Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: "Σκληρό" στρώσιμο μηχανής!!!

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slacker
    Εγγραφή
    19/07/2005
    Μηνύματα
    222

    "Σκληρό" στρώσιμο μηχανής!!!

    Είχα διαβάσει παλιά αυτό το άρθρο και μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση. 'Εψαξα και το ξαναβρήκα. Τί λέει με λίγα λόγια:
    Ξεχάστε τί λέει το βιβλίο του κατασκευαστή! Η μηχανή σας δεν θέλει "ήρεμο" στρώσιμο κινητήρα, αλλά σκληρό!

    http://www.mototuneusa.com/break_in_secrets.htm

    Περιμένω απόψεις...

  2. #2
    Είδα χθες έναν τύπο στην Βέροια με ένα DR 400 καινούργιο, χωρίς πινακίδα, έξω από το τμήμα συγκοινωνιών. Ο τύπος το πήγαινε αέρα μιλάμε, ενώ σίγουρα ήταν ακόμη άστρωτο...
    Δεν ξέρω, αλλά για να λέει το βιβλίο του κατασκευαστή στρώσιμο 1000 χλμ ή 1500χλμ δεν μπορεί να έχει άδικο.
    Ένας ακόμη λόγος να το πηγαίνεις ήρεμα στην αρχή το μοτόρι κατά την γνώμη μου ιναι μπας και έχει τίποτα ελατωματικό στην συναρμολόγηση πχ, και εκεί που γουστάρεις με 160 χαω να μην πιάσουν τα φρένα...
    Ειναι ωραία η θάλασσα γιατί κινείται πάντα...

  3. #3
    Bασικά αν ρωτήσεις 10 άτομα να σου πουν πως πρέπει αν στρώσεις τη μηχανή σου θα πάρεις 10 διαφορετικές (αντικρουώμενες πολλές φορές) απαντήσεις. Γενικά, ότι λέει ο κατασκευαστής είναι αυτό που πρέπει να ακολουθείς γιατί είναι βασιμένο σε δοκιμές και ιστορικά στοιχεία (στη τεχνογωσία του κατασκευαστή σχετικά με το προιόν του με άλλα λόγια). Εγώ έχω μια Honda Hornet, ο κατασκευαστής ξέρεις τι γράφει στο manual? Όχι μεγάλη επιτάχυνση με κρύο κινητήρα και όχι πριν τα 500 χλμ, αυτό μόνο!

    Το στρώσιμο είναι κάτι που διαρκεί, μπορεί να σταματήσει και να συνεχιστεί αργότερα. Πλήρως στρωμένος θεωρείται ένας κινητήρας στα 6-8000χλμ περίπου. Αν κάνεις ένα άνοιγμα ο κινητήρας δεν 8α πάθει κακό (μάλιστα καλό είναι να κάνεις μερικά μετά τα πρώτα 500χλμ ώστε να "φας" πιο αποτελεσματικά την επιφανειακή αγριάδα των μετάλλων). Αυτό που δεν θες είναι τα θερμικά φορτιά γιατί προκαλούν μικροπαραμορφώσεις που μακροπρόθεσμα μπορεί να είναι αιτία ώστε ο κινητήρας να καίει περισσότερο λάδι. Και όταν δουλεύεις έναν κινητήρα στο όριο, ειδικά καινούργιο, αυτός ζεσταίνεται λόγω της μεγαλύτερης τριβής. Οπότε, σκίζοντας τον καινούργιο μπορεί να κερδίσεις πολύ λίγα άλογα παραπάνω, αλλά επιταχύνεις τη φθορά του..

    Εργαστηριακά αποδεδειγμένο είναι ότι μέχρι τα (περίπου) πρώτα 8000χλμ δεν πρέπει να χρησιμοποιείς συνθετικά λάδια. Λόγω των πρόσθετων που έχουν δεν διευκολύνουν στο να "κάτσουν" τα ελατήρια και τα πιστόνια μέσα στους κυλίνδρους (υπάρχουν και ειδικά λάδια για το στρώσιμο αλλά δεν νομίζω να τα φέρνουν Ελλάδα)

    Τώρα αυτό που έχεις να κάνεις είναι να ακούσεις γνώμες, δικιά σου μηχανή είναι στο κάτω κάτω και ότι θες κάνεις μαζί της. Τα παραπάνω είναι προσωπική γνώμη βάση αυτών που ξέρω, τώρα από εκεί και μετά it s your choice!

  4. #4
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Πιστευω πως η αληθεια ειναι καπου στην μεση. Η μηχανη για να στρωθει σωστα δεν χρειαζεται να πηγαινει σερνοντας για 1000-1500 χλμ αλλα ουτε και αυτα που λεει ο τυπος ειναι 100% σωστα.
    Επιπλεον εχει μια φωτο με δυο πιστονια, στην οποια ισχυριζετε οτι το καθαρο πιστονι εχει "στρωθει" με τον δικο του τροπο. Απο οτι φαινεται ομως αυτο ειναι εντελος καινουργιο.

    Τεσπα, ο καθενας λεει οτι θελει.
    Για μενα η μηχανη πρεπει να οδηγηται σχετικα σβελτα κατα το στρωσιμο αλλα οχι και κατευθειαν στο δυναμομετρο που λεει ο τυπος

    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  5. #5
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    Θα το πω αλλιως.

    Εγω το μοτερ λεω οτι ειναι off στα 30000χλμ. Ειδικα σε 600αρια.

    Δικια μου αποψη.

    Οπωτε λεω για παραδειγμα το εξης.

    Το 400αρακι οταν το εκανα ρεκτιφιε (σφικτο) ο μαστορας μου ειπε 4000 χλμ. και αυτα σε εθνικη, το ρεκτιφιε θελει στρωσιμο οχι το στοκ μοτερ.

    Το σφικτο ρεκτιφιε ειναι κατι μικροδεκατα πιο μικρος κυλινδρος απο το πιστονι, οταν στρωθει ειναι σχεδον τελειος αλλα μπορει να κολησει κατα το στρωσιμο.

    Στα αγωνηστικα (οχι Ελλαδα) τα στρωνουν σε υπολογιστη και σε δυναμομετρα , δεν θα κανουν 30000χλμ.

    Οπωτε το manual λεει μαλακιες.

    Καλο ειναι μονο 1000χλμ ωστε να γινει η καταληλη δουλεια στα μεταλα και οι βαλβιδες να κατσουν στις εδρες.

    Το λαδι ειναι μια αλλη ιστορια.

    Ξερω παιδια που βαζουν Castrol Actevo και πανε για αγωνα, και το μοτερ ειναι σκασμενο.

    Τα full racing ειναι μονο για 500χλμ και θελουν ξερο συμπλεκτη Adrian και Lifedab μπορουν να βαλουν.


  6. #6
    .
    Εγγραφή
    10/09/2003
    Μηνύματα
    916
    Το θεμα του στρωσιματος και οι τεχνικες του, εχει συζητηθει πολλεεεεεεεεεεες φορες.....

    Κανοντας "ευρεση" θεματων μπορειτε να δειτε ολες τις σχετικες συζητησεις :


    http://www.moto.gr/forums/search.php...der=descending

Παρόμοια θέματα

  1. Στρώσιμο μηχανής
    από CoOliO στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2013, 17:16
  2. Στρώσιμο μηχανής....
    από Γιαννης κορο στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2013, 22:23
  3. Στρωσιμο μηχανης
    από kalamaria στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2007, 13:43
  4. Στρώσιμο μηχανής
    από Desperado στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2006, 11:18
  5. Στρώσιμο καινούριας μηχανής
    από ixnilatis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2005, 17:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF