Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 4 από 4

Θέμα: πληροφορίες για σουηδία

  1. #1
    StoopidMotorForAHead Το avatar του/της aakkuan
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    123

    πληροφορίες για σουηδία

    σκέφτομαι εδώ και λίγες την προοπτική για μεταπτυχιακο στην σουηδία και συγκεκριμένα γκέτεμποργκ.
    αυτο που θα θελα να ρωτησω καποιον που έζησε/ζει εκει είναι τα κλασικά: κόστος διαμονής και ζωής γενικά, καιρός (οκ το ξέρω κρύο αλλά είναι κάτι ανάλογο ας πούμε με το κλίμα του βερολίνου; ), άνθρωποι, φαι (:rotflmao: ) κτλ κτλ.
    αν κανεις εχει να πει και εντυπώσεις απο το πανεπιστήμιο του γκέτεμποργκ θα με υποχρέωνε....

  2. #2
    KTHακικό Μέλος Το avatar του/της Emden
    Εγγραφή
    28/11/2007
    Μηνύματα
    70
    Φίλε μου εγω είμαι ήδη πάνω Στοκχόλμη βέβαια. Αν θες παραπάνω πληροφόριες στο πμ
    Μας έφαγαν οι μαστοράδες εκ πείρας και τα εξ ακοής αποφθέγματα. ...

  3. #3
    εχω παει μονο διακοπες. Το γκετεμποργκ ειναι γαμω τις πολεις! Δες στην υπογραφη μου μερικες φωτο. Το κοστος ζωης γενικα δεν ειναι υψηλο, το αντιθετο θα λεγα. Σουπερμαρκετ τα ιδια με εδω και σε καποια φτηνοτερα, καφες εξω φτηνος, ποτα πανω κατω τα ιδια, φαϊ το μεσημερι εχουν μενου για τους workers παντου και τρως γ@ματα με 10 ευρω. Οτι γουσταρεις! Γαλλικο, τάι, σουσι, ελληνικο, τοπικη κουζινα. Και σουπερ ετσι? Salad bar, κυριως πιατο και καφεδακι μετα. Ολα μεσα.

    Επειδη φιλοξενηθηκαμε απο Σουηδους φιλους μας δεν στα λεω μονο σαν τουριστας, τα επιβεβαιωσα

    Διαμονη σε δυαρι πολυ ανετο στο κεντρο της πολης οι φιλοι μας πληρωναν περιπου 300 ευρω. Σ΄αυτα τα χρηματα δεν ασχολεισαι με το σπιτι αφου οτι παθει το καλυπτει η εταιρια που το νοικιαζεις. Νερο, ρευμα τζαμπα, μονο θερμανση πληρωνεις εξτρα αλλα παιζουν και καποια που ειναι ολα ενσωματωμενα.

    Κλιμα γενικα ηπιο για Σουηδια αφου το Γκετε το πιανει gulf stream και φαντασου οτι το χειμωνα δεν παιζει συχνα χιονι αλλα μονο βροχα.

    Ομορφοι ανθρωποι, πολυ φιλικοι και μιλανε ολοι αγγλικα!



  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από filipp0s
    ....

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF