Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 44

Θέμα: Aφαιρεση ρουλεμαν λαιμου και αντικατασταση τους..

  1. #1
    Ανήσυχο Μέλος...
    Εγγραφή
    10/01/2003
    Μηνύματα
    608

    Exclamation Aφαιρεση ρουλεμαν λαιμου και αντικατασταση τους..

    Μετα την επιτυχη αντικατασταση των ρουλεμαν στους τροχους εμπρος και πισω στο CB1 λεω σημερα-αυριο να αλλαξω και τα ρουλεμαν του λαιμου.. αυτο που με απασχολει ειναι αφου αφαιρεσω την τιμονοπλακα πως θα βγαλω αυτο στη φωτο που εχω βαλει.. Το Lock nut στο service manual χρειαζεται special tool.. Σαρακακης μονοδρομος?


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	steering stem removal.jpg 
Προβολές:	470 
Μέγεθος:	99,2 KB 
ID:	20089
    "Whatever you do, don't forget to RECYCLE! Ride your bike again & again!"

  2. #2
    Ανήσυχο Μέλος...
    Εγγραφή
    10/01/2003
    Μηνύματα
    608
    και μια actual photo που βρηκα αλλα οχι απο CB1


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	f6506k 010.jpg 
Προβολές:	441 
Μέγεθος:	69,1 KB 
ID:	20090
    "Whatever you do, don't forget to RECYCLE! Ride your bike again & again!"

  3. #3
    το προβλημα σου δεν ειναι εκει...λυστο ειτε με γαζτοκλειδο αναρτησης η με πειρο και σφυρι...προσεκτικα για να μην το πληγωσεις...

    το προβλημα ειναι στο 14...το οποιο ακομη κι αν εχεις εξολκεα,θα ταλαιπωρηθεις τα μαλα...ακομη και ζεσταμα μπορει να χρειαστει...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  4. #4
    Ανήσυχο Μέλος...
    Εγγραφή
    10/01/2003
    Μηνύματα
    608
    Reinmaster για το 14 χωρις να ξερω πολλα..

    Στην εικονα φαινεται κατω απο το ρουλεμαν ετσι δεν ειναι? Οποτε για να αντικαταστησω το κατω ρουλεμαν χρειαζεται να αφαιρεσω και το 14?? Αν χρειαστει γνωριζεις καποιο εργαλειο που να το κανει αυτο, πως λεγεται και που το βρισκω??

    ΕDIT: mlkia μου! Το 14 συγκρατει το κατω ρουλεμαν στο κατω μερος του λαιμου σωστα ή παλι λαθος ειμαι?

    "Whatever you do, don't forget to RECYCLE! Ride your bike again & again!"

  5. #5
    Το 16-17 είναι αυτό που θα σε δυσκολέψει.

    Πρόκειται για τα "ποτήρια" των ρουλεμάν (2 στον αριθμό) που πράγματι για να βγούν θα φας π@τσο!

    Είναι πρεσαριστά και θα χρειαστούν από καλό χτύπημα με σφυρί έως και πρέσσα! Το πακέτο είναι στην τοποθέτηση των καινούργιων αφού τα παλιά μπορείς να τα βγάλεις και με τακαστρεπτικές μεθόδους.......

    Όσο για την βίδα που σε απασχολεί, για άλλη μια φορά με κάλυψε ο reinmeister....
    NO BOOTS,
    NO JACKETS,
    NO HELMETS,
    JUST BALLS.

  6. #6
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    Αρχικά δημιουργήθηκε από xxxristos
    Το 16-17 είναι αυτό που θα σε δυσκολέψει.

    Πρόκειται για τα "ποτήρια" των ρουλεμάν (2 στον αριθμό) που πράγματι για να βγούν θα φας π@τσο!

    Είναι πρεσαριστά και θα χρειαστούν από καλό χτύπημα με σφυρί έως και πρέσσα! Το πακέτο είναι στην τοποθέτηση των καινούργιων αφού τα παλιά μπορείς να τα βγάλεις και με τακαστρεπτικές μεθόδους.......

    Όσο για την βίδα που σε απασχολεί, για άλλη μια φορά με κάλυψε ο reinmeister....
    μια λύση ακόμα είναι το ζέσταμα παράλληλα με το προσεκτικό χτύπημα..

    αλλά αυτο το 14 ειναι θάνατος...
    και η ζωή συνεχίζεται...

  7. #7
    ουσιαστικα το ρουλεμαν αποτελειται και απο τα τρια κομματια 13,14,17... μπιλιες και "ποτηρια" πανω κατω...κατ εμε ,καλο ειναι να αλλαχτουν στο συνολο...

    το εργαλειο λεγεται εξολκεας οπως ειπα και πριν αλλα...φιλικη συμβουλη....μην το κανεις εσυ...και δεν θα τα καταφερεις και ζημια θα κανεις πιθανοτατα...

    τα ιδια ισχυουν και για για το πανω ρουλεμαν...

    το κοστος της εργασιας σε σοβαρο μαστορα ειναι κανα 40-50ευρω...δωστα...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  8. #8
    ωπα...τσαμπα γραψιμο...με προλαβανε...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    ουσιαστικα το ρουλεμαν αποτελειται και απο τα τρια κομματια 13,14,17... μπιλιες και "ποτηρια" πανω κατω...κατ εμε ,καλο ειναι να αλλαχτουν στο συνολο...

    το εργαλειο λεγεται εξολκεας οπως ειπα και πριν αλλα...φιλικη συμβουλη....μην το κανεις εσυ...και δεν θα τα καταφερεις και ζημια θα κανεις πιθανοτατα...

    τα ιδια ισχυουν και για για το πανω ρουλεμαν...

    το κοστος της εργασιας σε σοβαρο μαστορα ειναι κανα 40-50ευρω...δωστα...
    Α ναι είναι και το 14..... πω πω...

    Εγώ με τα ζόρια αλλάζω ρουλεμάν στο παπί...
    NO BOOTS,
    NO JACKETS,
    NO HELMETS,
    JUST BALLS.

  10. #10
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    Αρχικά δημιουργήθηκε από xxxristos

    Εγώ με τα ζόρια αλλάζω ρουλεμάν στο παπί...
    αυτο το τελευταίο ....
    μου φαινεται λίγο μούφα...
    και η ζωή συνεχίζεται...

  11. #11
    εμενα παλι δεν μου φαινεται καθολου μουφα...αν σκεφτεις οτι "υποχρεωνομαι" για να μου αλλαξουν λαδια....

    κακο πραμα η βαρεμαρα...κι αν εισαι παππους οπως εγω,ακομα χειροτερα....
    frankly my dear, i dont give a damn...

  12. #12
    Ανήσυχο Μέλος...
    Εγγραφή
    10/01/2003
    Μηνύματα
    608
    Ρε παιδια ενας εξολκεας κανει 10ε στο πρακτικερ. Τοσο δυσκολο ειναι να μην τα καταφερω ακομα και με εξολκεα? Γουσταρω καργα να τα αλλαξω σημερα με καφεδακι και κουβεντουλα με ενα φιλο που θα ερθει!

    Λετε να στερηθω αυτη τη χαρα και να το παω στο μπαρμπα μητσο εδω πιο πανω απ΄το σπιτι μου? :wacko: Καλος μηχανικος, μερακλης αλλα τσιμπαει λιγο..

    Ελεγα αυτα τα λεφτα να πηγαινανε καλυτερα για καθαρισμα των καρμπυρατερ και να τελειωνω ολοκληρωτικα με το CB1
    Ειναι 4 και μου φαινεται πολυ αγγαρεια!

    "Whatever you do, don't forget to RECYCLE! Ride your bike again & again!"

  13. #13
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από n1k3man
    Ρε παιδια ενας εξολκεας κανει 10ε στο πρακτικερ. Τοσο δυσκολο ειναι να μην τα καταφερω ακομα και με εξολκεα? Γουσταρω καργα να τα αλλαξω σημερα με καφεδακι και κουβεντουλα με ενα φιλο που θα ερθει!

    Λετε να στερηθω αυτη τη χαρα και να το παω στο μπαρμπα μητσο εδω πιο πανω απ΄το σπιτι μου? :wacko: Καλος μηχανικος, μερακλης αλλα τσιμπαει λιγο..

    Ελεγα αυτα τα λεφτα να πηγαινανε καλυτερα για καθαρισμα των καρμπυρατερ και να τελειωνω ολοκληρωτικα με το CB1
    Ειναι 4 και μου φαινεται πολυ αγγαρεια!

    Το κακό με εσάς τα νέα παιδιά είναι ότι δεν ακούτε αυτά που λένε κάποιοι που ίσως ξέρουν γιατί πράγμα μιλάμε εδώ....

    ΟΚ αλλαξέ τα με τον φίλο.... αλλά για καλό και για κακό...... πρόσεχε που θα χτυπάς για να βγάλεις το 14......
    και που όταν θα βάζεις το καινούργιο....... ΑΝ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΟ 14
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  14. #14
    Ανήσυχο Μέλος...
    Εγγραφή
    10/01/2003
    Μηνύματα
    608
    sniper ακουω ρε συ αλλιως δε θα εβαζα καν το post και θα ξεκιναγα ντουγρου! εξ'αλλου ευτυχως εχω το κυρ μητσο ακριβως απο πανω μου οποτε αν δω τα δυσκολα θα το παρω στη πλατη και θα παω

    "Whatever you do, don't forget to RECYCLE! Ride your bike again & again!"

  15. #15
    καλο κουραγιο αγορινα...κοιτα ομως να κανεις το μοτερ τουμπανο,διοτι μετα απο την δουλεια στα ρουλεμαν το βλεπω να πηγαινει μονο ευθεια....

    περαν της πλακας, αν την παλεψεις τελικα την δουλεια προσεξε πολυ διοτι καλως η κακως την δικια σου ζωουλα παιζεις...αν θες να ψαχτεις,καντο με τα καρμπς...το πολυ πολυ να μην παρει μπρος η να δουλευει σαν ντηζελ...αντε να παρει και καμια φωτια στην χειροτερη....με το μπροστινο ομως τα πραγματα σοβαρευουν...εχουν υπαρξει περιπτωσεις διαλυσης η και κολληματος ρουλεμαν μπροστινου απο λαθος τοποθετηση...δεν θες να μαθεις τι γινεται σε αυτη την περιπτωση....

    δεν θελω ουτε να σε τρομαξω ουτε να σε προσβαλλω,άλλα εχουν δει πολλα τα ματακια μου...

    οποτε,καλυτερα να κακοχαρακτηρισεις εμενα παρα να τσεκαρεις με τα μουτρα τον συντελεστη τριβης της ασφαλτου....

    εσυ αποφασιζεις...οι υπολοιποι απλως γραφουμε...κατι απολυτα ασφαλες....
    frankly my dear, i dont give a damn...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ρουλεμάν λαιμού, σφίξιμο και ταλαντώσεις
    από lamoun στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2020, 15:35
  2. Καμπανες σε innova και αντικατασταση τους
    από tragos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2012, 17:37
  3. xaxaxaxaxaxaaxxa και γαμώ τους Καπετάνιους
    από superfour στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2006, 15:47
  4. προσ idi και ολους τους αεκτζηδες
    από karelis στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2005, 21:59
  5. προς διτροχους Πατρινους και ολους τους αχαιους
    από sotpag στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2005, 15:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF