Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 44

Θέμα: Αναβάτης vs Μοτοσυκλέτα

  1. #16
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Bladerunner
    Έχετε όρεξη να το σκεφτείτε;
    Ίσως η απάντηση που ψάχνεις είναι πολύ απλή: ταλέντο.

    Βέβαια δεν είναι κάτι που μπορεί να εξηγηθεί εκτός του οτι απλά είσαι πιο ικανός για κάτι απότι για κάτι άλλο.

    Αν πάρεις δυο παιδιά και ξεκινήσουν προπόνηση από μικρά, έχουν ακριβώς τις ίδιες οδηγίες, συμβουλές, τις ίδιες ώρες ασχολίας, το ίδιο μηχανάκι κτλ...

    Αυτό που θα ξεχωρίσει είναι αυτό με το ταλέντο.

    Τώρα ανάμεσα σε έναν κοινό αναβάτη και στον Μπούστα που είπες θα έλεγα πως εκείνος έχει έλλειψη φόβου αλλά και μεγαλύτερη γνώση.

    Εσύ παρόλο που ξέρεις ότι γίνεται να ανοίξεις το γκάζι πιο νωρίς δεν το κάνεις. Φοβάσαι την πτώση,, φοβάσαι το αναπάντεχο, φοβάσαι ίσως μήπως ξεπεράσεις το όριο. Εκείνος όμως το έχει ξεπεράσει το όριο πολλές φορές, έχει πολλές τούμπες και έτσι έμαθε να το φτάνει και να μην το ξεπερνάει τελικά..

    Επίσης η γνώση. Εκείνος ξέρει για κάθε του πράξη τι αντίκτυπο θα έχει στην μηχανή. Δεν έχει να ανησυχεί για το αναπάντεχο. Τα έχει όλα ρυθμισμένα και ραμμένα στα μέτρα του. Ξέρει πότε θα λειτουργήσει πχ το traction control, ξέρει πόσο γκάζι υπάρχει ακόμα να δώσει, ξέρει πόσο όριο κλίσης του μένει ακόμα, ξέρει διάφορα...
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  2. #17
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Γιατί εμένα ΔΕΝ δίνει εντολή να ανοίξω τέρμα το γκάζι από νωρίς ενώ στον Μπούστα πχ το κάνει;

    Ο Μπούστας έχει εξοικειωθεί περισσότερο με αυτές τις συνθήκες. Έχει κάνει περισσότερους γύρους προσπαθώντας να εφαρμόσει τη θεωρία -που μπορεί να ξέρει οποιοσδήποτε-. Οι εγκέφαλοί σας δουλεύουν σε διαφορετικές ταχύτητες στις ίδιες συνθήκες. Μπορεί να συμπεράνει και να κρίνει πιο εύκολα και πιο γρήγορα από σένα.

    Υ.Γ. Υπάρχει και αυτό που λέγεται ''ιδιοδεκτικότητα'' αλλά θεωρώ ότι λίγο πολύ σε όλους τους αγωνιζόμενους αυτή είναι σχετικά ανεπτυγμένη.
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  3. #18
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    Ξέρει πότε θα λειτουργήσει πχ το traction control, ξέρει πόσο γκάζι υπάρχει ακόμα να δώσει, ξέρει πόσο όριο κλίσης του μένει ακόμα, ξέρει διάφορα...
    Ναι, ρε φιλαράκι, αλλά αυτός που τα ξέρει όλα αυτά, που τα έχει αποθηκευμένα? Στον εγκέφαλο. ΑΡΑ?
    Life begins at 45°.

  4. #19
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    Εκείνος όμως το έχει ξεπεράσει το όριο πολλές φορές, έχει πολλές τούμπες και έτσι έμαθε να το φτάνει και να μην το ξεπερνάει τελικά..
    Εγώ θα διαφωνήσω. Οι τούμπες δεν εξασφαλίζουν ότι θα μάθεις το παραμικρό.
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  5. #20
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
    Ναι, ρε φιλαράκι, αλλά αυτός που τα ξέρει όλα αυτά, που τα έχει αποθηκευμένα? Στον εγκέφαλο. ΑΡΑ?
    Ε νομίζω γιαυτό κάνουν τόσες δοκιμές. Για να τα φέρουν στα μέτρα τους και εκεί που θέλουν. Το έχει αποθηκευμένο γιατί αυτός αποφάσισε που θα είναι εξαρχής. 'Ετσι το σκέφτομαι εγώ. Δεν ξέρω κιόλας.
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  6. #21
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
    Εγώ θα διαφωνήσω. Οι τούμπες δεν εξασφαλίζουν ότι θα μάθεις το παραμικρό.
    Με την τούμπα μαθαίνεις που είναι το όριο πιστεύω. Την επόμενη φορά που θα φτάσεις κοντά όμως θα το καταλάβεις και δεν θα το ξεπεράσεις . Έτσι δεν θα μάθεις πχ με πόση δύναμη δεν μπλοκάρουν τα φρένα σου? Όταν δεις με πόση μπλόκάρουν. Αυτό εννοούσα.
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  7. #22
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    Ε νομίζω γιαυτό κάνουν τόσες δοκιμές. Για να τα φέρουν στα μέτρα τους και εκεί που θέλουν. Το έχει αποθηκευμένο γιατί αυτός αποφάσισε που θα είναι εξαρχής. 'Ετσι το σκέφτομαι εγώ. Δεν ξέρω κιόλας.
    Εεε... βασικά απλά ήμουν σαρκαστικός.

    Στην ερώτηση τώρα, σαφώς και είναι ο συνδυασμός όλων των παραπάνω. Πόσο, πως, πότε μπορούν να συνεργαστούν για να δώσουν το μέγιστο αποτέλεσμα. Το κοφτερό μυαλό, τα μάτια, τα χέρια, το σώμα, τα πόδια, τα πάντα. Το μηχανάκι είναι το ίδιο και έχει πάντα τα ίδια όρια, τις ίδιες δυνατότητες. Ο αναβάτης βελτιώνεται βελτιώνοντας κάθε φορά κάτι από τα παραπάνω, έχοντας ως κορυφαίο σημείο τα όρια της μοτοσυκλέτας.

    Μετά απλά παίρνει Χόντα.
    Life begins at 45°.

  8. #23
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.879
    Για το ποσο με εχει προβληματισει αυτο το εχω εκφρασει σε αναλογο thread στο bikenet,.

    Οπως το ποσταρα στης : 08/10/08.:

    [ quote author=zephyr1 ]
    kavadias για πρωτη φορα , ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ :dead: και Μεγαρα . :thumb:

    Δεν εχω την πειρα στην πιστα, των παιδιων παραπανω, συμφωνω με τον καθενα αλλα θα ηθελα να προσθεσω κατι που ισως βοηθησει.Αφορα προβληματισμο μου πανω στο θεμα σταση σωματος σε σχεση με το μυαλο.

    Πιστευω οτι: η σταση του σωματος ''διαμορφωνεται-εξελισεται'' απ'την ταχυτητα εισοδου και την ταχυτητα γενικοτερα που κινεισαι σε Ψ χωρο, η αυξηση της ταχυτητας εχει αναγκη το δεσιμο αναβατη μοτοσυκλετας μεσα απο καποιους οδηγικους κανονες ωστε να πετυχεις αρμονια στην συμπεριφορα της μοτοσυκλετας.

    Συνηθως η ταχυτητα σου, εξαρτατε απο το πως μπορει να την διαχειριστει-επεξεργαστει ο εγκεφαλος σου συμφωνα με την εμπειρια σου .

    Το πρωτο πραγμα που βλεπεις στην πιστα (ο θεος νατην κανει)ειναι οτι τα ορια πλεον δεν ειναι η μπαριερα,το τρακτερ,το σκυλι κτλ. αλλα το μυαλο σου.
    Ετσι ενα απ'τα κομματια της εξελιξης οδηγησης σε πιστα ειναι και αυτο.Πρεπει να δωσω χρονο στον εγκεφαλο μου , ωστε βημα-βημα να νιωσει ασφαλεια στα νεα δεδομενα χωρις να τρομαξει.

    Προσπαθησα να το κανω την κυριακη αλλα θες η λυσα απ'την αποχη,θες τα 50 ατομα που ηταν στο 20λεπτο,θες η τελευταια επισκεψη στα μεγαρα πριν κλεισουν που κινδυνεψα να τραυματιστω σοβαρα απ'αλλον, δεν μπορουσα να κανω τιποτα.
    Επελεγα πριν την στροφη να αφησω τα φρενα λιγο πιο νωρις και επιανα το ποδι μου να παταει το φρενο ή να μην αμολαω το μπροστινο, ρε αστο τιποτα , ο φοβος που ενιωθα μ΄'αυτα τα 2-5 χιλιομετρα παραπανω μέ αποσυντονιζε τελειως.

    Θεωρω οτι ειναι ενα βασικο μαθημα εξασκησης ωστε να καλυτερευση η γραμμη σου, η σταση σου ,η ταχυτητα σου και γενικα η ροη σου μεσα στην πιστα.

    [/quote]

  9. #24
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Bladerunner
    ......

    Με ελάχιστα λόγια, ο,τιδήποτε κάνουμε ή ΔΕΝ κάνουμε αποφασίζεται από το μυαλό μας. Από τον εγκέφαλο.

    Με τι κριτήρια αποφασίζει; Γιατί εμένα ΔΕΝ δίνει εντολή να ανοίξω τέρμα το γκάζι από νωρίς ενώ στον Μπούστα πχ το κάνει;

    Έχετε όρεξη να το σκεφτείτε;
    κατα την γνωμη καποιων,''με καποιο τροπο λογικα συνδεεται ο εγκεφαλος με τ αντερα''

    ο σλιπερ βεβαια θα εβαζε οπου ''αντερα'' τη λεξη ''@@'' αλλα δε γαμιεται...ειναι καλο παιδι κατα βαθος...(το ξερεις αλλωστε)

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  10. #25
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Με τα ματια στριβουμε
    ... για όσους δεν το ξέρουν

    από εκεί και πέρα γνώση για το τι πρέπει να κάνεις και πότε, βαλτά αυτά σε ώρες εξάσκησης και κάτι θα βγάλεις
    The world is full of kings and queens who blind your eyes and steal your dreams...

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mparmpanik
    Εγγραφή
    20/05/2009
    Μηνύματα
    171
    ΤΟΥς καλυτερους χρονους τους κανεις οταν ο δανιστης που σε κυνηγαει ειναι αγριεμενος..

  12. #27
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Με τα ματια στριβουμε
    θελω το εμοτικον του τυπου που βαραει το κεφαλι του !!!!!!!!!

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  13. #28
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    (...)Φοβάσαι την πτώση, φοβάσαι το αναπάντεχο, φοβάσαι ίσως μήπως ξεπεράσεις το όριο.(...)
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
    Ο Μπούστας έχει εξοικειωθεί περισσότερο με αυτές τις συνθήκες.
    Οι εγκέφαλοί σας δουλεύουν σε διαφορετικές ταχύτητες στις ίδιες συνθήκες.


    Κάντε τη σούμα...

    Ο φόβος για το άγνωστο, ο φόβος για τον πόνο της πτώσης, ο φόβος για τον θάνατο.

    Φοβόμαστε όταν περπατάμε; Όχι.
    Φοβόμαστε όταν κινούμαστε με 100 στην Αττική Οδό; Όχι
    Φοβόμαστε να στρίψουμε με 180 στην παρατεταμένη των Σερρών; Ίσως.

    Ύψος χιλιομέτρων - Αττική Οδός - παρατεταμένη (Κ13) Σερρών = Συνθήκες.

    Ας απομονώσουμε τη συνθήκη "είσοδος με 180 στην Κ13 των Σερρών"*

    Δύο αναβάτες:
    Ο ...Μπούστας κι ...εγώ. Την ίδια μέρα, στον ίδιο γύρο, με ίδια μηχανάκια.
    Ο μεν σαφώς και δεν τρέχει τίποτα, τη στρίβει με αρκετά παραπάνω. Ο δε υποφαινόμενος φοβάται και σφίγγεται. Πού είναι η διαφορά;

    Να προλάβω κάποιες απαντήσεις αλλά και να το δυσκολέψω λίγο:
    Έχουμε τα ίδια σημάδια, την ίδια ικανότητα να αλλάζουμε γρήγορα την κλίση της μοτοσυκλέτας, ξέρουμε και οι δύο πότε να ανοίξουμε το γκάζι. Γιατί εγώ φοβάμαι κι εκείνος χασμουριέται σ΄αυτά τα χιλιόμετρα;


    Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
    Συνηθως η ταχυτητα σου, εξαρτατε απο το πως μπορει να την διαχειριστει-επεξεργαστει ο εγκεφαλος σου συμφωνα με την εμπειρια σου.
    Αν συμφωνείτε στα παραπάνω...

    Μπορούμε να αυξήσουμε την ...επεξεργαστική ισχύ του μυαλού μας;


    *Κ13. Παρατεταμένη στροφή των Σερρών με ακτίνα καμπυλότητας 100μ. Οι top αναβάτες έχουν στην είσοδο πάνω από 200Km/h
    Think faster than you ride

  14. #29
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Bladerunner
    .....



    Αν συμφωνείτε στα παραπάνω...

    Μπορούμε να αυξήσουμε την ...επεξεργαστική ισχύ του μυαλού μας;


    ναι συμφωνουμε και ναι μπορουμε.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  15. #30
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Bladerunner
    Δύο αναβάτες:
    Ο ...Μπούστας κι ...εγώ. Την ίδια μέρα, στον ίδιο γύρο, με ίδια μηχανάκια.
    Ο μεν σαφώς και δεν τρέχει τίποτα, τη στρίβει με αρκετά παραπάνω. Ο δε υποφαινόμενος φοβάται και σφίγγεται. Πού είναι η διαφορά;
    Το λες και μόνος σου. Αυτός την έχει ήδη στρίψει πολλές φορές και μάλιστα με παραπάνω.
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF