Σελίδα 1 από 37 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 552

Θέμα: Capo Da Roca;;;Nooοο Problem!!

  1. #1

    Capo Da Roca;;;Nooοο Problem!!

    Gregoire: Καλημέρα, 17 Ιούλιου παντρεύομαι στην Καζαμπλάνκα, θα μας κάνετε την τιμή?

    Dimitris: Βεβαίως, θα έχουμε και απαρτία με τους συμμαθητές από το Παρίσι?
    Gregoire: Ναι, θα είναι όλα τα καλά παιδιά.
    Dimitris: Κράτα μου κους κους και δήλωσε με παρών.
    Gregoire: Τα λέμε τον Ιούλιο Καζαμπλάνκα λοιπόν.
    Dimitris: A Bientot Greg…

    Αυτή η συζήτηση με τον συμμαθητή μου από Γαλλία, ήταν το ερέθισμα για την φετινή εξόρμηση στο εξωτερικό. Πήρα τηλέφωνο το κορίτσι και του είπα κάνε βαλίτσες, το μενού φέτος έχει Καζαμπλάνκα. Έριξα και ένα πρόχειρο βλέμμα για αεροπορικά εισιτήρια και βρήκα καλές τιμές αφού ήταν ακόμα Απρίλιος.
    Καθώς δημιουργούσα στον υπολογιστή μου λοιπόν, το επόμενο νεοελληνικό μέγαρο στα γνωστά προάστια, έφαγα το κόλλημα. Ρε λες? Μπαααα αυτά είναι για άλλους. Πάλι τηλέφωνο, έλα Δεσποινίς, θα πάμε με μηχανή οκ? Μηχανή, δεν είναι μακριά? Χα, νομίζεις, τα έχω σχεδιάσει όλα ,είναι παιχνίδι. Οκ είμαι μέσα.
    Κλείνει το τηλέφωνο και μένω κάγκελο. Εγώ και η μηχανή? Αφρική? …γιούπι!!

    Αγοράστηκε και ο απαραίτητος οδηγός μαζί με χάρτη και άρχισε η μελέτη.

    υγ: υπάρχει ένα θρεντ στα ταξιδιωτικά ( εδω ) για τυχόν παρατηρήσεις σχόλια σπαμ και γενικά ότι γουστάρετε να εκφράσετε. Ευχαριστώ κύριοι


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	morocco map.jpg 
Προβολές:	2522 
Μέγεθος:	14,0 KB 
ID:	212792
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  2. #2
    Σε αυτό το σημείο, θα πρέπει να σας πω ότι δεν πήγα Μαρόκο, θα σας πω επίσης ότι όλα ήταν έτοιμα, εισιτήρια κλεισμένα όπως και ξενοδοχεία, οδηγοί τοπικοί για να μας πάνε στα βάθη της Σαχάρας.
    Θέλω να σας πω επίσης ότι είχα αποστηθίσει όλο το χάρτη και όλο τον ταξιδιωτικό οδηγό και το ζούσα στο φουλ. Θέλω να σας πω επίσης, ότι μετρούσα τις μέρες μια μια. Ωραία ρε φίλε και που θες να καταλήξεις?
    Απλα ότι άμα τελευταία στιγμή στραβώσει το ταξίδι σας, ο προορισμός σας , η κάτι τέλος πάντων (όπως σε μένα), δεν μασάς , φεύγεις και όλα τα άλλα τα βρίσκεις στην πορεία. Όλα θα είναι εκεί και θα σε περιμένουν να τα ανακαλύψεις. Όπου και αν πας....
    Ο οδηγός που είχα αγοράσει και είχα μάθει απέξω. Μέχρι και τα περιεχόμενα είχα αποστηθίσει...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	odhgos explorer.jpg 
Προβολές:	2547 
Μέγεθος:	56,5 KB 
ID:	212794
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  3. #3
    Για την ιστορία, ο λόγος που δεν πήγαμε Μαρόκο, ήταν ότι το κορίτσι μου έψαχνε και δεν έβρισκε μια εβδομάδα πριν το διαβατήριο της. Η επανέκδοση απολεσθέντος διαβατηρίου, απαιτεί 3 μήνες. Δεν θα αναλωθώ σε αυτό, ούτε στις ενέργειες μου για την παράκαμψη του 3μηνου και την έκδοση καινούριου. Απλά είναι μια πληροφορία που ίσως πρέπει να ξέρετε.

    Η εικόνα που μίσησα εκείνη την εβδομάδα, όσο πότε.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	14444444444.jpg 
Προβολές:	2522 
Μέγεθος:	26,5 KB 
ID:	212795
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  4. #4
    Ωραία λοιπόν, είχα βρεθεί με 20 μέρες ελεύθερες, άλλες δυο μηχανές και δεν είχαμε προορισμό. Τα παιδιά που θα έρχονταν μαζί, για να πάρουν 20 μέρες άδεια(έπειτα από πίεση δίκη μου, για να βγει το πρόγραμμα Μαρόκο)είχαν ζοριστεί πολύ και δεν ήθελα να καταλήξουν σε Ελληνικό νησί.
    Έτσι λοιπόν σε μια νύχτα, ακύρωσα όλα τα ξενοδοχεία(όσα μπόρεσα) και έβγαλα νέο πρόγραμμα μέσα σε ένα απόγευμα.


    Το αποτέλεσμα ενός καλοσχεδιασμένου προγράμματος για 20 μέρες Ευρώπης.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	programma.jpg 
Προβολές:	2575 
Μέγεθος:	99,5 KB 
ID:	212797
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  5. #5
    Αυτοί έλεγαν Ισπανία, εγώ έλεγα Capo da Roca και Μονών Λαβε. Δεν μου χάλασαν το χατίρι και τους ευχαριστώ. Είχα απογοητευτεί πάρα πολύ με την όλη φάση, αλλά πήρα απόφαση να μην αφήσω την μικρή εδώ και να πάμε μόνοι μας οι υπόλοιποι. Δεν ήταν θέμα παντόφλας(θέλω να πιστεύω ). Προσωπικά δεν θα γούσταρα να με άφηναν πίσω, εξάλλου το ζούσε και εκείνη το ταξίδι.
    Σχεδιάσαμε λοιπόν μια διαδρομή προς Πορτογαλία με επιστροφή, κλείνοντας τα ξενοδοχεία στις μεγάλες πόλεις και αφήνοντας κάποιες νύχτες χύμα. Μια ψυχή μου έχει πει, το πρόγραμμα σε σώζει στα δύσκολα, το σκεπτόμουν και έλεγα, ωχ ωχ ωχ……

    Ετοιμασίες είχαμε κάνει πάρα πολλές. Κάποιοι στήθηκαν από την αρχή γιατί δεν είχαν ούτε πλαϊνές βαλίτσες και κάποιοι προσπαθούσαν να τις βάλουν με το ζόρι, άσχετα άμα ήταν ενάντια στην φύση της μηχανής τους.
    Εγώ έβαζα τελευταίες πινελιές στο μηχανάκι μου όπως το GPS, που αγόρασαν οι άλλοι. Μα καλά ρε μαλάκες, δεν σας έχω πει ότι μικρός κατάπια πυξίδα? Τι το θέτε το Garmin Nuvi 1130? Άλλος προσπαθούσε να βολέψει το μπιστολάκι μεγαθήριο της κοπελιάς, άλλος τα σάντουιτς της μανούλας, με φρέσκο αυγό κόκορα από την αυλή και άλλος παραλίγο να κοιμηθεί στην σέλα το τελευταίο βράδυ από την χαρά του.


    Πατέντα ελληνική με την βοήθεια του Παναγιώτη…Merci Κύριος


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_0247.jpg 
Προβολές:	2543 
Μέγεθος:	95,5 KB 
ID:	212798
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  6. #6
    Υγ: Σε αυτό το σημείο θέλω να σας πω ότι το ταξιδιωτικό το γράφω για έναν και μόνο λόγο. Να εμπνευστείτε, να δείτε ότι όλα τα δύσκολα λύνονται και να βάλετε πλώρη για εξωτερικό με τις αγαπημένες σας. Πληροφορίες θα αναφέρω μερικές κατά την διάρκεια του ταξιδιωτικού, αλλά δεν είναι αυτές το ζητούμενο πιστεύω. Στο ίντερνετ βρίσκεται κανεις τα πάντα. Εγώ διαβάζοντας άλλα ταξιδιωτικά, εμπνεύστηκα , μοιράστηκα εικονικές εμπειρίες και πήρα το δρόμο μου. Το εύχομαι ολόψυχα και σε εσάς.
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  7. #7
    Τρίτη 6 Ιουλίου 2010 Ημέρα 1η
    Το αγαπημένο μου τρίπτυχο: Γυρνάς τον διακόπτη και ακούς τα βζζιννν βζουννν κτλπ, βάζεις μπροστά, κουμπώνεις πρώτη, ρολάρεις και σκέπτεσαι ..Θα κάνω 20μερες να γυρίσω, πάω σε νέους τόπους. Δεν ξέρω τι με περιμένει αλλά ανυπομονώ να μάθω. Αναχώρησα από την οικία στις 9:30 για να πάω προς Πέραμα να συναντηθώ με το GS650Dakar και από εκεί στο ραντεβού στα πρώτα διόδια προς Πάτρα .Στις 11:00 μας περίμενε και το τρίτο μηχανάκι της παρέας. Ένα tuono factory σε έκδοση Grand Turismo χαχαχαχαχα. Που πας ρε Θείο με το μοτόρι.. και διπλός παρακαλώ….


    Το ΚΤΜακι φορτωμένο στο Πέραμα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	2511 
Μέγεθος:	97,7 KB 
ID:	212803
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  8. #8
    O Dakaratoras του φίλου, φορτωμένος και αυτός.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3.jpg 
Προβολές:	2519 
Μέγεθος:	99,7 KB 
ID:	212804
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  9. #9
    Λίγο αργότερα κατέφθασε και το πλάσμα με ταξί. Έβαλε την στολή της και φύγαμε.
    Ήμασταν on time και ξεκινήσαμε για το σημείο του ραντεβού. Στο Σχιστό όμως μας περίμενε για τους γνωρίζοντες, ένα απολαυστικό μποτιλιάρισμα των 25 λεπτών. Έσβησα το εργαλείο μην πάρει φωτιά και απολάμβανα την μυρωδιά από το μπροστινό μου, το γνωστό πλοίο της αγάπης. Είχα ιδρώσει απίστευτα και έλεγα ωραία αρχίσαμε. REVIT και αηδίες και ειδικά ανοίγματα να αερίζεσαι. Στον Βόρειο πόλο τα δοκιμάζουν?
    Η επιλογή να περάσεις ανάμεσα από τα αμάξια δεν υπήρχε αφού με τις πλαϊνές μεταμορφώνεσαι σε δυσκίνητο θηρίο. Μετά από 3L ιδρώτα ξεκολλήσαμε και φτάσαμε στα διόδια όπου μας περίμενε το Grand Turismo:rotflmao: :rotflmao:

    Που πας ρε Καραμήτρο καλοκαιριάτικο ντυμένος έτσι?


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4.jpg 
Προβολές:	2501 
Μέγεθος:	98,6 KB 
ID:	212805
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  10. #10
    Ο κύριος με το Ντακάρ....


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5.jpg 
Προβολές:	2478 
Μέγεθος:	99,2 KB 
ID:	212806
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  11. #11
    Ο κύριος με το Grand Turismo:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: καλά καλά δεν ξαναγελάω


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6.jpg 
Προβολές:	2440 
Μέγεθος:	98,8 KB 
ID:	212807
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  12. #12
    Η αναμνηστική πριν ξεκινήσουμε. Διακρίνονται λοιπόν από τα αριστερά προς τα δεξιά οι ακόλουθοι: Μαϊκ, Γιάννα(Ήρωας εκεί που καθόταν), Ο Βουνός, Γάλλος και το Πλάσμα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	7.jpg 
Προβολές:	2401 
Μέγεθος:	99,0 KB 
ID:	212808
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  13. #13
    Ξεκινήσαμε λοιπόν για Πάτρα για να πάρουμε το Καράβι προς Μπάρι στις 16:00. Για πρώτη φόρα δοκίμασα να ακούσω μουσική και μπορώ να πω ότι ναι, χαιρόμουν μόνος μου!! Το τρομερό απριλια έχει μεγάλες αυτονομίες και στην προβλεπόμενη στάση, 40κμ πριν από Πάτρα, δεν ανεφοδιάστηκε αφού ο Βουνός είχε πάρει φόρα και δεν σταματούσε.

    Φτάσαμε Πάτρα και γεμίσαμε στο πρώτο βενζινάδικο που βρήκαμε. Το απριλια είχε γράψει 230κμ φορτωμένο!! Εγώ σαν γνήσιος Έλληνας δεν έβαλα βενζίνη, το άφησα για Ιταλία. Κατεβήκαμε στο λιμάνι για να δούμε τα σχετικά με την αναχώρηση και ξαναβγήκαμε στην πόλη. Είχε μια καταραμένη κίνηση και είχα ιδρώσει όσο δεν πάει. Μέσα σε 5’ λεπτά, είχαμε καταφέρει να χαθούμε μεταξύ μας στην Πάτρα. Κατέβηκα στην κεντρική πλατειά στο λιμάνι και τους έδωσα το νέο στίγμα by phone. Γαμώ έλεγα, χανόμαστε εδώ μεταξύ μας, σκέψου έξω τι θα γίνει.

    Κάτσαμε στην πίτα του Παππού και την τιμήσαμε δεόντως. Τα νεράκια, τα πίναμε δέκα δέκα, για να έχουμε να ιδρώνουμε. Αφού φάγαμε και ενυδατωθήκαμε, κατεβήκαμε στο λιμάνι για το check in. Αφησα την ομάδα και πήγα στα γραφεία να κάνω τα κουμάντα. Ότι έχει σχέση με ουρές και αναμονές δεν έχω τύχη. Μπροστά μου είχα ένα Ιταλό που δεν ήξερε τι ήθελε, έναν Ελληνα πράκτορα με λάθος εισιτήρια και μια τύπισσα με 10 σελίδες Α4 για να κάνει check in σε γκρουπ!! Έφτασε και η σειρά μου και μέσα στην τρελή χαρά έκανα και το δικό μου check in. Όλα καλά μέχρι που έφτασε στην κράτηση της μηχανής μου, την οποία το σύστημα δεν ‘’έβλεπε’’. Ε ρε γμτ δεν με βλέπω να βγαίνω ποτέ εκτός συνόρων. Μετά από 1 υπέροχη ώρα υπομονής κατάφερα και έβγαλα άκρη.

    Βγαίνοντας συνάντησα μια αρματωμένη 1200GSA , με ρώτησε προς τα πού πάω, απάντησα στο Μπάρι και είπα, θα σε δω στο πλοιο.

    Συνάντησα την τρομερή μου ομάδα όπου κατεβήκαμε στα τάρταρα (-3)για να δέσουμε τις μηχανές. Το καράβι που πήραμε ήταν το σουπερ φαστ 1.Είχα σαπίσει στον ιδρώτα, δεν μπορούσα να δω μπροστά μου και έριχνα κατάρες στην revit και ας μην έφταιγε.
    Σε παράταξη, παρέα με την rt που βρήκαμε δεμένη εκεί.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8.jpg 
Προβολές:	2410 
Μέγεθος:	97,7 KB 
ID:	212809
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  14. #14
    Η ομάδα σε στιγμές χαλάρωσης


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	9.jpg 
Προβολές:	2397 
Μέγεθος:	98,8 KB 
ID:	212810
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  15. #15
    Δεν ξέρω αν εσείς γνωρίζετε για τον εαυτό σας, αλλά εγώ δεν το ήξερα. Κάπως έτσι μοιάζω όταν κοιμάμαι , έχοντας διανύσει 224κμ. Ακόμα αναρωτιέμαι πως μοιάζω στα 700κμ. Οι ωτοασπίδες, το νούμερο 1 αξεσουάρ όταν ταξιδεύεις με τον Βουνό. Στην 4 κλίνη καμπίνα κοιμηθήκαμε και οι 5
    :ZZZ: :ZZZ: :ZZZ: :ZZZ:

    Μοιράζομαι προσωπικές στιγμές για αυτό παρακαλώ να λείπουν τα σχόλια:a029:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	10.jpg 
Προβολές:	2329 
Μέγεθος:	57,9 KB 
ID:	212812
    Me gusta la moto, me gustas tu....

Σελίδα 1 από 37 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF