Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 30

Θέμα: Τί να πάρω... τί να πάρω...

  1. #1

    Τί να πάρω... τί να πάρω...

    Καλησπέρα σε όλους! Νέο μέλος, νέος αναβάτης, αρχαίο ερώτημα: Τί να πάρω άραγε ?

    Καταρχήν το background της υπόθεσης: Μόλις πήρα δίπλωμα και η οδηγική μου πείρα σε μηχανές είναι εντελώς ανύπαρκτη. Και όχι μόνο αυτό, αλλά είμαι και 37 χρονών! Λίγο μεγάλος το αποφάσισα, το ξέρω! Από την άλλη όμως είμαι απολύτως σίγουρος ότι δεν πρόκειται να κάνω ηθελημένες μαμακίες και τη μηχανή την θέλω για συγκεκριμένους λόγους: Μέτρια χρήση στην Αθήνα (αλλά όχι στο κέντρο ή σε πολύ κίνηση), εκδρομές στις παραλίες της Αττικής, περιορισμένα μακρινά ταξίδια, αλλά οπωσδήποτε 3-4 μέρες κάθε μήνα (και τουλάχιστον 15 το καλοκαίρι) σε νησιά, με διάθεση για εξερεύνηση.

    Με βάση τα παραπάνω δεδομένα ο απώτερος στόχος είναι ένα on-off > 600cc, αλλά καταλαβαίνω ότι θα πρέπει να γράψω πρώτα πολλά χιλιόμετρα σε κάποιο μικρότερο για να αποκτήσω την απαραίτητη πείρα. Επειδή είμαι και 1,75, σκέφτομαι να ξεκινήσω από ένα χαμηλό naked 250-400cc, ίσως κάτι σε CBF ή παρεμφερές. ϊσως και αυτό να είναι πολύ για αρχή, αλλά αφενός έχω αθλητικό παρελθόν και παρόν που εγγυάται αποδεδειγμένα άριστη φυσική κατάσταση και αντανακλαστικά, και αφετέρου είμαι απολύτως σίγουρος για την ωριμότητα της οδήγησης μου (π.χ. δεν πίνω ποτέ αλκοόλ και έχω περάσει προ πολλού την ηλικία που πιθανώς να ήθελα να χρησιμοποιήσω την οδήγηση για εκτόνωση ή για να αποδείξω κάτι).

    Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα, που δικαιολογούν και αυτό το post. Να δώσω 4-5 χιλιαρικάκια για να πάρω κάτι καινούριο το οποίο θα αλλάξω σε 1-2 χρόνια ? Ή μήπως να πάρω κάτι μεταχειρισμένο ? Ψάχνοντας λίγο τα μεταχειρισμένα βλέπω ότι αυτά που αξίζουν δεν πουλιούνται και τόσο φτηνότερα από τα αντίστοιχα καινούρια, και αν πρόκειται να γλιτώσω μόνο 1000 ευρώ προτιμώ να πάρω καινούριο και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Αλλά από την άλλη σκέφτομαι μήπως θα ήταν καλύτερα να πάρω και ένα "ψιλορημάδι", φτάνει να μην είναι επικίνδυνο. Π.χ. ένα 250άρι naked δεκαετίας σε καλούτσικη κατάσταση, μόνο και μόνο για να μάθω πάνω του ότι μπορώ και να μη φοβάμαι ακόμα και να το ξεβιδώσω ή να μου πέσει χωρίς να το κλαίω και χωρίς να με ενδιαφέρει αν θα το μεταπωλήσω. Αλλά μήπως σε μια τέτοια περίπτωση θα καταληξω να δίνω λεφτά στα συνεργεία ?

    Σε γενικές γραμμές δηλαδή ψάχνω για τον ασφαλέστερο, ταχύτερο και ταυτόχρονα οικονομικότερο δρόμο μέχρι τον τελικό μου στόχο που είναι όπως είπα ένα μεγαλούτσικο on-off. Ιδέες από άλλους που ακολούθησαν ήδη αυτό το δρόμο, ευπρόσδεκτες

  2. #2
    εγω ειμαι 44 χρωνων εχω ενα ZZR 1100 και πηρα ενα NEXUS 500
    μπορω να σου πω οτι ειμαι επο το 1975 μοτοσικλετηστης αλλα αυτο το σκουτερ το ερωτευτηκα.
    ειναι γρηγορο.
    στριβη του θανατα βαζοντας τα γιαλια σε πααααααρα πολλες μοτο.
    ειναι οικονομικο στα καυσιμα,
    παω ταξιδια οπου θελω στην ελλαδα μια που εχει μια τελικη πανω απο 180 κοντερισια.
    ειναι ευελικτο στην πολη.
    ειναι ανετο για 2 ατομα.
    εχει χορο κατο απο το καθησμα για διαφορα πραγματα.
    δεν λερωνεσε οταν εχει νερα στον δρομο.
    κλπ

  3. #3
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Ελα βρε Γιαγια αρκουδα, στριβει τοσο καλα το Nexus;

    Καποτε ελεγα να το παρω, αλλα σκεφτηκα 500cc, πανω σε 12" ζαντα....


    Δεν ετχε να το δοκιμασω ποτε ομως!

    Το βαρος ειναι μοιρασμενο;

  4. #4
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Καλως ηρθες

    Εγω ειμαι 24, και αφου θες on off 600αρι, καλυτερα να αρχισεις απο μια μικροτερη μηχανη και οχι απο scooter.

    Εγω πηρα πριν 1 μηνα CBF 250, με σκοπο σε 2 χρονια να παω για 650, on-off, ισως και street.

    http://www.moto.gr/forums/showthread...ghlight=CBF250

    Τα μεταχειρισμενα τα φοβαμαι και εγω σαν το διαλολο, ειτε προκειτε για μηχανη, αυτοκινητο, οτιδηποτε.

    Αν παλι σε ενδειαφερει το CBF, μπες στην αναλογη, κατηγορια, εχουμε πολλη υλικο!

    Συμβουλη μου αρχισε απο κατι μικρο, δεν εχει σχεσει το πως τα βλεπεις τα πραγματα απο το κουτι σου, και πως απο την μηχανη!


    Αν δεν προσεξες, συχνα θρηνουμε θυματα εδω μεσα

    Α και τα καλυτερα μηχανακια, για νησια και για παραλιες ειναι τα on off.





    Τελος CBF 250 ετιας πουλιετε, στη χειροτερη 3000, ενω καινουργιο εχει 3935.

  5. #5
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η αλήθεια είναι ότι το είχα σκεφτεί το scooter αλλά προσανατολίστηκα σε on-off επειδή κάτι χωμάτινες διαδρομές σε νησιά ήταν που με έκαναν να ζητάω μηχανή. Π.χ. να περνάω το βουνό στη Μήλο για να βγω στο Αμουδαράκι... δεν ξέρω κατά πόσον ένα scooter με δυο άτομα θα ήταν προτιμότερο από ένα on-off για τέτοιες διαδρομές...

    Τελικά όσο το σκέφτομαι τόσο περισσότερο καταλήγω στο καινούριο. Το CBF ακούγεται καλή επιλογή μια που απ'ότι ακούω είναι ιδανικό για να μάθει κανείς και φαίνεται να έχει και αξία μεταπώλησης. Αυτό που με κολάει λίγο είναι ότι θα πρέπει να το προσέχω πολύ αν πρόκειται να το πουλήσω σε μια καλή τιμή και δεν ξέρω κατά πόσον θα μπορώ να είμαι τόσο "ευγενικός" με την πρώτη μου μηχανή, ακόμα κι αν το θέλω :smilea:

  6. #6
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Αρχικά δημιουργήθηκε από micmic
    .... Το CBF .... και φαίνεται να έχει και αξία μεταπώλησης....

    αντε παλι.... αυτο ποιος το λεει? ξερω ξερω ο μαλακας ο πωλητης στο μαγαζι της Honda ε? να σου και τι ειπε επι λεξη?

    "στανταρ θα το πουλησεις σε 2 μερες αυτα φευγουν"

    που να εχει αξια μεταπωλησης ρε παιδια.. ουτε καινουριο δε πουλαει!!!!!

    (φιλικα στα λεω για να μην ακους καθε παπαρα)

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    αντε παλι.... αυτο ποιος το λεει? ξερω ξερω ο μαλακας ο πωλητης στο μαγαζι της Honda ε? να σου και τι ειπε επι λεξη?

    "στανταρ θα το πουλησεις σε 2 μερες αυτα φευγουν"

    που να εχει αξια μεταπωλησης ρε παιδια.. ουτε καινουριο δε πουλαει!!!!!

    (φιλικα στα λεω για να μην ακους καθε παπαρα)

    Δε μου το είπε κάποιος, απλά το συμπεραίνω επειδή βλέπω ένα σωρό CB να κυκλοφορούν, π.χ. σε ένα πάρκινγκ σήμερα είδα ότι στις 10-15 μηχανές που ήταν παρκαρισμένες υπήρχαν 3 CB και ένα CBF. Οπότε φαντάζομαι ότι θα ισχύει κάτι παρόμοιο με ότι ισχύει στα αυτοκίνητα, π.χ. η Corolla έχει πολύ καλή αξία μεταπώλησης επειδή είναι τόσο δημοφιλές αυτοκίνητο.

    Βέβαια από μηχανές δεν έχω ψάξει τί ακριβώς γίνεται με τίς πωλήσεις, ίσως να μην είναι έτσι τα πράγματα.

  8. #8
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Συμφωνώ απόλυτα αλλα

    ΑΛΛΟ CB και ΑΛΛΟ CBF

    τεσπα μια επισήμανση εκανα

  9. #9
    Ανήσυχο Μέλος...
    Εγγραφή
    10/01/2003
    Μηνύματα
    608
    προσωπικα νομιζω οτι το 660R ειναι ιδανικο για την περιπτωση σου.. τα κανει ολα και συμφερει + ευκολια μεταπωλησης. αρκετα εμπορικο μοντελο..
    "Whatever you do, don't forget to RECYCLE! Ride your bike again & again!"

  10. #10



    φιλε κοιτα και εγω ειχα το ιδιο προβλημα με το κουτι δεν γινοτανε στο κεντρο(σαλονικα,γινανε πολλα πλεον)και ετσι πηρα ενα lead 100 για αρχη,11/03 (απο πειρα προ 10ετιας μονο παπια) δυστηχως οπως διαβασες και παραπανω εχουν ΜΙΚΡΕΣ ΖΑΝΤΕΣ και ενω το πηρα για την βολτα μου αυτο ειχε αλλη γνωμη και μια ωραια βραδια θα με ξαπλωνε ασχημα ευτηχως..μετα πηρα διπλωμα 3/04 και 5/05 πηρα ενα BMW F650 μεταχειρισμενο με πειρα?? αστα να πανε(οταν εδωσα το 100ρακι ειχε 500χλμ και ηταν το πρωτο με συμπλεκτη)με σκεπτηκω ομως σαν το δικο σου + οτι το μεγαλο μικρο γινεται το μικρο ποτε μεγαλο...και αφου εμαθα εστω και κατι εφτασα στο σημερινο transalp 650 στις 6/2/05 καινουριο...........και για την ηλικια που ειπες τον οκτωμβριο μπαινω στα 30 και ειμαι μολις 2+μηνες παντρεμενος....

    ελπιζω να σε βοηθησα εστω και λιγο και γω κατι τετοια ακουσα απο καποιον και πηγα για 650cc....

    φετος θα εχει και διακοπουλες σε νησι (περσι ειμουν κω με ενα νοικιασμενο χτ)ασχετος αν μου την λενε ολοι και καλα τωρα που παντευτηκες........το ερωτευσε ......
    ......''Only a Biker knows why a dog sticks his head out of a car window.'' ............
    "μοτοσυκλετα"..
    η μαγεια του μεγαλου ρισκου για ενα ονειρο που μονο εσυ βλεπεις......

  11. #11
    Τα'χω σκεφτεί και τα XT και τα Transalp κτλ, αλλά αυτό που με κολλάει είναι το ψηλό κέντρο βάρους για πρώτο μηχανάκι... τα κυβικά δεν τα φοβάμαι γιατί στη αρχή τουλάχιστον θα είμαι πολύ συντηρητικός... αλλά στα ψηλά δε νιώθω άνετα ακόμα... γι'αυτό λέω να ξεκινήσω από κάτι naked χαμηλό μέχρι να του πάρω τον αέρα. Έτσι το βλέπω προς το παρόν....

    Ψάχνοντας βρήκα κι αυτό το συγκριτικούλι και λέω να κινηθώ σ'εκείνα τα πλαίσια για αρχή.

  12. #12
    μπλα μπλα
    Εγγραφή
    28/02/2005
    Μηνύματα
    120
    Και εγω μολις πηρα το διπλωμα (0 εμπειρια σε δικυκλα). Αρχικα κοιτουσα κατι σε ΧΤ αλλα προσανατολιζομαι σε ΑΧ1, Serow ή ΤΤ, λιγοτερα κυβικα (225-250cc), λιγοτερο γκαζι και μικροτερο βαρος, μεχρι να ξεφυγω απο τη νωοτροπια του αυτοκινητου και καταλαβω τι εστι μηχανη μεσα στη πολη..
    Και για νησι ειναι μια χαρα..

  13. #13

    Re: Τί να πάρω... τί να πάρω...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από micmic
    Καλησπέρα σε όλους! Νέο μέλος, νέος αναβάτης, αρχαίο ερώτημα: Τί να πάρω άραγε ?

    Καταρχήν το background της υπόθεσης: Μόλις πήρα δίπλωμα και η οδηγική μου πείρα σε μηχανές είναι εντελώς ανύπαρκτη. Και όχι μόνο αυτό, αλλά είμαι και 37 χρονών! Λίγο μεγάλος το αποφάσισα, το ξέρω! Από την άλλη όμως είμαι απολύτως σίγουρος ότι δεν πρόκειται να κάνω ηθελημένες μαμακίες και τη μηχανή την θέλω για συγκεκριμένους λόγους:
    Καλησπερα.....

    αααχαχαχαχα.....................

    καπως ετσι ξεκινησα και γω, πηρα την πρωτη μοτοσυκλετα στα 36, και με σκοπο να βολταρω και να μην κανω λαλακιες..................................
    τωρα ειμαι 37.... χεχεχεχε...................
    και σε λιγοτερο απο 7 μηνες ηρθαν τα πανω κατω..... βρε τι μυστηριο τρενο που ειναι ο ανθρωπος........................



    καλες βολτες και καλοταξιδο οτι και να επιλεξεις.....................

    (check link (click 2-3 times for open))

    http://www.bikepics.com/members/runn...isstic/01m600/

  14. #14
    είδα φως και μπήκα
    Εγγραφή
    16/09/2003
    Μηνύματα
    183
    Για μεταχειρισμένο παρτάλι δεκαπενταετίας και βάλε δεν θα στο συνιστούσα γιατί και στα συνεργεία θα τρέχεις και θα σου μείνει συλλεκτικό στο γκαράζ σου αφού θα το δώσεις πολύ δύσκολα.

    Για ένα σκετικά καινούργιο μεταχειρισμένο το οποίο θα κρατήσεις
    κανα 2 χρόνια και μετά θα το δώσεις, πάλι δεν συμφωνώ αφού όπως είπες στις ανάγκες σου δεν συμπεριλαμβάνοντε καγκουριές,κόντρες κλπ.(για να "μάθεις").

    Τα σημερινά 650 on-off είναι πολύ φιλικά και δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα!!! πήγαινε κάνε και κανα test drive να δεις τι γουστάρεις και αν έχεις τα φράγκα πάρε κατευθείαν αυτό που σου αρέσει!!!!

  15. #15
    κοιτα, αφου εισαι 37, με ωριμοτητα στην οδηγηση κτλ κτλ εγω εχω να προτεινω το εξης...

    επειδη οι καιροι ειναι δυσκολοι οικονομικα και ειναι δυσκολο σε ενα χρονο να πουλας και να αγοραζεις αλλο μηχανακι παρε καινουργιο κατι που να σου αρεσει και θα κρατησεις 2-3 χρονια.

    Όταν η πόλη κοιμάται.......

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Να σας πω τι χρήση θα κάνω να μου πείτε τι μηχανή να πάρω?
    από rider6182 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2010, 12:37
  2. Τι φτηνό SS να πάρω γιά να αρχίσω πίστα ;
    από macrozan στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2010, 12:28
  3. Αν πάρω τι να πάρω?
    από vstromgr στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2008, 07:54
  4. ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΑΡΩ, τι να προσέξω ? (CBR 1100XX)
    από MIHALIS TZIMAS στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2008, 20:00
  5. τι από τα δύο να πάρω?
    από 675 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2006, 21:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF