Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 49

Θέμα: Βραχιολι με ομαδα αιματος

  1. #1
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577

    Βραχιολι με ομαδα αιματος

    Πιστευω οι περισσοτεροι απο σας να ειδατε το βραχιολακι που δινει το ΜΟΤΟ ''δωρο'' στους αναγνωστες του για να γραφουν την ομαδα αιματος τους πανω, σε περιπτωση που γινει ατυχημα κλπ. Προσωπικα θεωρω το συγκεκριμενο βραχιολακι μεγιστη βλακεια και απλα διαφημιστικο και ''τρεντικο'' κολπο για τους απανταχου ''μηχανοβιους'' και ''γληγορους''. Το τευχος εχει 5-6 ωραια θεματακια και συνηθως αγοραζω ολα τα περιοδικα οποτε το αγορασα να δω τι λεει το τρικερ και βασικα να δω τη στηλη με τα μηχανολογικα και το GK (οι μονες στηλες που αξιζουν σε ολο τον χωρο του ειδικου τυπου για μηχανες αμα εξαιρεσουμε το R&D).

    Τεσπα, το θεωρω βλακεια να διαφημιζει κατι τετοιο μιας και δεν υπαρχει περιπτωση (εκτος αμα ο γιατρος εχει θερμοκρασια δωματιου) να εμπιστευτει στην κρισιμη στογμη ενα απλο βραχιολακι για αν κανει μεταγγιση. Κανενας μα κανενας δεν ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ να το κανει αυτο γιατι ειναι δικια του ευθυνη αμα δωσει λαθος αιμα (με ακρως οδυνηρες συνεπειες), οποτε δεν θα το κανει κιολας. Τωρα αν καποιος το φοραει το βραχιολι και νομιζει οτι μπορει να τον βοηθησει καποτε απαταται.

    Τεσπα οχι οτι θελω να πω κατι απλα καταγραφω τις σκεψεις μου. Οποιος θελει σχολιαζει, οποιος θελει μου την λεει, οποιος θελει το αγνοει οποιος θελει γαμαει το ποστ... τουλαχιστον θαχει χιουμορ μετα

    Φιλικα
    Rez
    O Captain! my Captain! our fearful trip is done;
    The ship has weathered every rack, the prize we sought is won;
    The port is near, the bells I hear, the people all exulting,
    While follow eyes the steady keel, the vessel grim and daring.

  2. #2
    Τωρα δηλαδη τι να σου πω?

    Ενα περιοδικο βγηκε να δωσει ενα δωρο και εσυ λες οτι ειναι βλακεια,την στιγμη που ειναι...
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .



































































































































    .
    .
    .

    ..

    Η ΜΕΓΙΣΤΗ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΠΟΤΕ!!!!!



    Μιλαμε για εντελως ηλιθιο τροπο διαφημισεις,θα ηθελα να ηξερα ποιος το σκεφτηκε.
    Ο καραχαλιος,ο Χατζαρας?

    1)Δεν υπαρχει περιπτωση πρωτα απ'ολα καποιος να δει οτι αυτο το βραχιολακι εχει την ομαδα αιματος

    2)Το να μαθει ο γιατρος την ομαδα αιματος ειναι υποθεση 1 λεπτου

    3)Θα σας κανει να μοιαζεται σαν λουγκριτσα αυτο το βραχιολακι,που περισσοτερο μου θυμιζει κατι σφραγιδες που βαζανε στα χερια των κοριτσιων κατι ψωνια στα σχολικα παρτυ!

    Ρε παιδια του ΜΟΤΟπεριοδικου,ενταξει καταλαβαινω οτι οι καιροι ειναι δυσκολοι,αλλα ιδεες γιοκ πλεον?

    Μπορειτε,καν'τε κατι :ZZZ:

  3. #3
    Συμφωνώ μαζί σου!!!!
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyota
    Εγγραφή
    03/07/2003
    Μηνύματα
    413
    Στο προηγούμενο τεύχος απ'αυτό που έδινε το βραχιόλι,έγραφε το περιοδικό σε κάποιο σημείο οτι έχουν συννενοηθεί με το ΕΚΑΒ και σε περίπτωση στραβής με μοτοσυκλετιστή,οι του ΕΚΑΒ θα ψάχνουν να βρουν το συγκεκριμένο βραχιόλι.

    Πάντως πέρα απ'τη διαφήμιση,πιστεύω οτι είναι ένας καλός και γρήγορος τρόπος για να δει ο άλλος την ομάδα αίματος σου σε περίπτωση ανάγκης.Κάτι παρόμοιο δεν είχαμε και στο Στρατό (ΤΑΠ);
    Πάντα όρθιοι.

    Sex is like hacking.You get in,you get out and you hope you didn't leave something behind that can be traced back to you.

  5. #5
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981

    ναι και εμένα στον στρατό το ΤΑΠ μου γραφει ΛΑΘΟΣ ομάδα αίματος....
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


    ααα , δεν θα γέλαγα αν είχαν βασιστεί σε αυτό και μου βάζαν αίμα..., η μάλλον θα γέλαγα αλλά με μονιμο χαμόγελο....

  6. #6
    Ego pantos ama eixa antagonistiko periodiko tha edina doro mia sakoulitsa pou kremiete sto laimo gia na vazoume extra aima se periptosi pou to xreiastoume.






    To TAP sto strato einai diaforetiko, i xrisimotita tou einai kyrios se periodo polemou.

  7. #7
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577
    Αρχικά δημιουργήθηκε από toyota


    Πάντως πέρα απ'τη διαφήμιση,πιστεύω οτι είναι ένας καλός και γρήγορος τρόπος για να δει ο άλλος την ομάδα αίματος σου σε περίπτωση ανάγκης.
    ναι μονο που οπως ειπα παραπανω ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να εμπιστευτουν το βραχιολακι σε περιπτωση ατυχηματος. Ουτε κανενα ΕΚΑΒ η νοσοκομειο θα εμπιστευτει το βραχιολακι, και καλα κανουν. Δεν γινεται να εξαρτωνται τοσες ζωες απο ενα βραχιολακι.

    Παρτε το και ετσι. Φοραω ενα βραχιολακι με την Χ ομαδα αιματος. Γινεται χτυπα ξυλο ατυχημα κια χρειαζομαι μεταγγιση. Αν μου δωσει λαθος αιμα επειδη φοραω αλλο βραχιολι η γραφει κατι που δεν ισχυει, τοτε θα καταστραφουν αρκετες ζωες. Η δικια μου σε πρωτο πλανο, του γιατρου που μου εδωσε αιμα, του αρμοδιου στο ΜΟΤΟ που εξεδωσε τετοιο βραχιολι χωρις να σκεφτει τις συνεπεις (ακομα και αν εχουν απαλλαγει ρητα απο τις συνεπειες μπορει να γινει καταγγελια εναντιων τους) και επισης του μισου γυναικειου πλυθησμου της Ελλαδος (Σααακηηηηη :rotflmao: )

    Τεσπα καταλαβαινετε οτι το συγκεκριμενο ειναι απλα διαφημιστικο τρικ και τιποτε αλλο. Επισης δειχνει και την καταντια του περιοδικου και την ανευθυνοτητα τους.

    Αυτα
    O Captain! my Captain! our fearful trip is done;
    The ship has weathered every rack, the prize we sought is won;
    The port is near, the bells I hear, the people all exulting,
    While follow eyes the steady keel, the vessel grim and daring.

  8. #8
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    ολα καλά ...
    αυτο που δεν καταλαβαίνω είναι αν υποχρεωτικά επιβάλεται σε κανένα να φορέσει το βραχιόλι???

    μάλλον οχι ..
    περνα αυτου το τι διαφημιστικό κόλπο χρησιμοποιείται το προσπερνάω...


    και απλά δεν με απασχολεί...













    αμαμ λέω οτι εισαι γεροπαράξενος και ολα σου βρωμάνε...

    :rotflmao: :rotflmao:
    και η ζωή συνεχίζεται...

  9. #9
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    Αρχικά δημιουργήθηκε από $py
    Ego pantos ama eixa antagonistiko periodiko tha edina doro mia sakoulitsa pou kremiete sto laimo gia na vazoume extra aima se periptosi pou to xreiastoume.
    To TAP sto strato einai diaforetiko, i xrisimotita tou einai kyrios se periodo polemou.
    ΠΟΛΥ ΄΄ΠΕΡΙΕΡΓΟ΄΄ ΤΟ ΑΣΤΕΙΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΥΧΕΣΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΣΗ

  10. #10
    To 'asteio' mou itan kathara eironiko pros to periodiko pou evgale ta vraxiolakia, prosopika mou fanike to idio makavrio.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της makaronachis
    Εγγραφή
    09/04/2005
    Μηνύματα
    200
    Αυτό το μήνα βραχιολάκια και τον άλλο μήνα καθρεφτάκια και τον άλλο χάντρες κόκινες θαλλασιές και μαύρες.Προσφορά για όλους τους ιθαγενείς αυτού του τόπου.ΟΥΓΚ ΟΥΓΚ ΟΥΓΚ ΜΟΥΓΚ ΜΟΥΓΚ ΜΟΥΓΚ.Καλά θα γίνουμε και πολύ τρέντυ ιθαγενείς.
    Τρώω άρα υπάρχω.Τρώω περισσότερο,υπάρχω περισσότερο.

  12. #12
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    η ιδεα το να εχουμε καποιο διακριτικο πανω μας το οποιο να παρεχει καποιες πρωτογενεις πληροφοριες για το ατομο μας σε περιπτωση ατυχηματος στα ατομα που θα παρεχουν τις Α' βοηθειες, δεν ειναι κακη.
    (πχ ομαδα αιματος,αλλεργιες σε φαρμακα και ουσιες ή χρονιες παθησεις κτλ. πχ εγω εχω 1 νεφρο εκ γεννητης, αυτο δεν πρεπει να το ξερει ο γιατρος που θα με παραλαβει μετα απο ατυχημα?)
    το οτι εδω στην ελλαδα οι υπηρεσιες και μηχανισμοι δεν εχουν μαθει να αναζητουν κατι τετοιο ή δεν δειχνουν ενδιαφερων να μαθουν δεν σημαινει οτι ειναι κακο!
    σαφως και διαφωνω με την εκτελεση της ιδεας απο το περιοδικο.
    θα επρεπε καλλιτερα να γινει σε πιο επισημη μορφη απο το ιδιο το κρατος (αλλα εδω δεν φροντιζει για αλλα πιο ''ζωτικα'' θεματα)....

  13. #13
    Γυρολόγος-Λασπολόγος! Το avatar του/της adam_tsouk
    Εγγραφή
    03/10/2003
    Μηνύματα
    5.430
    Βραχιολάκι; Γαμώ! Παώ να πα΄ρω 2-3 γιατί είδα κάτι γκομενάκια που φοράγανε και ζούλεψα!


    Τέπσα, πέρα από τη πλάκα, δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση να γίνει μετάγγιση αίματος χωρίς να γίνει πρώτα εξέταση!
    Η εξέτση δεν γίνεται μόνο για την ομάδα αίματος.

    Παρ' όλα αυτά δεν ξέρω αν τη θεωρώ κακή ή καλή ιδέα προώθησης προϊόντος.... και δεν με απασχολεί.
    kawasaki street warriors


    "δεν είναι η πτώση είναι η σύγκρουση..."
    One more dies one more lives
    One baby cries one mother grieves
    For all the sins you will commit
    You'll beg forgiveness and none I'll give

    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!


  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mtsop
    Εγγραφή
    19/10/2004
    Μηνύματα
    281
    Ακόμα και στις δερμάτινες στολές υπάρχει χώρος που αναγράφεις την ομάδα αίματός σου για την κακιά στιγμή. Μπορεί σε μια φάση αυτή η καθυστέρισούλα μέχρι να σου πάρου αίμα και να βρουν την ομάδα αίματος να σου σώσει τη ζωή. Ποτέ δε ξέρεις

  15. #15
    Δεν είναι και τόσο βλακεία.

    Το να φορέσεις ένα άλλο βραχιόλι με άλλη ομάδα αίματος πρέπει να είσαι τεράστιος μαλάκας.

    Οπότε σε έκτακτη ανάγκη,έλλειψη χρόνου σαν πρώτη πληροφορία είναι καλό.

    Εννοείται ότι απευθύνονται σε νοήμονες ανθρώπους.
    Ελπίζω να μην καταντήσουμε σαν τους ηλίθιους τους αμερικάνους.
    Μη αυτό,μη εκείνο λες και ήμαστε ηλίθιοι.

    Προσωπικά δεν το πήρα,σπάνια παίρνω πλέον περιοδικά αλλά σαν ιδέα δεν μου φαίνεται άσχημη

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF