Σελίδα 2 από 12 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 175

Θέμα: Σκηνές

  1. #16
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Χρόνια ήθελα να αγοράσω μια καλή σκηνή, η οποία να είναι πρακτική, όπως εγώ το φανταζόμουν.
    Τι εννοώ πρακτική?

    α) Ελαφριά
    β) Αδιάβροχη
    γ) Να στήνεται γρήγορα
    δ) Να μη χρειάζεται πολλές αντιρίδες
    ε) Να είναι σταθερή στον αέρα
    ζ) Να έχει χώρους



    Πέρυσι, πριν το ταξίδι στην Ισπανία, το έψαξα πολύ. Κατέληξα σε μια εταιρία που στην Ελλάδα είναι απλά άγνωστη. Δε μετάνοιωσα καθόλου & τώρα που ο αδερφός μου είναι Τσεχία ( Η σκηνή είναι τσέχικη) βλέπει από πρώτο χέρι πόσο καλά είναι τα προϊόντα αυτής της εταιρίας. Ήδη του έχω δώσει λίστα αγορών ( sleeping bag κ.α).


    Η σκηνή είναι η Husky Burton 2 ατόμων.
    http://www.huskyeu.eu/tent-outdoor-b...n-129_dst.html

    Αν θυμάμαι καλά την είχα βρει από Γερμανία προσφορά στα 130 euros.


    Στημένη θα τη δείτε στο ταξιδιωτικό. Επίσης στο site της, υπάρχει και video.



  2. #17
    Και εγώ είμαι της λογικής ότι αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω,
    Κάπτεν για πές και σύ...
    Ο γύρος του κόσμου με Vespa

  3. #18
    Αρχικά δημιουργήθηκε από s_gogos
    Κάπτεν για πές και σύ...
    Διαβαστε το ταξιδιωτικο

    (εγώ ετσι την πατησα - δεν διαβασα προηγούμενα)
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  4. #19
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Ρε σεις...η Lowe Alpine δεν εβγαζε κατι σκηνες "αρκτικου" τυπου...? μεχρι και υποδοχη για "ατομικη θερμαστρα" ειχε (αυτη που ειναι σα μικρο αεροθερμο....)




    θυμαμαι μια χειμερινη με τετοιες την ειχαμε βγαλει
    Accipere quam facere praestat injuriam

  5. #20
    Lowe Alpine



    ενδιαφέρον...

    edit: μόλις είδα πως δεν έχει tents της Lowe Alpine...
    ''Well, the rain ain't fussy about where it lands,
    It'll find you hiding no matter where you stand.
    It's gonna rain brother, and it's gonna rain hard,
    When the blues comes calling with it's calling card.''

    R o r y G a l l a g h e r

  6. #21
    όχι παλιός... Το avatar του/της PanVas
    Εγγραφή
    28/08/2006
    Μηνύματα
    2.395
    Προσωπική άποψη ξοδέψτε χρήματα για εξοπλισμό.

    Αν δεν μπορείτε να διαθέσετε όσα χρήματα θα χρειαζόσασταν για την σκηνή των ονείρων σας, αρκεστείτε σε μία των είκοσι Ευρώ, ή δανείσου από κάποιον φίλο. Νοικιάστε την στην χειρότερη, δίνοντας του ένα συμβολικό ποσό, ή αγοράζοντας καινούρια αλουμινένια πασαλάκια (8 Ευρώ τα 8 στα σωστά μαγαζιά..) ή ένα πάτο (κάπου πιο πάνω αναφέρθηκε υπόστρωμα, πιστεύω εννοείς το φοοτ πριντ )

    Μην ξοδέψετε πολλά χρήματα αν κάνετε καμπινγ μία φορά τον χρόνο, μην δώσετε χρήματα για ημίμετρα όπου δεν θα λειτουργήσουν τέλεια πουθενά.

    Όποιος σχεδιάζει ταξίδι στο εξωτερικό, να φροντίσει να προχωρήσει στην αγορά του από το εξωτερικό. Πας βόρειο ακρωτήρι;
    Πάρε από το τζάμπο μία σκηνή με 20 Ευρώ, λόκαρε μέσω ίντερνετ ένα κατάστημα που θα βρεις στην διαδρομή σου, μπες μέσα και νιώσε σαν πραγματικός πελάτης. Θα βρεις δοκιμασμένο εξοπλισμό και σε σωστή τιμή. Όπως έγινε με τον καπετάνιο. Πέτα την τζαμποσκηνή ή χάρισέ την σε κάποιον άστεγο / τσιγγάνο.

    Η κατάσταση με τα ορειβατικά στην Ελλάδα είναι τραγική. Ο μέγας γκουρού στην γνωστή στοά στο κέντρο της Αθήνας, προσωπικά για μένα είναι απίστευτος καραγκιόζης. Προωθεί αποκλειστικά και μόνο τα προϊόντα που αυτός εισάγει, θάβει όλες τις υπόλοιπες εταιρείες και όταν φτάσει η ώρα της πληρωμής, καλύτερα να αγόραζες καινούρια βυζιά στην γκόμενά σου…
    Προσβάλει τον κάθε πελάτη και αν δεν φοράς κάτι από το μαγαζί του, δεν είσαι άξιος να περάσεις το κατόφλι του… Αυτό και αν ήταν παρένθεση…

    Υπάρχουν πάρα πολλά βίντεο στο γιουτιούμπ με πληροφορίες. Όσο πιο πολύ το ψάξεις τόσο περισσότερα βρίσκεις. Τα πάντα εξαρτώνται από την χρήση που θες να κάνεις και
    όχι από τα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις.

    Ανάλογα με το πως ταξιδεύεις (ζευγάρι, παρέα, μόνος) αποφασίζεις και τι σε συμφέρει. Κάποια ταξίδια δεν έχει νόημα να κουβαλάς σκηνή. Αποφασίζεις αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις σκηνή σε υγρό κλίμα ή όχι. Αν είσαστε παρέα 3 ή 4 ατόμων μπορείς εύκολα με διαμερίσματα, καμπίνες κτλ, να ρίξεις το κόστος και να μην στήσεις καθόλου σκηνή. Με ένα καλό υπνόσακο, την πέφτεις για ύπνο σε ξηρό κλίμα χωρίς πρόβλημα.

    Τα πάντα καθορίζονται από το τι χρειάζεσαι και θες να κάνεις.
    Οι υπνόσακοι, τα υποστρώματα και τα μπίβι μπακς έχουν φτάσει σε επίπεδα που δεν φανταζόμαστε. Ψάξτο.

    Δεν υπάρχει κανένα νόημα να επενδύσεις χρήματα στην σκηνή, αν δεν έχεις σωστό υπόστρωμα.


    Προσωπικά χρησιμοποιώ εμεσαρ σκηνή, υποστρώματα θέρμαρεστ και υπνόσακους κουκουρούκου. (4-5 διαφορετικοί υπνόσακοι που μέσα από τα χρόνια τους έχω φορτωθεί χωρίς να είαμι απόλυτα ικανοποιημένο από κανένα - σαλέβα, φερίνο, πόλο).
    Πρώτη μου σκηνή πήρα με κουπόνια από το περιοδικό μοτό. Ήταν μία πόλο που αποδείχτηκε σκυλί. Υπάρχει ακόμα μετά από 10 κάτι χρόνια και δεν έχει κάποιο πρόβλημα.

    Σε μία μου επίσκεψη στην Αμερική, αγόρασα την msr hubba hubba. http://www.youtube.com/watch?v=k9SXWLeuOrE Πήγαινα για νορθ φέις, είχαν σε προσφορά αυτή και την τσίμπησα...
    Προσεκτικά επιλεγμένη και με ικανοποιεί απόλυτα. Χωράει ακόμα και στις πλαϊνές βαλίτσες, δοκιμασμένη στον χρόνο, δύο εισόδους για καλοκαιρινή χρήση, διπλό πανί για τα υγρά κλίματα. Δοκιμασμένη σε νεροποντές και αέρηδες, την παίρνω και σε χάικινγκ καταστάσεις αλλά και με το αυτοκίνητο αν τύχει και πάω πουθενά.

    Υποστρώματα έχω της θέρμαρεστ, αλλά έχω αρχίσει να σκέφτομαι και να γλυκοκοιτάω άλλα πιο μικρά σε όγκο, πιο ελαφριά, πιο αναπαυτικά και με τεχνολογικές προδιαγραφές που πριν 5 χρόνια που αγόρασα τα θέρμαρεστ δεν τις γνώριζαν ούτε οι ίδιοι…

    Σε όλα αυτά υπάρχουν από πίσω τρελές τεχνολογίες. Αν πας για κάμπινγκ στην Αμοργό για δέκα μέρες το καλοκαίρι, καλύτερα να κρατήσεις τα χρήματά σου να τα πιεις ρακόμελα. Αγοράζεις στρώμα από το τζάμπο πάλι (γιες άι λάβ Κίνα) όπου έχει και 10 πόντους πάχος, έχει και ενσωματωμένη τρόμπα… Τελειώνοντας την σεζόν το χαρίζεις στην εναλλακτηκιά γκόμενα στην δίπλανη σκηνή, ή το πετάς στα σκουπίδια κρατώντας χώρο για τα κοχύλια που μάζεψες.

    Τα στρώματα που μου αρέσουν πολύ τον τελευταίο καιρό είναι της εξπεντ. http://www.exped.com/exped/web/exped_homepage_int.nsf Horizons unlimited - adv riders aproved...

    Για υπνόσακους, νομίζω ότι δεν υπάρχουν καλοί και κακοί. Ότι γράφουν οι προδιαγραφές τους. Από τόσο σε τόσο θερμοκρασία κόμφορτ. Διαλέγεις και παίρνεις.

    Απλά σιγουρέψου ότι έχεις διαβάσει και ψάξει όλα τα όπτιονς της αγοράς.
    Μερικές επιλογές που έχεις, είναι σχήμα (μούμια ή ορθογώνιο). Μεγέθη! Ναι υπάρχουν μεγέθη κάτι που στην Ελλάδα δύσκολα θα στο πουν…
    Υλικό κατασκευής. Ανάλογα με την πιθανότητα να βραχεί ή όχι διαφορετικές τεχνολογίες.
    Πρόβλεψη για ένωση με άλλον υπνόσακο, πρόβλεψη για εσωτερικό υπνόσακο (ισοθερμικό ή φλις), θήκη για ενσωμάτωση του υποστρώματος στον υπνόσακο.
    Εκεί παίζονται πολλά. Με τις μονώσεις. Ενσωματώνοντας το υπόστρωμα στον υπνόσακο γλυτώνεις άπειρο χώρο. Επίσης υπάρχουν υπνόσακοι με διαφορετική θερμομόνωση στις δύο πλευρές. Το ίδιο και με τα στρώματα. Από την μία κρατάει την υγρασία μακριά για τον χειμώνα το βάζεις ανάποδα και σε κρατάει δροσερό το καλοκαίρι. Επιστήμη ολόκληρη. Ψάξτο.

    Ένα πράγμα να θυμάσαι. Οποιοδήποτε κρύο αντέχεται. Η υγρασία είναι που κάνει όλη την ζημιά.

    Προτείνω καλό υπνόσακο ευρείας χρήσης με διάφορα όπτιονς. Και σε ξενοδοχείο ακόμα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Αν ξεκινάς από το μηδέν, άσε τελευταία την επένδυση στην σκηνή.


    Σόρυ που άρχισα το μπλαμπλα πάλι... Είναι να μην αρχίσω να γράφω...
    Και το είχα γράψει από το πρωί στις 9, αλλά με πλάκωσαν τα μίτινγκς....




    http://www.exped.com/exped/web/exped_homepage_int.nsf στα βίντεο, μπόλικο χάζεμα....


    Ένα τιπ που πολλοί δεν γνωρίζουν, ποτέ το φούτ πριντ (εξωτερικός πάτος της σκηνής), ποτέ μα ποτέ μεγαλύτερο από το μήκος του αδιάβροχου πανιού της τέντας. Τα νερά πρέπει να στραγγίζουν έξω από τον πάτο. Αυλάκια τριγύρω και άλλα σκηνάκια στάιλ ευπρόσδεκτα.
    Η καλύτερη και φθηνότερη λύση, μουσαμάς γενικής χρήσης από πράκτικερ με λιγότερα από 10 Ευρώ. Το χρησιμοποιείς για την σκηνή, για σκιά σε μία παραλία, για μάζεμα τσι ελιές, για ξάπλωμα όταν χάνει λάδια το μπεεμβέ κτλ…

  7. #22
    PanVas..

  8. #23
    voodoo practitioner Το avatar του/της mikros boudas
    Εγγραφή
    12/02/2008
    Μηνύματα
    453
    αυτο που ειπες με την υγρασια ειναι το παν
    The sickness

    A good rider has balance, judgment, and good timing. So does a good lover.


  9. #24
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Jo.Da.
    Lowe Alpine



    ενδιαφέρον...

    edit: μόλις είδα πως δεν έχει tents της Lowe Alpine...
    Ακυρο μπερδευτηκα με τις SALEWA
    Accipere quam facere praestat injuriam

  10. #25
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    http://www.alaskatent.com/oven.html

    χμ......

    Κόστος....

    ,




    .




    .



    .




    Απλησίαστο :hypnotize

    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  11. #26
    panvas :a19: :a19: :a19:
    Θα έχω διάβασμα για όλο το χειμώνα!!!
    Ο γύρος του κόσμου με Vespa

  12. #27
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PanVas
    [...]Ένα τιπ που πολλοί δεν γνωρίζουν, ποτέ το φούτ πριντ (εξωτερικός πάτος της σκηνής), ποτέ μα ποτέ μεγαλύτερο από το μήκος του αδιάβροχου πανιού της τέντας.¨[...]
    και το μαθαινουν με το δυσκολο τρόπο

    Για τα υπολοιπα +1000
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  13. #28
    πφφφ...πως παιδεύεται ο κόσμος χωρίς λόγο ....
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  14. #29
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
    πφφφ...πως παιδεύεται ο κόσμος χωρίς λόγο ....
    ασταδιαλα ρε



    (το βραδυ θα ειμαι στο γνωστο μερος )
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  15. #30
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
    σκηνες "αρκτικου" τυπου...? μεχρι και υποδοχη για "ατομικη θερμαστρα" ειχε (αυτη που ειναι σα μικρο αεροθερμο....)




    ΑΥΤΗΝ εννοουσα.... φαινεται και η υποδοχη που προσαρμοζεται το "αεροθερμο"

    ΑΛΛΑ ειναι για extreme κρυο...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	t1r9xdxjryxxa4ftg9_104616.jpg_310x310.jpg 
Προβολές:	538 
Μέγεθος:	18,7 KB 
ID:	216025
    Accipere quam facere praestat injuriam

Σελίδα 2 από 12 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αθανατες σκηνες!
    από iosif στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2007, 21:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF