Σελίδα 9 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 456789
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 128 από 128

Θέμα: Στην βροχή

  1. #121
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    gi afto na rotiso kati.....

    ma8imatikopoiontas kapos to 8ema(kapos leme.......)


    as ipo8esoyme se idrolis8isi(kati pou 8a simbei sto bremeno kapoia stigmi etsi ki allios de to glitonis)

    o kinitiras anebazi strofes ka8os o piso troxos briskete ipo elipi prosfisi as poyme 1500 strofes....


    poso 8a afksi8i i goniaki taxitita toy piso troxoy(poso grigora sbourizi dld i roda) me mia metaboli 1500sal

    a)gia mia kato
    b)gia mia pano


    :a13: :a13: :a13:



    exo kai ena trito poy exi na kanei me tin apantisi alla de to rotao gt 8a berdepso akoma perisotero ta pragmata

  2. #122
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/07/2009
    Μηνύματα
    325
    οταν περναω λακουβα με νερα ειμαι στην τσιτα και με το παραμικρο που εχει χασει προσφυση ο πισω τροχος εχω παρει τα μετρα μου!!!!
    συμπλεκταρω,επανερχετε και λογω οτι εχω μικρη σχεση στο κιβωτιο εχω την δυνατοτητα να ξαναφυγω χωρις να αλλαξω ταχυτητα στο σασμαν!
    αν εχω μια οπως λετε πανω και χασει προσφυση ο τροχος τοτε θα μου σκορτσαρει ο κινητηρας και τον κλεγανε και τον ματακλεγανε!!!
    οταν εχεις μια κατω απο το κανονικο εχεις και φρενο τον κινητηρα σου.....
    εκτος βεβαια απο την θεωρια και κατα ποσο και ποιο συστημα ειναι σωστο εγω πειστευω οτι παιζει και ρολο η αυτοπεπιθεση που θα εχεις την συγκεκριμενη στιγμη ωστε να βγεις σωος απο μια τετοια κατασταση...
    τωρα να το εξηγησω ισως να μην εχω τις γνωσεις για να σας το μεταφερω αλλα πειστευω οτι η εμπειρια ειναι μεγαλυτερη απο την θεωρια...
    γιατι στην θεωρια βαζετε τα δεδομενα και μονο αυτα και μαλιστα με σταθερες!!!στην πραξη ομως παιζουν και αλλοι παραγοντες ,οπως φορα που ειδη εχεις [ταχυτητητα] την συγκεκριμενη στιγμη,αντισταση απο την επαφη που θα εχεις απο το νερο,ποσοτητα νερου,κλπ!!!
    και καμια μα καμια σχεση δεν εχει μια νερολακουβα απο λαδια η παιτρελαιο στο δρομο....
    καλαματιανος

  3. #123
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    ... ... ...
    Δεν διαφωνούμε σε κάτι...


  4. #124
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/07/2009
    Μηνύματα
    325
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    gi afto na rotiso kati.....

    ma8imatikopoiontas kapos to 8ema(kapos leme.......)


    as ipo8esoyme se idrolis8isi(kati pou 8a simbei sto bremeno kapoia stigmi etsi ki allios de to glitonis)

    o kinitiras anebazi strofes ka8os o piso troxos briskete ipo elipi prosfisi as poyme 1500 strofes....


    poso 8a afksi8i i goniaki taxitita toy piso troxoy(poso grigora sbourizi dld i roda) me mia metaboli 1500sal

    a)gia mia kato
    b)gia mia pano


    :a13: :a13: :a13:



    exo kai ena trito poy exi na kanei me tin apantisi alla de to rotao gt 8a berdepso akoma perisotero ta pragmata


    πανο δεν μπορω να σε διαβασω γιατι μου βγηκαν τα ματια ....γραψτα αλλιως βρε αδερφε ,ειμαι καποιας ηληκιας...
    καλαματιανος

  5. #125
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    Δεν διαφωνούμε σε κάτι...

    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #126
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Τα θεμα "μια πανω μια κατω" εχει απαντηθει πολλακις σε σεμιναρια οδηγησης σε αρθρα κοκ και στην τελικη αν εισαι οδηγος μοτοσυκλετας που χαμπαριαζει εστω και στο ελαχιστο τι γινεται οταν χουφτωνεις το γκαζι,ε θα επρεπε εμπειρικα και μονο να πας μια κατω.

    Για οποιον μπερδευεται ας δει το φαινομενο σε αυτοκινητο σε χιονισμενο/παγωμενο,υπεργλιστερο δρομο τι γινεται με μια πανω η μια κατω στην τελικη.

    Βεβαια μπορει να το δοκιμασει και σε μοτο αλλα προβλεπω να πηγαινει ο βροντος γονατο.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  7. #127
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/07/2009
    Μηνύματα
    325
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Τα θεμα "μια πανω μια κατω" εχει απαντηθει πολλακις σε σεμιναρια οδηγησης σε αρθρα κοκ και στην τελικη αν εισαι οδηγος μοτοσυκλετας που χαμπαριαζει εστω και στο ελαχιστο τι γινεται οταν χουφτωνεις το γκαζι,ε θα επρεπε εμπειρικα και μονο να πας μια κατω.

    Για οποιον μπερδευεται ας δει το φαινομενο σε αυτοκινητο σε χιονισμενο/παγωμενο,υπεργλιστερο δρομο τι γινεται με μια πανω η μια κατω στην τελικη.

    Βεβαια μπορει να το δοκιμασει και σε μοτο αλλα προβλεπω να πηγαινει ο βροντος γονατο.


    συμφωνω μαζι σου..........και επειδη εχω οδηγησει ολων των ειδων τα οχηματα για να ισχυροποιησω την αποψη σου για μια κατω λεω οτι σε περιπτωση κολληματος και για να μην χασουμαι προσφηση η για να βρουμαι προσφυση λεμε πρωτη και αργο.....
    γιατι αν βαλουμαι μεγαλυτερη ταχυτητα απο αυτη που σε φυσιολογικες συνθηκες θα ειχαμε ,η ροδα μας σε καθε 1000 στροφες θα επαιρνε περισσοτερες στροφες απο το αν ειχαμε κατεβασει ταχυτητα στο σασμαν!!!!!
    ελπιζω με αυτο το παραδειγμα να καταλαβουν οι υπολειποι οτι η μια πανω ισως ειναι λαθος!!! και μιλαμε παντα για νερολακουβα η αρκετα νερα στο δρομο και εν κινησει....
    καλαματιανος

  8. #128
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tigas
    το γκάζι-επιτάχυνση , η δυνατότητα του οχήματος να επιταχύνει χρησιμεύει για την αποφυγή κινδύνου οπότε στο κιβώτιο ταχυτήτων θα πρέπει να υπάρχει τέτοια σχέση ώστε να βρίσκετε μέσα στο εύρος της ''καλής'' ροπής του οχήματος.

    τώρα το μια πάνω μια κάτω εγώ δεν το καταλαβαίνω, εάν υπόθηκε σε σεμινάριο οδήγησης ότι η μηχανή πρέπει να οδηγήται με λίγες στροφές στο βρεγμένο είναι λάθος.

    στο βρεγμένο θα πρέπει να αποφεύγονται απλά ενέργειες οι οποίες θα μας κάνουν την οδήγηση επικίνδυνη και γι αυτό το λόγο συνοπτικά

    - μειώνουμε ταχύτητα
    - διπλασιάζουμε το μηκος απόστασης από προπορευόμενο όχημα
    - ανάβουμε τα φώτα
    - δεν καθόμαστε πίσω από ογκώδη οχήματα για να μην τρώμε το σπρέυ από τα λάστιχα του
    - αποφεύγουμε τα απότομα φρεναρίσματα-επιταχύνσεις.

    Σε περίπτωση υδρολίσθησης
    -αφήνουμε το γκάζι
    -δεν παταμε φρένο
    - κρατάμε σταθερά το τιμόνι διότι εάν το έχουμε στρίψει εάν δεν προκληθή πτώση υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα για παρέκλιση της πορείας όταν ο τροχός ξαναβρεί πρόσφυση

    Σε περίπτωση λιμνάζωντων υδάτων
    -μειώνουμε ταχύτητα κατεβάζοντας σχέση
    -εισερχόμαστε διερευνητικά διότι δεν ξέρουμε ουτε το βάθος ούτε εάν υπάρχει ανωμαλία
    -κρατάμε σταθερά το τιμόνι
    -περνάμε με σταθερό γκάζι
    -όταν βγούμε από το κόλυμα πατάμε ελαφρά τα φρένα για να καθαρίσουν από τα νερά
    Συμφωνώ
    "Riding a bike is like an art,something you do because feel something inside".
    Valentino Rossi

Σελίδα 9 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 456789

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF