Σελίδα 2 από 9 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 128

Θέμα: Στην βροχή

  1. #16
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Αν θέλετε να διορθώσετε τα αδιόρθωτα, ανοίξτε γκάζι και χαλαρά το τιμόνι.
    :smilea:
    Sent from me using a computer.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dmf
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    1.393
    Αρχικά δημιουργήθηκε από aakkuan
    συμφωνω και γω για τον συμπλεκτη με οση εμπειρια εχω.. για ποιον λογο να τον τραβηξεις;; το αφηνεις να ρολαρει με την ταχυτητα πανω (η οποια συνηθως πρεπει να ναι μια κατω απο οτι θα ειχες κανονικα σε στεγνο δρομο).. αντε και να ανοιξεις λιγο το γκαζι πανω απ την λακουβα αλλα το πιο απλο νομιζω ειναι σβηστο το γκαζι και ολα ειναι ωραια

    Μια ΠΑΝΩ βαζεις οχι κατω. Οι μικρες ταχυτητες δημιουργουν περισσοτερη ροπη, με αποτελεσμα με τη παραμικρη στρεψη του γκαζιου να ολισθαινει η πισω ροδα.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DeusEx
    Εγγραφή
    26/05/2009
    Μηνύματα
    702
    Δεν ξερω να το εξηγησω καλα αλλα θα προσπαθησω ...

    Αν ειχα το γκαζι σταθερο μπορει η ροπη να εκανε τον πισω τροχο να σπινιαρι κ να γλυστρησει κ να μ πεταξει κωλο ... μου ετυχε σημερα απειρες φορες οταν ακουμπαγα την λευκη διαγραμμηση. Σταθερο γκαζι κ πεταγε κωλο απο την ροπη... δεν θαθελα να το παθω κ σε καμμια νερολακουβα!

    Αν ειχα το γκαζι λιγο πιο κλειστο μπορει η αντισταση του κινητηρα να λειτουργουσε σαν φρενο κ παλι να μπλοκαρε ο πισω τροχος...

    Αυθορμητα το μονο που σκεφτηκα ηταν να πατησω συμπλεκτη για να μην υπαρξει καποια μεταβολη δυναμης στον πισω τροχο κ απλα να ρολαρει μεσα απο τα νερα ...

    ΥΣ: Με μια ταχυτητα πιο πανω στο σασμαν ταξιδευω οταν βρεχει για να μην εχω πολυ ροπη

    ΥΣ2: Να τονισω οτι αυτο που αναφερω εγινε στην εθνικη με σχετικα υψηλες ταχυτητες >80 χλμ/ω
    Δεν ηταν λακουβιτσα που μπαινω με 5 χλμ/ω και τα ποδια στο πλαϊ κατεβασμενα κ 1η ταχυτητα στο σασμαν ωστε να μπορω να "μαρσαρω" κιολας!! Αν μαρσαρα με 6η ταχυτητα και 80 χλμ θα ημουν τωρα με τα ψαρακια για κολυμπι ...

  4. #19
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    +1000 σε τιγκα και σλιπερ!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  5. #20
    StoopidMotorForAHead Το avatar του/της aakkuan
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    123
    η ταχυτητα κατα τη γνωμη μου πρεπει να ναι μια κατω...
    το γκαζι το ελεγχεις ποσο θα το ανοιξεις για να μην σπιναρει ο τροχος..
    τα φρενα ομως σε περιπτωση κινδυνου δυσκολο να χεις την ψυχραιμια να τα ελεγξεις με ακριβεια οποτε εκει σε βοηθαει το φρεναρισμα του κινητηρα...

  6. #21
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
    Μια ΠΑΝΩ βαζεις οχι κατω. Οι μικρες ταχυτητες δημιουργουν περισσοτερη ροπη, με αποτελεσμα με τη παραμικρη στρεψη του γκαζιου να ολισθαινει η πισω ροδα.

    Είσαι εντελώς λάθος. Κι αφού δεν το κατέχεις θεωρητικά μην αρχίζεις και γραφεις ότι σου κατέβει.


    Φιλικά πάντα
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #22
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
    Δεν ξερω να το εξηγησω καλα αλλα θα προσπαθησω ...

    Αν ειχα το γκαζι σταθερο μπορει η ροπη να εκανε τον πισω τροχο να σπινιαρι κ να γλυστρησει κ να μ πεταξει κωλο ... μου ετυχε σημερα απειρες φορες οταν ακουμπαγα την λευκη διαγραμμηση. Σταθερο γκαζι κ πεταγε κωλο απο την ροπη... δεν θαθελα να το παθω κ σε καμμια νερολακουβα!

    Αν ειχα το γκαζι λιγο πιο κλειστο μπορει η αντισταση του κινητηρα να λειτουργουσε σαν φρενο κ παλι να μπλοκαρε ο πισω τροχος...

    Αυθορμητα το μονο που σκεφτηκα ηταν να πατησω συμπλεκτη για να μην υπαρξει καποια μεταβολη δυναμης στον πισω τροχο κ απλα να ρολαρει μεσα απο τα νερα ...

    ΥΣ: Με μια ταχυτητα πιο πανω στο σασμαν ταξιδευω οταν βρεχει για να μην εχω πολυ ροπη

    ΥΣ2: Να τονισω οτι αυτο που αναφερω εγινε στην εθνικη με σχετικα υψηλες ταχυτητες >80 χλμ/ω
    Δεν ηταν λακουβιτσα που μπαινω με 5 χλμ/ω και τα ποδια στο πλαϊ κατεβασμενα κ 1η ταχυτητα στο σασμαν ωστε να μπορω να "μαρσαρω" κιολας!! Αν μαρσαρα με 6η ταχυτητα και 80 χλμ θα ημουν τωρα με τα ψαρακια για κολυμπι ...
    Βάζεις πολλά "αν" και στο καπάκι υποθέτεις πράγματα που δεν ισχύουν.

    Aquaplanning και τελικά πτώση δεν παθαίνεις από σπινιάρισμα αλλά από την ικανότητα του ελαστικού σου να διώξει τα νερά που πατάει... δεδομένων πολλών πραγμάτων...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #23
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
    ....

    Αυθορμητα το μονο που σκεφτηκα ηταν να πατησω συμπλεκτη για να μην υπαρξει καποια μεταβολη δυναμης στον πισω τροχο κ απλα να ρολαρει μεσα απο τα νερα ...

    ....
    Αυθόρμητα.... ας μείνουμε εδώ....

    1. πατας συμπλέκτη οπότε μετατοπίζεις το κέτρο βάρους μπροστά (αφου επιβραδύνεις) κι άρα πιέζεις ακόμα περισσότερο το μπροστινό σου.
    2. Αυτό το αυθόρμητο πρέπει να το πολεμησεις με διαβασμα και εξάσκηση να το διώξεις
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  9. #24
    Ημιτρελο Μέλος Το avatar του/της imitrelos
    Εγγραφή
    29/03/2010
    Μηνύματα
    557
    Με σταθερό γκάζι περνάς αλλά και με 1 ΠΑΝΩ πάνω στίς ροπές
    πλάκα κάνετε άντε να έχεις κανένα cb1300 και μέσα στήν νερολακούβα να ροπιάση.......η λίμνη τών κύκνων :rotflmao:

    Μία πάνω για να μήν είναι απότομο το μηχανακι και προσέχουμε πώς πάμε δυσκολα τα πράγματα με μεγάλη ταχυτητα και σε μ@λ@κι@ πρέπει να εισαι και Κωλοφ@ρδος

    α και μέσα στήν λακούβα δέν στριβουμε τήν περνάμε κάθετα

  10. #25
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Η μαλακία δεν έχει όρια όπως κι η αμάθεια....

    Και καλά να είσαι αμαθής. Αμα έχεις όρεξη μαθαινεις (και ζεις).

    Αν είσαι μαλάκας επιμένεις να μην μαθαίνεις και παθαίνεις.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Είσαι εντελώς λάθος. Κι αφού δεν το κατέχεις θεωρητικά μην αρχίζεις και γραφεις ότι σου κατέβει.


    Φιλικά πάντα
    Κι ομως.
    Εχει υποθει σε σεμιναριο "ασφαλους οδηγησης στη βροχη", και μαλιστα απο ατομο του χωρου και πολυ γνωστο σε ολους μας.

    Κιεμενα μου ειχε κανει εντυπωση το "ΜΙΑ πάνω".

  12. #27
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
    Κι ομως.
    Εχει υποθει σε σεμιναριο "ασφαλους οδηγησης στη βροχη", και μαλιστα απο ατομο του χωρου και πολυ γνωστο σε ολους μας.

    Κιεμενα μου ειχε κανει εντυπωση το "ΜΙΑ πάνω".

    Εμενα σε σεμιναριο μου είχε ειπωθεί μία κάτω.... δεν εχω πέσει ακόμα στην βροχή... (πριν που πηγαινα προσεχτικά κι αυθόρμητα είχα μετρήσει πολλές τουμπες)
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Εμενα σε σεμιναριο μου είχε ειπωθεί μία κάτω.... δεν εχω πέσει ακόμα στην βροχή... (πριν που πηγαινα προσεχτικά κι αυθόρμητα είχα μετρήσει πολλές τουμπες)
    Κανε εναν κοπο , ετσι για να μας λυθει και η απορια , και παρε τηλεφωνο , τον ιδιοκτητη του ηλεκτρονικου περιοδικου που εχεις στην υπογραφη σου και ρωτα τον.
    Εκτος κι αν δεν αποδεχεσαι τις γνωσεις του και τα λεγομενα του.
    Με καθε επιφυλαξη , το ιδιο υποστιριζε και ο Bladerunner

  14. #29
    StoopidMotorForAHead Το avatar του/της aakkuan
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    123
    Αρχικά δημιουργήθηκε από imitrelos
    Με σταθερό γκάζι περνάς αλλά και με 1 ΠΑΝΩ πάνω στίς ροπές
    πλάκα κάνετε άντε να έχεις κανένα cb1300 και μέσα στήν νερολακούβα να ροπιάση.......η λίμνη τών κύκνων :rotflmao:

    Μία πάνω για να μήν είναι απότομο το μηχανακι και προσέχουμε πώς πάμε δυσκολα τα πράγματα με μεγάλη ταχυτητα και σε μ@λ@κι@ πρέπει να εισαι και Κωλοφ@ρδος

    α και μέσα στήν λακούβα δέν στριβουμε τήν περνάμε κάθετα
    δεν ξερω να το υποστηριξω θεωρητικα, ας το κανει αλλος,
    αλλα η εμπερια και οι πιθανοτητες λενε οτι πιο επικινδυνη ειναι η λαθος χρηση φρενου παρα το λαθος παιξιμο του γκαζιου που στην τελικη μου φαινεται πιο απλο να χεις στο μυαλο σου οτι πανω απο γλιστερα κομματια απλα δεν παιζεις με το γκαζι

  15. #30
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    νικο τι καλα που τα πες στην αρχη.μετα με αυτα τα 1 πανω,1κατω...εκοψε η μαγιονεζα
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

Σελίδα 2 από 9 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF