Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 4 από 4

Θέμα: Clubs,Λέσχες και τα σχετικά...

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2002
    Μηνύματα
    200

    Clubs,Λέσχες και τα σχετικά...

    Αλήθεια τι γνώμη έχετε για τα τόσα clubs και τις τόσες λέσχες που υπάρχουν και όλο και καινούργιες γεννιούνται συνέχεια που αφορούν εμάς και τον κόσμο της μοτοσυκλέτας?
    Έχετε σκεφτεί να γραφτείτε σε κάποια από αυτές ή είστε ήδη μέλη σε κάποιες από αυτές και τι σας έκανε να πάρετε αυτή την απόφαση?

    Εγώ προσωπικά ποτέ δεν υπήρξα ούτε σκέφτηκα να γίνω μέλος σε κάποια λέσχη.Ποτέ όλο αυτό τον καιρό.Και ποτέ δεν ζήλεψα τις εκδρομές και τις συγκεντρώσεις τους.Ίσως γιατί είχα παρέα που γυρίζαμε συνέχεια εκδρομές κτλ, ίσως γιατί δεν βρήκα τον λόγο που θα με τραβήξει σε αυτές τις λέσχες.
    Ίσως γιατί ποτέ δεν μου άρεσε ο όχλος και να πηγαίνω εκδρομή με άλλες 50 μοτό.Ίσως γιατί "φοβόμουνα" να γίνω σε κάποια λέσχη μέλος και να απογοητευτώ μετά με αυτά που έβλεπα.Τον πραγματικό λόγο δεν τον έχω βρει ακόμα γιατί απλά δεν τον έχω ψάξει.
    Ούτως ή άλλως από την στιγμή (εδώ και 2 χρόνια) που συμμετέχω σε φόρουμ καλύπτεται εν μέρει η ομαδική εκδρομή και οι ομαδικοί καφέδες, η γνωριμία με καινούργια άτομα, ο κοινός προβληματισμός, ο χαβαλές.Και χωρίς να έχω κάποια "υποχρέωση" όπως συνδρομή ή παρουσία σαν μέλος σε συγκεντρώσεις.
    Στην αρχή ήξερα την Λ.Ε.ΜΟΤ καλό μου ακουγόταν μια λέσχη για όλους μας ανεξάρτητα τι καβάλαγε ο καθένας.Μετά γνώρισα τους MAGίτες, ακόμα καλύτερη φάση μου φαινόταν, είχε ακόμα και τράπεζα αίματος δηλαδή μια πράξη από εμάς για εμάς.Ξέχασα να πω ότι είχα γνωρίσει και την Ε-75 εν μέρει και τους έβλεπα αν ξεκινάνε εκδρομές όλοι μαζί και ζήλευα, ήμουν μικρός και δεν είχα μοτό.
    Και ξαφνικά άρχιζαν και φύτρωναν καινούργιες λέσχες.Φίλων Kawasaki,Tdm κλασσικής μοτοσυκλέτας κτλ κτλ που συρρίκνωναν τα μέλη ανάλογα με το τι καβαλάνε.Και η πλάκα είναι ότι ενώ είχα Honda και εγώ και ο κολλητός μου μας προσέγγισαν σε μια βόλτα και μας είπαν να γίνουμε μέλη στην λέσχη φίλων Kawasaki.Εκεί κουφάθηκα.
    Και άρχιζα να σκέφτομαι για όλες τις λέσχες γενικά.Με βλέπουν απλά σαν μια συνδρομή (λεφτά) ή μπορούν να με βοηθήσουν-προσφέρουν κάτι άλλο.Και γιατί είναι τόσες πολλές πλέον?Στην ουσία αποδυναμωνόμαστε έτσι σαν σύνολο μοτοσυκλετιστών.
    Παράδειγμα το πρόβλημα του Γιώργου πρόσφατα.Πιστεύω ότι τα περισσότερα άτομα ήταν γνωστοί μας και οι περισσότεροι το μάθαμε μέσω net.Ήταν και λέσχες δεν λέω.Αλλά 500 άτομα?Μόνο?Τόσοι λίγοι είμαστε?Και είχαν εμπλακεί και περιοδικά του χώρου και site και λέσχες και απλοί μοτοσυκλετιστές που το έμαθαν από μας.Ενώ στην πορεία των μοτοσυκλετιστών είμασταν πολύ περισσότεροι?
    Και πιστέψτε με τα έβλεπα ρομαντικά όλα αυτά.Το να ανήκω σε μία λέσχη για το κοινό καλό όλων μας.Αλλά κάπου απογοητεύτηκα.Είδα ότι το μόνο που γίνεται είναι εκδρομές και απλές συναντήσεις.
    Πρόσφατα γνώρισα και τον "’νεμο".Έχω διαβάσει όλο το site του 2 φορές και ήταν η πρώτη φορά που σκέφτηκα να συμμετέχω, να γίνω μέλος με έπεισε το site.Μου άρεσε που είναι η πρώτη λέσχη που ενδιαφέρετε για τα προβλήματα μας.Και θα ήθελα να έβαζα και εγώ το λιθαράκι μου.Αλλά πρόσεξα ότι έχει να κάνει κάτι από τον Σεπτέμβριο.Και έχουμε Φεβρουάριο.Ενώ στην αρχή κάθε μήνα θα έκανε και κάτι.Όπως πρόσεξα ότι έχει λίγα μέλη παρόλο τα σεμινάρια που μάζεψαν κόσμο, το site που έχει και γενικά την όποια προβολή και μετάδοση από στόμα σε στόμα.Όπως και να έχει μου φάνηκε σαν κάτι διαφορετικό με αγνές προθέσεις.Αλλά...

    Αυτός είναι ο προβληματισμός μου και οι σκέψεις μου.Και δεν θέλω να προσβάλω καμία λέσχη ή ο,τι απλά ένας προβληματισμός μου είναι.Και θα ήθελα την άποψη σας, γενικά και όσοι ασχολιούνται και ειδικά.Και θα παρακαλέσω όσοι απαντήσουν να απαντήσουν σοβαρά.
    Την καλημέρα μου!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    Ρε συ τιμωρέ όντως κάποιοι από εμάς πρέπει να έχουν hobby τις λέσχες και όχι τις μηχανές...

    Παράδειγμα πάρε από το site του moto κιόλας και δες στις ιστοσελίδες ποιές από αυτές τις λέσχες λειτουργούν κανονικά και από αυτές που λειτουργούν ποιές κάνουν κάτι άλλο εκτός από εκδρομές.

    Υπάρχουν και τύποι που τους γουστάρω από τα λίγα που έχω διαβάσει και δει για αυτούς, που είναι πραγματικά δεμένες παρέες μεταξύ τους και ενδιαφέρονται και για άλλα εκτός από "καφέ εκεί" ή "καφέ εδώ"...

    Το είχα σκεφτεί κάποτε να γίνω μέλος σε κανα Μ.Ο.Θ. αλλά δεν ξέρω ακριβώς τι θα μπορώ εκεί να κάνω με το παπί...
    Μάλλον θα περιμένω...

    Ανάλογο με τις λέσχες είναι και το φαινόμενομε τις ομοσπονδίες...
    Και οι πιο άθλιοι είναι σίγουρα οι τύποι που κάθονται και μαλώνουν για το ποιά λέσχη είναι η καλύτερη!

  3. #3

    Μάλιστα...

    ...μήπως να ψηφίσω στις εκλογές καμιά λέσχη μοτο τελικά????

    Εγώ τουλάχιστον δέ θέλω να ανήκω πουθενά. Όπως είπες κι εσύ Μιχάλη δέ χρειάζεται να είσαι σε λέσχη για να πας μια εκδρομή με μηχανές, για να βγείς για ένα καφέ, για να πείς δυο κουβέντες "μηχανικές"...
    Δέ νομίζω ότι έχει κάτι παραπάνω να σου προσφέρει μια λέσχη....


    ’μα πάντως πληρώνει έξοδα της μηχανής μου και ασφάλεια και βενζίνες και καφέδες, δέ το συζητώ, φέρτε μου τα χαρτιά να υπογράψω!!!!!
    SARCASM / because beating the shit out of people is illegal

  4. #4
    φίλε bikersonly αν θελεις να μαθεις ημουν στην λεσχη φιλων καβασακι και απο εκει εφυγα. αυτο που ειδα στης λεσχες ειναι οτι οταν καποιος μπη στο 9 μελες καβαλαει το καλαμι και νομιζει οτι καποιος ειναι. και ας ειναι στην προσωπικη του ζωη αποτυχημενος. προσπαθει μεσα απο την θεση που του δόθηκε στην λεσχη να δείξει οτι ειναι καποιος. και ξεχνα να δουλεψει για αυτο που τον ψήφισαν τα μελη. το καλο της λεσχης. αλλα περα απο την προσωπικη του προβολη αρχιζει να δουλευει με δικτακτορικο τροπο, του στιλ αποφασιζομεν και διατασομεν. μετα αρχιζουν να γινονται κλίκες, και οσες κλικες εχουν κολλητούς στο 9 μελες παιρνουν τις αποφασεις τους. μετα αρχιζουν να δημιουργουνται φαγωμαρες μεταξυ τους για το πια κλικα εχει δικιο και γινονται κουβαρι. καλα ειναι να εισαι αμετοχος. και ακομα καλιτερα να εισαι εξω απο λεσχες. μετα απο εκει ειμαι μελος του mag γιατι δεν ειναι λεσχη ειναι μια παρεα που δεν εχουν προεδρους, γραμματεις και φαρισαιους, και μεσω φορουμ η τηλεφωνων κανονιζουμε να βρεθουμε και να κανουμε την βολτα μας. πιστευω οτι οπου υπαρχουν οικονομικα συμφεροντα στη μεση υπαρχει φαγωμαρα. στην λε.φ.κα. ημουν για ενα διαστημα ταμειας και ειδα οτι σκοπος που γραφανε μελη με αλλες μοτο εκτος καβασακι ηταν οικονομικως και οταν το εθεσε καποιο μελος αυτο το θεμα τα μασουσανε. παντως εγω ειμαι κατα των λεσχων που αντιπροσωπευουν μονο ενα ειδος μοτο ( καβασακι, tdm, τρανσαλπ,βαραντερο,κλπ) και τωρα πια γνωριζοντας απο μεσα το θεμα λεσχες (δεν ειναι ολες ετσι) ειμαι και κατα των λεσχων. γιωργος

Παρόμοια θέματα

  1. Παλιόγρια και τα σχετικά ρουλμάν (1vj)
    από motaba στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2009, 18:36
  2. Ο λυκος και τα 7 κατσικακια
    από AFTER στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2007, 10:40
  3. Και Τα Μυαλα Στα Καγκελα
    από GST στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2004, 10:52
  4. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2004, 19:17
  5. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 29/12/2003, 11:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF