Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Προβλημα στο κοντερ

  1. #1

    Προβλημα στο κοντερ

    Παιδια καλημερα,
    Οσο πιο συντομα μπορω θα σας αναφερω το προβλημα μου.Καταρχην να αναφερω οτι ειμαι κατοχος V-STROM 650 ABS αγορασμενο το Σεπτεμβριο του 2006 με 22.000 χλμ.Το καλόκαιρι του 2008 παρατηρησα οτι η στογγυλη βαση της βελονας του ταχυμετρου εχει αρχισει να διαβρωνεται σαν να ειναι καμμενη απο τον ηλιο.Η μηχανη φυλασεται σε γκαραζ και στη δουλεια μπαινει στο παρκινγκ της εταιρειας οποτε αποκλειεται να εχει γινει απο τον ηλιο.
    Πηγα λοιπον στο συνεργειο και μου ειπαν οτι κατι τετοιο δεν εχουν ξαναδει οποτε αμεσως παιρνει τηλ.στα κεντρικα,ενημερωνει, και του απαντουν οτι εχει ξανασυμβει σε 2 μηχανες ακομη ,και πρεπει να αλλαχτει ολο το κοντερ καθως και η φισα .Ευτυχως που ηταν στην εγγυηση καθως το κοστος ηταν περιπου στα 500.€.Η αλλαγη εγινε τον σεπτεμβριο του 08 τελευταιος μηνας της εργοστασιακης εγγυησης.Πριν απο 2 ημερες παλι τα ιδια,η βαση της βελονας στην ιδια κατασταση.Θα προσπαθησω να σηκωσω φωτο. Παω παλι στο συνεργειο παιρνουν τα κεντρικα και κανεις δεν ξερει τι γινεται και οτι θα στειλουν email στην Ιαπωνια για μια απαντηση.
    Το θεμα μου ειναι οτι δεν ξερω πως αυτο το προβλημα εξελισεται δηλ.θα γινει χειροτερο και θα χαλασει παραπανω;
    Το δευτερο ειναι οτι εγω την μηχανη την πηγα εντος εγγυησης μπηκαν καινουργια ανταλλακτικα αλλα τελικα το προβλημα δεν λυθηκε και ξαναπαρουσιαστηκε το ιδιο.Μπορω να διεκδικησω κατι σε σχεση με το κοστος αφου πλεον ειμαι εκτος εγγυησης;

    Ευχαριστω για το χρονο σας.

  2. #2
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016
    για δες εδω!
    καιεδω!

    ειναι λιγο δυσκολο,μιας και εισαι εκτως
    εγγυησης,αλλα εχεις καποιο δικιο!!
    απο την αλλη,τα ανταλακτικα εχουν
    εγγυηση,δεν ξερω τι ακριβως παιζει

    το φαξ της japan ειναι: 0081534402776 (δεν εχουν e-mail )
    αν δεις οτι ο εδω π@π@ρ@ς αργει,η
    το παιζει κινεζος,στειλε ενα φαξακι με ολα τα
    στοιχεια της μηχανης και το ιστορικο
    και πιστεψε με σε 2 μερες το πολυ,θα
    σε εχουν παρει απο εδω οι μ@λ@κες (ο γιαπωνεζος δεν σου απαντα,στον σφ@κ παιρνει)
    με τελειως διαφορετικη συμπεριφορα
    και ισως βρεθει ακρη!!

    καλη τυχη!!
    no one will judge me..


    Μ.Γ.Δ

  3. #3
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Όταν ένα ανταλλακτικό αλλάζεται, ανανεώνεται από την αρχή η εγγύηση για το συγκεκριμένο ανταλλακτικό. Δηλαδή το ανταλλακτικό σου έχει 2 χρόνια εγγύηση ξανά από την αρχή από την ημέρα που τοποθετήθηκε. Ελπίζω μόνο να έχεις κρατήσει το τιμολόγιο (αν και ούτως ή άλλως υπάρχει στο αρχείο του συνεργείου).

    Οπότε απλά πας και ζητάς εκ νέου αλλαγή.

    Ζητάς να σου το αλλάξουν (όπως δικαιούσαι) και εαν από Japan έρθει νέα εντολή ας σε ενημερώσουν μετά. Δεν έχουν δικαίωμα να σε καθυστερούν όμως.

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
    για δες εδω!
    καιεδω!

    ειναι λιγο δυσκολο,μιας και εισαι εκτως
    εγγυησης,αλλα εχεις καποιο δικιο!!
    απο την αλλη,τα ανταλακτικα εχουν
    εγγυηση,δεν ξερω τι ακριβως παιζει

    το φαξ της japan ειναι: 0081534402776 (δεν εχουν e-mail )
    αν δεις οτι ο εδω π@π@ρ@ς αργει,η
    το παιζει κινεζος,στειλε ενα φαξακι με ολα τα
    στοιχεια της μηχανης και το ιστορικο
    και πιστεψε με σε 2 μερες το πολυ,θα
    σε εχουν παρει απο εδω οι μ@λ@κες (ο γιαπωνεζος δεν σου απαντα,στον σφ@κ παιρνει)
    με τελειως διαφορετικη συμπεριφορα
    και ισως βρεθει ακρη!!

    καλη τυχη!!

    Καταρχην σε ευχαριστω για το ενδιαφερον.
    Απο το συνεργειο και απο το Σφακιανακη απο το πρωτο περιστατικο δεν εχω κανενα παραπονο.
    Μπορω να πω πως εξυπηρετηθηκα αμεσως.
    Για τα ανταλλακτικα μου ειπαν οτι εχουν εγγυηση 6 μηνων.Το θεμα ειναι πως ενω τα εβαλαν δεν φτιαχτηκε η ζημια οποτε θεωρω οτι υπαρχει ενα δικιο στην ολη ιστορια,και το πιο σημαντικο ειναι οτι κανεις τελικα δεν ξερει απο που προερχεται το ολο προβλημα που καταληγει
    και πια ειναι η λυση του.

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Όταν ένα ανταλλακτικό αλλάζεται, ανανεώνεται από την αρχή η εγγύηση για το συγκεκριμένο ανταλλακτικό. Δηλαδή το ανταλλακτικό σου έχει 2 χρόνια εγγύηση ξανά από την αρχή από την ημέρα που τοποθετήθηκε. Ελπίζω μόνο να έχεις κρατήσει το τιμολόγιο (αν και ούτως ή άλλως υπάρχει στο αρχείο του συνεργείου).

    Οπότε απλά πας και ζητάς εκ νέου αλλαγή.

    Ζητάς να σου το αλλάξουν (όπως δικαιούσαι) και εαν από Japan έρθει νέα εντολή ας σε ενημερώσουν μετά. Δεν έχουν δικαίωμα να σε καθυστερούν όμως.
    Απο οτι ενημερωθηκα τα ανταλλακτικα εχουν 6 μηνες εγγυηση.Η καθυστερηση υπαρχει γιατι εχει τελειωσει η 6 μηνη εγγυηση και απο το συνεργειο προσπαθουμε να το περασουμε χωρις κοστος για το λογο οτι παρουσιασε ξανα το ιδιο.
    Ξαναλεω αν και γινομαι κουραστικος οτι το θεμα ειναι δεν ξερουν απο που προερχεται το προβλημα για αυτο και περιμενουν απαντηση απο Ιαπωνια.

  6. #6
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Ο νόμος για την προστασία του καταναλωτή είναι ο

    Υπ'αριθμ: 3043 του 2002

    και δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα της κυβερνήσεbως στο τεύχος 192 στις 21 Αυγούστου 2002

  7. #7
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Σε αυτό το άρθρο αναφέρεται ότι εαν είχες δηλώσει το πρόβλημα ΠΡΙΝ την λήξη της εγγύησης τότε ισχύει ότι καλύπτεσαι από την εγγύηση. Άρα με δεδομένο ότι είχες αναφέρει το πρόβλημα κατά την διάρκεια της εγγύησης, έγινε προσπάθεια επίλυσής του και τελικά το πρόβλημα ξαναπαρουσιάστηκε το ίδιο, δεν υπάρχει θέμα ανταλλακτικού αλλά μη επίλυσης του αρχικου προβλήματος.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	7.gif 
Προβολές:	376 
Μέγεθος:	8,3 KB 
ID:	167453

  8. #8
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Και εδώ λέει ΡΗΤΑ και ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ ότι εαν αλλάξει ανταλλακτικό μέσα στην εγγύηση τότε αυτή ανανεώνεται (για το ανταλλακτικό) εξ'όλοκλήρου. Οπότε αυτό που λένε για 6 μήνες δεν ισχύει. Δώσε τους το νόμο να τον διαβάσουν εαν το αμφισβητούν.

    Αυτό που λες για τους 6 μήνες λογικά ισχύει για ανταλακτικό που αγοράστηκε εκτός εγγύησης.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	10.gif 
Προβολές:	376 
Μέγεθος:	57,5 KB 
ID:	167454

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Και εδώ λέει ΡΗΤΑ και ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ ότι εαν αλλάξει ανταλλακτικό μέσα στην εγγύηση τότε αυτή ανανεώνεται (για το ανταλλακτικό) εξ'όλοκλήρου. Οπότε αυτό που λένε για 6 μήνες δεν ισχύει. Δώσε τους το νόμο να τον διαβάσουν εαν το αμφισβητούν.

    Αυτό που λες για τους 6 μήνες λογικά ισχύει για ανταλακτικό που αγοράστηκε εκτός εγγύησης.

    Σε ευχαριστω πολυ.Νομιζω οτι βοηθαει παρα πολυ αυτο που ανεβασες.

  10. #10
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Δώσε τους το νόμο να τον διαβάσουν εαν το αμφισβητούν.
    μην νομιζεις οτι δεν τον ξερουν!
    αλλα στο ελλαδισταν ετσι εχουν μαθει,
    ασε που ολο και τριγυρνανε εδω μεσα,
    και κωβουν κινηση και αντιδρασεις σε
    πολλα θεματα!!

    πιο παλια σε μια σοβαρη υποθεση μεχρι
    και εκτυπωμενες σελιδες απο εδω μεσα,
    ειχαν παρουσιασει στο δικαστηριο,προσπαθωντας
    να "μαυρισουν" τον μηνυτη τους!!

    αλλα και στην δικη μου υποθεση καπου τους
    ακουσα να λενε για το φορουμ!
    και το τι λεγεται εδω μεσα!


    το θεμα ειναι παντως να μην τους την χαριζουμε
    και να αναφερουμε ολα μας τα προβληματα,εφοσον
    δεν μας ικανοποιουν απο εδω,στο μαμα εργοστασιο!!
    ετσι ισως καποια μερα πλησιασουμε τις ευρωπαικες
    χωρες στο θεμα των εγγυησεων!!

    αν δεις τα σκουρα μιλα και με τη μοτεκ !!
    θα σε κατατοπισουν!

    καλη τυχη και παλι jimgeo
    no one will judge me..


    Μ.Γ.Δ

  11. #11
    Καλημερα και παλι.
    Παρακατω ακολουθει η φωτο με το προβλημα.
    Θα σας ενημερωσω και για τη συνεχεια του προβληματος (επικοινωνια με συνεργειο και Σφακιανακη).
    Εστιαστε την προσοχη σας στην κυκλικη πλαστικη βαση της βελονας.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	image_122.jpg 
Προβολές:	335 
Μέγεθος:	12,0 KB 
ID:	167643

  12. #12
    Παιδια καλημερα και παλι.
    Τα νεα ειναι απο την αντιπροσωπεια οτι δεν μπορουν να το αλλαξουν γιατι πλεον εχει τελειωσει η εγγυηση.
    Μου ειπαν επισης οτι τα ανταλακτικα εχουν 6 μηνες εγγυηση οποτε δεν μπορει να γινει τιποτα.
    Τωρα απο βδομαδα τα νεοτερα μιας και λεω να κανω μια βολτα απο Σφακιανακη.

    Θα σας κρατησω ενημερους.Κατι εχω ψιλιαστει οτι κατι παιζει με προβληματικα κοντερ.

    Θα δουμε.

  13. #13
    οπως ειπε ο φιλος πιο πανω ολα ανταλακτικα εχουν 2 χρονια εγγυηση,τωρα αν αυτοι θελουν να πλασαρουν το 6μηνο ζητα να σου δωσουν το εγγραφο που το αναφερει.κ πεσε οτι το θες για να κινηθεις νομικα.ζορισε τους λιγακι ακομα...με τις κουφ@λες που εχουμε μπλέξει...

  14. #14
    Καλημερα και παλι,
    Εχω τα νεοτερα απο το προβλημα....λοιπον:
    Μετα απο τηλεφωνικη επικοινωνια με το Σφακιανακη και τον τεχνικο του διευθυντη, καταληξαμε οτι στη μηχανη πρεπει να ελενχθει ολη η καλωδιωση για να δουμε απο που δημοιουργηται το προβλημα.Πραγματικα ο τεχνικος διευθυντης του Σφακιανακη ηρθε 9:00 στο συνεργειο με τα βιβλια του και τα εργαλεια του και ξεκινησε η ολη διαδικασια.
    Το αποτελεσμα μετα απο εξονυχιστικο πραγματικα ελενχο περιπου 2,5 ωρων δεν εβγαλε κανενα προβημα στην καλωδιωση,στην ηλεκτρονικη κ.λ.π.Μετρηθηκαν ολες οι τασεις που βγαινουν απο τη φισα του κοντερ καθως και η θερμοκρασια που περναει μεσα σε αυτο.Ολα φυσιολογικα.
    Η απαντηση του μετα απο ολα αυτα ηταν οτι το προβλημα προερχεται απο εξωγενη παραγοντα π.χ ηλιος.
    Για να ειμαι ειλικρινης δεν καλυφθηκα , αλλα επειδη ειδα ολες τις μετρησεις δεν μπορω και εγω να σκεφτω κατι αλλο.Το θεμα ειναι οτι ειχε μαζι του ενα μεταχειρισμενο κοντερ απο το οποιο εβγαλε τη μια βελονα και τωρα οπτικα ειμαι ενταξει.Δεν μου το εδωσε ολο γιατι ηταν σπασμενο σε καποιο σημειο.Δεσμευτηκε να ξαναδουμε το θεμα αν προκυψει.

    Τι να πω δεν ξερω.

    Υ.Γ
    Επειδη ειμαι δικαιος ανθρωπος θελω να σας πω οτι ο συγκεκριμενος ανθρωπος ηταν ευγενεστατος και πολυ εξυπηρετικος.Εκανε μπροστα μου πολυ μεγαλη προσπαθεια και οφειλω να του το αναγνωρισω.
    Επιπλεον ενα ευχαριστω στο συνεργειο για την πολυ μεγαλη βοηθεια που μου εδωσε.

    Ευχομαι να τελειωσει εδω και να μη ξανασυμβει γιατι και ο χρονος ειναι πολυτιμος και η ταλαιπωρια πολλη μεγαλη.

    Στη διαθεση σας για οποιαδηποτε πληροφορια η διευκρινηση.

  15. #15
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016
    σιγουρα μιλας για τον δημητρη Μ.
    ναι ειναι οντως πολυ ευγενικος αλλα
    εχει μια ταση να μην βρισκει τιποτα
    ενοχοποιητικο για την εταιρια του. (ολοκληρο μοτερ μου ειχε κολυσει και δεν βρικε γιατι )
    και πιστεψε με δεν ειναι τυχαιο!!



    δεν πειραζει παντως τελος καλο ολα καλα
    για τη μηχανη σου!!
    αν και γνωμη μου ηταν να σου βαλουν καινουριο!!
    no one will judge me..


    Μ.Γ.Δ

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2005, 09:17
  2. Πρόβλημα στο πίσω λάστιχο...help!!!
    από Xlitos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2005, 10:23
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2005, 12:31
  4. Νερα στο Κοντερ
    από darkwing στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2005, 22:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF