Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 80

Θέμα: Πρόστιμο 80ευρώ για βάση ποδηλάτου..

  1. #1

    Πρόστιμο 80ευρώ για βάση ποδηλάτου..

    Με πρόστιμο 80 ευρώ πλήρωσε την αγάπη του για το ποδήλατο ένας Χανιώτης. Με το ποδήλατο είχε επιλέξει να μετακινείται στην πόλη για να κάνει τις δουλειές του.
    Το δίτροχο το στήριζε στο αυτοκίνητό του με ράβδους συγκράτησης ποδηλάτου. Ερχόταν στα Χανιά από το Ακρωτήρι με το αυτοκίνητο και αφού το στάθμευε, έπαιρνε το ποδήλατό του για τις μετακινήσεις του.
    Προ ημερών, του έκοψε κλήση η Τροχαία επειδή στο αυτοκίνητό του είχε τοποθετήσει τις ράβδους συγκράτησης ποδηλάτου. Ράβδους, οι οποίες πωλούνται νόμιμα στο εμπόριο αλλά οι τροχονόμοι θεώρησαν ότι προεξείχαν κατά ένα μέτρο και όχι κατά 0,45 m όπως ο ίδιος αναφέρει.
    Πρόκειται για τον επισμηναγό ιπτάμενο ε.α. και υποψήφιο δημοτικό σύμβουλο Χανίων, Αθανάσιο Τσατσαρώνη.
    Ο ίδιος εξηγεί:
    "Την Πέμπτη 23 Σεπτεμβρίου 2010 και ώρα 9.10 το βράδυ σε έλεγχο της Τροχαίας Χανίων, ενημερώθηκα ότι οι ράβδοι συγκράτησης ποδηλάτων τις οποίες έφερα στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου μου (με φόρτωση ποδηλάτου) ήταν παράνομες και επικίνδυνες σύμφωνα με το άρ. 82 του ΚΟΚ. Για το λόγο αυτό κρίθηκα παραβάτης και μου επιβλήθηκε πρόστιμο 80 ευρώ. Πρέπει να επισημανθεί ότι οι συγκεκριμένοι ράβδοι είναι του εμπορίου και δεν πρόκειται για ιδιοκατασκευή. Το ακριβές κείμενο της παράβασης είναι το παρακάτω:
    'Να έχει τοποθετήσει ράβδους συγκράτησης ποδηλάτου οι οποίες προεξέχουν 1m περίπου του αμαξώματος'.
    Την επόμενη ημέρα σύμφωνα με την προβλεπόμενη νομοθεσία, προέβην σε γραπτή αμφισβήτηση της εν λόγω παράβασης στο Τμήμα Τροχαίας Χανίων, αναφέροντας ότι ΔΕΝ υφίσταται παράβαση σύμφωνα με το άρ. 82 του ΚΟΚ και ότι οι ράβδοι προεξείχαν 0,45m και όχι «1m περίπου» που γράφεται στο έντυπο της Τροχαίας.
    Την Τρίτη 28 Σεπτεμβρίου 2010 ενημερώθηκα από την Τροχαία ότι η ένστασή μου απορρίφθηκε και ότι αν επιμένω στα λεγόμενά μου πρέπει να προσφύγω στο Πρωτοδικείο. Πριν την τελική μου απόφαση (προσφυγή ή όχι) κρίνω σκόπιμο να ενημερώσω τους συμπολίτες μου ότι:
    1. Σε επικοινωνία μου με τις εταιρείες εισαγωγής και εμπορίας των εν λόγω ράβδων συγκράτησης ποδηλάτων, έλαβα γνώση ότι είναι σύμφωνες με την ελληνική νομοθεσία του άρ. 32 του ΚΟΚ (φόρτωση οχημάτων) και όχι του άρ. 82. Κατόπιν αυτού είναι νόμιμη η διάθεση και χρήση αυτών.
    2. Η ανάρτηση ποδηλάτων στους εν λόγω ράβδους, αποτελεί φορτίο και πρέπει να γίνεται σύμφωνα με το άρ. 32 του ΚΟΚ, οπότε δεν προκύπτει παράβαση.
    Τελικά, η Τροχαία Χανίων έκρινε ότι εγώ έχω άδικο και ότι οι εν λόγω ράβδοι χρησιμοποιούνται παράνομα από τους πολίτες διότι είναι επικίνδυνες για τους άλλους χρήστες των δρόμων'.
    Ακόμα ο κ. Τσατσαρώνης επισημαίνει:
    'Κατόπιν όλων των ανωτέρω, χωρίς να κρίνω σκόπιμο να αναφέρω επακριβώς τα άρ. 32 και 82 του ΚΟΚ για τον αναγνώστη, επιθυμία μου είναι να ενημερωθούν οι ενδιαφερόμενοι για το συγκεκριμένο περιστατικό και να λάβουν γνώση ότι ίσως ελεγχθούν από την Τροχαία ως παραβάτες του άρ. 82 του ΚΟΚ και να τους επιβληθεί πρόστιμο 80 ευρώ.
    Εγώ ακόμη αμφισβητώ τη νομιμότητα της παράβασης αλλά προτρέπω τους ποδηλατικούς Συλλόγους και τους ποδηλάτες των Χανίων, να ζητήσουν ενημέρωση από την Τροχαία για το αν υφίσταται παράβαση και να ενημερωθούν ανάλογα οι πολίτες μέσω των ΜΜΕ'.
    Καταλήγοντας, σημειώνει:
    'Η απάντηση της Τροχαίας Χανίων: «Αν κύριε αμφισβητείτε ακόμη την παράβαση έχετε το δικαίωμα να προσφύγετε στο Πρωτοδικείο» την κρίνω ως τυπικά υπηρεσιακή και νόμιμη, αλλά πρέπει επίσης να πω ότι μέρος της δουλειάς της Τροχαίας είναι η σωστή κρίση και αντίληψη. Το «1m περίπου» που γράφτηκε από τον υπάλληλο της Τροχαίας - αντί 0,45m - ως μήκος ράβδων (120% σφάλμα), σημαίνει ότι δεν υπάρχει σωστή αντίληψη ενώ η τελική απόρριψη της ένστασής μου σημαίνει ότι δεν υπάρχει και σωστή κρίση'.


    Από εδώ

    Χαιρετίσματα..

  2. #2
    Πλάκα-πλάκα έχω δει ποδήλατο σε αμάξι, στηριγμένο με την εν λόγω σχάρα και τα δύο μισά των τροχών να προεξέχουν.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Εντάξει παιδιά καλή φάση το ποδήλατο αλλά μην τα χέσουμε όλα...

    Πόσες φορές τα έχω δει επάνω σε αμάξια και σκέφτομαι, αν γίνει κάτι και πέσω εγώ πίσω του τι θα γίνει;

    Γιατί από εκεί που απλά θα μπορούσα να μπω στο πίσω παρμπριζ, και φορώντας μπουφάν-κράνος να βγω κύριος και να ψάχνω μπροστινό για το μηχανάκι να βρεθώ να ψάχνω πνεύμονα, καρδιά, σπλήνα επειδή θα έχω γίνει σουβλάκι;;;

    Κάθονται οι εταιρείες σχεδιάζουν τα αμάξια ώστε να προστατεύουν και τους απ'έξω σε διάφορες γωνίες πρόσκρουσης και πάει ο καθένας και πετάει 2 σίδερα να περισσεύουν...
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
    Πλάκα-πλάκα έχω δει ποδήλατο σε αμάξι, στηριγμένο με την εν λόγω σχάρα και τα δύο μισά των τροχών να προεξέχουν.
    Κι εγώ δεν ξέρω ακριβώς τη νομοθεσία αλλά υποθέτω ότι μπαίνουν νόμιμα στο αυτοκίνητο εφόσον επιτρέπεται και η πώλησή τους στα καταστήματα ποδηλάτων, φαντάζομαι βέβαια ότι θα πρέπει να αφαιρούνται όταν δεν υπάρχει ποδήλατο πάνω..

    Ξέρει κανείς;

  5. #5
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    makis206...

    Σκόπιμα δεν αναφέρει τα άρθρα καθώς...

    Άρθρο 32...

    Το φορτίο απαγορεύεται να προεξέχει από το πίσω τμήμα του οχήματος περισσότερο από 30% του μήκους του αμαξώματος. Ειδικά, στα μοτοποδήλατα, μοτοσυκλέτες και τρίτροχα οχήματα, το φορτίο απαγορεύεται να προεξέχει περισσότερο από 0,40 μ. από τις πλευρές τους, υπολογιζόμενου από το εξωτερικό άκρο του εμπρόσθιου πλευρικού φανού του οχήματος, ή του μπρος ή πίσω ακραίου σημείου αυτών. .
    ........................

    Τα φορτία τα οποία προεξέχουν κατά πλάτος περισσότερο από 0,40 μ. από το εξωτερικό άκρο του μπρος φανού ή του πίσω ερυθρού φανού του οχήματος, πρέπει να επισημαίνονται τη νύκτα.
    Το όριο αρχικά είναι 0,40 και οχι 0,45 όπως αναφέρει...

    Συν του οτι οι εταιρίες ναι μεν δίνουν χαρτί πιστοποίησης για το αντικείμενο τους προς πώληση, αλλά οι διαστάσεις του δεν σημαίνει οτι κάνουν και για όλα τα οχήματα. Είναι ευθύνη του οδηγού όσον αφορά την εγκατάσταση του, να είναι σύνομο με τις διατάξεις.

    Επίσης στην κλήση μπορεί να αναγράφει το συνολικό σαν έκταση 0,45 + 0,45 αριστερά και δεξιά.. .και οχι μόνο την μία πλευρά.

    Γενικά είναι άλλο ενα περιστατικό που έχουμε μόνο την μία άποψη και οχι και εκείνου που διαπίστωσε παράβαση. Οπότε οτι και να πούμε είναι άκυρο, εκτός απο την μικρο-διαφορά εκατοστών που προκύπτει απο τα παραπάνω άρθρα του κώδικα.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  6. #6
    Οι εργοστασιακές βάσεις των περισσότερων εταιρειών τοποθετούνται στην οροφή του αυτοκινήτου και όχι πίσω ή υπό μορφή hitch (κοτσαροειδές). Η κατασκευή τους είναι τέτοια που πληροί πολλές προδιαγραφές ασφάλειας αλλά το κόστος τους δυσβάστακτο.
    Από την άλλη, οι aftermarket είναι ως επί το πλείστον προσθαφαιρούμενες στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου για ευκολία, ποιοτικά, εργονομικά και από άποψη ενεργητικής ασφάλειας υποδεέστερες των μαμίσιων.
    Πράθυρα και "ευκαιρείες" στον διάτρητο Ελληνικό κοκ και λοιπή νομοθεσία έχουν δώσει τροφή στον κάθε εισαγωγέα ή κατασκευαστή φερούσιων ποδηλάτων να παίρνει και μια βεβαίωση για το αξιόμαχο του προιόντος.
    Ε, είναι και θέμα παιδείας (αν σκέπτεσαι ότι μπορεί να γίνει sis-kebap ο δικυκλιστής από πίσω αν φρενάρεις-στουκάρεις) είναι και θέμα ωχαδερφισμού (εγώ θα φορτώ και θα πάω τη βόλτα μου) είναι και θέμα ευκολίας (και οι λοιποί να πα να γα).
    Τώρα, βέβαια, καλά όλα αυτά. Αλλά και ...άλλα τα 45 εκατοστά και άλλο το ένα μέτρο.
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    Γενικά είναι άλλο ενα περιστατικό που έχουμε μόνο την μία άποψη και οχι και εκείνου που διαπίστωσε παράβαση. Οπότε οτι και να πούμε είναι άκυρο, εκτός απο την μικρο-διαφορά εκατοστών που προκύπτει απο τα παραπάνω άρθρα του κώδικα.
    Gandalf
    Οπότε ακυρώνω και το "Χαιρετίσματα" που έγραψα παραπάνω μιας και δεν ήξερα τι γίνεται με το νόμο..

    Πλάκα πλάκα αυτά θα έπρεπε να μας τα πει κάποιος όμως όταν προμηθευόμαστε τέτοιου είδους αξεσουάρ, προσωπικά χρησιμοποιώ αρκετά συχνά τέτοια βάση (απ'αυτές που πιάνουν με ιμάντες στην μπαγκαζόπορτα) κι ενώ την αφαιρώ όταν πρόκειται να οδηγήσω το αυτοκίνητο χωρίς το ποδήλατο πάνω, κανείς ποτέ δεν μου μίλησε περί διαστάσεων με λεπτομέρειες.. καταλαβαίνω βέβαια την επικινδυνότητα του πράγματος, βλέπω όμως ότι τα σίδερα που κρατούν το ποδήλατο δεν εξέχουν από αυτό.

    Δεν θα μπορούσε όμως και η τροχαία να κάνει μια παρατήρηση προς ενημέρωση πριν δώσει την 80άρα έστω; Τέλος πάντων μην την πάω αλλού την κουβέντα..

    Ευχαριστώ Μάγε

  8. #8
    Xώρια ότι πρέπει να ασφαλίσεις αυτή την "επιμύκηνση"

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
    Xώρια ότι πρέπει να ασφαλίσεις αυτή την "επιμύκηνση"
    ΄
    Και ο ηλιακός στην ταράτσα θέλει άδεια από την πολεοδομία αλλά δεν γνωρίζω έναν (1) που να το έχει κάνει.
    (άσχετο)
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
    ΄
    Και ο ηλιακός στην ταράτσα θέλει άδεια από την πολεοδομία αλλά δεν γνωρίζω έναν (1) που να το έχει κάνει.
    (άσχετο)
    κοίτα, αν ο άλλος που σε τρακάρει από πίσω (ενώ έχεις αυτό το πρόσθετο)
    και είναι λίγο τζιμάνι, θα σου ζητήσει ασφαληστήριο για αυτό...

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
    ΄
    Και ο ηλιακός στην ταράτσα θέλει άδεια από την πολεοδομία αλλά δεν γνωρίζω έναν (1) που να το έχει κάνει.
    (άσχετο)




    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
    κοίτα, αν ο άλλος που σε τρακάρει από πίσω (ενώ έχεις αυτό το πρόσθετο)
    και είναι λίγο τζιμάνι, θα σου ζητήσει ασφαληστήριο για αυτό...
    Δεν ισχύει το "κρατάτε τις αποστάσεις" και το "ο προπορευόμενος δεν έχει αμάθια στον κώλο" ;
    Άραγε τι από τα δυο θα είχε μεγαλύτερη ισχύ σε μια δύσκολη κατάσταση;
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock




    Iσχύει! Ο ηλιακός θέλει πολεοδομική άδεια, άνοιγμα πινακίδας στο ΙΚΑ+πέρασμα ολίγων μεροκαμάτων, υδραυλικό υπόμνημα + θεώρηση στον σύνδεσμο υραυλικών, βεβαίωση ηλεκτρολόγου θεωρημένη από το τοπικό σωματείο κτλ κτλ κτλ.
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
    Iσχύει! Ο ηλιακός θέλει πολεοδομική άδεια, άνοιγμα πινακίδας στο ΙΚΑ+πέρασμα ολίγων μεροκαμάτων, υδραυλικό υπόμνημα + θεώρηση στον σύνδεσμο υραυλικών, βεβαίωση ηλεκτρολόγου θεωρημένη από το τοπικό σωματείο κτλ κτλ κτλ.
    το ξερω λεμε
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
    Εντάξει παιδιά καλή φάση το ποδήλατο αλλά μην τα χέσουμε όλα...

    Πόσες φορές τα έχω δει επάνω σε αμάξια και σκέφτομαι, αν γίνει κάτι και πέσω εγώ πίσω του τι θα γίνει;

    Γιατί από εκεί που απλά θα μπορούσα να μπω στο πίσω παρμπριζ, και φορώντας μπουφάν-κράνος να βγω κύριος και να ψάχνω μπροστινό για το μηχανάκι ....
    Ούτε ο Chacky Chan δεν τα κάνει αυτά

    Πάντως ότι μπορεί να γίνει τόσο επικίνδυνο σε σημείο να "σουβλιστείς"
    σε αυτές τις μπάρες δεν το είχα φανταστεί Μήπως είναι λίγο τραβηγμένο?
    Θα έχει τα ποδήλατα απάνω σκέφτομαι. Θα μου πεις το ίδιο μπορείς να πάθεις
    με το πετάλι... Γενικώς φαίνεται οριακό και επικίνδυνο να τα έχεις κρεμασμένα από
    πίσω.

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2013, 23:34
  2. Ψάχνω για βάση πινακίδας
    από Toumpas στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2011, 15:05
  3. ερωτηση για βαση κλειδαριας
    από alfa156 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2007, 11:20
  4. βαση για πινακίδα και φλας Ζ750/1000
    από modeerf στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 93
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2005, 20:44
  5. Βαση Για Abus-granit
    από x-rider στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2004, 09:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF