Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Ασφάλεια μοτοσυκλέτας σε άλλη χώρα

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Meyaleleth
    Εγγραφή
    29/07/2007
    Μηνύματα
    305

    Ασφάλεια μοτοσυκλέτας σε άλλη χώρα

    Σε περίπτωση που κάποιος μετακομίσει σε άλλη χώρα της Ευρωπαϊκής ένωσης και δεν θέλει να κάνει register την μοτοσυκλέτα του σε εκείνη τη χώρα αλλά να κρατήσει Ελληνικές πινακίδες, γνωρίζετε τι διαδικασία χρειάζεται για να είναι σε ισχύ η ασφάλεια? Καλύπτει/ισχύει η Ελληνική ασφάλεια?

  2. #2

    Re: Ασφάλεια μοτοσυκλέτας σε άλλη χώρα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Meyaleleth
    Σε περίπτωση που κάποιος μετακομίσει σε άλλη χώρα της Ευρωπαϊκής ένωσης και δεν θέλει να κάνει register την μοτοσυκλέτα του σε εκείνη τη χώρα αλλά να κρατήσει Ελληνικές πινακίδες, γνωρίζετε τι διαδικασία χρειάζεται για να είναι σε ισχύ η ασφάλεια? Καλύπτει/ισχύει η Ελληνική ασφάλεια?
    Εχεις π.μ.
    "Is this all that's life of my life before me?
    Straitjacket memories? Sedative highs?
    No happy ending like they’ve always promised?
    There’s got to be something left for me."
    ------------------------------------

  3. #3
    Αν κάποιος γνωρίζει την απάντηση ή κάποια πληροφορία, ας την δημοσιεύσει εδώ για να την βλέπουμε όλοι μας. Είναι ένα θέμα που θα αρχίσει να ενδιαφέρει πολύ κόσμο σιγά σιγά.
    # unzip ; strip ; touch ; grep ; > finger ; mount ; fsck ; > more ; yes ; umount ; sleep ...

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    603
    εξακολουθεις να εχεις την ασφαλεια απο την Ελλαδα...
    αλλα βγαζεις πρασινη καρτα....
    αναλογα με την εταιρεια η πρασινη καρτα ειτε θα πρεπει να την ανανεωνεις καθε 3 μηνες, ειτε μπορει να βγει και ετησια πχ...

    Προσοχη γιατι ο εχων πρασινη καρτα καλυπτεται στο εξωτερικο μονο για αστικη ευθυνη και οχι για τυχων αλλες καλυψεις που εχει το συμβολαιο του ...( πχ, κλοπη, τρομοκρατικες, πυρκαια κτλ )...
    οποτε......κανε την πιο φθηνη ασφαλεια που θα βρεις, στην εταιρεια την οποια σου δινει δωρεαν την πρασινη καρτα ( πχ Chartis.....Η Εθνικη πχ την χρεωνει €10)

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  5. #5
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από yannis24
    εξακολουθεις να εχεις την ασφαλεια απο την Ελλαδα...
    αλλα βγαζεις πρασινη καρτα....
    αναλογα με την εταιρεια η πρασινη καρτα ειτε θα πρεπει να την ανανεωνεις καθε 3 μηνες, ειτε μπορει να βγει και ετησια πχ...

    Προσοχη γιατι ο εχων πρασινη καρτα καλυπτεται στο εξωτερικο μονο για αστικη ευθυνη και οχι για τυχων αλλες καλυψεις που εχει το συμβολαιο του ...( πχ, κλοπη, τρομοκρατικες, πυρκαια κτλ )...
    οποτε......κανε την πιο φθηνη ασφαλεια που θα βρεις, στην εταιρεια την οποια σου δινει δωρεαν την πρασινη καρτα ( πχ Chartis.....Η Εθνικη πχ την χρεωνει €10)
    +1137

    Η πράσινη κάρτα είναι εντελώς δωρεάν και ανανεώνεται ανα 3μηνο.
    Χρησιμοποιώ την πράσινη κάρτα εδώ και 2 χρόνια στο εξωτερικό και όλα βαίνουν καλώς.

  6. #6
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
    +1137

    Η πράσινη κάρτα είναι εντελώς δωρεάν και ανανεώνεται ανα 3μηνο.
    Χρησιμοποιώ την πράσινη κάρτα εδώ και 2 χρόνια στο εξωτερικό και όλα βαίνουν καλώς.
    Μάλλον είσαι σε κάποια χώρα του πρωην ανατολικου μπλόκ που μπήκε πρόσφατα στην ΕU, η είσαι παράνομος, αλλά οχι λόγω πρασινης κάρτας.
    Στις περισσότερες χώρες της Ευρωπαικης Ενωσης πρέπει να κάνεις register μετα τους 6 μήνες.
    Μετα απο αυτό το διάστημα θα πρέπει να βάλεις και στο όχημα Ολλανδικες, Αγγλικες, Γερμανικες κλπ πινακίδες.
    Μην λέτε οτι σας κατεβει επειδή εσεις το κάνατε και την εχετε γλυτώσει, προς το παρόν τουλάχιστον.

    edit: εδω info πχ για Ολλανδία

    http://hollandsouth.angloinfo.com/co...toregister.asp

    Kι εγω εχω κάνει τέτοιες παρατυπίες παλιότερα, αλλά δεν συμβούλευσα κι αλλους να το κάνουν ελαφρά την καρδία...
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #7
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Μάλλον είσαι σε κάποια χώρα του πρωην ανατολικου μπλόκ που μπήκε πρόσφατα στην ΕU, η είσαι παράνομος, αλλά οχι λόγω πρασινης κάρτας.
    Στις περισσότερες χώρες της Ευρωπαικης Ενωσης πρέπει να κάνεις register μετα τους 6 μήνες.
    Μετα απο αυτό το διάστημα θα πρέπει να βάλεις και στο όχημα Ολλανδικες, Αγγλικες, Γερμανικες κλπ πινακίδες.
    Μην λέτε οτι σας κατεβει επειδή εσεις το κάνατε και την εχετε γλυτώσει, προς το παρόν τουλάχιστον.

    edit: εδω info πχ για Ολλανδία

    http://hollandsouth.angloinfo.com/co...toregister.asp


    Kι εγω εχω κάνει τέτοιες παρατυπίες παλιότερα, αλλά δεν συμβούλευσα κι αλλους να το κάνουν ελαφρά την καρδία...
    Mε έβαλες σε σκέψεις....
    Αν θεωρούμαι παράνομος δεν είναι ηθελημένη κίνηση αλλά κάποιος κανόνας που δεν γνωρίζω...
    Ο ασφαλιστής μου δεν μου έχει αναφέρει κάτι τέτοιο, έχω αυτοκίνητο 3 χρόνια στο εξωτερικό και μηχανή 2 χρόνια... και κινούμαι κανονικότατα με τα ανάλογα σηματάκια της χώρας που χρειάζομαι.

    Α ναι, και δεν λέω ότι μου κατέβει, ούτε συμβουλεύω με ελαφρά την καρδία, λέω αυτά που ζώ στα ξένα κράτη που κινούμαι τα τελευταία 4 χρόνια.

    Θα το ψάξω και θα σου απαντήσω.

  8. #8
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
    Mε έβαλες σε σκέψεις....
    Αν θεωρούμαι παράνομος δεν είναι ηθελημένη κίνηση αλλά κάποιος κανόνας που δεν γνωρίζω...
    Ο ασφαλιστής μου δεν μου έχει αναφέρει κάτι τέτοιο, έχω αυτοκίνητο 3 χρόνια στο εξωτερικό και μηχανή 2 χρόνια... και κινούμαι κανονικότατα με τα ανάλογα σηματάκια της χώρας που χρειάζομαι.

    Α ναι, και δεν λέω ότι μου κατέβει, ούτε συμβουλεύω με ελαφρά την καρδία, λέω αυτά που ζώ στα ξένα κράτη που κινούμαι τα τελευταία 4 χρόνια.

    Θα το ψάξω και θα σου απαντήσω.
    σορρυ αν ημουν απότομος.
    Ψαξτο λίγο!!!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #9
    afrikanos paliouras Το avatar του/της miscelano
    Εγγραφή
    18/11/2005
    Μηνύματα
    395
    8 χρονια ημουν στην ιταλια και αλλαξα 5 μηχανακια...ποτε δεν τα εφερα ελλαδα (εκτος απο τ αφρικα) και ολα τα ειχα με ελληνικες πινακιδες....απλα η μανα μου μου εστελνε καθε6 μηνες τη πρασινη καρτα...ποτε κανενας μπατσος δεν μου ειπε κατι...καινουριο ειναι αυτο που λες sapila racing????εγω εχω που εφυγα κοντα 3 χρονια....δεν ξερω αν αλλαξε κατι...
    τα βυζια της Παολα δεν εχουν σιλικονη....ΜΠΑΤΣΟΙ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thalasinos
    Εγγραφή
    20/08/2008
    Μηνύματα
    417
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Μάλλον είσαι σε κάποια χώρα του πρωην ανατολικου μπλόκ που μπήκε πρόσφατα στην ΕU, η είσαι παράνομος, αλλά οχι λόγω πρασινης κάρτας.
    Στις περισσότερες χώρες της Ευρωπαικης Ενωσης πρέπει να κάνεις register μετα τους 6 μήνες.
    Μετα απο αυτό το διάστημα θα πρέπει να βάλεις και στο όχημα Ολλανδικες, Αγγλικες, Γερμανικες κλπ πινακίδες.
    Μην λέτε οτι σας κατεβει επειδή εσεις το κάνατε και την εχετε γλυτώσει, προς το παρόν τουλάχιστον.

    edit: εδω info πχ για Ολλανδία

    http://hollandsouth.angloinfo.com/co...toregister.asp

    Kι εγω εχω κάνει τέτοιες παρατυπίες παλιότερα, αλλά δεν συμβούλευσα κι αλλους να το κάνουν ελαφρά την καρδία...
    +1000 Και εγω ετσι ξερω, με γνωστο που μιλουσα ειχε αυτοκινητο απο ελλαδα και το ανεβασε Γερμανια οντως μετα εξι μηνες εβαλε γερμανικες πινακιδες, οχι εβαλε ,τον ΥΠΟΧΡΕΩΣΑΝ να βαλει !!

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Meyaleleth
    Εγγραφή
    29/07/2007
    Μηνύματα
    305
    Το θέμα είναι πως πρέπει να αποδείξουν την ημερομηνία που μπήκες στη χώρα. Και αυτό δεν είναι εύκολο να το κάνουν αν μπεις από μια Ευρωπαϊκή χώρα σε άλλη οδικώς. Οπότε δεν βλέπω τον λόγο να πρέπει να αλλάξει κάποιος πινακίδες. Το τίμιο και νόμιμο φυσικά και θα ήταν να τις αλλάξουμε αλλά θέλει λεφτά και έχει διαδικασία. Και αν θελήσεις να ξαναλλάξεις χώρα μετά από ένα χρόνο, αυτή η διαδικασία θα γίνετε συνέχεια?

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thalasinos
    Εγγραφή
    20/08/2008
    Μηνύματα
    417
    Εξαρταται σε ποια χωρα θα πας? ισως και να μη χρειασθει να ανεβασεις αυτοκινητο, αγοραζεις ενα φθηνο με 500ευρω εδω 3000ευρω και οταν φυγεις παλι το πετας!!!

  13. #13

    Re: Ασφάλεια μοτοσυκλέτας σε άλλη χώρα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Meyaleleth
    Σε περίπτωση που κάποιος μετακομίσει σε άλλη χώρα της Ευρωπαϊκής ένωσης και δεν θέλει να κάνει register την μοτοσυκλέτα του σε εκείνη τη χώρα αλλά να κρατήσει Ελληνικές πινακίδες, γνωρίζετε τι διαδικασία χρειάζεται για να είναι σε ισχύ η ασφάλεια? Καλύπτει/ισχύει η Ελληνική ασφάλεια?
    απο την στιγμη που θα μετακομισεις σε αλλη χωρα εισαι υποχρεωμενος να εχεις και πινακιδες της ιδιας χωρας...δεν λεμε για προσωρινη κατοικια (πχ σπουδες...αποσπαση σε θυγατρικη εταιριας) αλλα για μονιμη...
    μολις θα αποκτησεις το ΑΦΜ/ασφαλιση/αδεια εργασιας/κλπ θα σε αναγκασουν...



  14. #14
    Αιώνιος Νεανίας! Το avatar του/της Lupo
    Εγγραφή
    17/05/2005
    Μηνύματα
    626
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Meyaleleth
    Το θέμα είναι πως πρέπει να αποδείξουν την ημερομηνία που μπήκες στη χώρα. Και αυτό δεν είναι εύκολο να το κάνουν αν μπεις από μια Ευρωπαϊκή χώρα σε άλλη οδικώς. Οπότε δεν βλέπω τον λόγο να πρέπει να αλλάξει κάποιος πινακίδες. Το τίμιο και νόμιμο φυσικά και θα ήταν να τις αλλάξουμε αλλά θέλει λεφτά και έχει διαδικασία. Και αν θελήσεις να ξαναλλάξεις χώρα μετά από ένα χρόνο, αυτή η διαδικασία θα γίνετε συνέχεια?
    cmr? εισητήρια?
    Αν δεν θέλεις να μπλεχτείς σε δικαστικούς αγώνες , πως θ'αποδείξεις ότι ... πριν λίγο μπήκες στην χώρα?
    Μα φυσικά από το τελωνείο που θα σου δώσει ένα χαρτί που θα λέει πότε μπήκες.
    Άρα,


    Παρανόμως , όλα μπορουν να γίνουν φυσικά.
    Και επίσης φυσικά, το κάθε κράτος σε υποχρεώνει να βάλεις τις πινακίδες του , μετά από 6 μήνες + 3 μήνες παράταση + άλλους 3 μήνες παράταση. Αν φυσικά αποδείξεις ότι δεν είσαι στην χώρα περισσότερες από 365 μέρες μέσα στα τελευταία 2 χρόνια.
    5/2/2008 Καλωσόρισες!
    22/1/2013 Καλωσόρισες!
    :a07:

  15. #15
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Το θέμα είναι λίγο περίεργο, εξαρτάται πολύ κι απο την χώρα.
    Πάντως σε γενικές γραμμές μετα τους 6 μήνες πρέπει να αλλαχτούν οι πινακίδες.
    Εγω είχα αυτοκίνητο στην Γερμανία 16 μήνες με Ελληνικές πινακίδες και δεν είχα πρόβλημα, όπως επίσης και στην Ελλάδα είχα αυτοκίνητο με Αγγλικές πινακίδες για 2 χρόνια και παλι δεν είχα πρόβλημα, μεχρι που το κλέψανε βεβαια.
    Κανονικά εφ όσν δεν είσαι τουρίστας αλλά δουλεύεις μετα τους 6 μήνες παραμονής σε ξένη χώρα της ΕΕ, πρέπει να κάνεις register που μένεις ποιός είαι κλπ και να κάνεις και φορολογική δήλωση στην χώρα αυτή!
    Ημουν παράνομος όμως και το ήξερα.
    Πράσινη κάρτα σου δίνει η ασφάλεια επ' απειρον δεν υπάρχει πρόβλημα σ αυτό, αλλά δεν είναι εκει το θέμα.
    Ψαξτε το σε σχέση με την συγκεκριμένη χώρα που θα πατε να μείνετε, να ξέρετε τι παίζιε τουλάχιστον!

    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF