Σελίδα 1 από 12 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 175

Θέμα: Σκηνές

  1. #1

    Σκηνές

    Θεώρησα σωστό να ανοιχτεί ένα θεματάκι στο οποίο θα καταθέτουμε τις εμπειρίες που έχουμε από τις σκηνές μας.Αντοχή στη βροχή, στο νερό, στον αέρα κτλ.
    Ο γύρος του κόσμου με Vespa

  2. #2
    Εγώ προς το παρρόν δεν έχω πολλές εμπειρίες από camping και επειδή σκοπεύω να αποκτήσω είμαι όλος αυτιά
    Ο γύρος του κόσμου με Vespa

  3. #3
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Πέρσι πήρα αυτή ...http://www.icelandshops.eu/index.php...oduct_id=30077
    Καλή και αδιάβροχη δοκιμασμένα... αντέχει και στον αέρα και μεταφέρεται εύκολα με την μηχανή... με εσωτερικό ραφάκι και τσέπες για μικροαντικείμενα. Το εξωτερικό πανί ποιοτικό, ενώ το εσωτερικό έχει καλοκαιρινή και χειμερινή ρύθμιση κατα κάποιο τρόπο. Στην ουσία έχει φερμουάρ που κλείνουν τα διάτρητα σημεία και έτσι δεν μπάζει. Λίγο έχω χαλαστεί από τις ραφές της που δεν μου δείχνουν πολύ ισχυρές και πιοτικές σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα, δεν έχουν πάθει κάτι απλά δεν μου γεμίζουν το μάτι, θα δείξει...
    Κατά τα άλλα δεν είναι και πολύ ευρύχωρη αλλά 2 άτομα με τα πραγματά τους βολέυονται...
    Γενικά καλό θα ήταν να ξεκινήσεις με τα απλά και βασικά και στην πορεία ανάλογα με τις ανάγκες που θα διαπιστώσεις ότι δημιουργείς εξελίσεσε... εκτός και αν το οικονομικό δεν είναι θέμα για σένα...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/10/2005
    Μηνύματα
    281
    και επειδη μερικοι ειναι και χωματινοι, καλο ειναι να βαζουμε και το μεγεθος τους μαζεμενες


  5. #5
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Εγω φετος πηρα αυτην για καλοκαιρι αλλα απ'ότι μου ειπε ο πωλητης επειδη εχει και διπλο πανι απο πανω της για πιο πολυ αδιαβροχοποιηση μου ειπε οτι αντεχει και βροχη.

    http://www.dimitriadis.gr/el/eshop?p...category_id=70

    Καλη σαν ποιοτητα και στηνεται πανευκολα,μονη προειδοποιηση (εγω το ηξερα) παρτε ενισχυμενα πασαλακια γιατι αυτα που εχει στην συσκευασια ειναι μαπα.Απαραιτητο και το υποστρωμα κατω απο την σκηνη να μην γινει κωλος απο λασπες.Ψηνομαι να την δοκιμασω τον χειμωνα και θα πω εντυπωσεις.
    Keep spamming!!!:a13:

  6. #6
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Ιωάννη μην το ρισκάρεις και πολύ με την βροχή με αυτή την σκηνή... θα αντέξει αρκετά από πάνω αλλά από κάτω θα βάλει νερό σίγουρα... Είναι καλοκαιρινή... μια βροχή το καλοκαιράκι δεν μας χαλάει και πολύ, ειδικά αν κάνει και ζέστη μετά και όλα στεγνώνουν εύκολα..., τον χειμώνα όμως να είσαι βρεγμένος δεν λέει με τίποτα....Το βασικό για το κρύο το χειμώνα είναι ο υπνόσακος νομίζω αλλά η σκηνή πρέπει να αντέχει σε βροχή και αέρα γιατί αλλιώς η περιπέτεια γίνετε ταλαιπωρία σκέτη...
    Χαρακτηριστικό παράδειγμα το ΣΚ 25-26/09 στη Ζήρεια με το Enduro Festival... έβρεχε κάθε τόσο και το Σάββατο το βράδυ φύσαγε και πολύ... εκεί πραγματικά μια καλή σκηνή βγάζει τα λεφτά της όταν γυρνάς το βράδυ μετά το γλέντι στο σαλέ(... ) και μπαίνεις στα στεγνά, αντί να μαζευεις νάυλον και να ψάχνεις στεγνή γωνιά για να κοιμηθείς...
    Για καλοκαιρινό κάμπινγκ οι απαιτήσεις σε εξοπλισμό είναι μικρές και οι λύσεις φτηνές οικονομικά... ο χειμώνας ανεβάζει πολύ ψηλά τον πύχη και οικονομικά τα πράγματα αγριεύουν... Ειδικά αν μιλάμε και για μοτοτουρισμό, και μάλιστα διπλό που το βάρος και ο όγκος μετράνε πολύ, τότε θέλει πολύ ψάξιμο και βαθιά τσέπη...
    Υπάρχουν βέβαια και πατέντες και κολπάκια αλλά δεν αποτελούν μόνιμη και εγγυημένη λύση πάντα...

    υ.γ. Μιλάω με βάση προσωπικές εμπειρίες, και όχι απλά θεωρητικά, μιας και κάνω κάμπινγκ από το 1994 όταν ακόμα πήγαινα με το παπί στα νησιά...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  7. #7
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK

    Υπάρχουν βέβαια και πατέντες και κολπάκια αλλά δεν αποτελούν μόνιμη και εγγυημένη λύση πάντα...

    υ.γ. Μιλάω με βάση προσωπικές εμπειρίες, και όχι απλά θεωρητικά, μιας και κάνω κάμπινγκ από το 1994 όταν ακόμα πήγαινα με το παπί στα νησιά...
    Σωστος σε ολα σου και εχω σκεφτει και γω τις πατεντες που λες.Τοσα σΧηνακια στο στρατο (72 μερες μαχιμοτητας ) με εχουν κανει να γινομαι τρελα εφευρετικος με οτιδηποτε εχω μαζι μου γαι αδιαβροχοποιηση της σκηνης.

    Σκεφτομαι για ναυλον απο κατω και σηκωμα αυτου μεχρι την μεση της σκηνης με σχοινια και απο πανω ναυλον αρκετα μεγαλο να καλυψει ολη την σκηνη μεχρι κατω (πανω απο το ναυλον του δαπεδου),δεσιμο πανω στα πασαλακια και βουαλα....

    Θα μου πεις πειραματισμοι απο το να παρεις αλλη σκηνη να ησυχασεις?Βασικα θελω και λιγο την περιπετεια και τα γαμοστ@ριδι@ μου μεχρι να την στησω οπως θελω. :wacko:
    Keep spamming!!!:a13:

  8. #8
    Έχει κανείς να προτείνει κάποια συγκεκριμένη για χρήση σε θερμοκρασίες έως και 0 βαθμούς,πολύ αέρα και πάρα πολύ βροχή;;;Μιλάμε για 2 άτομα με τα μπαγκάζια τους.

    Στο τελευταίο με τη ΒΡΟΧΗ λίγη ΠΡΟΣΟΧΗ παρακαλώ!!!Να είναι τεσταρισμένη
    Ο γύρος του κόσμου με Vespa

  9. #9
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
    Σωστος σε ολα σου και εχω σκεφτει και γω τις πατεντες που λες.Τοσα σΧηνακια στο στρατο (72 μερες μαχιμοτητας ) με εχουν κανει να γινομαι τρελα εφευρετικος με οτιδηποτε εχω μαζι μου γαι αδιαβροχοποιηση της σκηνης.

    Σκεφτομαι για ναυλον απο κατω και σηκωμα αυτου μεχρι την μεση της σκηνης με σχοινια και απο πανω ναυλον αρκετα μεγαλο να καλυψει ολη την σκηνη μεχρι κατω (πανω απο το ναυλον του δαπεδου),δεσιμο πανω στα πασαλακια και βουαλα....

    Θα μου πεις πειραματισμοι απο το να παρεις αλλη σκηνη να ησυχασεις?Βασικα θελω και λιγο την περιπετεια και τα γαμοστ@ριδι@ μου μεχρι να την στησω οπως θελω. :wacko:
    Ιωάννη στο στρατό ήμουν ήδη έμπειρος και έδινα συμβουλές... Στον "αντάρτη" βέβαια 7 μέρες χωρίς σκηνή, με υπνόσακο μόνο και αδιάβροχο πάντσο ήταν εμπειρία...
    Σχετικά με την συγκεκριμένη πατέντα που προτείνεις θα σου ότι η εμπειρία έχει δείξει τα εξής... Αν δεν φυσάει, αν τα καταφέρεις και το στερεώσεις σωστά, αν δεν το χαλάσεις στο μπες-βγες και αν δεν μπει από πουθενά απίθανα νερό τότε το πιθανότερο είναι να απολάυσεις μια σάουνα με αποπνικτική υγρασία που αργά και βασανιστικά θα μουσκέψει τα πάντα καλύτερα και από τροπικό μουσώνα...
    Εννοείτε ότι ποτέ δεν χάνεις καμία ευκαιρία να πειραματιστείς και δεν κολλώνεις σε λεπτομέριες... έτσι μετά θα είσαι ποιο σίγουρος και αποφασισμένος για τα χρήματα που θα ξοδέψεις σε ακριβότερο και καταληλότερο εξοπλισμό

    s_gogos αυτή που σου έδειξα έχει τεσταριστεί αρκετές φορές με βροχή και όλα καλά... σχετικά με την θερμοκρασία όπως ξανάπα ο υπνόσακος θα κάνει την διαφορά...
    Πάντως με τις ακραίες συνθήκες που περιγράφεις πάς καρφί για την κατηγορία expedition...(π.χ. http://www.alpamayopro.gr/products/l...mTypeID=168...) φυσικά θα χρειαστέις και άλλο εξοπλισμό για να την βγάλεις καθαρή στις συνθήκες που περιγράφεις...
    Αν δεν έχεις εμπειρία καλό θα ήταν να το ψάξεις και να πας όσο ποιο καλά ενημερωμένος και μελετημένος μπορείς, για να γουστάρεις και για να ξαναπάς...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  10. #10
    Να ξαναπάω εκεί που θέλουμε να πάμε είναι λίγο δύσκολο
    Σκοπεύουμε (εγώ με ένα φίλο) εάν όλα πάνε καλά του χρόνου τον Ιούλιο
    να επιχειρήσουμε να φτάσουμε στο Nordkapp :wacko:
    Και επειδή μ'αυτά που έχω διαβάσει έως τώρα βλέπω ότι τα πράγματα
    δεν θα'ναι και τόσο ρόδινα, λέω να προετοιμαστούμε όσο το δυνατόν
    καλύτερα γίνεται...και φυσικά το οικονομικό είναι ένας παράγοντας που
    κρίνει πολλά, αλλά για σκηνή και υπνόσακο λέμε να μην κάνουμε τσιγκουνιές.
    Είναι εξοπλισμός, που ελπίζω, θα κρατήσει αρκετά χρόνια!
    Ο γύρος του κόσμου με Vespa

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από s_gogos
    Να ξαναπάω εκεί που θέλουμε να πάμε είναι λίγο δύσκολο
    Σκοπεύουμε (εγώ με ένα φίλο) εάν όλα πάνε καλά του χρόνου τον Ιούλιο
    να επιχειρήσουμε να φτάσουμε στο Nordkapp :wacko:
    Και επειδή μ'αυτά που έχω διαβάσει έως τώρα βλέπω ότι τα πράγματα
    δεν θα'ναι και τόσο ρόδινα, λέω να προετοιμαστούμε όσο το δυνατόν
    καλύτερα γίνεται...και φυσικά το οικονομικό είναι ένας παράγοντας που
    κρίνει πολλά, αλλά για σκηνή και υπνόσακο λέμε να μην κάνουμε τσιγκουνιές.
    Είναι εξοπλισμός, που ελπίζω, θα κρατήσει αρκετά χρόνια!
    η σκηνή μου είναι η Ferino Kalahari3 (3 ατόμων, 3 εποχών, βγαίνει και Kalahari2)...

    στο ταξιδιωτικό μπορείς να την δεις στις φωτό πως είναι (η μπλέ) ...

    Με όλη τη βροχή που έφαγε δεν έμπασε ποτέ σταγόνα...
    Επίσης, αν δεθεί σωστά δεν κουνάει με τον αέρα ... το ξημερώματα στο nordkapp σχεδόν την έφαγα στο κεφάλι απο τον αέρα γιατί δεν την είχα στερεώσει, εχοντας παρασυρθεί απο το καλό καιρό που επικρατούσε το βράδυ.

    Την είχα πάρει 125 ευρώ.

    Συσκευασμένη έπιανε το 1/4 του λουκάνικου που είχα δεμένο πίσω, αρκετά καλά νομίζω για τις ταξιδιωτικές μας αναγκες όσον αφορά τη διαχείριση χώρου στις αποσκευές.

    Επένδυσε σε ένα καλό sleeping bag. Εκεί είναι όλα τα λεφτά κατά τη γνώμη μου.

  12. #12
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από s_gogos
    Έχει κανείς να προτείνει κάποια συγκεκριμένη για χρήση σε θερμοκρασίες έως και 0 βαθμούς,πολύ αέρα και πάρα πολύ βροχή;;;Μιλάμε για 2 άτομα με τα μπαγκάζια τους.

    Στο τελευταίο με τη ΒΡΟΧΗ λίγη ΠΡΟΣΟΧΗ παρακαλώ!!!Να είναι τεσταρισμένη

    Σε καταστηματα και sites με ορειβατικο εξοπλισμο θα βρεις αυτα που ζητας.

    Κορυφαιες εταιρειες για σκηνες ειναι η Salewa, η Marmot, η Vaude, η Columbia και η North Face, αλλα ετοιμασου να τα σκασεις χοντρα...βεβαια σε αυτες τις περιπτωσεις ισχυει το οτι πληρωνεις παιρνεις, θα τα εχεις για μια ζωη μετα.

    Στα + το οτι ειναι πολυ μικρες σε μεγεθος οταν διπλωνουν και παναλαφρες, αφου εχουν φτιαχτει για να τις ανεβαζουν στη Κ2 και να αντεχουν!

  13. #13
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

    road spirit # Η σκήνη που λες ότι έμπαζε νερά ποιά ήταν(εκείνη που λες πως ήταν σε πορτοκαλί θήκη!);
    Ο γύρος του κόσμου με Vespa

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από s_gogos
    road spirit # Η σκήνη που λες ότι έμπαζε νερά ποιά ήταν(εκείνη που λες πως ήταν σε πορτοκαλί θήκη!);
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  15. #15
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    Σε καταστηματα και sites με ορειβατικο εξοπλισμο θα βρεις αυτα που ζητας.

    Κορυφαιες εταιρειες για σκηνες ειναι η Salewa, η Marmot, η Vaude, η Columbia και η North Face, αλλα ετοιμασου να τα σκασεις χοντρα...βεβαια σε αυτες τις περιπτωσεις ισχυει το οτι πληρωνεις παιρνεις, θα τα εχεις για μια ζωη μετα.

    Στα + το οτι ειναι πολυ μικρες σε μεγεθος οταν διπλωνουν και παναλαφρες, αφου εχουν φτιαχτει για να τις ανεβαζουν στη Κ2 και να αντεχουν!
    Έτσι ακριβώς είναι.. το μόνο που πρέπει να αποφασίσεις είναι το πόσα χρήματα είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις... με βάση αυτό ξεκίνα το ψάξιμο... σίγουρα αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω απ' το να αναγκαστείς να το ξαναπληρώσεις... ρώτα και τον καπ10...
    Πάντως πολύ απλά και εύκολα χωρίς υπερβολές για σκηνή/υπνόσακο/υπόστρωμα του επιπέδου που ζητάς υπολόγιζε 400-500 ευρώ (τιμές Ελλάδας...όχι διαδίκτιο...). Σίγουρα μπορείς και φτηνότερα αλλά όχι πολύ...ακριβότερα όσο θες και γουστάρεις...!!!
    Τέλος θα πρέπει να υπολογίσεις και άλλα πράγματάκια για εξοπλισμό κάμπιγκ που σίγουρα θα ανεβάσουν το μπάτζετ... καλό ψάψιμο...έχει και αυτό την ομορφιά του...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

Σελίδα 1 από 12 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αθανατες σκηνες!
    από iosif στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2007, 21:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF