Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Βοηθεια με βάψιμο μηχανής

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mangalord
    Εγγραφή
    10/09/2008
    Μηνύματα
    115

    Βοηθεια με βάψιμο μηχανής

    Καλησπερα παιδια,

    θελω να ξεκινήσω το restoring σε ενα παλιο yamaha t50 town mate και θα θελα τη βοήθεια οσων έχουν εμπειρία σε οτι αφορα το βάψιμο (σε πρώτη φαση!). Σκέφτομαι να κάνω εξής:

    Για τα πλαστικα:

    τριψιμο με γυαλοχαρτο 150
    μετα ασταρι h primer
    μετα παλι τριψιμο με ντουκοχαρτο 1200
    Βαση
    Χρώμα
    Βερνικι

    για τη λαμαρινα

    τριψιμο πρωτα με γυαλοχαρτο 700αρι μετα με 100αρι
    Ασταρι πprimer
    τριψιμο με 1200αρι ντουκοχαρτο
    βαση
    χρωμα
    βερνικι

    Δηλαδη ουσιαστικα θα κανω ακριβως τα ιδια μονο που θα χρησιμοποιησω διαφορετικα γυαλοχαρτα-ντουκοχαρτα. Το βάψιμο θα γίνει με πιστόλι βαφης.

  2. #2
    Μηνύματα: 113463 Το avatar του/της sadengr
    Εγγραφή
    28/09/2005
    Μηνύματα
    71
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
    aderfe tsampa ta kanis ola afta
    pernato ena mikoniatiko petaxto
    kotsarise tou ke tipota zarntinieres me viko sto plai
    ke asto sto pezodromio na katourane oi skiloi...
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Εκτος απο το να τον ειρωνευτεις
    δεν τον βοηθησες και πολυ...

    mangalord νομιζω οτι καλά το πας.
    Τσεκαρε και τα Posts του keleyti στα τεχνικα θεματα που αναφερονται στα βαψιματα πλαστικων
    εδω το λινκ:
    http://www.moto.gr/forums/search.php...r&userid=11778

  3. #3
    Μηνύματα: 113463 Το avatar του/της sadengr
    Εγγραφή
    28/09/2005
    Μηνύματα
    71
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
    re palikari den mas katouras anapoda naoum
    Να σου καεί το gps ρε (γιατί βιντεο δεν νομιζω να εχεις )

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sadengr

    mangalord νομιζω οτι καλά το πας.
    Τσεκαρε και τα Posts του keleyti στα τεχνικα θεματα που αναφερονται στα βαψιματα πλαστικων
    εδω το λινκ:
    http://www.moto.gr/forums/search.php...r&userid=11778
    Με το link αυτο δε νομιζω να βοηθησες και πολυ....:smilea:

  5. #5

    Re: Βοηθεια με βάψιμο μηχανής

    Αρχικά δημιουργήθηκε από mangalord
    Καλησπερα παιδια,

    θελω να ξεκινήσω το restoring σε ενα παλιο yamaha t50 town mate και θα θελα τη βοήθεια οσων έχουν εμπειρία σε οτι αφορα το βάψιμο (σε πρώτη φαση!).
    Μου φαινεται οτι ενα restoring δε ξεκιναει απο το βαψιμο....εκτος και αν restoring εννοεις το σουλουπωμα της εξωτερικης εμφανισης μονο και οχι τη γενικη επισκευη (κινητηρα,πλαισιο..αναρτησεις...φρενα..ηλεκτρικα και εξωτερικη εμφανιση).
    Το βαψιμο σε ενα restoring ΠΑΝΤΑ παει τελευταιο...οταν βεβαιωθεις οτι ολα τα υπολοιπα ειναι ετσι οπως πρεπει..ή οπως τα θες. Γιατι αν δεν ειναι...οπως λεει και ο αγενης "φιλος" μας πιο πανω...θα δωσεις ενα σωρο λεφτα στο βαψιμο και μετα δε θα εχεις μηχανακι να βαλεις πανω αυτα που εβαψες!:rotflmao:
    Για το βαψιμο τωρα...καλα μου ακουγονται και εμενα αυτα που λες να κανεις...αλλα επειδη δεν εχω ασχοληθει ευρυτατα με αυτο τον τομεα...αν θες μου λες το mail σου και σου στελνω σε ενα word αρχειο οδηγιες που ειχα κανει copy-paste απο ενα αλλο forum (που τωρα δε θυμαμαι για να σου δωσω link).


    Υ.Σ. Εδω που τα λεμε...τα town mate ειναι ψιλοαχρηστα μηχανακια...μηπως να βρεις κανα αλλο παπι να ασχοληθεις?...εκτος και αν εχει συναισθηματικη αξια για σενα...π.χ. το πρωτο σου μηχανακι...οτι το εχεις 15 χρονια και δε μπορεις να το αποχωρηστεις...το πρωτο μηχανακι που πηδηξα απανω ...κτλ.

  6. #6
    Boy Is Back in Town Το avatar του/της soter3gm
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    681
    για δες και Εδώ νομίζω πως σου κάνει
    SOTER3GM
    "Ride hard live forever"
    soter3gm

    ----------------

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Μιλα με lspiros . Ο guru των ανακατασκευων ...

  8. #8
    Boy Is Back in Town Το avatar του/της soter3gm
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    681

    Re: Re: Βοηθεια με βάψιμο μηχανής

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Zzz750
    Μου φαινεται οτι ενα restoring δε ξεκιναει απο το βαψιμο....εκτος και αν restoring εννοεις το σουλουπωμα της εξωτερικης εμφανισης μονο και οχι τη γενικη επισκευη (κινητηρα,πλαισιο..αναρτησεις...φρενα..ηλεκτρικα και εξωτερικη εμφανιση).
    Το βαψιμο σε ενα restoring ΠΑΝΤΑ παει τελευταιο...οταν βεβαιωθεις οτι ολα τα υπολοιπα ειναι ετσι οπως πρεπει..ή οπως τα θες. Γιατι αν δεν ειναι...οπως λεει και ο αγενης "φιλος" μας πιο πανω...θα δωσεις ενα σωρο λεφτα στο βαψιμο και μετα δε θα εχεις μηχανακι να βαλεις πανω αυτα που εβαψες!:rotflmao:
    Για το βαψιμο τωρα...καλα μου ακουγονται και εμενα αυτα που λες να κανεις...αλλα επειδη δεν εχω ασχοληθει ευρυτατα με αυτο τον τομεα...αν θες μου λες το mail σου και σου στελνω σε ενα word αρχειο οδηγιες που ειχα κανει copy-paste απο ενα αλλο forum (που τωρα δε θυμαμαι για να σου δωσω link).


    Υ.Σ. Εδω που τα λεμε...τα town mate ειναι ψιλοαχρηστα μηχανακια...μηπως να βρεις κανα αλλο παπι να ασχοληθεις?...εκτος και αν εχει συναισθηματικη αξια για σενα...π.χ. το πρωτο σου μηχανακι...οτι το εχεις 15 χρονια και δε μπορεις να το αποχωρηστεις...το πρωτο μηχανακι που πηδηξα απανω ...κτλ.
    Στα πρώτα καλά τα λες μάστορα μου
    Αλλά στο τελευταίο για το town mate δεν έχεις δίκιο, μιλάμε για σκυλιά μηχανάκια ειδικά το 80cc ήταν πάρα πολύ καλό και είναι και japan.
    Το μόνο κακό είναι πως θα βλαστημήσει να βρει ανταλλακτικά, εχθές μίλαγα με ένα φίλο και μου έλεγε πως ζητούσε πράγματα για αυτό και τον κορόιδευαν ,και καλά, που το βρήκες αυτό το "πεθαμένο"
    Αν βρει ανταλλακτικά για μένα είναι το καλλίτερο παπί
    SOTER3GM
    "Ride hard live forever"
    soter3gm

    ----------------

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443

    Re: Re: Re: Βοηθεια με βάψιμο μηχανής

    Αρχικά δημιουργήθηκε από soter3gm

    Αν βρει ανταλλακτικά για μένα είναι το καλλίτερο παπί
    Το εχει ο πατερας μου...Θα εχει κλεισει καμια 25αρια χρονια σιγουρα το μηχανακι...
    Κ ο ατιμος το εχει σε τελεια κατασταση,αν εξαιρεσουμε κατι σκουριτσες λογω νησιου...Εννοειται οτι του εχω απαγορευσει να το δωσει μιας και το εχει οπως εβγαινε απο το εργοστασιο και το μονο που θελει ειναι ενα καλο βαψιμο και θα ειναι αστερι...

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mangalord
    Εγγραφή
    10/09/2008
    Μηνύματα
    115
    Το post δε το εκανα γιατι τα ξερω ολα! Το μηχανακι εχει αξια για μενα και περισσοτερη αξια εχει η δουλεια που θελω να του κανω για να το επαναφερω οσο μπορω στην αρχικη του κατασταση. Οποιος μπορει γενικα να βοηθησει θα το εκτιμουσα καθως απ αυριο μαλλον θα ξεκινησω τo βαψιμο!

    sadengr το link που μου δωσες δε με βγαζει σε καποιο θέμα με βαψιμο πλαστικων! Αν μπορεισ κοιτα το αλλη μια.

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mangalord
    Το post δε το εκανα γιατι τα ξερω ολα! Το μηχανακι εχει αξια για μενα και περισσοτερη αξια εχει η δουλεια που θελω να του κανω για να το επαναφερω οσο μπορω στην αρχικη του κατασταση. Οποιος μπορει γενικα να βοηθησει θα το εκτιμουσα καθως απ αυριο μαλλον θα ξεκινησω τo βαψιμο!

    sadengr το link που μου δωσες δε με βγαζει σε καποιο θέμα με βαψιμο πλαστικων! Αν μπορεισ κοιτα το αλλη μια.
    Φιλε μου οτι χρειαζεσαι για να επισκευασεις ενα πλαστικο ...
    Επισκευη
    Και εδω οτι χρειαζεσαι για να το βαψεις
    Βαψιμο

    Αντε καλη αρχη και περιμενουμε φωτογραφιες !!!!
    Aprilia sr50
    Aprilia rs 125
    Aprilia rsv mille
    Cagiva raptor 650 ie
    Aprilia rsv 1000 r Factory

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mangalord
    Εγγραφή
    10/09/2008
    Μηνύματα
    115
    Λοιπον παιδια το βαψιμο εχει ξεκινησει και παει καλα... νομιζω! Πλεον εχω περάσει το Primer τοσο στα πλαστικα οσο και στο μεταλλικα μέρη. Αυριο θα αφου στεγνώσουν θα τρίψω με ντουκόχαρτο με νερο και στη συνέχεια θα ρίξω το χρώμα. Μερικές ερωτήσεις.

    1. Το χρώμα απ'οτι μου πανε θα πρέπει να ναι λαδομπογιά την οποία θα βάλω μέσα στο πιστόλι?
    2. Σε μερικά forum ειδα οτι δε πρέπει να τρίψω με ντουκόχαρτο αλα στα περισσότερα ειδα οτι πρέπει. Ακούω γνώμες!
    3. Έχω τρίψει το ψαλίδι της πάπιας και έριξα δοκιμαστικά λίγο απο το αστάρι που έριξα και στις λαμαρίνες. Δεν καθεται με τπτ. Με το που πέφτει πάνω αρχίζει να τρέχει.

    Σε λιγες μέρες θα ανεβάσω και photo καθώς και πόσο μου κόστισε εν τέλει το όλο επιχείρημα (όχι μόνο το βάψιμο)

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF