Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 76

Θέμα: Xr, δεύρο έξω από τον τάφο σου! (η ανακατασκευή του Xr που έφτασε μέχρι την Ινδία!)

  1. #46
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
    http://www.madnomad.co.cc
    Δεν μπορώ να μπώ με τίποτα λέμε..

  2. #47
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    Γεια σου ρε Ηλια...




  3. #48
    ..πάλι αναβάτης.. Το avatar του/της sotpag
    Εγγραφή
    02/11/2002
    Μηνύματα
    1.395
    13 Φ. ΑΝΤΙΑΝΑΚΥΚΛΩΤΙΚΕΣ ΤΑΞΙΑΡΧΙΕΣ

  4. #49
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
    Δεν μπορώ να μπώ με τίποτα λέμε..


    Δουλεύει το site πάντως, μόλις το τσέκαρα....
    "Qu ils mangent de la brioche"

  5. #50
    Χρηστος Το avatar του/της sv9cvk
    Εγγραφή
    25/10/2009
    Μηνύματα
    3.834
    Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
    Πήρα μια μέρα ρεπό από την ανακατασκευή και κάθισα να γράψω τα νέα σχετικά με την ανακατασκευή και ν' ανεβάσω τις φωτογραφίες που μου ζητάτε. Στη γνωστή γωνιά βρίσκονται: στην ενότητα "Μοτοσικλέτα" της ιστοσελίδας μου:
    http://www.madnomad.co.cc

    Άντε και σε λίγο θα ξαναβγεί στους δρόμους το XR! Έχει πάρει πλέον μορφή, όπως βλέπετε και στη φωτογραφία. Τώρα κάνω κάτι τροποποιήσεις στα ηλεκτρικά του και αύριο ίσως το βάλω μπρος!
    Αντε σιγα σιγα ετοιμο για νεες εξορμησεις
    Ωραιο!!! να το χαιρεσαι και να σου χαρισει ακομα περισσοτερες εμπειριες απο οτι σου εχει προσφερει
    ΡΕΘΥΜΝΟ Χρηστος www.sv9cvk.gr
    CB750 four K7 (1977) , CB750 four K2 (1972) , , XL185S
    , Vespa GT200 TS50W

  6. #51
    Hasta la Victoria Siempre Το avatar του/της blueangel
    Εγγραφή
    19/01/2006
    Μηνύματα
    827
    Δεν υπάρχουν λόγια Ηλία!!!Εύγε για τα πάντα και κυρίως για το μεράκι και τα όνειρα,που παίρνουν σάρκα και οστά και ταξιδεύουν!Και μαζί με σένα και μάς σε μέρη που ο καθένας μας ονειρεύεται κάποια στιγμή να μπορέσει να "κατακτήσει" Νασαι πάντα καλά :a19: :a19: :a19:
    Hay personas que nos hablan y ni las escuchamos...., Hay personas que nos hieren y no dejan ni cicatrizes...., Pero hay personas que simplemente aparecen en nuestra vida y nos marcan para siempre....., No hagas nada por obligacion ni por compromiso .....,Si no por amor !!!
    Cuando una puerta se cierra,otra se abre...
    NO CUENTES LOS ANOS, CUENTA LOS RECUERDOS!!!


  7. #52
    Σας ευχαριστώ όλους, παιδιά, για τις ευχές!

    Η ανακατασκευή έχει τελειώσει εδώ και καιρό, αλλά μου τρώει το μυαλό ένα πρόβλημα με το καρμπιρατέρ, γι' αυτό δεν έγραψα τόσες μέρες.

    Πήρε μπρος μια χαρά ο κινητήρας, όπως μπορείτε να δείτε στην ιστοσελίδα μου (http://www.madnomad.co.cc). Στην ενότητα "Μοτοσικλέτα" έχω ολοκληρώσει την αναλυτική παρουσίαση της ανακατασκευής και ανέβασα και βιντεάκια από την πρώτη εκκίνηση του κινητήρα. Πετούσα απ' τη χαρά μου όταν άκουσα και πάλι αυτόν το γνώριμο ήχο του XR μου!

    Όταν, όμως, πήγα να κάνω την πρώτη μου βόλτα μαζί του, η χαρά μου έφυγε, γιατί διαπίστωσα ότι μου κάνει ένα πρόβλημα που μου έκανε και προς το τέλος του ταξιδιού μου, από το Κυργιζστάν και μετά. Όταν είναι κρύο, στις χαμηλές στροφές εμφανίζει ένα κενό. Ανοίγω το γκάζι κι ο κινητήρας κοντεύει να σβήσει. Τραβάω στιγμιαία τσοκ εν κινήσει και εκτοξεύεται το μηχανάκι. Στις ψηλές στροφές δουλεύει κανονικά. Όταν ζεσταθεί καλά-καλά, δουλεύει σωστά και στις χαμηλές στροφές.

    Όλα δείχνουν ατροφία, φτωχό μίγμα δηλαδή. Κατά πάσα πιθανότητα αυτή ήταν η σημαντικότερη αιτία που μου τρύπησε το πιστόνι. Έχω βγάλει κι έχω ανοίξει το καρμπιρατέρ 5 φορές. Το καθάρισα πρώτα μόνο με πεπιεσμένο αέρα, αλλά το πρόβλημα το εμφάνιζε πάλι. Ψέκασα τους αγωγούς με καθαριστικό καρμπιρατέρ κι ύστερα με πεπιεσμένο αέρα, αλλά πάλι τα ίδια. Άλλαξα το ζιγκλέρ από 135 σε 140, αλλά τίποτα. Το προζιγκλέρ, που είναι ο κυρίως ύποπτος, φαίνεται ξεβουλωμένο, όπως και όλα τα άλλα. Δοκίμασα, βέβαια, τη βίδα που ρυθμίζει το μίγμα σε κάθε θέση.

    Προφανώς ήταν βουλωμένοι κάποιοι αγωγοί μέσα στο σώμα του καρμπιρατέρ. Έβγαλα, λοιπόν, τα πάντα από πάνω του και το έδωσα να το καθαρίσουν με υπέρηχους. Έγινε, όμως, ακόμη χειρότερα Τώρα δεν παίρνει καθόλου μπρος. Κάνει σα μπουκωμένο από υπερβολική δόση βενζίνης. Όταν ξανάνοιξα το καρμπιρατέρ βρήκα βενζίνη μέχρι και στη μεμβράνη της επιτάχυνσης. Όταν έβγαλα το μπουζί ήταν κατάμαυρο, παρόλο που είχε δουλέψει μόνο για 52 χλμ., ήταν βρεγμένο και μύριζε βενζίνη. Κατάφερα να το βάλω μπρος, αλλά δούλευε τελείως χάλια και μόνο με πολλά γκάζια.

    Και στο μάστορά μου που το πήγα το καρμπιρατέρ, δεν είδε τίποτα ύποπτο. Αν έχει πάθει ζημιά μέσα στο σώμα του, δε φαίνεται και δεν επισκευάζεται με τίποτα προφανώς. Είναι και σπάνιο μοντέλο αυτό το XR και δε μπορώ να βρω ίδιο καρμπιρατέρ. Μάλλον θα προσπαθήσω να βρω κανένα καρμπιρατέρ από τα συνηθισμένα XR 250 που κυκλοφορούν στην Ελλάδα και θα το βάλω στο δικό μου για λίγο, να δω αν θα διορθωθεί το πρόβλημα.

  8. #53
    Ουπς, δεν ανεβαίνουν οι φωτογραφίες απ' ότι κατάλαβα.

    Τα ρουλεμάν του λαιμού, που με ρωτήσατε, δεν τα άλλαξα. Το ξέρω ότι θα μπορούσα να τα αλλάξω εύκολα. Άλλωστε τα είχα αλλάξει και στην Αφρικάνα μου. Αυτά, όμως, στο XR τα παίδευα επί ώρα και δεν έβρισκα το παραμικρό κενό ή σκάλωμα. Σίγουρα τρώνε πολύ λιγότερο ζόρι από αυτά της Africa (λόγω βάρους) και για να μην έχουν πάθει το παραμικρό, προφανώς είναι βελονοειδή.

  9. #54
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    εχω ενα καπμπ με μεμβρανη απο XLR 250 αν σου κανει με χαρα στο χαριζω.θα στο στειλω καθαρισμενο

  10. #55
    Σήμερα έκανα ένα μεγάλο βήμα μπροστά! Δανείστηκα το καρμπιρατέρ ενός φίλου από ένα παρατημένο XR 250R που έχει, το έβαλα πρόχειρα στο δικό μου και άκουσα επιτέλους τον κινητήρα μου να δουλεύει έτσι όπως πρέπει! Πήρα μια χαρά... Ανακουφίστηκα που επιβεβαίωσα ότι δεν έκανα κανένα λάθος στο μοντάρισμα του κινητήρα και φταίει το καρμπιρατέρ. Αυτό πίστευα εξαρχής, αλλά τρελαινόμουν όταν άκουγα να μου λένε: "μήπως δεν το χρόνισες σωστά; βαλβίδες; εκκεντροφόρος; καδένα; μπουζί;". Τίποτα απ' όλα αυτά! Σωστά τα έκανα όλα!

    Μ' αυτό το καρμπιρατέρ όχι μόνο πήρε μπρος, αλλά δεν έχει και κενά στις χαμηλές στροφές! Από την Ινδία έχω να τον ακούσω να δουλεύει έτσι τον κινητήρα μου! Το συμπέρασμα, λοιπόν, είναι πως η βλάβη βρίσκεται στο σώμα του καρμπιρατέρ. Δυστυχώς, το υποτιθέμενο καθάρισμα με τους υπέρηχους το αποτελείωσε. Πολύ πιθανόν να το έβαλαν μέσα σε διάλυμα το οποίο κατέστρεψε πλαστικά μέρη που ίσως να βρίσκονται στα βάθη του καρμπιρατέρ.

    Τώρα πρέπει να βρω ένα καρμπιρατέρ που να προσαρμόζεται στη μοτοσικλέτα μου. Δεν είναι εύκολη υπόθεση, αλλά ευελπιστώ πως θα ταιριάξω κάποιο αν κάνω μερικές πατέντες που έχω κατά νου. Μάλλον θα δοκιμάσω την ευγενική χορηγία του Σπύρου

  11. #56
    αυτο ειναι ρε παιδια που κατα το ταξιδι εσπασε και η ζαντα γυρω απο τον αξονα (εκτος απο ολες τις αλλες συμφορες που το βρηκαν) και ειχε φορτωμενες εκεινα τα μπαουλα δεξια αριστερα??? Το ειχα διαβασει στο μοτο(περιοδικο).Μπραααααααααααβοοοοοοοοοοοο...Αθανατο ειναι...
    Η ζωή είναι μεγάλη... ...μην την κάνεις καρναβάλι!!!

  12. #57
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
    Σήμερα έκανα ένα μεγάλο βήμα μπροστά! Δανείστηκα το καρμπιρατέρ ενός φίλου από ένα παρατημένο XR 250R που έχει, το έβαλα πρόχειρα στο δικό μου και άκουσα επιτέλους τον κινητήρα μου να δουλεύει έτσι όπως πρέπει! Πήρα μια χαρά... Ανακουφίστηκα που επιβεβαίωσα ότι δεν έκανα κανένα λάθος στο μοντάρισμα του κινητήρα και φταίει το καρμπιρατέρ. Αυτό πίστευα εξαρχής, αλλά τρελαινόμουν όταν άκουγα να μου λένε: "μήπως δεν το χρόνισες σωστά; βαλβίδες; εκκεντροφόρος; καδένα; μπουζί;". Τίποτα απ' όλα αυτά! Σωστά τα έκανα όλα!

    Μ' αυτό το καρμπιρατέρ όχι μόνο πήρε μπρος, αλλά δεν έχει και κενά στις χαμηλές στροφές! Από την Ινδία έχω να τον ακούσω να δουλεύει έτσι τον κινητήρα μου! Το συμπέρασμα, λοιπόν, είναι πως η βλάβη βρίσκεται στο σώμα του καρμπιρατέρ. Δυστυχώς, το υποτιθέμενο καθάρισμα με τους υπέρηχους το αποτελείωσε. Πολύ πιθανόν να το έβαλαν μέσα σε διάλυμα το οποίο κατέστρεψε πλαστικά μέρη που ίσως να βρίσκονται στα βάθη του καρμπιρατέρ.

    Τώρα πρέπει να βρω ένα καρμπιρατέρ που να προσαρμόζεται στη μοτοσικλέτα μου. Δεν είναι εύκολη υπόθεση, αλλά ευελπιστώ πως θα ταιριάξω κάποιο αν κάνω μερικές πατέντες που έχω κατά νου. Μάλλον θα δοκιμάσω την ευγενική χορηγία του Σπύρου
    τσεκαρω τη μεμβρανη απο το καρμπ και στο στελνω καρντασι.θα σε παρω τηλ

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jimmis5
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    2.116
    Μπραβο Ηλια Μπραβο Σπυρο
    Οι μοτοσυκλέτες δεν εχουν πια ψυχή γιατί οι άνθρωποι δεν εχουν πια ψυχή
    Είτε έχεις είτε δεν έχεις αν δεν σε τρέχουνε μην τρέχεις...
    Αν δεν ξερεις που πας γυρνα πισω!!!

  14. #59
    σψι φι ρθλεσ ;-) Το avatar του/της danaos75
    Εγγραφή
    02/04/2004
    Μηνύματα
    731
    Καταπληκτικη δουλεια μπραβο σε όσους συμμετειχαν

    The MEDIATOR between the HEAD and the HANDS MUST be the heart.

  15. #60
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    αυτά διαβάζεις και ξεχνάς όλα τα χάλια και γύρο σου και εδώ μέσα...
    μπράβο παίδες... άντε και στους δρόμους του κόσμου τώρα...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. alpinestars απο τον τοπο σου..αλλα που;;!!
    από damien στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2010, 16:40
  2. : Παπούτσι από τον τόπο σου...
    από tai στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2004, 14:28
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 13:22
  4. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 24/11/2003, 17:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF