Σελίδα 2 από 37 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 552

Θέμα: Capo Da Roca;;;Nooοο Problem!!

  1. #16
    Τετάρτη 7 Ιουλίου 2010 Ημέρα 2η
    Αν και το καράβι έδενε στις 10 ο Βουνός νομίζοντας ότι είναι 7:30(ώρα Ελλάδος) ενώ ήταν 6:30(ώρα Ιταλίας) μας ξύπνησε πιστεύοντας ότι δένουμε στις 8:30 και ότι πρέπει να βιαστούμε. Αφού έφαγε το πρωινό του μπινελίκι, κατέβηκα και του έφερα πρωινό γιατί τον είχα πικράνει.
    Μαζέψαμε την προίκα μας και κατεβήκαμε στο λόμπι. Εκεί γνώρισα τον ιδιοκτήτη της ΡΤ. Σκωτσέζος ο οποίος είχε κάνει τον γύρο της Πελοποννήσου και επέστρεφε Σκωτία. Ταξίδευε μόνος του και είχε πάει σε πάρα πολλά μέρη. Πριν 40 χρόνια , ο γιατρός του απαγόρεψε να οδηγαει μηχανή και έτσι του είχε μείνει απωθημένο. Βγήκε λοιπόν στην σύνταξη και αυτή ήταν η 3η ΡΤ που άλλαζε. Πόσο χρονών ήταν? 77!!!
    Το μαρτύριο μου όμως δεν είχε τελειώσει. Έπρεπε να κατέβω παλι σε αυτό το σατανικό γκαράζ, τα καζάνια έλειπαν και οι αμαρτωλές ψυχές(για το δεύτερο δεν παίρνω όρκο). Όπως σας είπα και ποιο πριν είμαι τυχερός σε αυτα και ετσι περίμενα μόνο 45 λεπτά σε εκείνο το γκαράζ μέχρι να αναπνεύσω Ιταλικό καθαρό αέρα. Βεβαία μιλούσα με τον Σκωτσέζο(Ιαν) και πέρασε η ώρα ευχαριστα.

    Βγαίνοντας, χαιρετηθήκαμε με τον Ιαν του έδωσα ένα αυτοκόλλητο μοτό, μου έδωσε μια κάρτα του και έφυγε. Η χαρά που πατούσα ξένο έδαφος με μηχανή για πρώτη φορά, μεγάλη, ένιωθα σπουδαίος.

    Ο Κύριος Ιαν. Παρατηρήστε τις μαύρες ταινίες στο φανάρι. Επειδή είναι ρυθμισμένες οι δέσμες για να οδηγείς Αγγλία, είχε φροντίσει να μην τυφλώνει στην υπόλοιποι Ευρώπη τους διερχόμενους οδηγούς. Ιαν, συνέχισε έτσι, μου αρέσεις ...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	11.jpg 
Προβολές:	1170 
Μέγεθος:	98,4 KB 
ID:	212813
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  2. #17
    Ετοιμασίες έχοντας μόλις βγει από το καράβι. Ο προορισμός μας απείχε 560κμ και ήταν το λιμάνι της civitavecchia την οποία ο Μάικ έλεγε Τζιβιτζιλέγκια, χαχαχα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	12.jpg 
Προβολές:	1155 
Μέγεθος:	99,5 KB 
ID:	212814
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  3. #18
    Για να βγεις από το λιμάνι , έπρεπε να περάσεις από το μπλόκο που είχαν στήσει κάποιοι απεργοί μπλοκάροντας ένα φορτηγό. Το οποίο πρέπει να ήταν φορτωμένο με σταρι. Έκανα υπομονή κάνα δεκάλεπτο και αφού είδα ότι δεν έκαναν κίνηση αυτοί, έκανα κίνηση εγώ. Λίγο ξερογκαζια, λίγο χαμόγελο και λίγο πουστριλικι είναι το μυστικό. Επιτέλους είχα βγει! Αργότερα έμαθα ότι κορόιδευαν το φίλο μου Βουνό που ήταν μόνος του, λέγοντας του ότι, εσύ γιατί μόνος? Τι είσαι? Λουλις?

    Βγήκαμε από το Μπάρι και σταματήσαμε για καύσιμο .Στην νοηματική έγινε και η συνεννόηση με τον πρατηριούχο(τιμή 1,28?/L). Αφήσαμε το Μπάρι λοιπόν, το οποίο είναι και αδιάφορο σαν πόλη με κατεύθυνση, την Τζιβιτζιλέγκια.

    Ο δρόμος ήταν διπλή λωρίδα ανά κατεύθυνση με την γνωστή ευρωπαϊκή ποιότητα ασφάλτου. Το τοπίο αποτελούνταν από διάσπαρτους λόφους, με καλλιέργειες και πάρα παρά πολλές ανεμογεννήτριες.

    Στην Φώτο διακρίνεται η Α16/Ε842 η οποία ενώνει Μπάρι με Νάπολη.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	13.jpg 
Προβολές:	1148 
Μέγεθος:	97,6 KB 
ID:	212815
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  4. #19
    Αν και κουνημένη, την βάζω για να πάρετε μια γεύση από τις ανεμογεννήτριες.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	14.jpg 
Προβολές:	1142 
Μέγεθος:	97,5 KB 
ID:	212816
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  5. #20
    Χωριά χτισμένα αμφιθεατρικά πάνω στους λόφους. Κατάλοιπα του μεσαίωνα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	15.jpg 
Προβολές:	1142 
Μέγεθος:	98,2 KB 
ID:	212817
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  6. #21
    Το Grand Turismo στην μαμά πατρίδα.(και η κατάρα του φωτογράφου να μην έχει ούτε μια τέτοια με την αφεντιά του).


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	16.jpg 
Προβολές:	1136 
Μέγεθος:	98,7 KB 
ID:	212818
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  7. #22
    Το τουονο έδινε το ρυθμό για τις στάσεις. Είχαμε αποφασίσει ανά 150κμ που διένυε, στο πρώτο διαθέσιμο βενζινάδικο στάση, ώστε να μην κάνουμε ηρωικά πατάκια.

    Δεύτερη στάση για ανεφοδιασμό λίγο πριν τελειώσει ο Α16/Ε842 και μπούμε Α1/Ε45.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	17.jpg 
Προβολές:	1133 
Μέγεθος:	99,7 KB 
ID:	212819
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  8. #23
    Αν και το τοπίο ήταν εναλλασσόταν και σε κάποια σημεία εντυπωσίαζε, από άποψη οδήγησης ήταν αρκετά βαρετά. Βεβαία ο Α1 προς Ρώμη με τα 80κμ σε ευθεία με έκανε να αναπολήσω τον Α16.
    Που και που είχε ενδιαφέροντα χωρία αλλά το καράβι που μας περίμενε στις 22:15 δεν μας επέτρεπε την επίσκεψη τους.

    Το όνομα δεν το γνωρίζω, αλλά είναι στο τέλος της Α16 προς Νάπολη


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	18.jpg 
Προβολές:	1138 
Μέγεθος:	95,1 KB 
ID:	212820
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  9. #24
    Αυτά τα παιδιά, έτσι μια ζωή κολλητά οδηγούν… Εγώ θέλω την απόσταση μου ρε αδερφέ


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	19.jpg 
Προβολές:	1148 
Μέγεθος:	98,5 KB 
ID:	212821
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  10. #25
    Όπως αναφέρω και ποιο πάνω, γενικά προπορευόμουν κατά μέσο όρο 30 μέτρα. Σε κάποια φάση τους είδα από τον καθρέφτη που βγήκαν απότομα προς ένα βενζινάδικο.

    Τι στο καλό λέω? Έχουμε κάνει μονο 100κμ από τον προηγούμενο ανεφοδιασμό.

    Επειδή είχα ήδη περάσει το βενζινάδικο σταμάτησα ποιο κάτω στην λωρίδα έκτακτης ανάγκης και περίμενα. Μέγα λάθος αυτό, τα 15λεπτα που περίμενα πάνω στην μηχανή, οι νταλίκες που περνουσαν από διπλα μου, είχαν κάνει την μέση μου σμπαράλια από το πέρα δωθε. Έβαλα μπροστά λοιπον και πήγα στο πρώτο παρκιν που συνάντησα για να τους περιμένω. Πήρα τηλέφωνο να δω τι έχει γίνει.

    Είχαν φύγει τα ελατήρια(BMW) που συγκρατούν το διπλό σταντ , με συνέπεια αυτό να σέρνεται. Λίγο αργότερα ήρθαν αφού είχαν δώσει μια προσωρινή λύση με ταιραπ. Είχαμε πει ότι άμα μας έπαιρνε το πρόγραμμα θα μπαίναμε στην Ρώμη(δυτικά)να δούμε μια φίλη. Ο χρόνος όμως, μετά το σκηνικό με το διπλό σταντ δεν μας έπαιρνε και έτσι αφού περάσαμε από τον περιφερειακό της Ρώμης, μπήκαμε στην SS1 και από εκεί Α12 για civitavecchia.
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  11. #26
    Κάναμε την προβλεπόμενη στάση των 150κμ για βενζίνη, είχαμε ακόμα 80κμ για να φτάσουμε civitavecchia. Στο βενζινάδικο, άρχισαν οι μαστοράτζες να ψάχνουν λύση για το διπλό σταντ. Όσοι ξέρουν από GS650, θα γνωρίζουν ότι αυτό το μηχανάκι έχει ένα μονό σταντ ΑΚΥΡΟ. Γέρνει πάρα πολύ και άμα είναι φορτωμένο, μπορεί και να πέσει. Έτσι έπρεπε να βρεθεί λύση, αλλιώς θα ήταν κουραστικό για το Βουνό.

    Στο βενζινάδικο αυτό είχε ένα συνεργείο και πήγα μπας και βρω ελατήρια και κάνουμε δουλεία. Αφού εισέπραξα το βλέμμα της αγελάδας όταν μίλησα αγγλικά, του είπα, ασπέτα ρε. Πήγα πίσω, έβγαλα μια Φώτο ένα αντίστοιχο ελατήριο που φαινόταν στο τουονο και επέστρεψα για να του δείξω τη ζητώ.

    Η Φώτο με το ελατήριο


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20.jpg 
Προβολές:	1142 
Μέγεθος:	91,7 KB 
ID:	212822
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  12. #27
    Χαμογέλασε και μου έφερε ένα δείγμα ελατηρίου. Του είπα μήπως έχεις και δεύτερο η κατι ποιο μεγάλο?
    Γύρισα με δυο ελατήρια περιχαρής και τα έδωσα στους δούλους για να κάνουν τους μάστορες. Το αποτέλεσμα ήταν αυτό. Όπως καταλαβαίνετε έμεινε με το ταιραπ για σιγουριά.

    υγ: Το καλό με τα ιταλικά μηχανάκια είναι, ότι αρχίζουν με τον καιρό και πιάνουν τα χεριά σου..


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	21.jpg 
Προβολές:	1137 
Μέγεθος:	99,4 KB 
ID:	212823
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  13. #28
    Επέστρεψα να ρωτήσω τι οφείλω για τα ελατήρια και μου έκανε νόημα τπτ. Τον ευχαρίστησα και έφυγα.

    Το εν λόγο συνεργείο


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	22.jpg 
Προβολές:	1134 
Μέγεθος:	99,2 KB 
ID:	212824
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  14. #29
    Κατά τις 19:00 φτάσαμε στην civitavecchia και μπήκαμε στο λιμάνι να δούμε τα σχετικά με το πλοίο. Μια λάθος έξοδος μου στο λιμάνι, μας ανάγκασε να κάνουμε άλλα 20κμ σε επαρχιακό δρόμο μέχρι να βρούμε σημείο για να επιστρέψουμε. Έκανα πάλι τα προβλεπόμενα check in, βγήκαμε από το λιμάνι για ανεύρεση φαγητού αφού όλη μέρα ήμασταν νηστικοί.

    Επιστρέψαμε και κάτσαμε στην ουρά για να μπούμε στο Πλοίο. Είχαμε παρέα 5 άλλες μηχανές με ιταλικές πινακίδες. Μπήκαμε στο πλοίο και αφού μας υπόδειξαν που να αφήσουμε τις μηχανές, το πλήρωμα του καραβιού ανέλαβε το δέσιμο τους. Σε 5 λεπτά είχαν δέσει όλες τις μηχανές

    Δένοντας άλλος την μηχανή μου, με γλύτωσε από το μαρτύριο του ιδρώτα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	23.jpg 
Προβολές:	1131 
Μέγεθος:	98,7 KB 
ID:	212825
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  15. #30
    Η εταιρεία που κάνει το δρομολόγιο civitavecchia Βαρκελώνη είναι η Grimaldi και οι αναχωρήσεις είναι ανά δυο μέρες. Τα εισιτήρια τα είχα αγοράσει από το site directferries.com και δεν υπήρξε το παραμικρό πρόβλημα.
    Το υπόλοιπο βράδυ μας το περάσαμε στο εξωτερικό μπαρ του καραβιού με μουσική λατιν στην διαπασών και πίνοντας κάτι μυστήριες μπύρες. Τα χιλιόμετρα εκείνης της μέρας 600 και δεν μπορώ να πω ότι είχα κουραστεί.
    Το δρομολόγιο που ακολουθούσαμε για Ισπανία, ήταν το αρχικό πού είχε βγει για να πάμε Μαρόκο.
    Τα εισιτήρια ήταν αγορασμένα οπότε είπαμε να το εκμεταλλευτούμε..

    Το εξωτερικό μπαρ


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	24.jpg 
Προβολές:	1131 
Μέγεθος:	96,4 KB 
ID:	212826
    Me gusta la moto, me gustas tu....

Σελίδα 2 από 37 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF