Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Bering Expedition

  1. #1

    Bering Expedition

    Το παλιό μαύρο Bering είχε κλείσει 8ετια…
    Το πιο παλιό κόκκινο Clover είχε βγει από καιρό στην σύνταξη…
    Το ακόμα πιο παλιό Shoei είχε αρχίσει να γίνεται ανάμνηση…
    Δόθηκαν και τα τρία δωρεάν σε κάποιους ανθρώπους που δεν θα αγόραζαν ποτέ μπουφάν..
    Άδειασε ένας μεγάλος χώρος στην ντουλάπα…
    Και από σήμερα κρέμεται ένα ολοκαίνουργιο BERING EXPEDITION !!!
    Με γεια μου – ευχαριστώ – σχόλια εντυπώσεις με τον καιρό…


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3812-bering-expedition-1.jpg 
Προβολές:	566 
Μέγεθος:	38,2 KB 
ID:	214794

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2010
    Μηνύματα
    133
    με γες με γες και αχρειαστο

  3. #3
    το εχω και γω ενα χρονο περιπου...πολυ ευχαριστημενος...

  4. #4
    Στις ταμπέλες έλεγε «για όλες τις συνθήκες»…
    Το το ότι θα τις δοκίμαζα όλες μαζί τόσο γρήγορα δεν το περίμενα..
    Χθες λοιπόν…

    Ν.Σμυρνη – Ε.0.

    Ζέστη . ανοικτοί οι αεραγωγοί , μια χαρά ο αερισμός , δεν ίδρωσα.

    Ε .Ο. – Νεμέα

    Αέρας . κλειστοί αεραγωγοί , ρύθμιση των Velcro για να είναι πιο εφαρμοστό.
    Δεν ανέμιζε τίποτα στον αέρα.

    Νεμέα – Ψάρι – Στυμφαλία.

    Ψιλή βροχή . φόρεσα το εσωτερικό αδιάβροχο του . δεν πέρασε τίποτα μέσα και η γκορντουρα στέγνωνε γρήγορα.

    Στυμφαλία - Γκουρα – Τρίκαλα

    Βροχή επίπλων (καρεκλες , τραπεζια κ.λ.π)+ κρύο.

    Φόρεσα την επένδυση και φόρεσα το αδιάβροχο ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ.

    Δεν κατάλαβα τίποτα από βροχή και κρύο. Το αδιάβροχο ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ δεν εφαρμόζει σφιχτά με αποτέλεσμα στον αέρα να ανεμίζει.

  5. #5
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Ωραιότατο, δείχνει πολύ "δυνατό", και προφανώς μετά το εξαντλητικό τεστ που του έκανες έτσι πρέπει να είναι... πόσο αν επιτρέπετε;

    υ.γ. το αδιάβροχο που λες είναι δικό του και παίνει και από έξω; δεν το ΄πιασα καλά
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
    Ωραιότατο, δείχνει πολύ "δυνατό", και προφανώς μετά το εξαντλητικό τεστ που του έκανες έτσι πρέπει να είναι... πόσο αν επιτρέπετε;

    υ.γ. το αδιάβροχο που λες είναι δικό του και παίνει και από έξω; δεν το ΄πιασα καλά
    μερσι..

    ...260€

    Για το αδιαβροχο τωρα…

    Το μπουφάν αποτελείται από τρία κομμάτια.

    Το εξωτερικό του (όπως την φωτο)
    Μια αδιάβροχη μεμβράνη που δένει με φερμουάρ ΜΕΣΑ στο μπουφάν.
    Μια χειμωνιάτικη επένδυση που δένει με φερμουάρ μέσα στο μπουφάν.

    Η λογική (νομίζω) της αδιάβροχης εσωτερικής επένδυσης είναι ότι ακόμα και σε ΠΟΛΥ νερό που θα περάσει από την κορντουρα ,θα σταματήσει στην αδιάβροχη επένδυση και έτσι θα είσαι πάντα στεγνός.
    Η επένδυση αυτή όμως , μπορεί να φορεθεί και εξωτερικά του μπουφάν αφού τα φερμουάρ του μπορυν να κλείσουν και είναι αρκετά φαρδύ.


  7. #7
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    ok το πιασα. Το σκεφτόμουν και εγώ αλλα τελικά πήρα το dainese το gator με 300 απλά δεν το έχω ακόμα φορέσει ουσιαστικά για να δω τι ψάρια πιάνει...μπαίνει ο χειμώνας όμως και όλα θα δείξουν... αν έκανα καλά ή όχι...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  8. #8
    Μεγειές ψηλέ, καλοφόρετο !!!
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
    ok το πιασα. Το σκεφτόμουν και εγώ αλλα τελικά πήρα το dainese το gator με 300 απλά δεν το έχω ακόμα φορέσει ουσιαστικά για να δω τι ψάρια πιάνει...μπαίνει ο χειμώνας όμως και όλα θα δείξουν... αν έκανα καλά ή όχι...
    αντε , με γεια σου...

  10. #10
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Το συγκεκριμένο, το είδα στο κατάστημα που πήγα να αγοράσω το δικό μου.

    Φαινόταν πραγματικά φτιαγμένο για όλες τις συνθήκες και από πολύ καλό υλικό!


    Μεγειές, καλοφόρετο!!!!
    "Qu ils mangent de la brioche"

  11. #11
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
    μερσι..

    ...260€

    Για το αδιαβροχο τωρα…

    Το μπουφάν αποτελείται από τρία κομμάτια.

    Το εξωτερικό του (όπως την φωτο)
    Μια αδιάβροχη μεμβράνη που δένει με φερμουάρ ΜΕΣΑ στο μπουφάν.
    Μια χειμωνιάτικη επένδυση που δένει με φερμουάρ μέσα στο μπουφάν.

    Η λογική (νομίζω) της αδιάβροχης εσωτερικής επένδυσης είναι ότι ακόμα και σε ΠΟΛΥ νερό που θα περάσει από την κορντουρα ,θα σταματήσει στην αδιάβροχη επένδυση και έτσι θα είσαι πάντα στεγνός.
    Η επένδυση αυτή όμως , μπορεί να φορεθεί και εξωτερικά του μπουφάν αφού τα φερμουάρ του μπορυν να κλείσουν και είναι αρκετά φαρδύ.

    Η κορντούρα δεν αδιάβροχη. Όσες είναι αδιάβροχες είναι επειδή έχουν ειδική μεμβράνη από μέσα. Είναι Water resistant, όχι αδιάβροχη. Το δικό σου απλά έχει την αδιάβροχη μεμβράνη αφαιρούμενη. Το δικό μου την αδιάβροχη μεμβράνη την έχει στην θερμική επένδυση για παράδειγμα. Το καλοκαίρι δλδ ή βάζω την επένδυση και σκάω αλλά δεν βρέχομαι ή παρακαλάω να μην βρέξει πολύ, ή βάζω αδιάβροχο και γίνομαι μούσκεμα απ' τον ιδρώτα γιατί το σώμα δεν παίρνει αέρα.
    Το δικό σου είναι 4 εποχών γιατί έχει όλες τις επιλογές.
    Μην βάλεις την αδιάβροχη επένδυση εξωτερικά γιατί θα πάψει να είναι αδιάβροχη. Είτε gortex είναι, είτε οτιδήποτε άλλο είναι λίγο ευαίσθητη.
    Φυσικά το μπουφάν δεν το ξέρω και μπορεί να κάνω λάθος.

    Μια ερώτηση, η αδιάβροχη επένδυση πόσο ψηλά είναι απ' τους καρπούς? Απ' το τελείωμα δλδ των μανικιών. Ρωτάω γιατί στο δικό μου είναι αρκετά ψηλά με τις κινήσεις του χεριού ανεβαίνει πιο ψηλά απ' το γάντι με αποτέλεσμα να περνάει νερό.

    Καλοφόρετο.
    Sent from me using a computer.

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
    Η κορντούρα δεν αδιάβροχη. Όσες είναι αδιάβροχες είναι επειδή έχουν ειδική μεμβράνη από μέσα. Είναι Water resistant, όχι αδιάβροχη. Το δικό σου απλά έχει την αδιάβροχη μεμβράνη αφαιρούμενη. Το δικό μου την αδιάβροχη μεμβράνη την έχει στην θερμική επένδυση για παράδειγμα. Το καλοκαίρι δλδ ή βάζω την επένδυση και σκάω αλλά δεν βρέχομαι ή παρακαλάω να μην βρέξει πολύ, ή βάζω αδιάβροχο και γίνομαι μούσκεμα απ' τον ιδρώτα γιατί το σώμα δεν παίρνει αέρα.
    Το δικό σου είναι 4 εποχών γιατί έχει όλες τις επιλογές.
    Μην βάλεις την αδιάβροχη επένδυση εξωτερικά γιατί θα πάψει να είναι αδιάβροχη. Είτε gortex είναι, είτε οτιδήποτε άλλο είναι λίγο ευαίσθητη.
    Φυσικά το μπουφάν δεν το ξέρω και μπορεί να κάνω λάθος.

    Μια ερώτηση, η αδιάβροχη επένδυση πόσο ψηλά είναι απ' τους καρπούς? Απ' το τελείωμα δλδ των μανικιών. Ρωτάω γιατί στο δικό μου είναι αρκετά ψηλά με τις κινήσεις του χεριού ανεβαίνει πιο ψηλά απ' το γάντι με αποτέλεσμα να περνάει νερό.

    Καλοφόρετο.
    Ευχαριστώ daz για τις πληροφορίες…
    Είμεθα και λίγο μπαρμπάδες και δεν τα ξέρουμε αυτά τα καινούργια τα… πολυμορφικά μπουφάν. …

    Όσο αφορά την ερώτηση σου , το αδιάβροχο εσωτερικά καλύπτει ΟΛΟ το μήκος του μανικιού και ασφαλίζει στις άκρες του με κουμπιά για να μην κινείται.

    Να προσθέσω ότι εκτός τους δυο μεγάλους αεραγωγούς μπροστά που ανοιγουν για να περνά ο αέρας , ΟΛΗ η πλάτη ανοίγει και διπλώνει μέσα στο μπουφάν αφήνοντας μόνο ένα διάτρητο κάλυμμα. Πιστεύω ότι το καλοκαίρι θα κάνει καλή δουλειά..

    Επίσης , οσο αφορά την προστάσια , έχει κλασσικά προστασία σε ώμους ,αγκώνες – βραχίονες και στην πλάτη . τα προστατευτικά είναι της KNOX.

  13. #13
    Ντομινίκ Στρος Ταμίας Το avatar του/της peskandritsos
    Εγγραφή
    05/01/2008
    Μηνύματα
    1.719
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
    Στις ταμπέλες έλεγε «για όλες τις συνθήκες»…
    Το το ότι θα τις δοκίμαζα όλες μαζί τόσο γρήγορα δεν το περίμενα..
    Χθες λοιπόν…

    Ν.Σμυρνη – Ε.0.

    Ζέστη . ανοικτοί οι αεραγωγοί , μια χαρά ο αερισμός , δεν ίδρωσα.

    Ε .Ο. – Νεμέα

    Αέρας . κλειστοί αεραγωγοί , ρύθμιση των Velcro για να είναι πιο εφαρμοστό.
    Δεν ανέμιζε τίποτα στον αέρα.

    Νεμέα – Ψάρι – Στυμφαλία.

    Ψιλή βροχή . φόρεσα το εσωτερικό αδιάβροχο του . δεν πέρασε τίποτα μέσα και η γκορντουρα στέγνωνε γρήγορα.

    Στυμφαλία - Γκουρα – Τρίκαλα

    Βροχή επίπλων (καρεκλες , τραπεζια κ.λ.π)+ κρύο.

    Φόρεσα την επένδυση και φόρεσα το αδιάβροχο ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ.

    Δεν κατάλαβα τίποτα από βροχή και κρύο. Το αδιάβροχο ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ δεν εφαρμόζει σφιχτά με αποτέλεσμα στον αέρα να ανεμίζει.
    Ρε παλιοκουφαλα ψηλεα,
    εκανες τοσες βολτες και δεν ειπες τιποτα???

    200,00 Ευρω προστιμο για να μαθεις.


    ΚΑΛΟΦΟΡΕΤΟ ΚΑΙ ΑΓΡΑΤΖΟΥΝΙΣΤΟ.
    Το να γερνάς είναι καλύτερο από την εναλλακτική λύση: δηλαδή να πεθαίνεις νέος!!!

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
    Ρε παλιοκουφαλα ψηλεα,
    εκανες τοσες βολτες και δεν ειπες τιποτα???

    200,00 Ευρω προστιμο για να μαθεις.


    ΚΑΛΟΦΟΡΕΤΟ ΚΑΙ ΑΓΡΑΤΖΟΥΝΙΣΤΟ.
    Ρε δε τολμώ να πω τίποτα ,μήπως και βρεθούμε και αρχίσεις να μου ζητάς τις συνδρομές….

    Τα μονοήμερα της Κυριακής τα οργανώνω την …Κυριακή το πρωί…(ΑΝ θα ξυπνήσω , ΠΩΣ θα ξυπνήσω, ΑΝ προλάβω να ξυπνήσω ΠΡΙΝ τον πιτσιρικά κ.λ.π.)
    Να φανταστείς , ούτε καφέ δεν πίνω…
    Επιλέγω που θα πάω στο περίπου.. προς νότια ή προς βόρεια και σταματώ στο περίπτερο στο Χαϊδάρι ή στα Γκουντις στον Αγ . Στέφανο και πίνω καφέ και τσεκάρω διαδρομή στον χάρτη…

    Κανω Μ@λ@κι@ που πάω μόνος , αλλά φαντάζεσαι να προτείνω εκδρομή …και να μην έρθω?

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF