Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 32

Θέμα: Ερώτηση για μεταχειρισμένο CBF-600

  1. #1

    μεταχειρισμενη cbf 600s με abs

    καλως σας βρισκω και παλι !
    Honda cbf 600s μεταχειρισμενη τι λετε?

  2. #2

  3. #3
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Λέμε ότι είναι μεγάλο θέμα και πρέπει να το συζητήσουμε από κοντά.

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Λέμε ότι είναι μεγάλο θέμα και πρέπει να το συζητήσουμε από κοντά.
    τοσο δυσκολο?!

  5. #5
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από eleanor_22
    τοσο δυσκολο?!
    Όχι ιδιαίτερα. Νομίζω ότι μια συζήτηση όμως με άτομα που ξέρουν το μηχανάκι θα σε ωφελήσει

    Έχε το νου σου για το πότε θα γίνει η κοπή της πίτας

  6. #6
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150

    Re: μεταχειρισμενη cbf 600s με abs

    Αρχικά δημιουργήθηκε από eleanor_22
    καλως σας βρισκω και παλι !
    Honda cbf 600s μεταχειρισμενη τι λετε?
    Ένα από τα πιο τίμια και πιο αξιόπιστα μηχανάκια που κυκλοφορούν.

    Το έχω κάτι λιγότερο από δύο χρόνια---το πήρα καινούριο---και το έχω λιώσει. Καθημερινά στη δουλειά, βόλτες, ταξιδάκια, μεγάλα ταξίδια, μονός και δικάβαλος, φορτωμένος ή όχι, τα πάντα. Του έχω φορτώσει κάπου 65000 χιλιόμετρα και δεν με έχει αφήσει ούτε με έχει προβληματίσει ποτέ. Παντού και πάντα με έβγαλε ασπροπρόσωπο, χωρίς να ζητήσει τίποτα πέρα από την προγραμματισμένη συντήρηση.

    Είναι ένα από τα μηχανάκια που μπορεί στην πρώτη ματιά να μην εντυπωσιάζει αλλά κάθε μέρα που ζεις μαζί του το αγαπάς περισσότερο.

    Για περισσότερες λεπτομέρειες πες μας δυο λόγια για την χρήση που σκοπεύεις να του κάνεις, για την εμπειρία σου ή γενικά τι άλλες πληροφορίες θα ήθελες.


  7. #7

    Re: Re: μεταχειρισμενη cbf 600s με abs

    Για περισσότερες λεπτομέρειες πες μας δυο λόγια για την χρήση που σκοπεύεις να του κάνεις, για την εμπειρία σου ή γενικά τι άλλες πληροφορίες θα ήθελες.

    [/B][/QUOTE]

    κυριως για μεσα στην πολη για τη δουλεια και που και που για καμια μεγαλυτερη εξοδο
    ειμαι σε αλλαγη απο τα 400 cc με κυριως κλασσικη οδηγηση.
    Σου φαινεται πως θα καλυφθω ?

  8. #8
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150

    Re: Re: Re: μεταχειρισμενη cbf 600s με abs

    Αρχικά δημιουργήθηκε από eleanor_22

    κυριως για μεσα στην πολη για τη δουλεια και που και που για καμια μεγαλυτερη εξοδο
    ειμαι σε αλλαγη απο τα 400 cc με κυριως κλασσικη οδηγηση.
    Σου φαινεται πως θα καλυφθω ?
    Πιστεύω θα σε καλύψει απόλυτα.

    Μέσα στην πόλη είναι εντυπωσιακά ευέλικτο και πρακτικό. Αφού το συνηθίσεις λίγο, γίνεται σχεδόν παπί. Είναι βέβαια βαρύ μηχανάκι αλλά είναι τόσο καλοζυγισμένο και με χαμηλό κέντρο βάρους που εν κινήσει, ακόμη και με σε ρυθμούς ανθρώπινου βαδίσματος, το βάρος εξαφανίζεται τελείως. Η μόνη περίπτωση που το βάρος μπορεί να σε προβληματίσει λίγο είναι όταν πρόκειται να το μετακινήσεις χωρίς την συνδρομή του κινητήρα (όταν το σπρώχνεις), αλλά και σε αυτή την περίπτωση το μικρό ύψος της σέλας, όταν την έχεις στην χαμηλότερη θέση, βοηθάει---εγώ την έχω στην ψηλότερη και πάλι πατάω με τα δύο πόδια άνετα (ύψος 1.80 περίπου). Το μοτέρ ακούει χωρίς σκορτσαρίσματα και δυστροπίες σχεδόν από το ρελαντί και είναι γραμμικό σαν ηλεκτροκίνητο. Ο συμπλέκτης του είναι προοδευτικός και με πολύ καλή αίσθηση και το κιβώτιο πολύ αξιοπρεπές (όχι όμως τέλειο---είναι ίσως λίγο πιο θορυβώδες απ' το ιδανικό). Το τιμόνι κόβει ικανοποιητικά και είναι αρκετά στενό ώστε να περνάει ανάμεσα από τα αυτοκίνητα χωρίς να βρίσκει στους καθρέπτες. Τα φρένα (μπροστινά) έχουν εξαιρετική αίσθηση και το ABS επεμβαίνει μόνο όταν χρειάζεται. Δεν έχουν βέβαια το απόλυτο δάγκωμα με το ένα δάχτυλο, αλλά αυτό μάλλον καλό είναι.

    Στο ταξίδι η θέση οδήγησης είναι εξαιρετικά άνετη και φυσική (ελαφρώς σκυφτή) και η προστασία απ' τον αέρα ικανοποιητική (μην φανταστείς όμως πλήρη απομόνωση από το περιβάλλον). Στον αυτοκινητόδρομο βγάζεις άπειρα χιλιόμετρα με ρυθμούς γύρω στα 160-180 και αν το πιέσεις λίγο θα δεις και τα 200 (από εκεί και πάνω, εξαρτάται από τις συνθήκες, αλλά γενικά το μηχανάκι δεν είναι για πιο γρήγορα). Σε τέτοιες ταχύτητες ίσως μια ψηλότερη ζελατίνα να βοηθούσε (εμένα προσωπικά δεν με βολεύει καθόλου, άλλοι όμως ορκίζονται στο όνομά της). Στον επαρχιακό η γραμμικότητα του κινητήρα και το τράβηγμα από χαμηλά θα σε βγάλει ασπροπρόσωπη και μόνο αν το πιέσεις πολύ θα αρχίσεις να βλέπεις τους περιορισμούς της γεωμετρίας, του πλαισίου και των αναρτήσεων. Με ρυθμούς μέχρι "σβέλτους τουριστικούς", άντε και λίγο παραπάνω, δεν θα σε προβληματίσει πουθενά.

    Επιπλέον φορτώνεται πανεύκολα: Η θέση της εξάτμισης βολεύει πολύ αν βάλεις σαμάρια. Στην θέση του συνεπιβάτη μπορείς να δέσεις άνετα ένα σάκο (ή σε έξτρα σχάρα αν είσαι δικάβαλη). Το φαρδύ και σχετικά μεγάλο ρεζερβουάρ βολεύει πολύ για τανκ-μπαγ. Παίρνει και βάσεις για πλαϊνές και πίσω βαλίτσες. Ταξιδεύει δικάβαλο με σχετική άνεση.

    Η κατανάλωσή του δεν είναι και ότι καλύτερο: Κυμαίνεται από περίπου 7lt / 100km (πολύ ήρεμη βόλτα σε επαρχιακό), μέχρι και 9lt / 100km (αν το πας με 180-190 συνέχεια).

    Όπως είπα και στην αρχή, είναι απ' τα πιο τίμια μηχανάκια που υπάρχουν, μπορεί να σε πάει απ το περίπτερο για τσιγάρα μέχρι την άκρη του κόσμου και νομίζω θα σε καλύψει πλήρως. Βέβαια πριν το αγοράσεις, κάντο μια βόλτα να δεις αν ταιριάζει στον σωματότυπό σου, αλλά αν δεις ότι "σου έρχεται καλά", μην το φοβηθείς καθόλου.


  9. #9
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816

    Re: Re: Re: Re: μεταχειρισμενη cbf 600s με abs

    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    Κυμαίνεται από περίπου 7lt / 100km (πολύ ήρεμη βόλτα σε επαρχιακό),
    Λίγο πολύ δηλαδή, τα 7/100 είναι η χαμηλότερη κατανάλωση;

    Μας ξενέρωσες...
    Ξέρω από βέσπα!

  10. #10
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150

    Re: Re: Re: Re: Re: μεταχειρισμενη cbf 600s με abs

    Αρχικά δημιουργήθηκε από kachius
    Λίγο πολύ δηλαδή, τα 7/100 είναι η χαμηλότερη κατανάλωση;

    Μας ξενέρωσες...
    Είναι η χαμηλότερη πρακτικώς παρατηρήσιμη κατανάλωση. Αν πας σταθερά με 110 και έκτη... έ, δεν ξέρω! Εγώ έχω δει μια φορά 6.5, αλλά αυτό ήταν με ρυθμούς νεκρής, βαλσαμωμένης, χελώνας. Δυστυχώς, ως κλασσικό, καρμπυρατεράτο, σχετικά βαρύ, honda... καίει αρκετά. Το καινούριο μοντέλο (2008, injection) μάλλον καίει λιγότερο.

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    Ένα από τα πιο τίμια και πιο αξιόπιστα μηχανάκια που κυκλοφορούν.

    Είναι ένα από τα μηχανάκια που μπορεί στην πρώτη ματιά να μην εντυπωσιάζει αλλά κάθε μέρα που ζεις μαζί του το αγαπάς περισσότερο.
    Κρατάω τα σημαντικότερα αλλά συμφωνώ απόλυτα σε όλα με τον Πατέρα-Νικόλαο




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	papoulakos-icon.jpg 
Προβολές:	978 
Μέγεθος:	6,2 KB 
ID:	150831

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/09/2008
    Μηνύματα
    8
    Σε ότι αφορά την κατανάλωση έχω παρατηρήσει και κοντα στα 6 lt/100km με οδήγηση 130-150 και 7 μέσα στην πόλη.
    Πάντως είναι πράγματι από τις μηχανές που δεν τις βαριέσαι με τον καιρό αλλά όλο και περισσότερο τις ανακαλύπτεις. Πραγματικό all arround.

  13. #13

    Re: Re: Re: Re: μεταχειρισμενη cbf 600s με abs

    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    [B]Πιστεύω θα σε καλύψει απόλυτα.

    Αποσα διαβασα το πιστευω και γω
    Το βρισκει κανεις μεταχειρισμενο ? τι πρεπει να προσεξω ?

  14. #14
    παλι HONDA ρε παιδια??
    Εγγραφή
    28/11/2007
    Μηνύματα
    177

    γνωμη!!

    για να μην ανοιγω αλλο θεμα συνεχιζω εδω!!!
    μιλαμε για CBF 600S 2006 ABS 35000ΧΛΜ και εχει
    acrapovits
    dynojet-kn φιλτρο-εκκεντροφορους cbr--αλλο αμορτισερ--ενα μοβ ειναι δενγνωριζω μαρκα--μανιταρια --κεντρικο σταντ --θερμενομενα γκριπ-εχτρα μασκακι-νεα λαστιχα 9/08--γραναζια/αλυσιδα μπαταρια--φρεσκα--σερβις μπουκ--καρινα--μπαγκστερ--βαλιτσα

    η μηχανη δεν εχει σοβαρη πτωση
    τωρα το θεμα ειναι το εξης
    το δινει 4000--
    με παραξενευει η τιμη --μου φαινεται πολυ μικρη--δεν μπορω να πω οτι με τρελαινει σαν επιλογη
    απο την αλλη ομως --μηπως ειναι ευκαρια??
    μηπως παραειναι πειραγμενο?? μηπως καιει τον αγλεουρα?? μηπως ειναι σκισμενο?

    ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ?? δεν μπορω να αποφασισωω!!
    θεε ποσο μπλε ξοδεψες για να μη σε βλεπω!!!
    Ο. ΕΛΥΤΗΣ

  15. #15
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150

    Re: γνωμη!!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdil
    για να μην ανοιγω αλλο θεμα συνεχιζω εδω!!!
    μιλαμε για CBF 600S 2006 ABS 35000ΧΛΜ και εχει
    acrapovits
    dynojet-kn φιλτρο-εκκεντροφορους cbr--αλλο αμορτισερ--ενα μοβ ειναι δενγνωριζω μαρκα--μανιταρια --κεντρικο σταντ --θερμενομενα γκριπ-εχτρα μασκακι-νεα λαστιχα 9/08--γραναζια/αλυσιδα μπαταρια--φρεσκα--σερβις μπουκ--καρινα--μπαγκστερ--βαλιτσα

    η μηχανη δεν εχει σοβαρη πτωση
    τωρα το θεμα ειναι το εξης
    το δινει 4000--
    με παραξενευει η τιμη --μου φαινεται πολυ μικρη--δεν μπορω να πω οτι με τρελαινει σαν επιλογη
    απο την αλλη ομως --μηπως ειναι ευκαρια??
    μηπως παραειναι πειραγμενο?? μηπως καιει τον αγλεουρα?? μηπως ειναι σκισμενο?

    ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ?? δεν μπορω να αποφασισωω!!
    - Η εξάτμιση και το φίλτρο αέρα είναι κοινές "βελτιώσεις", κυρίως "εμφανισιακές" και "ακουστικές". Άχρηστες κατά την γνώμη μου, αλλά κακό δεν κάνουν. Αν η εξάτμιση δεν είναι ταπωμένη μπορεί να κάνει πολύ σαματά (αυτό το ακούς και κρίνεις).

    - Το κεντρικό σταντ είναι μαμά έτσι κι αλλιώς.

    - To μωβ ελατήριο είναι hyperpro (προοδευτικό). Παίζει να είναι μόνο ελατήριο ή (λιγότερο πιθανό) κομπλέ ανάρτηση. Και στις δύο περιπτώσεις είναι πολύ καλύτερο απ' το μαμά. Καλό είναι βέβαια να βάλεις και τα αντίστοιχα ελατήρια μπροστά (αν δεν το έχει κάνει ήδη, στα 35000 λογικά το χρειάζεται). Δεν κοστίζουν πολύ.

    - Τα χιλιόμετρα μην τα φοβάσαι με τίποτα. Έχω κάνει στο δικό μου άλλα τόσα και δεν έχει παραπονεθεί για τίποτα (και δεν πάω και πολύ Παναγία).

    - Οι αλλαγμένοι εκκεντροφόροι εμένα δεν θα μου άρεσαν και πολύ (όσο να 'ναι η μοντίφα, είναι μοντίφα)---αλλά γνώμη ουσιαστική δεν έχω. Γι αυτό ας σου πει κανένας μάστορας που εμπιστεύεσαι.

    - Η τιμή είναι πράγματι πολύ καλή ευκαιρία, όχι όμως εξωφρενικά χαμηλή (δεν θα με παραξένευε από μόνη της).

    - Το μηχανάκι είναι σκυλί μαύρο και δε θα σου πει όχι σε τίποτα. Καίει το κατιτίς του γενικά (ακόμη και σε μαμά κατάσταση---καρμπυρατέρ βλέπεις) αλλά όχι εξωφρενικά πράγματα. Πηγαίνοντας σαν άνθρωπος (όχι όμως ιδιαίτερα αργά) υπολόγιζε γύρω στα 7 (lt / 100km). Πηγαίνοντας όσο πάει θα περάσει το οχτάρι εύκολα, μπορείς να δεις και εννιάρι. Όλα αυτά σε μαμά κατάσταση. Με τις μοντίφες δεν ξέρω.

    Από εκεί και πέρα περί ορέξεως...



Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Service 6000χλμ για το CBF-600;
    από yiannis600 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2011, 15:48
  2. ερωτηση για ohlins fazer 600 '02
    από plamel στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2007, 04:20
  3. ερωτηση για αναρτηση fazer 600 '02
    από plamel στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2007, 20:58
  4. Απορίες για το CBF-600S
    από javaneze στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2005, 14:02
  5. Απόψεις για το CBF-600S
    από axrs στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2005, 09:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF