώς θα φτάσει Πάχη για μεζέ...

    Είναι λίγο άκυρο αυτό που λες και χωρίς να έχω μπει ποτέ μου φαίνεται πως από τύχη δεν έχει καρφωθεί μέχρι στιγμής κανένας στις μπετόβεργες...

  4. #94
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jezuz
    Εγγραφή
    18/04/2012
    Μηνύματα
    303
    Παιδια διαβαζω ξανα και ξανα για μπετοβεργες... υπαρχουν ακομα, και σε ποιο σημειο ειναι? Δεν μπορουν να τις κοψουν/βγαλουν τις συγκεκριμενες τουλαχιστον?

  5. #95
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από staffaki Προβολή μηνύματος
    Το κουλάδι όμως που θα χάσει τα φρένα πριν την Κ6 δεν μας είπες που θα καταλήξει...
    Αν είναι τυχερός στα συρματοπλέγματα αλλιώς θα φτάσει Πάχη για μεζέ...

    Είναι λίγο άκυρο αυτό που λες και χωρίς να έχω μπει ποτέ μου φαίνεται πως από τύχη δεν έχει καρφωθεί μέχρι στιγμής κανένας στις μπετόβεργες...
    Εκτός από αυτοκτονικούς οδηγούς που θα περάσουν την Κ6 τάπα, δεν νομίζω οτι μπορεί να φθάσει κάποιος ορθιος ή πεσμένος στο τέρμα της Κ6. Εχεις ακούσει εσύ κάποιον να φθάσει στα σύρματα?
    Σαφώς και υπάρχουν κάποια σημεία που θέλουν βελτίωση, ιδίως στις Κ4-Κ5 αλλά μην φθάσουμε και στο άλλο άκρο να θεωρούμε τα Μέγαρα λαιμητόμο.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #96
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από baron Προβολή μηνύματος
    Εκτός από αυτοκτονικούς οδηγούς που θα περάσουν την Κ6 τάπα, δεν νομίζω οτι μπορεί να φθάσει κάποιος ορθιος ή πεσμένος στο τέρμα της Κ6. Εχεις ακούσει εσύ κάποιον να φθάσει στα σύρματα?
    Σαφώς και υπάρχουν κάποια σημεία που θέλουν βελτίωση, ιδίως στις Κ4-Κ5 αλλά μην φθάσουμε και στο άλλο άκρο να θεωρούμε τα Μέγαρα λαιμητόμο.
    Σαφώς και είναι δύσκολο να φτάσεις στα σύρματα...ήμουν κάπως υπερβολικός όντως...
    Ξεκαθάρισα επίσης οτι δεν έχω οδηγήσει στα Μέγαρα...
    Απλά στο TD του ΣΟΑΜ που είχα κάτσει εκεί μου φάνηκε αρκετά εύκολο να χάσει κάποιος τα φρένα εκεί και να καταλήξει στα χώματα!
    Το θέμα δεν είναι αν θα φτάσει στα σύρματα αλλά το οτι δεν έχει μεγάλο περιθώριο να μείνει όρθιος στην κακιά στιγμή...Δεν θα χρειαζόταν εκεί μια έξοδος ασφαλείας όπως στην k1 των Σερρών, αναλογικά πάντα?
    Λαιμητόμος δεν μου φαίνεται οτι είναι, μπορεί να ακούστηκα έτσι οπότε ζητώ συγγνώμη!

    Και ξαναλέω οτι μπορεί να κάνω λάθος μιας και τα είδα απ'έξω και ίσως οδηγώντας να μην φαίνεται τόσο "τρομακτικό"

    Επίσης από το να είναι κάποιος στον δρόμο εννοείται πως είναι χίλιες φορές καλύτερα τα Μέγαρα...δεν τίθεται θέμα σε αυτό!

  7. #97
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Ισως και να υπερέβαλα σχετικά με τις μπετόβεργες, αλλά όπως και να χει δεν μπορείς να πας στα Μέγαρα χωρίς να κρατας πισινές αν δεν εισαι super ακριβής.
    Βελτίωση χρειάζεται σίγουρα αλλά χώρος δεν υπάρχει για εξόδους. Εγω προσωπικά εχω να παω από περσι, αλλά κι οταν πήγαινα ποτέ δεν ημουν άνετος, αφού το ξέρεις οτι αν γινει στραβη θα κοπανησεις άσχημα.
    Επίσης υπαρχουν σαμάρια που συναντας μονο σε προσπέρασμα, εκτός γραμμής, που σε στέλνουν αδιαβαστο σε tank slapping, (πισω ευθεία πχ) που ειναι πολύ επικίνδυνο, το εχω πάθει.
    Οπως και να χει δεν μπορεί να πει κανείς οτι είμαστε αχάριστοι επειδή ζηταμε κατι που σε αλλες χωρες ειναι αυτονόητο.
    Αλλιώς ειναι σαν να λέμε οτι εντάξει αυτό εχουμε, αυτό θα έχουμε και καλά είναι.
    Στις Σέρρες εφτιαξαν box εδω και 3 χρόνια και τωρα στρωνουν νέο τάπητα, ξερουν τι κανουν.
    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 08/06/2012 στις 23:07.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από baron Προβολή μηνύματος
    Εκτός από αυτοκτονικούς οδηγούς που θα περάσουν την Κ6 τάπα, δεν νομίζω οτι μπορεί να φθάσει κάποιος ορθιος ή πεσμένος στο τέρμα της Κ6. Εχεις ακούσει εσύ κάποιον να φθάσει στα σύρματα?[...]
    To έχει κανει ενας. Υπάρχει και σε βίντεο
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  9. #99
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    To έχει κανει ενας. Υπάρχει και σε βίντεο
    Αυτός ο ένας (που δεν μπορώ να βρω το απίστευτο video), δεν έφθασε ρε στα σύρματα. Την χλωρίδα κούρεψε και σταμάτησε τελικά

    Ο Αρης έχει δίκιο σε ότι αφορά την κατάσταση της ασφάλτου, αλλά και το οτι σε μερικά σημεία δεν υπάρχει έξοδος διαφυγής. Σίγουρα θα μπορούσαν να κάνουν κάτι τόσα χρόνια, αλλά αφού ο κοσμάκης πάει και συμμετέχει μάλλον δεν πρόκειται να γίνει τίποτα.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  10. #100
    Αιώνιο Κουλάδι
    Εγγραφή
    13/01/2009
    Μηνύματα
    3
    Καλημέρα σε όλους...
    πρόσεξα τις ημερομηνίες των δημοσιεύσεων κι είδα πως έχουμε πολύ καιρό ν΄ασχοληθούμε με το θέμα...
    Να σας ενημερώσω λοιπόν πως μέχρι σήμερα έχουν αλλάξει πολλά, τα πάντα μπορώ να πω..!!!
    Το μαύρο χάλι που περιγράψατε έγινε πιο μαύρο, τα λακουβάκια και τα μπαλώματα γέννησαν και πλήθυναν, τα πιτς και γενικά οι βοηθητικές εγκαταστάσεις παρέμειναν στα ίδια υψηλά πρότυπα των παγκόσμιων προδιαγραφών...
    Οι διοργανωτές έχουν την ίδια "ευαισθησία" σ΄όλα τα θέματα και το έμπειρο προσωπικό τους εξυπηρετεί άψογα τους πάντες...
    Ίσως βέβαια προορίζεται η πίστα για χρήση εντούρο σε άσφαλτο γι αυτό κι αφήνουν τον ίδιο τάπητα..
    Θα συμφωνήσω ως προς το "καλύτερα 1 φορά Σέρρες παρά 4 στα Μέγαρα" κι αυτό γιατί η κάθε φορά στοιχίζει 50+ συμμετοχή, 30+ βενζίνα, 15+ μικροέξοδα και 75+ λάστιχα.. δεδομένου πως 1 χιλιάρι θέλει κάθε 4 TD λάστιχα... και να υπολογίσουμε και λάδια, υγρά φρένων που αλλάζουμε τακτικότερα καθώς και τακάκια πιο ακριβά για χρήση πίστας...
    Πόσο τελικά κοστίζει 1 TD στα Μέγαρα;... γύρω στα 200 λέω εγώ..
    Στον αντίποδα βέβαια κάποιος θα πει πως με την συχνή προπόνηση βελτιώνεσαι.. ΝΑΙ..!!! αλλά όχι πάντα στα Μέγαρα που όπως παρατήρησε ένας φίλος υπάρχουν και κάποιοι που μόλις μπουν μέσα την "βλέπουν Παγκόσμιοι" και "που ΄ναι ο Ρόσσι να τον ξυρίσω κι αυτόν"..!!!.. κι όχι μόνο δεν σ΄αφήνουν να προπονηθείς ή να διασκεδάσεις παρά γίνονται κι επικίνδυνοι για τους άλλους και για τους ίδιους.... το έχω δει πολλές φορές αυτό, δυστυχώς...
    Δεν νομίζω ν΄αλλάξει κάτι απ΄το "Υψηλό επίπεδο" της πίστας Μεγάρων... μην είμαστε κι αχάριστοι.. πάλι καλά που μας έχουν κάνει και τέτοια χάρη...
    Δεν τρέχω.... χαμηλή πτήση κάνω..!!!

  11. #101

  12. #102
    εγω εχω φτασει στα λαστιχα στην εξοδο της κ6 και αυτο πονεσε παρα πολυ,
    γενικα δεν εχει σωστες εξοδους, αν ακαι στην ευθεια της κ6 εχει αρκετο γκραβελ που σε κοβει ικανοποιητικα.
    εμενα μου αρεσουν τα μεγαρα.
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  13. #103
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VASOS
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    500
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ghost Rider Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα σε όλους...
    ...:
    Η πίστα των Μεγάρων είναι αυτή που είναι, θα μπορούσε σίγουρα να είναι καλύτερη αλλά δεν είναι και τόσο χάλια. Οι διοργανωτές κάνουν ότι μπορούν και σίγουρα θα είναι πρόθυμοι να ακούσουν τα παράπονά σου.
    Οι λακούβες εξακολουθούν να υπάρχουν στα σημεία που όλοι μας ξέρουμε, αλλά σπάνια βλέπω κάποιον να πηγαίνει κατά κει. Στην περίπτωση που κάποιος χάσει τα φρένα στην Κ6 έχει όντως πρόβλημα, αλλά νομίζω πως η χωματοπαγίδα επαρκεί.

    Τώρα όσον αφορά τους παγκόσμιους, αυτό είναι 1 θέμα, ειδικά στο γκρουπ των αρχαρίων, που οι διοργανωτές πρέπει να το δουν.

    Επίσης, οι υποδομές σε τουαλέτες & καντίνα είναι ικανοποιητικές.

  14. #104
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Εμενα το μονο που μου τη σπάει στα Μέγαρα είναι οτι είναι ουσιαστικά μια πίστα καρτ με μια μεγάλη ευθεία στη μέση.

    όλες οι σοβαρες στροφές της έχουν ελάχιστη διάρκεια. Δεν έχει ουτε μια παρατεταμένη να το δουλέψεις λίγο. Μ' αρέσει που σε αυτην την πίστα το CSS προσπαθεί να σε μάθει ή να σε κάνει να δουλέψεις το hook turn

    όλα τα άλλα παλεύονται δεδομένης της παντελούς έλλειψης εταιρικής οικονομικης συνεισφοράς του κλάδου. οι διοργανωτές των events δεν έχουν κανέναν λογο επι της ποιότητας των υποδομών

  15. #105
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VASOS
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    500
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyro Προβολή μηνύματος
    Εμενα το μονο που μου τη σπάει στα Μέγαρα είναι οτι είναι ουσιαστικά μια πίστα καρτ με μια μεγάλη ευθεία στη μέση.

    όλες οι σοβαρες στροφές της έχουν ελάχιστη διάρκεια. Δεν έχει ουτε μια παρατεταμένη να το δουλέψεις λίγο. Μ' αρέσει που σε αυτην την πίστα το CSS προσπαθεί να σε μάθει ή να σε κάνει να δουλέψεις το hook turn

    όλα τα άλλα παλεύονται δεδομένης της παντελούς έλλειψης εταιρικής οικονομικης συνεισφοράς του κλάδου. οι διοργανωτές των events δεν έχουν κανέναν λογο επι της ποιότητας των υποδομών
    Εντάξει είναι σφικτή αλλά δεν μπορείς να την πεις και πίστα καρτ.

    Το μόνο πραγματικά κακό με την πίστα είναι ότι είναι μονόπαντα δεξιόστροφη και η εικόνα του πίσω τροχού μετά από μερικά TD είναι χαρακτηριστική.

    Επίσης, όλες οι στροφές έχουν πολύ ενδιαφέρον (ειδικά οι Κ1, Κ3/Κ4, Κ5, Κ6, Κ8/Κ9) και κρύβουν πολλά sec σε συνδυασμό με τα 2 μικρά ευθειάκια.

    Γενικά είναι πολύ τεχνική πίστα που μπορείς να τη δουλέψεις με λίγα φρένα και ροή χωρίς να απαιτεί πολλά Hp για να την ευχαριστηθείς.

    Όσο για το hook turn μια χαρά το δουλεύει κάποιος και στα Μέγαρα.

Σελίδα 7 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. "Η μοτοσυκλέτα, ο μοτοσυκλετιστής και το ταξίδι τους".
    από requiem στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2008, 00:58
  2. Προς οσους αγορασαν απο την Touratech και πιανει το χερι τους!
    από Vstrommer71 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2007, 01:29
  3. Σήμερα το βράδυ μπύρα και βόλτα με τους Θεσσαλονικείς...
    από Tropeas στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2006, 18:12
  4. O Osama και το συγκρότημά του
    από Ora_Nihil στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2004, 12:30
  5. η πριγκίπισσα και το βατράχι
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/01/2004, 16:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF