Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Τι ,πως και γιατι?

  1. #1

    Τι ,πως και γιατι?

    Καλησπερα.Αρχικα να πω οτι ειμαι 20 χρονων οδηγαω απο τα 18 ,πρωτα για λιγο καιρο ενα 50αρι scooter μετα ενα 125 και τελος ενα xt600 sm εδω και κανα χρονο.Το διπλωμα μου γινεται τωρα απεριοριστων και ψαχνω για αλλη μηχανη απλα δεν ειμαι καθολου καλα κατατοπισμενος στο τι ειδους μηχανη χρειαζομαι.Με τη μηχανη πηγαινω στη σχολη(Ελληνικο-Αιγαλεω) σχεδον καθημερινα ,βολτες, καθημερινες μετακινησεις και θελω να προσθεσω και ταξιδια.Οσον αφορα τα ταξιδια δεν μιλαω(ακομα τουλαχιστον) για εξωτερικο,Θεσσαλονικη ομως μπορει πχ.Δεν με νοιαζει η ιδανικη ανεση αρκει να βγαινει η διαδρομη σχετικα ομαλα.Να πως βλεπω εγω τα πραγματα μεχρι τωρα:Στην αρχη σκεφτηκα καποιο street 600αρι.Για μακρινες αποστασεις ξερω οτι κανουν αν και κουραζει καπως η θεση οδηγησης αλλα πιστευω τουλαχιστον στην ηλικια μου δεν θα με επηρεασει τοσο.Εχω οδηγησει ενα r125 streetaki δε ξερω κατα ποσο ειναι ιδια η θεση οδηγησης με τα μεγαλυτερα παντως εμενα μου φανηκε παλεψιμη.Το θεμα με το street ειναι κατα ποσο βολευει για να παω στη σχολη και γενικα καθημερινες με κινηση συγκριτικα με το xt τουλαχιστον.Επισης απο καταναλωση με νορμαλ ρυθμους τι διαφορες θα δω.Οκ το ξερω αν θελω να το ανοιξω θα καιει αλλα με νορμαλ ρυθμους μετακινησης τι κανει?Φευγοντας απο τον τομεα street σκεφτομαι καποια motard οπως dorsoduro η ktm smr(οχι xtx κλπ).Αυτα γνωριζω οτι ειναι πιο πρακτικα στην πολη και πιο παιχνιδιαρικα απλα στις μεγαλυτερες αποστασεις τι κανουν,ποσο κουραζουν τι καινε σε σχεση με τα street κλπ?Tελος βαζω τα γυμνα οπως z750 η hornet(υπαρχει κατι αλλο σε αυτο το στυλ?) αλλα οχι τυπου fazer(sport touring δηλαδη αν λεγονται ετσι).Aυτα τι εχουν να πουν στα παραπανω ερωτηματα?(καταναλωση,μακρινες αποστασεις,κοντινες κλπ).Ευχαριστω και περιμενω τεκμηριωμενες απαντησεις.
    *Ξεχασα να πω οτι η μηχανη θα ειναι μεταχειρισμενη μοντελο 06-07 και πανω.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της pakosgemistos
    Εγγραφή
    21/12/2007
    Μηνύματα
    105
    αν δεν έχεις σκοπό να πουλήσεις το XT για να πάρεις την επόμενη μοτο σου,κράτησε το για μες την πόλη,αφου σε εξυπηρετεί και πάρε ένα street για τις εκτός Αθηνών εξορμήσεις!
    αλλιώς μηχανές διπλού ρόλου που θέλεις,είναι πιο On-Off στυλ κατά τη γνώμη μου!

  3. #3
    Καλησπέρα καταρχήν.

    Προσωπική εμπειρία από motard ή on-off ή ss δεν έχω αλλά μπορώ να σου πω για το hornet διάφορα.

    Και εγώ ξεκινώντας από crypton105 πέρασα σε YBR250 και μετά στο hornet. Η βολικότητα μέσα στην πόλη είναι ίδια με εκείνη ενός παπιού καθώς χωράει να περάσει από παντού, έχει πολύ καλό κόψιμο τιμονιού για ελιγμούς μέσα στα αμάξια και περρίσεια για την πόλη δύναμη ώστε να φεύγεις απόπου βρίσκεις κενό.

    Στο ταξίδι μονός είμαι άνετος μέχρι 140-150 χωρίς να σκύβω καθόλου (έχω βάλει μασκάκι εξτρα). Ενώ διπλός πέφτω στα 130 γιατί δημιουργούνται κάτι στροβιλισμοί από το κράνος του πίσω και μου κουνιέται το κεφάλι.Την σέλα την βρίσκω σχετικά άνετη και μπορείς να κουμπώνεις σε διάφορες θέσεις για να ξεπιάνεσαι.

    Από κατανάλωση όπως το είπες είναι, όσο το ανοίγεις τόσο καίει. Μεταξύ 6 και 7 χιλιάδων στροφών σε ταξίδι έχω παρατηρήσει κατανάλωση κατά μέσο όρο 5λ/100χλμ (4,8 με 5,2). Αυτό μεταφράζεται σε χιλιόμετρα την ώρα από 115 μέχρι 135 (με 6η). Από κει και πάνω γύρω στο 6,5-7 θα είναι η κατανάλωση εκτός αν πηγαίνεις με 180-200 συνέχεια.

    Κάποιο μονοκύλινδρο πιστεύω θα σε βολέψει μέσα στην πόλη πάρα πολύ αλλά σε ταξίδι θα σε φάνε οι κραδασμοί και θα κουράζει.

    Ίσως αυτό που σου ταιριάζει είναι και αυτό που δεν σου αρέσει. Το τύπου fazer που είπες αν και δεν είναι sport-touring. Κάτι σε er6f ή xj6 diversion έχεις σκεφτεί? Και μικρά σε όγκο είναι για μέσα στην πόλη και το μπικίνι φέρινγκ έχουν για εκτός πόλης..

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pakosgemistos
    αν δεν έχεις σκοπό να πουλήσεις το XT για να πάρεις την επόμενη μοτο σου,κράτησε το για μες την πόλη,αφου σε εξυπηρετεί και πάρε ένα street για τις εκτός Αθηνών εξορμήσεις!
    αλλιώς μηχανές διπλού ρόλου που θέλεις,είναι πιο On-Off στυλ κατά τη γνώμη μου!
    Η αληθεια ειναι οτι το xt δεν μου αρεσει οδηγικα.Ειναι μετριο σε ολα.Μπορει να το κρατησω αλλα αυτο γιατι το εχω φτιαξει αρκετα και εχω δεθει καπως.Οn-off δυστυχως δεν μου αρεσουν(ακομα τουλαχιστον).

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    Καλησπέρα καταρχήν.

    Προσωπική εμπειρία από motard ή on-off ή ss δεν έχω αλλά μπορώ να σου πω για το hornet διάφορα.

    Και εγώ ξεκινώντας από crypton105 πέρασα σε YBR250 και μετά στο hornet. Η βολικότητα μέσα στην πόλη είναι ίδια με εκείνη ενός παπιού καθώς χωράει να περάσει από παντού, έχει πολύ καλό κόψιμο τιμονιού για ελιγμούς μέσα στα αμάξια και περρίσεια για την πόλη δύναμη ώστε να φεύγεις απόπου βρίσκεις κενό.

    Στο ταξίδι μονός είμαι άνετος μέχρι 140-150 χωρίς να σκύβω καθόλου (έχω βάλει μασκάκι εξτρα). Ενώ διπλός πέφτω στα 130 γιατί δημιουργούνται κάτι στροβιλισμοί από το κράνος του πίσω και μου κουνιέται το κεφάλι.Την σέλα την βρίσκω σχετικά άνετη και μπορείς να κουμπώνεις σε διάφορες θέσεις για να ξεπιάνεσαι.

    Από κατανάλωση όπως το είπες είναι, όσο το ανοίγεις τόσο καίει. Μεταξύ 6 και 7 χιλιάδων στροφών σε ταξίδι έχω παρατηρήσει κατανάλωση κατά μέσο όρο 5λ/100χλμ (4,8 με 5,2). Αυτό μεταφράζεται σε χιλιόμετρα την ώρα από 115 μέχρι 135 (με 6η). Από κει και πάνω γύρω στο 6,5-7 θα είναι η κατανάλωση εκτός αν πηγαίνεις με 180-200 συνέχεια.

    Κάποιο μονοκύλινδρο πιστεύω θα σε βολέψει μέσα στην πόλη πάρα πολύ αλλά σε ταξίδι θα σε φάνε οι κραδασμοί και θα κουράζει.

    Ίσως αυτό που σου ταιριάζει είναι και αυτό που δεν σου αρέσει. Το τύπου fazer που είπες αν και δεν είναι sport-touring. Κάτι σε er6f ή xj6 diversion έχεις σκεφτεί? Και μικρά σε όγκο είναι για μέσα στην πόλη και το μπικίνι φέρινγκ έχουν για εκτός πόλης..
    Καταρχας σ ευχαριστω για την ολοκληρωμενη σου απαντηση.Hornet το 600 εχεις?Απο τελικη τι λεει?Μετα απο τα αλλα που ειπες μονοκυλινδρο το αποκλειω γιατι σιγουρα δεν κανει για παραεξω.Tα xj και er ειναι λιγα αλογα(για μενα) και πιστευω θα μεινω ανικανοποιητος,σε αυτον τον τομεα τουλαχιστον.Δε ξερω απο δικυλινδρα τι βγαινει(μονο το tuono εχω υποψιν μου που δεν μου αρεσει σε εμφανιση).Η αληθεια ειναι πως οσο παω κλεινω και προς street αλλα δε ξερω αν θα με βολεψει καθημερινα...

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
    Καταρχας σ ευχαριστω για την ολοκληρωμενη σου απαντηση.Hornet το 600 εχεις?Απο τελικη τι λεει?Μετα απο τα αλλα που ειπες μονοκυλινδρο το αποκλειω γιατι σιγουρα δεν κανει για παραεξω.Tα xj και er ειναι λιγα αλογα(για μενα) και πιστευω θα μεινω ανικανοποιητος,σε αυτον τον τομεα τουλαχιστον.Δε ξερω απο δικυλινδρα τι βγαινει(μονο το tuono εχω υποψιν μου που δεν μου αρεσει σε εμφανιση).Η αληθεια ειναι πως οσο παω κλεινω και προς street αλλα δε ξερω αν θα με βολεψει καθημερινα...
    Ναι το 600 έχω. Τελική 240 είδα αλλά απότι έχω δει στο youtube πάει 242-243 αν και δεν έχει σημασία. Δεν έχω καταλάβει τι εννοείς με το "street"? Τα ss?

    Απότι κατάλαβα σκέφτεσαι και για χιλιάρι οπότε εκεί δεν μπορώ να βοηθήσω. Τα 600 των 78 αλόγων όπως er6, xj6 χάνουν μόνο σε ιπποδύναμη καθώς απότι έχω δει στην ροπή όσο και τα 600άρια των 100 αλόγων έχουν.

    Κοίτα και τα gsr και shiver αν σ'αρέσουν από γυμνά.

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    Ναι το 600 έχω. Τελική 240 είδα αλλά απότι έχω δει στο youtube πάει 242-243 αν και δεν έχει σημασία. Δεν έχω καταλάβει τι εννοείς με το "street"? Τα ss?

    Απότι κατάλαβα σκέφτεσαι και για χιλιάρι οπότε εκεί δεν μπορώ να βοηθήσω. Τα 600 των 78 αλόγων όπως er6, xj6 χάνουν μόνο σε ιπποδύναμη καθώς απότι έχω δει στην ροπή όσο και τα 600άρια των 100 αλόγων έχουν.

    Κοίτα και τα gsr και shiver αν σ'αρέσουν από γυμνά.
    Ναι ss εννοω απλα το εχω συνηθισει σαν street.Ναι και χιλιαρι σκεφτομαι οσον αφορα το γυμνο,για street (ε ss ενοοω;p) δε ξερω αν ειμαι ετοιμος.Ουτε τα 2 τελευταια που προτεινες μου αρεσουν..;/

  8. #8
    νομπελιστας χημειας!!! Το avatar του/της pilotos_xtreme
    Εγγραφή
    18/07/2008
    Μηνύματα
    463
    παρε cbr600f να μαθεις,ειναι μεγαλη δασκαλα η κυρια.κ μετα πας για 1000.

    κ γω αυτο εκανα. ακριβως στην ηλικια σου ειχα χτ600sm κ μετα πηγα στο cbr κ τωρα παω για 1000.

    Θέλω να με πας εκεί που όλα είναι ωραία
    και να 'χω πάντοτε παρέα
    σου λέω θέλω να με πας
    Θεσσαλονίκη με φεγγάρι
    όλους τους πόνους μου να΄πάρει
    να ξημερώσεις στο Βαρδάρη
    εκεί για πάντα να με πας

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pilotos_xtreme
    παρε cbr600f να μαθεις,ειναι μεγαλη δασκαλα η κυρια.κ μετα πας για 1000.

    κ γω αυτο εκανα. ακριβως στην ηλικια σου ειχα χτ600sm κ μετα πηγα στο cbr κ τωρα παω για 1000.

    Bασικα για r6 σκεφτομουν,το cbr δεν μου πολυαρεσει εμφανισιακα.Να εχει μεγαλη διαφορα?^^

Παρόμοια θέματα

  1. Χμμ δήλωση?απαραίτητη?πως και τι φασαρία είναι?
    από Erianis στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2010, 16:48
  2. Τρακαρισμα.Πως και τι δικαιουμαι.
    από gasto στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 11/06/2010, 08:05
  3. Επιλογή heavy duty σαμπρελών. Πώς και τι ταιριάζει ;
    από Bil στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2009, 20:12
  4. all time classic - τι παπι να παρω (και γιατι)
    από Lux Aeterna στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2009, 11:32
  5. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2006, 01:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF